Reklamace patří k nejčastěji uplatňovaným a nejdůležitějším spotřebním právům. Co po vás prodejce nemůže požadovat, jak musí postupovat a co dělat v případě neuznané reklamace? Na všechny tyto otázky naleznete odpověď níže.
Reklamace patří k nejčastěji uplatňovaným a nejdůležitějším spotřebním právům. Co po vás prodejce nemůže požadovat, jak musí postupovat a co dělat v případě neuznané reklamace? Na všechny tyto otázky naleznete odpověď níže.
Mnohdy slýcháváme, že zákazníci zboží reklamují, protože je v záruce. Tento výraz se ovšem používá jen v souvislosti s dobrovolně poskytnutou zárukou za jakost zboží. Na prodej v obchodě se dle občanského zákoníku vztahuje zákonná odpovědnost prodávajícího za jakost při převzetí a práva spotřebitele z vadného plnění.
Lhůty pro uplatnění práv spotřebitele začínají běžet až ode dne doručení, u kamenného obchodu se počítá den nákupu.
Zákonná odpovědnost za vady při převzetí pochopitelně neznamená, že při přebírání věci musí být vady vidět. Pokud jste si koupili voděodolné boty, v nichž máte při prvním větším dešti kaluž vody, protože nebyly dobře slepené, jedná se beze všech pochyb o situaci, v níž prodejce za vady obuvi odpovídá. A to i když nastala až dva měsíce po koupi. Na druhou stranu řádná kontrola při přebírání zboží není nikdy od věci.
Tip: V případě zakoupení na e-shopu máte právo do 14 dnů od smlouvy odstoupit bez udání důvodu.
Pokud kupujete použité zboží (ať už je to automobil, nebo například pračka), i u něj platí doba 24 měsíců pro výskyt vad a jejich reklamování. Zákon však připouští zkrácení této doby až na polovinu, tedy 12 měsíců. Zkrácená doba trvání odpovědnosti za vady musí být vždy vyznačená v dokladu o koupi.
Tip: Kdyby prodejce uvedl zkrácení na 6 měsíců, nebude se k tomu přihlížet. Doba musí být vždy minimálně 12 měsíců.
U použitého zboží je důležité pamatovat na to, že prodávající nikdy neodpovídá za zjevné vady – jen za ty skryté. Když budete objednávat na e-shopu, vždy záleží, co je uvedeno v inzerátu. Pojďme si to vysvětlit na příkladu:
Předžalobní výzva sepsaná advokátem má daleko větší psychologický efekt. V praxi tak většina spotřebitelských sporů skončí u ní. Posoudíme vaši zamítnutou reklamaci, sepíšeme předžalobní výzvu a do 3 dnů ji prodejci pošleme.
Chci předžalobní výzvu od advokáta
Reklamaci zboží můžete uplatnit v provozovně prodávajícího nebo u autorizovaného servisního střediska uvedeného v záručním listu. Rozhodující pro místo reklamace je IČ nebo obchodní firma uvedená na dokladu. V případě, že jde o síť prodejen spravovanou jednou společností, můžete zboží reklamovat v jakékoliv jejich prodejně. Výjimkou jsou franšízy, které využívají stejné logo a obchodní značku, ale ve většině případů jde o různé obchodní subjekty.
Zde je několik možností, které určují, na co máte nárok:
Ne vždy ovšem máte nárok na všechny výše zmíněné způsoby. Právo na výměnu zboží nemáte v případech, kdy jste si koupili zboží použité – za nižší cenu právě s ohledem na reklamovanou vadu, reklamujete pouze část zboží nebo když není požadované zboží k dispozici (například se vyprodalo).
Odstoupit od smlouvy a požadovat peníze pak můžete v případech, kdy:
Prodejce musí nejprve rozhodnout, zda reklamaci zboží přijme. V této fázi ještě neposuzuje vady, ale zaměřuje se na obecné požadavky pro možnost uplatnění práv z vadného plnění. O přijetí reklamace rozhodne nejčastěji ihned, ve složitějších případech má lhůtu 3 dny. Následně mu začíná běžet 30denní lhůta pro vyřízení reklamace.
Neuznaná reklamace je v praxi velmi častá. Jako nejčastější důvody prodejci uvádějí, že se porucha nevztahuje na záruku, neboť byla způsobena nevhodnou manipulací, nebo že se vada neprojevila. Abyste se vyhnuli argumentu neprojevení vady, doporučujeme nechat si vadu přezkoušet na místě pracovníkem a do reklamačního listu o tom sepsat záznam.
Je důležité vědět, že prodejce může vadu zamítnout jen ze zákonem stanovených důvodů:
Tip: Prodejce nemá právo požadovat úhradu nákladů spojených s reklamací.
Zde může nastat několik situací a tím několik řešení. V případech, kdy jste reklamaci řešili se servisem, máte možnost obrátit se rovnou na prodávajícího a vyřešit vzniklý spor přímo.
Pokud prodávající rozporuje charakter vady, nejefektivnější pomocí může být posudek nestranného znalce v daném oboru. V prvních 6 měsících jste ve výhodě vy. Předpokládá se, že zboží bylo vadné už na začátku, a prodejce tak musí prokázat, že tomu tak nebylo – nestačí, aby to tvrdil. Kdyby došlo k soudnímu řešení, bude muset předložit důkaz, jinak spor prohraje.
Po uplynutí 6měsíčního používání bude dokazování, že důvod zamítnutí reklamace nebyl správný, na vás. Pomocí znaleckého posudku můžete posílit důkazní pozici, která ve finále přiměje prodávajícího k dodatečnému uznání reklamace. Určitě se vyplatí vědět, že pořizovací cena posudku obvykle spadá pod náklady spojené s uplatněním reklamace a vy tak máte právo požadovat po prodávajícím její proplacení.
Mnohdy prodejci napadají i to, že reklamace nebyla uplatněna včas. V takovém případě je nejlepším řešení obrátit se na advokáta nebo spotřebitelskou organizaci.
Česká obchodní inspekce nepůsobí od 1. 2. 2016 jen jako orgán dozoru, ale též v roli subjektu pro mimosoudní řešení sporů. Jde o bezplatnou formu řešení sporu, která by měla být rychlejší než klasické soudní řízení, a probíhá převážně písemnou formou. Návrh lze jednoduše podat vyplněním formuláře na stránkách ČOI.
K návrhu je vždy nutné přiložit doklady o skutečnosti, že se vám spor nepovedlo vyřešit přímo s obchodníkem, a stejně tak další písemnosti prokazující skutečnosti, které tvrdíte.
Nejčastěji jde o:
Nevýhodou mimosoudního řešení sporů je však fakt, že k dohodě nelze prodejce nijak nutit a plnění je založeno na dobrovolnosti. Výsledkem je tak písemná či ústní dohoda mezi spotřebitelem a prodejcem, ale pokud ji prodejce částečně nebo zcela nesplní, nezbyde vám nic jiného než se obrátit na soud.
ČOI totiž v tomto případě nemá pravomoc vynutit dodržení uzavřené dohody.
Dalším krokem je písemná předžalobní výzva ke zjednání nápravy. V předžalobní výzvě byste rovnou měli uvést, že v případě soudního sporu budete mimo jiné požadovat i náklady na vyhotovení znaleckého posudku a stejně tak další náklady související s uplatněním reklamace včetně nákladů právního zastoupení.
Předžalobní výzvu doporučujeme vždy konzultovat s advokátem, abyste měli jistotu, že právo stojí na vaší straně.
Tip: Přečtěte si článek o tom, kdy a jak podat předžalobní výzvu.
Nutno dodat, že většina spotřebitelských sporů představuje tzv. bagatelní spory, kdy se jedná o částky do 10 000 Kč. U nich není možné se proti rozhodnutí soudu odvolat, lze jen podat ústavní stížnost. Ústavní soud je však ve své aktuální judikatuře nadmíru zdrženlivý a zastává kategorický názor, že již právě bagatelní výše sporu není schopna až na výjimky docílit intenzity porušení základních práv a svobod.
Proto je nutné připravit si a poslat všechny argumenty již soudu prvního stupně. Přesto nemusí být rozhodnutí spravedlivé, a to i co do otázky náhrady nákladů řízení, protože soud nemusí přiznat vše, co bylo do soudu vloženo.
Někteří zákazníci se uchylují k tomu, že obchodu hrozí falešnou recenzí na internetu, pokud jejich reklamaci neuzná. Tím by ovšem mohli přidělat velké problémy i sobě.
„Pomluvou zveřejněnou na Facebooku nebo třeba Twitteru se může dotyčný dopustit i trestného činu, za který hrozí odnětí svobody až na dva roky.“ Ondřej Preuss, Dostupný advokát
Pokud byste o prodejci šířili nepravdivé údaje a tím ohrozili jeho podnikání, může se následně domáhat omluvy a náhrady újmy. Zároveň záleží na intenzitě pomluvy, postavení dotčené osoby nebo počtu lidí, kteří pomluvu viděli. I v případě, kdy by intenzita pomluvy nestačila k tomu, aby byla posouzena jako trestný čin, mohlo by se jednat o přestupek, za který hrozí nemalá pokuta.
Zastaneme se vás, když někdo poruší vaše práva. Zpracujeme pro vás kompletní předžalobní výzvu a postaráme se, abyste dostali zpět to, co vám patří. Záležitost odbavíme rychle, bezchybně a profesionálně. Zaplatit můžete až po poskytnutí služby.