Reklamace: jaké pro ni platí lhůty?

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.
4. května 2024
6 minut čtení
6 minut čtení
Ostatní právní témata

Reklamovat zboží lze dva roky od koupě a reklamaci by vám měli vyřídit do 30 dní. To je obecné pravidlo, které máme ohledně reklamací zafixované. Ne vždy toto základní pravidlo ovšem platí. Jaké lhůty reklamaci provázejí a u kterého zboží se uplatní lhůty kratší?

reklamace zboží lhůta

Obecná délka záruční lhůty

Nakupujete-li zboží jako běžný spotřebitel, obecně pro vás většinou platí dvouletá záruční doba, během níž lze výrobek reklamovat. Za příplatek lze někdy získat záruku delší.

Jestliže vám tedy prodejce poskytne (a je to jeho zákonná povinnost) dvouletou záruku za jakost, garantuje tím po určitou dobu zachování stavu věci. Tedy, že například budete moci vařit vodu v konvici, prát prádlo v pračce či obouvat a užívat zakoupené boty minimálně dva roky.

Pokud tomu ale tak není a vámi zakoupený výrobek je rozbitý a nefunguje, je na místě jeho reklamace. Přitom je důležité, zda se vada výrobku projevila v průběhu dvanácti šesti měsíců od převzetí. V takovém případě nastupuje vyvratitelná domněnka, že vada byla na věci už v době jejího zakoupení a převzetí. Prodávající by případně musel prokázat, že prodával věc bez vady a zákonnou domněnku tak vyvrátit. Máte-li zboží zakoupeno méně než dvanáct měsíců, můžete při reklamaci výrobku požadovat opravu zboží či výměnu zboží za jiný kus. U zboží staršího než je dvanáct měsíců už leží důkazní břemene na spotřebiteli – tedy na vás. Vy tedy musíte dokázat, že zakoupené zboží bylo již při převzetí vadné.

Tip na článek

Tip:  Nakupujete-li zboží ze zahraničních e-shopů, zejména mimo trh EU, velmi doporučujeme nastudovat si před koupí obchodní podmínky prodejce. Pokud vám přijde vadný výrobek, pokuste se jej reklamovat  a požadovat slevu či vrácení peněz, ale zboží nezasílat (tedy například vadu nafotit či jinak zdokumentovat). Složité a drahé zasílání zboží do zahraničí vás může stát totiž více peněz než pořízení výrobku nového.

Stanovenou záruční lhůtu není možné ze zákona zkrátit, a to ani dohodou obou stran. Záruční lhůtu lze vždy jenom prodloužit.

Od doby, kdy můžete jako zákazník reklamaci uplatnit, je třeba odlišit lhůtu pro její vyřízení. Poté, co jste reklamaci uplatnili, se má prodejce snažit reklamaci vyřídit bez zbytečného odkladu, nejdéle do 30 kalendářních dní. Rozhodnout o ní prodejce podle zákona musí ihned, ve složitých případech do 3 pracovních dnů.

Doba, po kterou nemůžete vadnou věc užívat, tj. od uplatnění reklamace až do doby jejího vyřízení, se vám nezapočítá do celkové dvouleté (event. jiné) doby pro reklamaci, jinými slovy se o tuto dobu dvouletá lhůta prodlužuje.

Prodejce je povinen vám vydat potvrzení o tom, kdy jste zboží reklamovali a jak dlouho trvalo provedení opravy.

Nevyřízení reklamace v zákonné lhůtě 30 dnů je správním deliktem. S podnětem pro zahájení řízení se můžete případně obrátit na Českou obchodní inspekci.

O jednotné délce záruční doby, která by platila pro všechno zboží, hovořit ale přece jen nemůžeme. Doba, během níž lze zboží reklamovat, se totiž liší dle jeho charakteru.

Související služba

Máte nejasnosti ohledně lhůt týkajících se reklamace?

Napište nám svůj dotaz a do 48 hodin budete mít k dispozici odpověď a právní stanovisko od některého z našich advokátů.

Chci využít právní radu

  • Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
  • Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 4 kanceláří.
  • 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
  • Pro každý právní obor máme specialistu.

Reklamace a záruční doba u potravin

U věcí, které se rychle kazí, kam patří například potraviny, jogurty, pečivo, musí být označená doba, po níž lze danou věc použít. Od ní se označuje minimální doba trvanlivosti.

  • Datum minimální trvanlivosti je datum, do něhož by potravina měla zůstat kvalitní a se všem původními vlastnostmi. Typicky se uvádí na konzervách a jiných trvanlivých potravinách. Zpravidla lze ale tyto potraviny jíst i po datu minimální trvanlivosti. Maximálně už nebude mít takovou chuť a vůni. Pokud je ale obal neporušený a potravina byla správně skladovaná, její konzumace by měla být bezpečná i následující dny (někdy i týdny).
  • Oproti tomu výše zmíněné datum spotřeby uvádí, do kdy je bezpečné potravinu jíst. Najdeme ho na masu, uzeninách, mléčných výrobcích a obecně na potravinách, které se rychle kazí. Oproti datu minimální trvanlivosti už po uplynutí data spotřeby není doporučeno, neboť hrozí zdravotní problémy.

Možnosti reklamace potravin jsou tedy z principu omezeny těmito lhůtami. Pokud nejste se zakoupenými potravinami spokojeni, například jsou plesnivé, zapáchají nebo mají (maso) jinou barvu, než by měly mít, zboží reklamujte. Reklamovat byste měli bez zbytečného odkladu.

Reklamační lhůta u krmiv

Také krmivo patří mezi zboží podléhající rychlé zkáze, na které se nevztahuje zákonem stanovená záruční lhůta 24 měsíců. Záruka je omezena dobou minimální trvanlivosti, která je vždy uvedena na obalu.

Reklamační lhůta u elektroniky

V souvislosti s prodejem elektroniky, jako jsou tablety, mobilní telefony či notebooky, se setkáváme hned se dvěma situacemi, kde se hovoří o zkrácení obecné dvouleté lhůty pro reklamaci.

Tou první je prodej použité elektroniky. Nemluvíme nyní o nákupech v bazarech či od soukromých osob přes různé prodejní internetové platformy. Řeč je o koupi použitého zboží, které původní zákazník vrátil a prodejce je dal znovu do prodeje. Setkáváme se s tím také u velkých internetových prodejců, jako je Alza, Mall apod. Platí přitom, že použité zboží lze reklamovat stejně jako zboží nové. Prodejce má ovšem právo zkrátit dobu pro uplatnění odpovědnosti za vady až na polovinu obecné reklamační lhůty, tedy na 12 měsíců. Na to musí zákazníka předem upozornit, stejně jako na skutečnost, že se jedná o použité zboží.

Druhá situace, kdy bývá kratší záruční doba zmiňována, jsou baterie, které jsou součástí elektroniky. Jak ale opakovaně judikovaly české soudy, baterie jsou součástí výrobku, na něhož se vztahuje zákonná odpovědnost za vady 24 měsíců. Po tuto dobu můžete reklamovat i vadu baterie, pokud například vyteče nebo se vyboulí (aniž byste to nějak zapříčinili). Jinou věcí je ovšem životnost baterie, tedy laicky řečeno to, že váš mobil nevydrží po roce či po dvou tolik hodin provozu, kolik zvládnul po zakoupení. Snížení životnosti baterie je její běžnou vlastností a nemůže být samo o sobě důvodem reklamace. Dle judikátu Okresního soudu v Příbrami, by standardní pokles kapacity baterie po 24 měsících měl být cca 50 %.

Tip na článek

Tip: Délka záruční lhůty se může rovněž zkrátit v případě, kdy nakupujete zboží jako podnikatel. Tomu jsme se blíže věnovali v našem článku.

Záruční lhůta na nemovitost

U nemovitostí rozlišujeme záruční dobu a odpovědnost za vady.

Klasická záruční lhůta v délce 24 měsíců se uplatní u novostaveb. Některé společnosti v této souvislosti nabízejí prodlouženou záruku, zpravidla v délce 3 roky.
Odpovědnost za vady lze uplatnit až do 5 let od pořízení nemovitosti. Skryté vady je nezbytné reklamovat bez zbytečného odkladu s tím, že pokud se projeví do 6 měsíců od převzetí, zákon automaticky předpokládá, že existovaly již v době převzetí nemovitosti.

Po uplynutí šesti měsíců je vždy na majiteli nemovitosti, aby prokázal, že vada existovala již v době převzetí.

U nemovitostí lze rozlišovat vady zjevné a skryté. Zjevné vady jsou takové, které lze objevit při běžné prohlídce nemovitosti (poškození zdí či podlah, nefunkční okna) či bezprostředně po jejím převzetí. Skrytými vadami se rozumí vady, které v době předání nemovitosti již existovaly, ale zjistitelné se stanou, respektive v plné míře se projeví, až později. Skrytými vadami může být například špatná hydroizolace či zatékání do nemovitosti.

Sdílejte článek


Neodpověděl vám článek na váš problém? Zeptejte se umělé inteligence

Související služba

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Chci pomoct

Autor článku

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let a rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s právními problémy.

Vzdělání
  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Mohlo by vás také zajímat

Vyřešíme i váš právní problém

Váš problém můžeme probrat on-line i osobně

Najdete nás ve 4 krajských městech

Rychlé kontakty

+420 775 420 436
(Po–Pá: 8–18)
Pravidelně komentujeme právní dění a novinky pro média
Dostupný advokát © 2013-2024
Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika (CC BY-NC-SA 3.0 CZ)