Smlouva o smlouvě budoucí - jak na ni | Dostupný advokát

Smlouva o smlouvě budoucí - jak na ni

Chcete uzavřít kupní smlouvu na váš vysněný byt, ale ještě k tomu nemáte potřebné podklady? Nebo smlouvu o dílo, ale ještě nevíte přesný rozsah prací?
Smlouva o smlouvě budoucí - jak na ni
3 minut čtení
Ondřej Preuss
21. 8. 2018

V jakém případě se smlouva uzavírá

Jak již ze samotného názvu vyplývá, smlouvu o smlouvě budoucí kupní uzavíráme s tím, že nemůžeme, nebo nechceme uzavřít smlouvu samotnou smlouvu ihned, ale vyčkáváme, a to z nejrůznějších důvodů, například si chceme nechat prověřit či prohlédnout předmět koupě odborníkem, nebo se poradit s advokátem, abychom předešli možným problémům a nečekaným nástrahám. Nebo nejsme schopni plnit povinnosti ze smlouvy ihned. Smlouva o smlouvě budoucí má výhodu v tom, že se zavážeme uzavřít například dohodu o mlčenlivosti (NDA) nebo jinou smlouvu, aniž bychom si sjednali všechny podstatné náležitosti té smlouvy. Pro upřesnění podmínek alespoň rámcově může smlouva o smlouvě budoucí odkazovat na obchodní podmínky, které nemusí být její součástí. Ve smlouvě si můžeme sjednat přesný termín ve kterém bude smlouva budoucí uzavřena a pro případ, že jedna strana nesplní svou povinnost včas, může být sjednáno penále, nebo smluvní pokuty. V takovém případě musíme nečinnou stranu nejprve vyzvat k uzavření smlouvy a pokud ani pak druhá strana nejeví zájem smlouvu uzavřít je možné se obrátit na soud, s požadavkem určení obsahu smlouvy.

Rámcová smlouva nezakládá práva ani povinnosti stran. V případě, že strany předpokládají dlouhodobější obchodní vztah, stanoví si jejím prostřednictvím základní pravidla, jimž budou podléhat všechny další smlouvy na jejím základě v budoucnu uzavřené. Rámcová smlouva o smlouvě budoucí tedy pouze určuje obsah těchto smluv o smlouvách budoucích. Může jít například o významného umělce, s kterým jsme si domluvili rámcové podmínky smluv o smlouvách budoucích týkajících se jeho budoucích soch, obrazů nebo třeba písní.

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 490 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Nečekaná událost

Co v případě, že nastane nečekaná událost, například povodeň, či požár domu, musíme i v takovém případě respektovat smlouvu o smlouvě budoucí? Dle občanského zákoníku při takovéto změně okolností, kdy nelze po zavázané straně rozumně požadovat, aby smlouvu uzavřela, povinnost zaniká.

Odsoupení od smlouvy

O odstoupení od smlouvy lze uvažovat v případě, že jedna ze stran porušila svou povinnost, nebo je zřejmě, že ji poruší. Například pokud uzavřu smlouvu o budoucí kupní smlouvě a z katastru nemovitostí zjistím, že druhá strana mezitím nemovitost prodala někomu jinému.

Možnost výpovědi smlouvy o smlouvě budoucí je možné si ujednat, pak se ale nabízí otázka k čemu taková smlouva je, když je možné jednostranné ukončení smlouvy. Snad jen v případě, že by výpověď byla spojena se smluvní pokutou.

Při sjednávání smlouvy o smlouvě budoucí je třeba dát pozor na její ustanovení o sankcích za nesplnění povinností a prodlení a dalších možných nástrah, neboť je možné si ve smlouvě ujednat téměř cokoli, je na místě se poradit s odborníkem, který eliminuje nebezpečí možných problémů a vloží do smlouvy všechny vaše požadavky tak, aby byli právně v pořádku.

Řešíte obdobný problém?

Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 490 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

od 490 Kč
Chci pomoct
Předem dané ceny
Od začátku víte, kolik a za co platíte.
Vše zvládneme online
Takže ušetříte čas i peníze za dopravu.
Pracujeme rychle
90 % požadavků vyřešíme do druhého dne.
Zkušený tým
Pro každý právní obor máme specialistu.

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli

Mohlo by vás také zajímat

Příběh klienta Jana Vrátného

Jan Vrátný podniká 20 let v oboru střech, dřevostaveb a sádrokartonů (http://www.vratnycap.cz/). Před časem se na nás obrátil s problémem ve smlouvě o dílo. Obratem jsme smlouvu upravili a doplnili...

25. 1. 2017
Ondřej Preuss

Video: Jakou smlouvu uzavřít se svými prvními kolegy?

Představte si, že máte projekt (firmy, e-shop, cokoliv jiného), který jste sami založili a nyní už nestíháte a potřebujete k sobě člověka, který vám pomůže. Jak to máte vyřešit?

19. 1. 2017
Ondřej Preuss

Inspirujeme e-commerce

Máme velkou radost, že náš on-line advokátní projekt se dostal mezi jedenáct projektů, které svádí boj o přízeň odborné poroty v soutěži Křišťálová lupa.

7. 11. 2016
Ondřej Preuss

Jsme členy

ČAK logo

Znáte nás z médií

Dostupný advokát © 2013-2019