Ondřej Preuss
Odpověď od advokáta
Máme 1 variantu řešení vašeho problému
Zobrazit

ÚS: Posouzení limitace náhrady škody způsobené zaměstnancem

Ústavní soud se ve svém nálezu zabýval vztahem škody a  povinnosti hradit škodu zaměstnancem. Řešil přitom situaci, zda zpackanou organizační změnu na pracovišti a na jejím základě podaných několik neplatných výpovědí je třeba posuzovat jako jedno či několik pochybení. To má vliv na uplatnění limitu náhrady škody.

výpověď, odchod zaměstnance, náhrada škody
2 minuty čtení
10. 3. 2022

V posuzovaném případu stěžovatelka po nástupu na vedoucí pozici v zaměstnání uskutečnila organizační změnu ve struktuře organizace, která měla vést k jejímu zeštíhlení a úspoře nákladů. Na základě této změny pak udělila několik výpovědí zaměstnancům, z nichž někteří se bránili proti takovému postupu žalobou. Následkem prohraných soudních řízení vznikly organizaci náklady, jejichž část ve výši 357 275 Kč požadovala po stěžovatelce.

Soudy nižšího stupně přitom poukazovaly primárně na to, že škodními událostmi byly jednotlivé výpovědi a nikoliv původní organizační změna. Každá situace se tedy posuzovala individuálně, stejně jako následná náhrada škody.

Řešíte právní problém související s odpovědností za škodu?

Popište nám, co vás trápí  váš případ posoudí náš advokát a navrhne vám do 48 hodin řešení.

Chci pomoci řešit svůj problém

Ústavní soud poukázal na nedostatky v předchozích soudních řízení, když na jedné straně byly výpovědi posuzovány jako samostatné škodní události, avšak současně se shledalo zavinění stěžovatelky v nesprávně provedené organizační změně, která byla z jejich pohledu účelová a nedbale připravená.

Podle Ústavního soudu je třeba důsledně prokázat, jak skutečně k pochybení a porušení povinností došlo a odlišit tak dvě možné situace:

  • Zavinění může spočívat v jednotlivých výpovědích, které mohly být hypoteticky sepsány či podány v rozporu se zákonem. Předchozí organizační změna už se pak neposuzuje a jednotlivé případy lze skutečně řešit zvlášť.
  • Pokud ale naopak skutečná podstata pochybení spočívala v uskutečněné organizační změně, a protiprávnost výpovědí už byla jen jejím důsledkem, pak je třeba nahlížet na pochybení stěžovatelky jako na jedno jediné, za který by také měla nést jeden jediný následek. V takovém případě by se tedy na ní uplatnila limitace náhrady škody, stanovená zákoníkem práce jako čtyřapůlnásobek průměrné mzdy.

Obecné soudy ovšem chybovaly, když zkombinovaly oba přístupy, kdy v podstatě shledaly jedno pochybení, ale spojily s ním více jednotlivých následků a “sankcí”. Kvůli tomu pak náhrady škody ve svém součtu převyšovaly zákonný limit.

blogRightBoxTop

Nechte si poradit od právníků online

  • Vše zvládneme on-line
  • Požadavky řešíme do druhého dne
  • Předem víte, kolik zaplatíte
  • Zkušený tým 6 specialistů

Váš případ posoudíme a navrhneme, jak ho vyřešit za 390 Kč.

Zbývá 500 znaků

Řešíte obdobný problém?

Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.

Odpověď od advokáta

Hledáte odpověď na konkrétní právní otázku? Napište nám ji a do 48 hodin budete mít k dispozici odpověď od některého z našich advokátů. Máme specialisty na všechny oblasti práva a garantujeme tak vysokou odbornost. Zaplatit můžete až po poskytnutí služby.

Předem dané ceny
Od začátku víte, kolik a za co platíte.
Vše zvládneme online
Takže ušetříte čas i peníze za dopravu.
Pracujeme rychle
90 % požadavků vyřešíme do druhého dne.
Zkušený tým
Pro každý právní obor máme specialistu.

Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli…

…nebo mu přidejte hodnocení

Zatím nehodnoceno

Autor článku

medailonek-preuss

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let. Rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s pracovními problémy, řeší za ně převod nemovitosti nebo poradí s autorskou licencí.

Vzdělání

  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Recenze služby Dostupný advokát

PhDr. Helena Hoffmanová, Praha

před 2 roky

Pronajímám a podnajímám řadu nemovitostí a s Dostupným advokátem spolupracuji pravidelně a dlouhodobě. Oceňuji zejména spolehlivost. Také obdivuji flexibilní a odborné služby i obratný systém advokátních služeb na dálku. Nejvíc si cením toho, že DostupnyAdvokat.cz mi radí s mladým duchem, tzn. zná i novoty. S touto právní službou mohu být klidná.

Kateřina Petrašová

před 1 rokem

Dobrý den, dnes jsem obdržela kladné „Vyrozumění o provedeném vkladu do KN“. Chtěla bych tímto velice poděkovat za neskutečně výbornou službu absolutnímu laikovi, který má pouze jasnou představu co chce. Jednalo se o převod vlastnického práva nemovitosti z otce na dceru a syna, vč. věcného břemene – bezúplatné doživotní užívání. S takto dobře postavenou službou (zobrazit více) Dobrý den, dnes jsem obdržela kladné „Vyrozumění o provedeném vkladu do KN“. Chtěla bych tímto velice poděkovat za neskutečně výbornou službu absolutnímu laikovi, který má pouze jasnou představu co chce. Jednalo se o převod vlastnického práva nemovitosti z otce na dceru a syna, vč. věcného břemene – bezúplatné doživotní užívání. S takto dobře postavenou službou jsem se opravdu dlouho nesetkala, neskutečně jasné a rychlé jednání za přesně stanovených podmínek. Průběh celého řízení proběhl bez jediného zaváhání, ač jsme měli obavy ohledně opakovaného podáním návrhu na vklad do KN s tím, že „něco“ není v pořádku. Opravdu chválím – za 1!!! Moc děkuji a přeji Vám mnoho úspěchů ve Vašem podnikání!

Tomáš Hrdlička, Nové Strašecí

před 2 roky

Jít osobně za advokátem mně přišlo dost nepříjemné. S Dostupným advokátem jsem ale všechno vyřídil bez toho, abych se s kýmkoli vůbec musel setkat. Koupil jsem u něj konzultaci, protože mě zaměstnavatel vyslal na dlouhodobou pracovní cestu do dost exotické země, aniž by mi cokoli vysvětlil a já jsem ani nevěděl, na co mám nárok. (zobrazit více) Advokát přes skype příjemný, služba rychlá, můžu jen doporučit.


Zobrazit všechny reference

Mohlo by vás také zajímat

Dva muži zkoumají svá nabouraná auta

Odpovědnost za škodu a jak na ni vyzrát

Každý z nás asi někdy něco rozbil, byť neúmyslně. Jak se taková situace řeší a za co všechno vlastně nesete odpovědnost?

14. 3. 2019
Muž sedící u počítače si neví rady

Dohoda o hmotné odpovědnosti

Chce po vás zaměstnavatel, abyste podepsali dohodu o hmotné odpovědnosti? Co se pod tím skrývá a jaké následky pro vás toto uzavření může mít?

29. 8. 2018
Fotografie poškozeného auta pro uplatnění pojištění odpovědnosti zaměstnance

Pojištění odpovědnosti zaměstnance aneb pojistka na blbost

„Pojistka na blbost“ je lidovým označením pojištění odpovědnosti, které můžeme sjednat pro případ újmy na zdraví, škody na majetku nebo finanční škody způsobené někomu jinému. Takové pojištění odpovědnosti za škodu…

17. 2. 2022

Jsme členy

Logo Česká advokátní komora logo-apek-male

Znáte nás z médií

Dostupný advokát © 2013-2022