Neděle jako den odpočinku
Jste na dovolené v Německu a v neděli ráno jste se vzbudili s myšlenkou na čerstvý croissant z Lidlu? Tak to máte smůlu a chuť si musíte nechat zajít. Obchody jsou totiž v Německu v neděli zavřené, a to ze zákona. Tento zákon má libozvučná název Ladenschlussgesetz neboli doslova “zákon o uzavření obchodů” a platí už od roku 1956 na federální úrovni.
Účel tohoto zákona je prostý – neděle má být dnem klidu a nákupy se jako klidová aktivita nepočítají a už vůbec ne práce v nich. Dalším důvodem je pak to, že by si malé podniky nemohly dovolit platit svým zaměstnancům za práci o víkendu (v Německu je totiž za práci o víkendu povinné poskytnout zaměstnancům náhradní den volna).
Existují zde ale existují výjimky a v neděli tak můžete nakoupit v některých obchodech s potravinami a drogistickým potřebami u velkých vlakových či autobusových nádraží, na benzínových pumpách nebo na letištích. Jednotlivé německé státy mají také stanovený limit pro otevření obchodů v neděli. Například v takovém Berlíně mohou mít obchody otevřeno až 12 nedělí v roce. Nedělní klid se pak nevztahuje ani na různé farmářské či bleší trhy.
Související služba
Máte právní otázku?
Napište nám ji a do 48 hodin budete mít k dispozici odpověď od některého z našich advokátů.
Mám otázku
- Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
- Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 4 kanceláří.
- 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
- Pro každý právní obor máme specialistu.
V souvislosti s nedělním uzavřením obchodu nesmíme zapomínat na to, že tento nedělní klid neplatí pouze pro obchody, ale platí tak nějak celkově. Měli byste se proto vyhnout hluku a rušivým činnostem. Sekání, vrtání či vysávání raději nechte na pondělí. V některých městech je toto pravidlo zavedeno přímo městskou vyhláškou a za jeho porušení by vám mohla přistát tučná pokuta.
I roboti zaslouží odpočinek
Abychom se však dostali k jádru pudla, minulý týden rozhodl Hesenský Nejvyšší správní soud o tom, že se zákon o uzavření obchodů vztahuje i na obchody bez lidských zaměstnanců, které jsou spravovány roboty. Konkrétně se tato kauza týkala německého obchodního řetězce Tegut, který má na německém území celkem 40 plně automatizovaných prodejen. Ty, vzhledem k tomu, že nevyžadují každodenní práci zaměstnanců, zůstávaly až dosud otevřené i v neděli.
Proti tomuto se však ohradila odborová organizace Verdi sdružující pracovníky obchodu a služeb, a to již před čtyřmi lety, kdy došlo k otevření první automatizované prodejny ve městě Fulda. Poukazovala přitom na důležitost nedělního klidu pro zaměstnance obchodů v souvislosti s možným dominovým efektem u ostatních prodejců. Ti by totiž mohli získat dojem, že potřebují navýšit konkurenceschopnost a rozšířit pracovní dobu na neděli. U nich by to už ale znamenalo nasazení lidské pracovní síly. K těmto výhradám se pak přidala také řada křesťanských skupin, které argumentovaly principem nedělního klidu.
Soud rozhodl, že se zákon o uzavření obchodů vztahuje na tyto prodejny bez ohledu na to, zda v nich pracují lidští zaměstnanci. Citoval přitom 1 700 let starý křesťanský princip neděle jako dne klidu. Ten má ostatně Německo už od roku 1919 také v ústavě. K tomu se majitel řetězce Thomas Stäb vyjádřil v tom smyslu, že je rozhodnutí bizarní, jelikož jsou jeho prodejny v podstatě velké automaty na jídlo.
Toto rozhodnutí soudu je platné pouze v Hesensku. V ostatních německých státech proto zůstávají automatizované obchody nadále otevřené. Přesto se ale pro řetězec jedná o významný dopad. Velká část prodejen se totiž nachází právě na území Hesenska a nedělní prodeje v nich tvořily zhruba třetinu celkových výdělků.
Zmírňování do budoucna?
Poslanecké kluby SPD a CDU plánují příští měsíc předložit návrh zákona, který by upravil nedělní otevírací dobu plně automatizovaných prodejen. O návrhu zákona proběhla diskuze se zainteresovanými stranami – nechyběli zástupci odborů, církve ani obcí. V současné době se tak řeší, jak dlouhá by měla nedělní otevírací doba být a zda by měl být omezen sortiment, které prodejny nabízí.
I když se celý případ může zdát na první pohled absurdním, v reálu tomu tak není. Automatizované obchody totiž mohou ovlivnit i obchody s lidskými zaměstnanci a narušit tak celý systém nedělního uzavření obchodů. Na druhou stranu ale spousta lidí poukazuje, na to, že je tento systém neudržitelný. Jak to celé dopadne tak ukáže až čas.