Pauza na jídlo a oddech
Zákoník práce ukládá zaměstnavatelům povinnost poskytovat svým zaměstnancům nejpozději po šesti hodinách pracovní doby pauzu na oběd a odpočinek. Ta musí trvat nejméně půl hodiny. Je ale možné si ji rozdělit na více časových úseků, pokud jeden z nich trvá nejméně 15 minut. Typicky se ale tato přestávka vybírá v kuse v rámci polední pauzy a velmi často si ji lidé vybírají dříve než po šesti hodinách. To ale ničemu nevadí. Přestávka v práci se nezapočítává do pracovní doby.
V praxi se můžeme někdy setkat s přístupem zaměstnavatele, který pauzy zaměstnanců neřeší a také jim je nezapočítává. Zaměstnanci se naobědvají třeba u počítače a sami pauzu také nemusí vyžadovat. Na jednu stranu platí ono známé “kde není žalobce, není ani soudce”, nicméně je třeba zdůraznit, že se jedná o postup v rozporu se zákonem.
Obecně ale platí, že přestávky nejsou placené a zaměstnanec, který má tedy klasicky 8 hodin směnu odchází až po 8,5 hodinách z práce. Výjimku tvoří pouze níže uvedené bezpečnostní přestávky. Za ty dostane zaměstnanec zaplaceno.
Související služba
Máte problémy ve svém zaměstnání?
Poradíme vám s jakýmkoliv právním problémem. Stačí jen, abyste nám ho popsali a do 48 hodin dostanete návrh řešení přímo vám na míru.
Chci se poradit
- Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
- Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 5 kanceláří.
- 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
- Pro každý právní obor máme specialistu.
Pokud máte na pracovišti elektronickou evidenci docházky, jistě jste si všimli, že třeba i v kratší dny, kdy pracujete například 6,5 hodin se vám poslední půlhodina stejně (zpravidla) automaticky odečte. Jedná se právě o naprogramovanou pauzu v práci, kterou vám může systém odečíst od pracovní doby, ať ji skutečně využijete či ne.
V souvislosti s přestávkami v práci je třeba zmínit ještě přísnější podmínky pro mladistvé zaměstnance. Jim musí zaměstnavatel poskytnout přestávku v práci nejdéle po 4,5 hodinách.
Bezpečnostní přestávky
Někteří zaměstnanci pracují ve ztížených či rizikových podmínkách, případně mají velkou zodpovědnost (jako například řidiči z povolání), a mají proto ze zákona nárok na další přesně vymezené pauzy. Ty se jim ovšem již do pracovní doby započítávají. Z povahy věci je ovšem nelze čerpat ani na začátku ani na konci pracovní doby.
Ze zákona se to týká zaměstnanců, kteří
- vykonávají monotónní práci – typicky práce u pásu v továrně, kde přijíždí jeden výrobek za druhým a nelze si běžně odejít a chvíli odpočinout,
- u zaměstnanců, kteří pracují v nepřirozené poloze,
- zaměstnanců, jejichž činnost je spojena s celkovou fyzickou a lokální svalovou zátěží,
- manipulují s břemenem.
Ve všech těchto případech má zaměstnanec nárok na pěti až desetiminutovou přestávku každé dvě hodiny do započetí práce.
Tip na článek
Tip:Pracovní právo je upraveno řadou právních předpisů, ale jeho “biblí” je právě zákoník práce. Upravuje jak základní principy, tak také zcela konkrétní ustanovení popisující vznik pracovního poměru a okolnosti jeho trvání. Zjistíte zde rovněž, co vám musí zaměstnavatel zajistit a na co máte jako zaměstnanec nárok. Vybrali jsme proto do našeho článku pět částí zákoníku práce, na něž nejčastěji směřují vaše dotazy a jejichž znalost se vyplatí.
Další výjimky z běžného režimu se týkají pracovníků, jejichž činnost byla zařazena dle nařízení vlády o ochraně zdraví do rizikové skupiny a kteří musí nepřetržitě používat osobní ochranné pomůcky, či jiné prostředky, které mu ztěžují pohyb, dýchání či vidění. V poslední době jsme se s tím setkali například na některých specializovaných covidových jednotkách. Tito zaměstnanci mají nárok na první, nejméně patnáctiminutovou, přestávku po dvou hodinách práce a následně po dalších dvou hodinách na alespoň desetiminutovou přestávku. Poslední přestávka by měla trvat nejméně deset minut a být zařazena nejpozději hodinu před ukončením směny.
Mezi veřejností je poměrně známý režim řidičů, kteří mají odpovědnost za životy nejen za životy své, ale i ostatních. Proto zákon hlídá, aby neřídili příliš unaveni a jízdu si prokládali pauzami. Konkrétně pro řidiče vozidel do 3,5 tun je stanovena maximální doba řízení 4,5 hodiny a po nich musí následovat minimálně půlhodinová přestávka. Lze ji ovšem rozdělit i do dvou nejméně patnáctiminutových částí.
Pracovní doba a doba odpočinku
Doposud jsme se věnovali pauzám, které si můžete užít v rámci své běžné pracovní doby, ať už se do ní započítávají či ne. Zákoník práce ale upravuje i tzv. dobu odpočinku, tedy dobu mezi dvěma směnami, dny pracovního klidu a nepřetržitý odpočinek v týdnu.
Doba odpočinku
Podle zákoníku práce má zaměstnanec nárok mezi směnami alespoň 11 hodin nepřetržitého odpočinku. Nicméně v některých případech zákon umožňuje tuto dobu odpočinku zkrátit jen na 8 hodin během 24 hodin po sobě jdoucích. Týká se to opět třeba zdravotnictví, nebo zemědělství, kdy jsou práce často závislé na počasí. Při následujícím odpočinku ale musí zaměstnavatel umožnit zaměstnanci vybrat si takto zkrácenou dobu odpočinku
Nepřetržitý odpočinek v týdnu
Dalším volnem, které vám ze zákona náleží, je nepřetržitý odpočinek v týdnu ve výši alespoň 35 hodin. Typicky půjde o víkend a skutečně by do tohoto odpočinku měla spadat také neděle. Samozřejmě některé provozy a některá zaměstnání vyžadují i práci o víkendu. V takovém případě se volno poskytuje v jiné dny a za práci v sobotu a neděli ve výši 10 % průměrného výdělku.
Tip na článek
Tip: Průměrnému výdělku a jeho výpočtu jsme se věnovali i v článku týkajícím se náhrady mzdy.
Dny pracovního klidu
Další ochrana zaměstnance směřuje k tomu, že mu zaměstnavatel nesmí nařídit práci ve dnech pracovního klidu (ve dnech, na které připadá nepřetržitý odpočinek zaměstnance v týdnu a o svátcích). Zákaz lze prolomit pouze ve výjimečných situacích, jako jsou naléhavé opravné práce, inventurní a závěrkové práce, práce v dopravě, práce nutné se zřetelem na uspokojování životních, zdravotních, vzdělávacích, kulturních a dalších potřeb obyvatel.