Svou kauzu před Evropský soudní dvůr přenesl samotný Sanchez (toho času starosta francouzského města a kandidát do parlamentních voleb), který nesouhlasil s rozhodnutím dvou instancí francouzských soudů. Ty mu udělily pokutu 3 000 Eur neboť neodstranil ze své facebookové stránky nenávistné komentáře svých příznivců.
Evropský soudní dvůr konstatoval, že vnitrostátní francouzské soudy stěžovatele odsoudily za trestný čin podněcování k nenávisti nebo násilí proti skupině, protože inicioval prostor k diskuzi na své facebookové zdi, přičemž umožnil, aby některé nenávistné komentáře zůstaly viditelné téměř šest týdnů (namísto jejich včasného smazání). To, že je stěžovatel voleným zástupcem lidu a veřejnou osobností, mělo vést k jeho zvláštní ostražitosti v tomto ohledu.
Sanchez umístil na na svou stránku kritiku svého politického odpůrce F. P. Samotný příspěvek nijak kontroverzní nebyl, poukazoval pouze na neaktivitu konkurenčního politika. Příznivci pana Sancheze ovšem doplnili příspěvek svými komentáři na adresu politické strany, kterou F. P. zastupoval (“strany UMP a PS jsou muslimští spojenci”), také na adresu partnerky pana F. P., a pokračovali dále kritikou muslimů (mimo jiné zde zmínili, že: ”…po celém městě jsou zahalené ženy”…”muslimové dlouhodobě provozují obchod s drogami, a to dokonce i přes nainstalované kamerové systémy v ulicích”…”na auta „bílých lidí” házejí [muslimové] kameny a Nîmes se stalo hlavním městem nebezpečí v celém regionu” a dále, že “městu vládnou drogoví dealeři a prostitutky”).
Sanchez na svou obranu uváděl, že jeho příspěvek nijak nenávistný nebyl a on sám nebyl schopen sledovat tak velké množství komentářů publikovaných každý týden na zdi jeho účtu na Facebooku. Doplnil, že dotčené komentáře nepsal on sám a některé komentáře dokonce sami komentující smazali. Uvedl rovněž, že partnerku politika F. P. neznal jménem a netušil, že komentující urážejí právě ji. Sám se od rasistických a diskriminujících komentářů distancoval a v jednu chvíli sám vyzval sledující, aby si dali pozor na obsah svých komentářů.
Soudy jednak konstatovaly, že zveřejněné komentáře byly jednoznačně protiprávní a jasně definovaly určitou skupinu obyvatel, jmenovitě muslimy, což vůči nim mohlo vzbudit silný pocit odmítnutí a nepřátelství. Komentáře ztotožňovaly muslimy s „drogovými dealery a prostitutkami“ nebo s těmi, kteří páchají násilí, a mohly tak vzbudit silný pocit nepřátelství vůči nim. Projednávaný případ se přitom týkal zdi účtu stěžovatele na Facebooku, která byla nejenom volně veřejně přístupná, ale v rámci předvolební kampaně měla představovat vyjádření a komunikaci zaměřenou na voliče, tedy na celou populaci. Soud také uvedl, že internet se svou dostupností a schopností uchovávat obrovské množství informací hraje důležitou roli v přístupu veřejnosti k informacím.
Zajímavé na rozhodnutí soudů je především vymezení trestní odpovědnosti za čin, kterého se stěžovatel sám aktivně nedopustil. K této stránce věci soudy uvedly, že Sanchezovu trestní odpovědnost lze dovodit tehdy, kdy bylo možné prokázat, že byl s obsahem komentářů obeznámen, ale přesto je nesmazal. Podle trestního soudu za ně nesl odpovědnost také proto, že to byl právě on, kdo umožnil přístup svým přátelům ke zveřejňování komentářů na své zdi, a byl proto odpovědný za kontrolu obsahu příspěvků. Vzhledem k možné političnosti komentářů měl obsah o to pečlivěji hlídat.
Podle ESD je legitimní, aby pozice majitele zdi na sociální síti zahrnovala zvláštní povinnosti, zejména pokud majitel zdi tak jako stěžovatel neomezí přístup a nechá ji přístupnou veřejnosti.