Ondřej Preuss
Odpověď od advokáta
Máme 1 variantu řešení vašeho problému
Zobrazit

ESD: Za obsah svých FB stránek odpovídáte, včetně komentářů jiných

Evropský soudní dvůr potvrdil rozhodnutí francouzských soudů, které učinily odpovědným francouzského politika Sancheze za obsah své facebookové stránky, a to včetně nenávistných komentářů jeho příznivců. Ty se týkaly jak Sanchezových politických odpůrců, tak také určitých náboženských skupin a ras.

psaní komentářů na facebook
3 minuty čtení
1. 9. 2022

Svou kauzu před Evropský soudní dvůr přenesl samotný Sanchez (toho času starosta francouzského města a kandidát do parlamentních voleb), který nesouhlasil s rozhodnutím dvou instancí francouzských soudů. Ty mu udělily pokutu 3 000 Eur neboť neodstranil ze své facebookové stránky nenávistné komentáře svých příznivců.

Evropský soudní dvůr konstatoval, že vnitrostátní francouzské soudy stěžovatele odsoudily za trestný čin podněcování k nenávisti nebo násilí proti skupině, protože inicioval prostor k diskuzi na své facebookové zdi, přičemž umožnil, aby některé nenávistné komentáře zůstaly viditelné téměř šest týdnů (namísto jejich včasného smazání). To, že je stěžovatel voleným zástupcem lidu a veřejnou osobností, mělo vést k jeho zvláštní ostražitosti v tomto ohledu.

Sanchez umístil na na svou stránku kritiku svého politického odpůrce F. P. Samotný příspěvek nijak kontroverzní nebyl, poukazoval pouze na neaktivitu konkurenčního politika. Příznivci pana Sancheze ovšem doplnili příspěvek svými komentáři na adresu politické strany, kterou F. P. zastupoval (“strany UMP a PS jsou muslimští spojenci”), také na adresu partnerky pana F. P., a pokračovali dále kritikou muslimů (mimo jiné zde zmínili, že: ”…po celém městě jsou zahalené ženy”…”muslimové dlouhodobě provozují obchod s drogami, a to dokonce i přes nainstalované kamerové systémy v ulicích”…”na auta „bílých lidí” házejí [muslimové] kameny a Nîmes se stalo hlavním městem nebezpečí v celém regionu” a dále, že “městu vládnou drogoví dealeři a prostitutky”).

Sanchez na svou obranu uváděl, že jeho příspěvek nijak nenávistný nebyl a on sám nebyl schopen sledovat tak velké množství komentářů publikovaných každý týden na zdi jeho účtu na Facebooku. Doplnil, že dotčené komentáře nepsal on sám a některé komentáře dokonce sami komentující smazali. Uvedl rovněž, že partnerku politika F. P. neznal jménem a netušil, že komentující urážejí právě ji. Sám se od rasistických a diskriminujících komentářů distancoval a v jednu chvíli sám vyzval sledující, aby si dali pozor na obsah svých komentářů.

Soudy jednak konstatovaly, že zveřejněné komentáře byly jednoznačně protiprávní a jasně definovaly určitou skupinu obyvatel, jmenovitě muslimy, což vůči nim mohlo vzbudit silný pocit odmítnutí a nepřátelství. Komentáře ztotožňovaly muslimy s „drogovými dealery a prostitutkami“ nebo s těmi, kteří páchají násilí, a mohly tak vzbudit silný pocit nepřátelství vůči nim. Projednávaný případ se přitom týkal zdi účtu stěžovatele na Facebooku, která byla nejenom volně veřejně přístupná, ale v rámci předvolební kampaně měla představovat vyjádření a komunikaci zaměřenou na voliče, tedy na celou populaci. Soud také uvedl, že internet se svou dostupností a schopností uchovávat obrovské množství informací hraje důležitou roli v přístupu veřejnosti k informacím.

Zajímavé na rozhodnutí soudů je především vymezení trestní odpovědnosti za čin, kterého se stěžovatel sám aktivně nedopustil. K této stránce věci soudy uvedly, že Sanchezovu trestní odpovědnost lze dovodit tehdy, kdy bylo možné prokázat, že byl s obsahem komentářů obeznámen, ale přesto je nesmazal. Podle trestního soudu za ně nesl odpovědnost také proto, že to byl právě on, kdo umožnil přístup svým přátelům ke zveřejňování komentářů na své zdi, a byl proto odpovědný za kontrolu obsahu příspěvků. Vzhledem k možné političnosti komentářů měl obsah o to pečlivěji hlídat.

Podle ESD je legitimní, aby pozice majitele zdi na sociální síti zahrnovala zvláštní povinnosti, zejména pokud majitel zdi tak jako stěžovatel neomezí přístup a nechá ji přístupnou veřejnosti.

blogRightBoxTop

Nechte si poradit od právníků online

  • Vše zvládneme on-line
  • Požadavky řešíme do druhého dne
  • Předem víte, kolik zaplatíte
  • Zkušený tým 6 specialistů

Váš případ posoudíme a navrhneme, jak ho vyřešit za 390 Kč.

Zbývá 500 znaků

Řešíte obdobný problém?

Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.

Odpověď od advokáta

Hledáte odpověď na konkrétní právní otázku? Napište nám ji a do 48 hodin budete mít k dispozici odpověď od některého z našich advokátů. Máme specialisty na všechny oblasti práva a garantujeme tak vysokou odbornost. Zaplatit můžete až po poskytnutí služby.

Předem dané ceny
Od začátku víte, kolik a za co platíte.
Vše zvládneme online
Takže ušetříte čas i peníze za dopravu.
Pracujeme rychle
90 % požadavků vyřešíme do druhého dne.
Zkušený tým
Pro každý právní obor máme specialistu.

Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli…

…nebo mu přidejte hodnocení

Zatím nehodnoceno

Autor článku

medailonek-preuss

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let. Rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s pracovními problémy, řeší za ně převod nemovitosti nebo poradí s autorskou licencí.

Vzdělání

  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Recenze služby Dostupný advokát

Jarka BL

před 10 měsíců

Potřebovala jsem podat co nejrychleji trestní oznámení a společnost „Dostupný advokát“ jsem našla náhodou na webových stránkách. Komunikace proběhla v pořádku. Trvalo asi týden a oznámení jsme odeslali. Mohu doporučit, byla jsem spokojená.

Jitka Salačová, Praha 6 – Řepy

před 2 roky

Naše Společenství vlastníků zhruba na začátku roku 2016 muselo nepředvídaně řešit mimořádné záležitosti, u nichž posléze vznikla potřeba právní porady. Výbor poptal tým „Dostupný advokát“ – právní služby online, v čele s JUDr. Ondřejem Preussem, který byl nakonec vybrán pro stálou spolupráci s naším Společenstvím vlastníků. V jeho prospěch hovoří garance dostupnosti v podstatě v (zobrazit více) kteroukoli dobu bez navýšení odměny za kontakt mimo pracovní dobu, dostupnost na telefonu či mailu i na Skypu a velmi seriózní vystupování. Jednoznačně můžeme potvrdit kvalitu služeb, serióznost i dostupnost online.

Paní Kouzelná

před 2 roky

Rychlá a profesionální právní řešení za předem jasné ceny. Může být snad něco lepšího? I když to možná bude znít „až příliš dobře, aby to byla pravda,“ ráda se s vámi podělím o moji zkušenost. Zaměstnanci společnosti DostupyAdvokat.cz jsou naprostí profesionálové. Upřímně a s velkým nasazením se věnují svému poslání, kterým je zpřístupnění kvalitních právních služeb pro (zobrazit více) Rychlá a profesionální právní řešení za předem jasné ceny. Může být snad něco lepšího? I když to možná bude znít „až příliš dobře, aby to byla pravda,“ ráda se s vámi podělím o moji zkušenost. Zaměstnanci společnosti DostupyAdvokat.cz jsou naprostí profesionálové. Upřímně a s velkým nasazením se věnují svému poslání, kterým je zpřístupnění kvalitních právních služeb pro běžného člověka. Jejich ceny považuji za velmi spravedlivé ve srovnání s tím, co jsem obvykle platila za podobné služby. Díky tomu jsem já, moje rodina i přátelé získali potřebnou právní pomoc, aniž bych se obávala nekonečných poplatků. Podle mých zkušeností s DostupyAdvokat.cz byly veškeré moje e-maily a hovory zodpovězeny včas a k mojí spokojenosti. Jejich zkušení právníci mi dali jistotu, že veškeré právní potřeby, které mám, mohou být řešeny rychle a profesionálně. Vždy byl k dispozici někdo, kdo měl zkušenosti právě s mým problémem. Jejich hlavní právník také píše pravidelně blog a drží krok se všemi nejnovějšími právními trendy, což znamená, že je velmi dobře informovaný. Během let jsem utratila jmění za právní pomoc, nebo ztrácela nervy při pokusech „řešit problémy sama“, když jsem si právní pomoc nemohla dovolit. Přála bych si službu DostupyAdvokat.cz poznat už dříve. Velmi je doporučuji každému, kdo potřebuje právní pomoc, VYZKOUŠEJTE JE HNED!


Zobrazit všechny reference

Mohlo by vás také zajímat

Demonstrující se domáhají ochrany svých základních lidských práv

Jak ochránit svá základní lidská práva?

Znáte svá základní práva a víte jak postupovat, pokud dojde k jejich porušení? Ohrožení či porušení základních lidských práv je závažná situace, která ale nemá jednoznačný postup řešení. Usnadníme vám…

6. 9. 2021
muž páchající trestný čin krádeže

Co je trestný čin a jak trestné činy dělíme?

Obecné povědomí o tom, co je trestný čin má asi většina z nás. „Vražda nebo krádež“, by zněla možná odpověď. Víte ale, že krádež může být i pouhým přestupkem, který…

27. 9. 2021
žena píše odvolání, trestní řízení

Jak se bránit proti rozhodnutí v trestním řízení?

V trestním řízení se rozhoduje o vině a nevině pachatele. Pokud soud shledá pachatele vinným, udělí mu trest či ochranné opatření. Ne vždy ale všichni zúčastnění s rozhodnutím souhlasí. Je…

26. 3. 2022

Jsme členy

Logo Česká advokátní komora logo-apek-male

Znáte nás z médií

Dostupný advokát © 2013-2022