V trestním řízení se rozhoduje o vině a nevině pachatele. Pokud soud shledá pachatele vinným, může mu udělit nejenom běžný trest, ale také ochranné opatření. Co přesně ochranné opatření znamená a za jaké trestné činy se ukládá?
V trestním řízení se rozhoduje o vině a nevině pachatele. Pokud soud shledá pachatele vinným, může mu udělit nejenom běžný trest, ale také ochranné opatření. Co přesně ochranné opatření znamená a za jaké trestné činy se ukládá?
Ochranné opatření nelze chápat jako mírnější formu trestu, jde o jiný typ sankce. Na rozdíl od klasických trestů (např. trest odnětí svobody) je možné je uložit nejen za trestný čin, ale i za takzvaný „čin jinak trestný“. Což je čin, který je v daném případě beztrestný, ačkoliv by za jiných okolností trestný byl. Takový čin může spáchat například nepříčetná osoba, případně mladistvý, který nemá požadovanou rozumovou vyspělost.
Tip: Víte, že krádež může být i pouhým přestupkem, který se ani nezaznamená do rejstříku trestů? A tušíte, že rejstřík trestů je také státní úřad? Na trestné činy, jejich dělení a promlčecí lhůty jsme se zaměřili v našem článku.
V určitých případech může ochranné opatření trest doplňovat, ale lze jej také uložit namísto něj. Jeho primárním účelem ovšem není pachatele potrestat (i když i k tomu zde pochopitelně dochází), ale především ochránit společnost. To je nakonec zjevné i ze samotného názvu této sankce. Mezi ochranná opatření podle trestního zákoníku patří
Spadá sem také zabrání náhradní hodnoty a zabrání spisů a zařízení.
Neponechávejte nic náhodě a využijte advokátních služeb. Váš úspěch u soudu závisí především na vhodně navržených důkazech, s čímž vám rádi pomůžeme. Provedeme pečlivou analýzu případu a postaráme se o zastupování u soudu, kde budeme tvrdě vymáhat vaše práva.
Při ukládání ochranných opatření není tolik podstatná závažnost činu. Nelze říci, že by se k ní nepřihlíželo vůbec, ale nedochází zde ke klasickému škálování jako například u zmíněného trestu odnětí svobody, kdy je přesně určeno, za jakou podobu trestného činu může následovat třeba rok, dva či pět let odnětí svobody.
Tip: Jaké druhy trestů rozlišuje zákon a za jaké trestné činy se ukládají, jsme detailně rozebrali v našem článku.
Trestní zákoník specifikuje zásady pro ukládání ochranných opatření, podle nichž jej nelze uložit, není-li přiměřené povaze a závažnosti pachatelem spáchaného činu a nebezpečí, které od pachatele v budoucnu hrozí pro zájmy chráněné trestním zákonem, jakož i osobě pachatele a jeho poměrům.
Z uvedených hledisek je přitom podstatné právě zmíněné nebezpečí, které od pachatele v budoucnu hrozí. Jak jsme zmínili, ochrana je primární. Pokud by například soudní znalci a následně především soudce usoudil, že dosavadní činy pachatele nebyly tolik závažné (například nešlo o dokonaný trestný čin), ale v budoucnu hrozí riziko mnohem větší, pak je ochranné opatření na místě.
Další pravidlo říká, že újma způsobená uloženým a vykonávaným ochranným opatřením nesmí být větší, než je nezbytné k dosažení jeho účelu. Ukládání ochranných opatření za splnění zákonných podmínek je možné samostatně i vedle trestu. Vedle trestu však může být ochranné opatření uloženo jen za podmínky, kdy by jeho samostatné uložení nebylo dostatečné.
Obecně lze uložit i více ochranných opatření vedle sebe, nestanoví-li zákon něco jiného. Tak například nelze uložit ochranné léčení vedle zabezpečovací detence, a zabrání části majetku nelze uložit vedle trestu propadnutí části téže majetku. Pokud je uloženo více ochranných opatření vedle sebe, které nelze vykonat současně, soud stanoví pořadí jejich výkonu.
Pokud jsou ochranná opatření ukládáná v kombinaci s trestem, pak se přednostně se přistoupí k vykonání trestu, a teprve poté se uplatní ochranné opatření.
Trestná činnost mladistvých se od dospělých v řadě věcí liší. Obecná struktura je zde podobná. Vyskytují se zde majetkové trestné činy, drogové delikty, násilné trestné činy i mravnostní delikty. Vzhledem k věku ale k určitým trestným činům nedochází. Jako příklad si můžeme u majetkových trestných činů představit krádež či loupež, méně často už ale dotační či úvěrový podvod.
Zásadní rozdíl oproti trestání dospělých pachatelů pak představují samotné tresty, v případě mladistvých tedy výchovná opatření, ochranná opatření a trestná opatření.
Ochranná opatření mladistvých mají působit na jejich mravní a duševní vývoj. Řadíme k nim:
Ocitli jste se situaci, která vyžaduje podání trestního oznámení? Jsme tu od toho, abychom vám pomohli. Spolehlivě ochráníme vaše práva a celý proces vyřídíme za vás. Vše zvládneme rychle a bezchybně, abyste se o nic nemuseli starat.