Jaké změny přinesl rok 2015?
Odstupné je výhodné zejména proto, že se z něj neodvádí odvody na sociální a zdravotní pojištění a tak zaměstnavatel ušetří a zaměstnanec dostane více. To se však mělo podle původních záměrů s novým rokem 2015 změnit. Nakonec však ke změně nedošlo a i nadále platí, že se z odstupného, na které je dle zákona nárok žádné odvody neodvádějí. Kdy je však na odstupné nárok a jak je vysoké?
Zde k žádným změnám nedochází. Nejčastěji náleží odstupné při tzv. nadbytečnosti zaměstnance. Minimální výše odstupného je pak zaručena podle počtu odpracovaných let. Zaměstnanec, který působí u svého zaměstnavatele méně než rok, dostane při výpovědi z pracovního poměru např. z důvodu reorganizace odstupné jen ve výši alespoň jednoho průměrného měsíčního výdělku. Pokud pracovní poměr trvá déle než rok, ale méně než dva roky, vzniká nárok na nejméně dvojnásobek průměrného výdělku. Konečně pokud pracovní poměr trval přes dva roky, je možné nárokovat odstupné ve výši minimálně trojnásobku průměrného výdělku.
Související služba
Dostal(a) jsem výpověď z práce
Při výpovědi z práce vám pomůžeme bránit se proti krokům zaměstnavatele a zajistíme, abyste od něj dostali vše, na co máte nárok. A to například včetně dlužné mzdy či odstupného. Pomoc poskytujeme v celé ČR a za předem danou cenu.
Chci pomoct
- Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
- Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 4 kanceláří.
- 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
- Pro každý právní obor máme specialistu.
Před časem se v této věci vedl spor, který doputoval až k Nejvyššímu soudu. Nejvyšší soud daným rozhodnutím potvrdil, že odstupné je omezeno „pouze zezdola“ minimy, které zaměstnavatel musí dodržet, ale nic nebrání zaměstnavateli, aby se se zaměstnancem smluvně dohodli na odstupném jak vyšším, tak nově (od 1. 1. 2007) i z jiných výpovědních důvodů než jaké jsou uvedeny v zákoníku práce (sp. zn. 21 Cdo 613/2011).
Budou se strhávat odvody na sociální a zdravotní pojištění z nadstandardního odstupného?
Pokud vznikne nárok na odstupné ze zákonných důvodů, tak žádné srážky na povinné odvody aplikovány nebudou ani v tomto roce, a to i když bude poskytnuto ve vyšší než minimální výši. Představme si například zaměstnance pana Vomáčku, který pracuje pro svého zaměstnavatele jako soustružník rok a půl. Jednoho dne se se zaměstnavatelem dohodnou, že své cesty rozdělí a aby to pan Vomáčka akceptoval, slíbí mu zaměstnavatel místo dvou průměrných výdělků čtyři. Bude-li důvodem tohoto rozchodu nadbytečnost pana Vomáčky, nepodléhá odstupné žádným odvodům.