Na co si dát pozor při ukončení pracovního poměru dohodou

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.
9. prosince 2023
6 minut čtení
6 minut čtení
Pracovní právo

Nedávno se na nás obrátil pan Richtr, který přišel o práci při reorganizaci oddělení, kde pracoval. Tvrdil, že pod tlakem podepsal takzvanou dohodu o ukončení pracovního poměru. Nedostal však žádné odstupné, které při rušení pozic z organizačních důvodů běžně zaměstnancům přísluší. Zaměstnavatel se dohodou snažil obejít zákonný postup, kdy byl měl zaměstnanci udělit výpověď a odstupné mu vyplatit.

Seznámení s obchodními podmínkami

Teprve po naší analýze zjistil, že má nárok na odstupné ve výší svého tříměsíčního výdělku. Zaměstnavatel se nejprve bránil, pak však pod tlakem žaloby odstupné doplatil.

Nárok na odstupné má každý zaměstnanec, který končí z tzv. organizačních důvodů. Jde o situaci, kdy se zaměstnavatel či jeho část ruší nebo přemisťuje anebo pokud je nadále nadbytečná práce (pozice), kterou zaměstnanec vykonává. V případě pana Richtra šlo právě o nadbytečnost.

Důležité je poznamenat, že nárok na odstupné vzniká, ať už je pracovní poměr ukončen jednostranně výpovědí zaměstnavatele, nebo dohodou o rozvázání pracovního poměru podepsanou oběma stranami. Nic jako výpověď dohodou pak neexistuje.

V dohodě o rozvázání pracovního poměru přitom nemusí být uvedeno, z jakého důvodu je uzavřena a přesto může nárok na odstupné vzniknout.

Zavolali si mě v pátek odpoledne do zasedací místnosti. Připomněli mi zhoršující se výsledky společnosti a dali mi podepsat výpověď dohodou, trvalo hodinu, než jsem to nakonec podepsal, bohužel bez konzultace s advokátem,“ vzpomíná pan Richtr. „K vzteku bylo, že si tam nechali několik protekčních lidí, bratrance šéfa HR a pak taky jednoho jeho kamaráda z mokré čtvrti.

Související služba

Dostal(a) jsem výpověď z práce

Při výpovědi z práce vám pomůžeme bránit se proti krokům zaměstnavatele a zajistíme, abyste od něj dostali vše, na co máte nárok. A to například včetně dlužné mzdy či odstupného. Pomoc poskytujeme v celé ČR a za předem danou cenu.

Chci pomoct

  • Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
  • Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 4 kanceláří.
  • 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
  • Pro každý právní obor máme specialistu.
Tip na článek

Tip: Zkušební doba slouží především k tomu, aby si jak zaměstnavatel, tak zaměstnanec ověřili, že jim bude vzájemná spolupráce vyhovovat i v následujících měsících a letech. Zákoník práce z tohoto důvodu umožňuje oběma stranám pracovní poměr předčasně ve zkušební době ukončit, pokud by hned v počátku zjistily, že uzavření pracovní smlouvy nebylo tím nejlepším rozhodnutím. V jakém případě se ale může zaměstnanec proti výpovědi ve zkušební době bránit?

V dohodě pana Richtra  nebylo uvedeno, že důvodem rozvázání jeho pracovního poměru je reorganizace oddělení a jeho nadbytečnost. Tudíž mu nebylo ani přiznáno zákonné odstupné.

Pan Richtr se však později obrátil na nás. Vysvětlili jsme mu, že mezi způsoby ukončení pracovního poměru nic jako výpověď dohodou neexistuje. Pracovní poměr lze totiž ukončit buď jednostranným právním aktem, kdy jde výpověď zaměstnance či zaměstnavatele ze zákonem stanovených důvodů. Souhlas druhé strany v tuto chvíli nijak zapotřebí není. K platnosti výpovědi stačí, když ji podepíše ten, kdo výpověď podává – jestliže při tom samozřejmě splní náležitosti dané zákoníkem práce a doručí ji druhé straně. Další variantou je uzavřít dvoustrannou dohodu o ukončení pracovního poměru. Pak ale zase nejde o výpověď. Shodnout se na jejím obsahu musí obě strany a obě jí také musí podepsat.

V případě pana Richtra šlo skutečně o dohodu, kterou podepsal, a v dané době s tím již nebylo možné nic dělat. Mohli jsme však nárokovat dané odstupné.

Nadbytečnost je totiž objektivní fakt, nikoliv tvrzení.  Podle zákoníku práce platí, že vypovídá-li zaměstnavatel pracovní smlouvu z organizačních důvodů (například se stěhuje pobočka, ruší oddělení), pak má zaměstnanec nárok na dvě měsíční mzdy za výpovědní dobu a rovněž na odstupné  (za jeden až tři měsíce podle délky pracovního poměru). Během výpovědní doby musí zaměstnanec pracovat (event. si vybrat dovolenou).

Mnoho lidí neví, že obdobné je to i u dohody, pokud jsou za ní organizační důvody. I tady tedy vzniká nárok na odstupné a zaměstnanci náleží tři až pět měsíčních platů (dva za „výpovědní dobu“ a jeden až tři jako odstupné). Tuto možnost ovšem dohoda pana Richtra nezmiňovala.

Nutno říci, že pokud jsou v dohodě zmíněny organizační důvody, pak má zaměstnanec nárok na odstupné nezávisle na tom, zda bylo v dohodě výslovně sjednáno. Pokud organizační důvody zmíněny nejsou, ale reálným motivem ukončení pracovního poměru jsou, pak ještě stále lze takovou skutečnost prokázat u soudu. Celá situace je ale mnohem komplikovanější a nemusí vést ke kýženým výsledkům.

Nám se ovšem i přesto podařilo prokázat, že se reorganizovalo celé oddělení. Pan Richtr tak získal odstupné ve výši tří průměrných výdělků (pracoval ve společnosti déle než dva roky).

Doporučujeme tak v podobných případech nic nevzdávat a obrátit se na (Dostupného) advokáta včas.

Význam dohody o ukončení pracovního poměru

Na první pohled se může zdát, že dohoda o rozvázání pracovního poměru je jen formalita, která pomůže oběma stranám ukončit pracovní vztah bez konfliktů. Ve skutečnosti je ale velmi důležité, co je v dohodě uvedeno. Pokud v ní není zmíněno, že důvodem ukončení pracovního poměru jsou organizační změny, může zaměstnanec přijít o odstupné, přestože by na něj měl podle zákona nárok.

Co je to „výpověď dohodou“?

Mnozí se setkali s pojmem výpověď z pracovního poměru dohodou, ale takový termín je zavádějící. Ve skutečnosti nejde o výpověď, ale o dvoustrannou dohodu mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Výpověď je totiž jednostranný akt, kdy jedna strana oznamuje druhé, že pracovní poměr ukončuje. Na druhé straně dohoda o ukončení pracovního poměru vyžaduje souhlas obou stran.

Na co si dát pozor při podpisu dohody?

Pokud vám zaměstnavatel nabídne dohodu o ukončení pracovního poměru, vždy zvažte následující:

  • Je v dohodě uveden důvod ukončení pracovního poměru? Pokud ano, a jedná se o organizační důvody (např. nadbytečnost), máte nárok na odstupné.
  • Mějte na paměti, že i pokud důvod v dohodě není uveden, ale reálně šlo o organizační změny, lze nárok na odstupné prokázat.
  • Vyžádejte si čas na konzultaci s advokátem. Vyvarujete se tak situace, kdy podepíšete dokument nevýhodný pro vás.

Dohoda vs. výpověď: Klíčové rozdíly

Rozdíly mezi těmito dvěma způsoby ukončení pracovního poměru nejsou jen formální:

  1. Jednostranný nebo dvoustranný akt: Výpověď je jednostranná, dohoda vyžaduje souhlas obou stran.
  2. Podpora v nezaměstnanosti: U výpovědi z organizačních důvodů máte nárok na plnou podporu, u dohody se podpora může krátit, pokud není uveden vážný důvod ukončení.
  3. Nemoc během ukončení pracovního poměru: Pokud onemocníte ve výpovědní době, může se tím prodloužit váš pracovní poměr. U dohody je termín ukončení pevně stanoven.

Pokud zaměstnanec sám zvažuje iniciovat ukončení pracovního poměru dohodou, měl by formulovat svou žádost jasně a stručně. Doporučuje se vycházet z vzorů výpovědi dohodou dostupných online.

Co dělat, když zaměstnavatel poruší pravidla?

Pokud máte podezření, že vaše dohoda o ukončení pracovního poměru obchází zákon, nebo že jste byli uvedeni v omyl, neváhejte vyhledat právní pomoc. V případech, jako byl ten pana Richtra, může odborná pomoc znamenat získání spravedlivého odstupného i dalších práv.

Závěrem, buďte při ukončování pracovního poměru obezřetní. Rozumět rozdílům mezi výpovědí a dohodou o rozvázání pracovního poměru je klíčové. Při pochybnostech doporučujeme obrátit se na odborníka a vždy dbát na své právní i finanční zájmy.

Tip na článek

Tip: Chystá se vám dát zaměstnavatel výpověď? Ohlídejte si, zda náhodou nemáte nárok na odstupné. Kdy nárok vzniká, jak se odstupné počítá a jak se to má následně s odvody? Na to jsme se detailně podívali v našem článku.

Sdílejte článek


Neodpověděl vám článek na váš problém? Zeptejte se umělé inteligence

Související služba

Dostal(a) jsem výpověď z práce

Při výpovědi z práce vám pomůžeme bránit se proti krokům zaměstnavatele a zajistíme, abyste od něj dostali vše, na co máte nárok. A to například včetně dlužné mzdy či odstupného. Pomoc poskytujeme v celé ČR a za předem danou cenu.

Chci pomoct

Autor článku

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let a rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s právními problémy.

Vzdělání
  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Mohlo by vás také zajímat

Vyřešíme i váš právní problém

Váš problém můžeme probrat on-line i osobně

Najdete nás ve 4 krajských městech

Rychlé kontakty

+420 775 420 436
(Po–Pá: 8–18)
Pravidelně komentujeme právní dění a novinky pro média
Dostupný advokát © 2013-2024
Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika (CC BY-NC-SA 3.0 CZ)