Partner či partnerka se zasekli v zahraničí? Jak docílit spojení rodiny?

Vláda svým usnesením č. 194 ze dne 12. března 2020, vyhlásila pro území České republiky z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru /označovaný jako SARS CoV-2/ nouzový stav. Zároveň byla omezena některá z práv a klienti začali řešit otázky, které by je začátkem roku ani nenapadly. Jednalo se mj. o otázky: Za jakých podmínek mohu vycestovat? Jak mohu přicestovat? Kdo může přicestovat?

 Partner či partnerka se zasekli v zahraničí? Jak docílit spojení rodiny?
3 minuty čtení

Jeden z prvních problémů, který jsme řešili, bylo přicestování, manžela cizince za manželkou občankou České republiky. Manžel pracuje ve svém domovském státě v zahraničí a v rámci volného pohybu schengenského prostoru běžně jezdí na víkendy za rodinou. Nemá však žádný z pobytů na území České republiky. Manželka řešila zásadní otázky a akutnost situace byla znásobena tím, že manželka měla brzy porodit. Může tedy manžel přicestovat? Pustí jej na hranicích do republiky? Jak se sem dostane? Vždyť nic nelétá? Ani autobusy nejezdí?

Ano manžel mohl za manželku přicestovat, i když neměl žádný z druhů pobytů na území republiky.

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

V současné době začalo postupné uvolňování opatření, ale stále platí zákaz vstupu na území České republiky pro všechny cizince, kteří nemají na území České republiky přechodný pobyt nad 90 dnů nebo trvalý pobyt. Zároveň jsou stanoveny výjimky, kterých je celá řada. Jednou z výjimek je právě vstup pro rodinné příslušníky. Kdo je rodinným příslušníkem pak stanovuje podrobně zákon o pobytu cizinců. Jednoduše a stručně řečeno: rodinným příslušníkem je myšlen můj manžel/manželka, moje dítě nebo dítě druhého manžela mladší 21 let, naši rodiče, babičky, prababičky, pokud jsou závislí na naší výživně, nutné péči. Ale může se jednat i o mého druha, družku, partnera, kteří s námi žijí ve společné domácnosti.

Jaký doklad si připravit?

Dle zveřejněných informací ministerstva vnitra je na hraničním přechodu potřeba mít při sobě platný cestovní doklad např. cestovní pas, vízum, dále pak kopii průkazu občana ČR, EU, za kterým jedu, rodný list nebo oddací list, doklad o registrovaném partnerství.

Pokud se pak jedná o prarodiče závislé na péči, výživě nebo partnery, tak je potřeba mít při sobě např. doklady jako je souhrnná lékařská zpráva o stavu pacienta, výpis z bankovního účtu, případně nájemní smlouva, že spolu žijeme apod..

Dle zveřejněných informací ministerstvem mají vstupující osoby datum a způsob vstupu předem oznámit zastupitelskému úřadu. Z praktického pohledu si moc nedovedu představit, jak je zpětně dohledáváno, kdo ze vstupujících vstup do země předem oznámil a kdo nikoliv a co se stane, když vše oznámím konzulárnímu úřadu a oznámení nebude zaznamenané. Případně kam se zaznamenává? Lze jen doporučit zasílat oznámení konzulárnímu úřadu e-mailem a tento si vytisknout a mít jej při sobě.

A jak se pak prakticky dostat do republiky, když nic neletí, taxislužba mě přes hranice nepřeveze a pak nemohu v republice využít ani Uber, ani taxi ani hromadnou dopravu? Buď mohu požádat příbuzného, aby pro mě přijel do zahraničí nebo to vyřešit jako manžel naší klientky. Na hranice se nechat dopravit taxi službou, hranice přejít pěšky a za hranicemi vás rodinný příslušník může vyzvednout. Když při vstupu předložím potvrzení o negativním absolvování PCR nemusím ani do povinné karantény.

Řešíte obdobný problém?

Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Předem dané ceny
Od začátku víte, kolik a za co platíte.
Vše zvládneme online
Takže ušetříte čas i peníze za dopravu.
Pracujeme rychle
90 % požadavků vyřešíme do druhého dne.
Zkušený tým
Pro každý právní obor máme specialistu.

Pomohl vám tento obsah? Přidejte mu hodnocení

průměrné hodnocení: 1
hodnoceno: 1 krát

…nebo jej sdílejte

Autor článku

Mgr. Lucie Petránková

Lucie rozumí advokátnímu řemeslu jako málokdo. Umí prosadit zájmy svých klientů v soudní síni i mimo ni. Má za sebou již stovky vyhraných sporů. V našem týmu je specialistkou na rodinné a občanské právo. Klienti oceňují její lidský, profesionální a při tom velmi rozhodný přístup.

Vzdělání
  • Postgraduální studium Univerzita Karlova v Praze, Právnická fakulta, obor: medicínské právo,
  • Universita Pantheon d ´Assas Paris II,
  • Právo na Univerzitě Karlově v Praze, Právnická fakulta

Reference služby Dostupný advokát

Ing. Peter Čunderlík

před 2 měsíce

Není to poprvé, co spolupracuji s touto právní kanceláří. Má zadání jsou od jednoduchých výpovědí ke složitějším uzavíráním smluv, zejména ve skutečnostech, na které zákon nepamatuje. Ani toto není problémem pro tuto právní kancelář. Pokud klient akceptuje to, že i záporná odpověď – ve smyslu dál do toho nepůjdeme – je vlastně řešením. A tady jako klient pociťuji (zobrazit více) Není to poprvé, co spolupracuji s touto právní kanceláří. Má zadání jsou od jednoduchých výpovědí ke složitějším uzavíráním smluv, zejména ve skutečnostech, na které zákon nepamatuje. Ani toto není problémem pro tuto právní kancelář. Pokud klient akceptuje to, že i záporná odpověď – ve smyslu dál do toho nepůjdeme – je vlastně řešením. A tady jako klient pociťuji sílu právní kanceláře, že je věc konzultována z různých úhlů a pozor, peníze zde nejsou na prvním místě. Zastupitelnost kvality kvalitou doplněním z jiné oblasti- já říkám za rohem, co se přirozeně hned nevidí – může být rada od právníka pro klienta nesrozumitelnou, ale pokud klient věnuje maximální péči konzultaci a skutečně odevzdává pravdivé a snaží se i úplné informace, nemůže být negativní odpověď – ve smyslu dál do toho nepůjdeme – negativní, ale konstruktivní. A proto souhlasím s názorem že pravdivé informování kanceláře již od počátku (člověk sám bez vzdělání a právnické praxe není neomylný) zjednodušuje další postup a řešení vznikají takříkajíc současně, ve spolupráci. Zastupitelnost, ochota pomoci, rychlost, dozeptání se bez obavy z navýšení ceny vytváří prostor 50% na 50%. Obě strany jsou stejně zainteresované na výsledku. Proto si i příště vyberu toto právní kancelář.

Gabriela Gruntová

před 1 rokem

Neuvěřitelná rychlost, komunikace, ochota pomoci vše vyřešit k Vaší spokojenosti. Nemám slov 😊 za mě top servis. Ještě jednou moc děkuji 👍

Theresa Cisler

před 1 měsíc

Po hodně dlouhém boji je dobojováno… Díky kanceláří dostupný advokát, Marek, Lucie a druhá Lucie sdělujeme, že jsou to nejlepší právníci jaké jsme mohli oslovit. Bojovali do roztrhání, jezdili po celé republice… Tomu říkám advokáti!!!!!

Zobrazit všechny reference

Mohlo by vás také zajímat

Znáte nás z médií
ct-inverse
hn-inverse
idnes-inverse
prima-inverse
ihned-inverse
cro-inverse
Logo Česká advokátní komora logo-apek-male Logo Advokátní kancelář roku 2023
Sledujte novinky
Dostupný advokát © 2013-2023