Partner či partnera se zasekli v zahraničí? | Dostupný advokát

Partner či partnerka se zasekli v zahraničí? Jak docílit spojení rodiny?

Vláda svým usnesením č. 194 ze dne 12. března 2020, vyhlásila pro území České republiky z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru /označovaný jako SARS CoV-2/ nouzový stav. Zároveň byla omezena některá z práv a klienti začali řešit otázky, které by je začátkem roku ani nenapadly. Jednalo se mj. o otázky: Za jakých podmínek mohu vycestovat? Jak mohu přicestovat? Kdo může přicestovat?
 Partner či partnerka se zasekli v zahraničí? Jak docílit spojení rodiny?
3 minut čtení
15. 5. 2020

Jeden z prvních problémů, který jsme řešili, bylo přicestování, manžela cizince za manželkou občankou České republiky. Manžel pracuje ve svém domovském státě v zahraničí a v rámci volného pohybu schengenského prostoru běžně jezdí na víkendy za rodinou. Nemá však žádný z pobytů na území České republiky. Manželka řešila zásadní otázky a akutnost situace byla znásobena tím, že manželka měla brzy porodit. Může tedy manžel přicestovat? Pustí jej na hranicích do republiky? Jak se sem dostane? Vždyť nic nelétá? Ani autobusy nejezdí?

Ano manžel mohl za manželku přicestovat, i když neměl žádný z druhů pobytů na území republiky.

Právní pomoc pro postižené COVID-19

Dostali jste se do těžkostí v důsledku současné krize vyvolané pandemií koronaviru — COVID-19? Pokusíme se vám pomoci s právním problémem. Váš případ posoudí advokát bez nároku na honorář a navrhne jeho řešení nebo kroky k odvrácení škody.

V současné době začalo postupné uvolňování opatření, ale stále platí zákaz vstupu na území České republiky pro všechny cizince, kteří nemají na území České republiky přechodný pobyt nad 90 dnů nebo trvalý pobyt. Zároveň jsou stanoveny výjimky, kterých je celá řada. Jednou z výjimek je právě vstup pro rodinné příslušníky. Kdo je rodinným příslušníkem pak stanovuje podrobně zákon o pobytu cizinců. Jednoduše a stručně řečeno: rodinným příslušníkem je myšlen můj manžel/manželka, moje dítě nebo dítě druhého manžela mladší 21 let, naši rodiče, babičky, prababičky, pokud jsou závislí na naší výživně, nutné péči. Ale může se jednat i o mého druha, družku, partnera, kteří s námi žijí ve společné domácnosti.

Jaký doklad si připravit?

Dle zveřejněných informací ministerstva vnitra je na hraničním přechodu potřeba mít při sobě platný cestovní doklad např. cestovní pas, vízum, dále pak kopii průkazu občana ČR, EU, za kterým jedu, rodný list nebo oddací list, doklad o registrovaném partnerství.

Pokud se pak jedná o prarodiče závislé na péči, výživě nebo partnery, tak je potřeba mít při sobě např. doklady jako je souhrnná lékařská zpráva o stavu pacienta, výpis z bankovního účtu, případně nájemní smlouva, že spolu žijeme apod..

Dle zveřejněných informací ministerstvem mají vstupující osoby datum a způsob vstupu předem oznámit zastupitelskému úřadu. Z praktického pohledu si moc nedovedu představit, jak je zpětně dohledáváno, kdo ze vstupujících vstup do země předem oznámil a kdo nikoliv a co se stane, když vše oznámím konzulárnímu úřadu a oznámení nebude zaznamenané. Případně kam se zaznamenává? Lze jen doporučit zasílat oznámení konzulárnímu úřadu e-mailem a tento si vytisknout a mít jej při sobě.

A jak se pak prakticky dostat do republiky, když nic neletí, taxislužba mě přes hranice nepřeveze a pak nemohu v republice využít ani Uber, ani taxi ani hromadnou dopravu? Buď mohu požádat příbuzného, aby pro mě přijel do zahraničí nebo to vyřešit jako manžel naší klientky. Na hranice se nechat dopravit taxi službou, hranice přejít pěšky a za hranicemi vás rodinný příslušník může vyzvednout. Když při vstupu předložím potvrzení o negativním absolvování PCR nemusím ani do povinné karantény.

Řešíte obdobný problém?

Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.

Právní pomoc pro postižené COVID-19

Dostali jste se do těžkostí v důsledku současné krize vyvolané pandemií koronaviru — COVID-19? Pokusíme se vám pomoci s právním problémem. Váš případ posoudí advokát bez nároku na honorář a navrhne jeho řešení nebo kroky k odvrácení škody.

od 490 Kč
Chci pomoct
Předem dané ceny
Od začátku víte, kolik a za co platíte.
Vše zvládneme online
Takže ušetříte čas i peníze za dopravu.
Pracujeme rychle
90 % požadavků vyřešíme do druhého dne.
Zkušený tým
Pro každý právní obor máme specialistu.

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli

Mohlo by vás také zajímat

Epidemie koronaviru COVID-19, vše, co je potřeba vědět o právních důsledcích

Epidemie koronaviru – kompletní přehled právních důsledků

Virová epidemie s sebou přinesla zásadní omezení cestování, podnikání i běžného života vůbec. Opatření státu ale přinášejí celou řadu právních problémů. Sledujeme pro Vás vývoj současné situace a průběžně aktualizujeme...

8. 3. 2020
Ondřej Preuss
Dostupný advokát má nový web i služby

Dostupný advokát má nový web i služby

Dostupný advokát má nový web i nabídku služeb. Jak a proč jsme službu postupně měnili? Chceme zde představit největší inovace pro naše klienty, které nový web přinesl.

20. 11. 2019
Ondřej Preuss
Detail na dva muže držící se za ruce

Registrované partnerství

Registrovaná partnerství se u nás mohou uzavírat už skoro 13 let. Pojďme se podívat na to, co vlastně registrované partnerství obnáší a kdo a jak ho může uzavírat....

24. 4. 2019
Ondřej Preuss

Jsme členy

ČAK logo

Znáte nás z médií

Dostupný advokát © 2013-2019