Partner či partnerka se zasekli v zahraničí? Jak docílit spojení rodiny?

Mgr. Lucie Petránková
15. května 2020
3 minuty čtení
3 minuty čtení
Rodinné právo

Vláda svým usnesením č. 194 ze dne 12. března 2020, vyhlásila pro území České republiky z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru /označovaný jako SARS CoV-2/ nouzový stav. Zároveň byla omezena některá z práv a klienti začali řešit otázky, které by je začátkem roku ani nenapadly. Jednalo se mj. o otázky: Za jakých podmínek mohu vycestovat? Jak mohu přicestovat? Kdo může přicestovat?

Partner či partnerka se zasekli v zahraničí? Jak docílit spojení rodiny?

Jeden z prvních problémů, který jsme řešili, bylo přicestování, manžela cizince za manželkou občankou České republiky. Manžel pracuje ve svém domovském státě v zahraničí a v rámci volného pohybu schengenského prostoru běžně jezdí na víkendy za rodinou. Nemá však žádný z pobytů na území České republiky. Manželka řešila zásadní otázky a akutnost situace byla znásobena tím, že manželka měla brzy porodit. Může tedy manžel přicestovat? Pustí jej na hranicích do republiky? Jak se sem dostane? Vždyť nic nelétá? Ani autobusy nejezdí?

Ano manžel mohl za manželku přicestovat, i když neměl žádný z druhů pobytů na území republiky.

Související služba

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Chci pomoct

  • Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
  • Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 5 kanceláří.
  • 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
  • Pro každý právní obor máme specialistu.

V současné době začalo postupné uvolňování opatření, ale stále platí zákaz vstupu na území České republiky pro všechny cizince, kteří nemají na území České republiky přechodný pobyt nad 90 dnů nebo trvalý pobyt. Zároveň jsou stanoveny výjimky, kterých je celá řada. Jednou z výjimek je právě vstup pro rodinné příslušníky. Kdo je rodinným příslušníkem pak stanovuje podrobně zákon o pobytu cizinců. Jednoduše a stručně řečeno: rodinným příslušníkem je myšlen můj manžel/manželka, moje dítě nebo dítě druhého manžela mladší 21 let, naši rodiče, babičky, prababičky, pokud jsou závislí na naší výživně, nutné péči. Ale může se jednat i o mého druha, družku, partnera, kteří s námi žijí ve společné domácnosti.

Jaký doklad si připravit?

Dle zveřejněných informací ministerstva vnitra je na hraničním přechodu potřeba mít při sobě platný cestovní doklad např. cestovní pas, vízum, dále pak kopii průkazu občana ČR, EU, za kterým jedu, rodný list nebo oddací list, doklad o registrovaném partnerství.

Pokud se pak jedná o prarodiče závislé na péči, výživě nebo partnery, tak je potřeba mít při sobě např. doklady jako je souhrnná lékařská zpráva o stavu pacienta, výpis z bankovního účtu, případně nájemní smlouva, že spolu žijeme apod..

Dle zveřejněných informací ministerstvem mají vstupující osoby datum a způsob vstupu předem oznámit zastupitelskému úřadu. Z praktického pohledu si moc nedovedu představit, jak je zpětně dohledáváno, kdo ze vstupujících vstup do země předem oznámil a kdo nikoliv a co se stane, když vše oznámím konzulárnímu úřadu a oznámení nebude zaznamenané. Případně kam se zaznamenává? Lze jen doporučit zasílat oznámení konzulárnímu úřadu e-mailem a tento si vytisknout a mít jej při sobě.

A jak se pak prakticky dostat do republiky, když nic neletí, taxislužba mě přes hranice nepřeveze a pak nemohu v republice využít ani Uber, ani taxi ani hromadnou dopravu? Buď mohu požádat příbuzného, aby pro mě přijel do zahraničí nebo to vyřešit jako manžel naší klientky. Na hranice se nechat dopravit taxi službou, hranice přejít pěšky a za hranicemi vás rodinný příslušník může vyzvednout. Když při vstupu předložím potvrzení o negativním absolvování PCR nemusím ani do povinné karantény.

Sdílejte článek


Neodpověděl vám článek na váš problém? Zeptejte se umělé inteligence

Související služba

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Chci pomoct

Autor článku

Mgr. Lucie Petránková

Lucie rozumí advokátnímu řemeslu jako málokdo. Umí prosadit zájmy svých klientů v soudní síni i mimo ni. Má za sebou již stovky vyhraných sporů. V našem týmu je specialistkou na rodinné a občanské právo. Klienti oceňují její lidský, profesionální a při tom velmi rozhodný přístup.

Vzdělání
  • Postgraduální studium Univerzita Karlova v Praze, Právnická fakulta, obor: medicínské právo,
  • Universita Pantheon d ´Assas Paris II,
  • Právo na Univerzitě Karlově v Praze, Právnická fakulta

Mohlo by vás také zajímat

Vyřešíme i váš právní problém

Váš problém můžeme probrat on-line i osobně

Najdete nás v 5 městech

Rychlé kontakty

+420 775 420 436
(Po–Pá: 8–18)
Pravidelně komentujeme právní dění a novinky pro média
Dostupný advokát © 2013-2025
Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika (CC BY-NC-SA 3.0 CZ)