Ondřej Preuss
Právní pomoc pro postižené COVID-19
Máme 1 variantu řešení vašeho problému
Zobrazit

Partner či partnerka se zasekli v zahraničí? Jak docílit spojení rodiny?

Vláda svým usnesením č. 194 ze dne 12. března 2020, vyhlásila pro území České republiky z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru /označovaný jako SARS CoV-2/ nouzový stav. Zároveň byla omezena některá z práv a klienti začali řešit otázky, které by je začátkem roku ani nenapadly. Jednalo se mj. o otázky: Za jakých podmínek mohu vycestovat? Jak mohu přicestovat? Kdo může přicestovat?

 Partner či partnerka se zasekli v zahraničí? Jak docílit spojení rodiny?
3 minuty čtení
15. 5. 2020

Jeden z prvních problémů, který jsme řešili, bylo přicestování, manžela cizince za manželkou občankou České republiky. Manžel pracuje ve svém domovském státě v zahraničí a v rámci volného pohybu schengenského prostoru běžně jezdí na víkendy za rodinou. Nemá však žádný z pobytů na území České republiky. Manželka řešila zásadní otázky a akutnost situace byla znásobena tím, že manželka měla brzy porodit. Může tedy manžel přicestovat? Pustí jej na hranicích do republiky? Jak se sem dostane? Vždyť nic nelétá? Ani autobusy nejezdí?

Ano manžel mohl za manželku přicestovat, i když neměl žádný z druhů pobytů na území republiky.

Právní pomoc pro postižené COVID-19

Dostali jste se do těžkostí v důsledku současné krize vyvolané pandemií koronaviru — COVID-19? Pokusíme se vám pomoci s právním problémem. Váš případ posoudí advokát bez nároku na honorář a navrhne jeho řešení nebo kroky k odvrácení škody.

V současné době začalo postupné uvolňování opatření, ale stále platí zákaz vstupu na území České republiky pro všechny cizince, kteří nemají na území České republiky přechodný pobyt nad 90 dnů nebo trvalý pobyt. Zároveň jsou stanoveny výjimky, kterých je celá řada. Jednou z výjimek je právě vstup pro rodinné příslušníky. Kdo je rodinným příslušníkem pak stanovuje podrobně zákon o pobytu cizinců. Jednoduše a stručně řečeno: rodinným příslušníkem je myšlen můj manžel/manželka, moje dítě nebo dítě druhého manžela mladší 21 let, naši rodiče, babičky, prababičky, pokud jsou závislí na naší výživně, nutné péči. Ale může se jednat i o mého druha, družku, partnera, kteří s námi žijí ve společné domácnosti.

Jaký doklad si připravit?

Dle zveřejněných informací ministerstva vnitra je na hraničním přechodu potřeba mít při sobě platný cestovní doklad např. cestovní pas, vízum, dále pak kopii průkazu občana ČR, EU, za kterým jedu, rodný list nebo oddací list, doklad o registrovaném partnerství.

Pokud se pak jedná o prarodiče závislé na péči, výživě nebo partnery, tak je potřeba mít při sobě např. doklady jako je souhrnná lékařská zpráva o stavu pacienta, výpis z bankovního účtu, případně nájemní smlouva, že spolu žijeme apod..

Dle zveřejněných informací ministerstvem mají vstupující osoby datum a způsob vstupu předem oznámit zastupitelskému úřadu. Z praktického pohledu si moc nedovedu představit, jak je zpětně dohledáváno, kdo ze vstupujících vstup do země předem oznámil a kdo nikoliv a co se stane, když vše oznámím konzulárnímu úřadu a oznámení nebude zaznamenané. Případně kam se zaznamenává? Lze jen doporučit zasílat oznámení konzulárnímu úřadu e-mailem a tento si vytisknout a mít jej při sobě.

A jak se pak prakticky dostat do republiky, když nic neletí, taxislužba mě přes hranice nepřeveze a pak nemohu v republice využít ani Uber, ani taxi ani hromadnou dopravu? Buď mohu požádat příbuzného, aby pro mě přijel do zahraničí nebo to vyřešit jako manžel naší klientky. Na hranice se nechat dopravit taxi službou, hranice přejít pěšky a za hranicemi vás rodinný příslušník může vyzvednout. Když při vstupu předložím potvrzení o negativním absolvování PCR nemusím ani do povinné karantény.

blogRightBoxTop

Nechte si poradit od právníků online

Váš případ posoudíme a navrhneme, jak ho vyřešit za 490 Kč.

  • Vše zvládneme online
  • Požadavky řešíme do druhého dne
  • Předem víte, kolik zaplatíte
  • Zkušený tým 6 specialistů
Zbývá 500 znaků

Řešíte obdobný problém?

Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.

Právní pomoc pro postižené COVID-19

Dostali jste se do těžkostí v důsledku současné krize vyvolané pandemií koronaviru — COVID-19? Pokusíme se vám pomoci s právním problémem. Váš případ posoudí advokát bez nároku na honorář a navrhne jeho řešení nebo kroky k odvrácení škody.

490 Kč
Chci pomoct
Předem dané ceny
Od začátku víte, kolik a za co platíte.
Vše zvládneme online
Takže ušetříte čas i peníze za dopravu.
Pracujeme rychle
90 % požadavků vyřešíme do druhého dne.
Zkušený tým
Pro každý právní obor máme specialistu.

Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli…

…nebo mu přidejte hodnocení

Zatím nehodnoceno

Autor článku

Lucie Petránková

Mgr. Lucie Petránková

Lucie rozumí advokátnímu řemeslu jako málokdo. Umí prosadit zájmy svých klientů v soudní síni i mimo ni. Má za sebou již stovky vyhraných sporů. V našem týmu je specialistkou na rodinné a občanské právo. Klienti oceňují její lidský, profesionální a při tom velmi rozhodný přístup.

Vzdělání

  • Postgraduální studium Univerzita Karlova v Praze, Právnická fakulta, obor: medicínské právo,
  • Universita Pantheon d ´Assas Paris II,
  • Právo na Univerzitě Karlově v Praze, Právnická fakulta

Recenze služby Dostupný advokát

Zuzana Marková, Praha

před 10 měsíci

Nechali jsme si pro naši tělocvičnu sepsat obchodní podmínky a jsme za to moc rádi. Jasné vztahy dělají přátele, v businessu to platí desetinásob.

Jana Baierová

před 9 měsíci

Dostupny advokat me mile prekvapil. Rychlost, vstricnost, profesionalita a dobra cena. Doporucuji!

Anna Marková

před 9 měsíci

Já osobně jsem člověk, který neví o smlouvách a „právnických“ věcech zhola nic. Naštěstí pro mě je tu služba Dostupný advokát! Potřebovala jsem vypracovat darovací a podnájemní smlouvu na družstevní byt. V DA vše vyřídili bezproblémově, rychle a k tomu si za práci řekli rozumnou cenu. Pokud jste neznalec jako já a chcete mít smlouvy v pořádku, doporučuji Vám se na Dostupného advokáta obrátit.


Zobrazit všechny reference

Mohlo by vás také zajímat

Žena s batohem na vyhlídce

Dovolená v době koronaviru

Epidemie koronaviru narušila mnoha lidem plány na zimní dovolenou a s dalším šířením nemoci Covid-19 je určitě na místě se ptát, jak naložit s plánováním dovolené během léta. Cestovní kanceláře,…

1. 4. 2020
Střídavá péče v době epidemie koronaviru

Střídavá péče v době epidemie koronaviru

V České republice byl dne 12.3.2020 vyhlášen nouzový stav a následně byl omezen volný pohyb osob. Z volného pohybu osob byly stanoveny výjimky, kdy je pohyb dovolen, a to např.…

24. 3. 2020
Epidemie koronaviru COVID-19, vše, co je potřeba vědět o právních důsledcích

Epidemie koronaviru – kompletní přehled právních důsledků

Virová epidemie s sebou přinesla zásadní omezení cestování, podnikání i běžného života vůbec. Opatření státu ale přinášejí celou řadu právních problémů. Sledujeme pro Vás vývoj současné situace a průběžně aktualizujeme…

8. 3. 2020

Jsme členy

Logo Česká advokátní komora logo-apek-male

Znáte nás z médií

Dostupný advokát © 2013-2021