Jaká jsou pravidla trvalého pobytu?
Místo svého trvalého pobytu si můžete zvolit kdekoliv na území České republiky, respektive v jakékoliv nemovitosti, která je určena k bydlení, ubytování nebo dokonce k rekreaci. Zkrátka v objektu, který je označen číslem popisným, evidenčním nebo orientačním.
Pokud například většinu roku trávíte na svojí chatě nebo chalupě, můžete přemýšlet o tom, že si do místa přihlásíte trvalý pobyt. Tedy pokud je chata zkolaudována jako objekt určený k rekreaci.
Jak na přihlášení k trvalému pobytu?
K přihlášení k trvalému pobytu budete na místním úřadě potřebovat váš platný občanský průkaz, nebo jiný doklad, který vám byl vydán jako náhrada občanského průkazu. Dále s sebou musíte mít doklad o užívání nemovitosti.
Pokud jste majitel, stačí výpis z katastru nemovitostí, nebo platnou nájemní smlouvu, pokud jste nájemník, postačí i prokazatelný souhlas vlastníka.
Práva a povinnosti po přihlášení k trvalému pobytu
Po přihlášení k trvalému pobytu v obci pro vás začnou platit veškeré práva, ale i povinnosti, jako je například hrazení poplatků za odpad, můžete uplatnit volební právo v této obci nebo třeba využívat různé rezidenční bonusy, kterými města a obce lákají nové obyvatele.
Změnu trvalého pobytu pak můžete řešit i ze zdánlivě malicherných důvodů, jako je například parkování. Pokud totiž žijete v Praze, ale nemáte zde hlášený trvalý pobyt, nezískáte oprávnění k rezidenčnímu parkování.
Další záležitostí je pak přihlašování dětí do mateřských a základních škol, kvůli čemuž rodiče často řeší změnu “trvalého bydliště”, jak se trvalý pobyt někdy obecně označuje .
Trvalý pobyt v nájmu – vyřízení krok za krokem
Jak to řešit při kombinaci pronájmu bytu a potřebě trvalého pobytu v něm? Není to nic složitého. Protože z trvalého pobytu vám nevyplývá žádný vztah k nemovitosti ani k jejímu vlastníkovi, můžete mít samozřejmě trvalý pobyt i v nájemním bytě. Nemusíte tak nemovitosti vlastnit, a přesto na její adrese můžete mít trvalý pobyt.
Pokud máte platnou nájemní smlouvu, nemusíte mít dokonce ani souhlas od pronajímatele nebo majitele bytu. A to i přesto, pokud byste měli výslovně v nájemní smlouvě uvedeno, že si pronajímatel nebo majitel nemovitosti nepřeje, aby si nájemce v bytě trvalý pobyt přihlásil.
Nehraje to žádnou roli, příslušný úřad vás i tak k trvalému pobytu musí přihlásit a zaregistrovat do evidence obyvatel. Pak již je jen povinností úřadu, aby majiteli nebo pronajímateli nemovitosti tuto skutečnost písemně ohlásil. Trvalý pobyt v nájemním bytě tedy není žádnou zapeklitou záležitostí a z pohledu nájemce jej lze velmi snadno zařídit.
Související služba
Pomůžeme vám s nájmem nemovitosti
Potřebujete pomoci s nájemní smlouvou či jinými náležitostmi souvisejícími s nájmem bytu? Neváhejte se na nás obrátit. S pronájmem nemovitostí máme dlouholeté zkušenosti. Rádi je využijeme i při řešení vašeho případu.
Mám zájem o pomoc
- Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
- Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 4 kanceláří.
- 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
- Pro každý právní obor máme specialistu.
Jak zrušit trvalý pobyt nájemníkovi?
Může vůbec pronajímatel nájemníkovi trvalý pobyt v pronajatém bytě zrušit? Možné to je. Musí ovšem vznést návrh na zrušení trvalého pobytu a řádně jej odůvodnit.
V zásadě se jedná o tři důvody, které plynou ze zákona:
- Trvalý pobyt v pronájmu může být zrušen, a tedy může dojít k ukončení nájemní smlouvy z důvodu trvalého pobytu, pokud nemovitost byla odstraněna, zanikla nebo přestala splňovat podmínky k užívání za účelem bydlení.
- Další možností je, že nájemníkovi skončil nájem, odstěhoval se a nový trvalý pobyt jinde si nevyřídil.
- A do třetice – pronajímatel může navrhnout zrušení trvalého pobytu nájemníkovi, pokud se zjistí, že byl nahlášen na základě neplatných nebo dokonce padělaných dokladů.
Trvalý pobyt v podnájmu – bez výslovného souhlasu majitele to nepůjde
Trvalý pobyt a podnájem je ovšem záležitost jiná. Pokud jste podnájemník a žijete třeba ve spolubydlení nebo družstevním bytě, tedy za situací, kdy nájemní smlouvu ani mít nemůžete, neobejdete se bez souhlasu majitele, pokud si v bytě budete chtít nahlásit trvalý pobyt.
Pokud vám majitel nemovitosti souhlas dá, budete k vyřízení trvalého pobytu také navíc potřebovat podnájemní smlouvu (vždy také existuje možnost se s majitelem dostavit na úřad, kde ústně souhlas potvrdí).
Závěrem je nezbytné zmínit, že pokud trvalý pobyt měníte, starý nemusíte odhlašovat. Přihlášením na úřadě v novém místě automaticky zaniká starý trvalý pobyt. Změnu však nezapomeňte provést u všech vašich dokladů, kde je uvedena adresa trvalého pobytu, v prvé řadě jde o občanský průkaz.
Informujte také pojišťovny, případně správu sociálního zabezpečení, zaměstnavatele, mobilního operátora a další služby. Finanční ani živnostenský úřad informovat nemusíte.
Nájemník si trvalý pobyt vyřídí raz dva
Sečteno a podtrženo, vyřízení trvalého pobytu opravdu není nic složitého a z hlediska právního nastavení je situace nakloněna nájemníkům. Stačí, když mají platnou nájemní smlouvu a trvalý pobyt mohou bez problémů nahlásit na místní ohlašovně, trvalý pobyt a souhlas pronajímatele není nutný. Naproti tomu trvalý pobyt u podnájemníka se řeší poněkud komplikovaněji – tedy vždy se souhlasem majitele.