V poslední době se rozmohl trend, kdy se mladí lidé do manželství zrovna dvakrát nehrnou. Proto stojí za to vědět, kdy je výhodné být tzv. v chomoutu a kdy a pro koho se více hodí žít na psí knížku.
V poslední době se rozmohl trend, kdy se mladí lidé do manželství zrovna dvakrát nehrnou. Proto stojí za to vědět, kdy je výhodné být tzv. v chomoutu a kdy a pro koho se více hodí žít na psí knížku.
Jednou z hmatatelných výhod manželství je rozhodně daňové zvýhodnění v podobě slevy na manžela či manželku. Tuto slevu můžete uplatnit ve výši 24 840 korun za rok v případě, že váš manžel či manželka, s kterým sdílíte společnou domácnost, nemá vlastní příjem převyšující 68 000 korun za daný rok. V případě, že je manžel držitelem průkazu ZTP/P, pak je sleva ve výši 49 680 korun. Slevu vám odečte buď zaměstnavatel v ročním zúčtování, nebo ji uplatníte v daňovém přiznání. Páry žijící v nesezdaném soužití takovou výhodu nemají.
Manželství bývá výhodnější i v různých praktických otázkách, kdy je potřeba prokázat, že k sobě tzv. patříte. Na informace o zdravotním stavu mají ze zákona nárok osoby blízké pacientovi. Mezi takové osoby samozřejmě patří příbuzní, manžel či manželka, ale i druh a družka. V případě páru žijícího v konkubinátu, tedy ve svazku, který nebyl oficiálně oddán, ovšem může být složitější prokázat, že tvoříte pár a jste si navzájem blízcí. Pokud by to nebylo možné jinak, museli byste svou blízkost prokazovat třeba za pomocí svědků. Podobná je situace, když se narodí dítě a jedná se o určení otcovství. V manželství je automaticky za otce uznán manžel matky. V nesezdaném soužití je vhodné se již před porodem vypravit na matriku a nechat partnera jako otce zapsat souhlasným prohlášením rodičů. Pokud by se nesezdaní partneři neshodli a partner by do rodného listu zapsán být nechtěl, bude se muset obrátit matka na soud, aby otcovství určil nebo otcovství popřel.
Tip: Bude do společného jmění manželů patřit byt, který si váš manžel koupil ještě před svatbou? A co dědictví po tetičce manželky, bude zahrnuto do společného jmění? Nebo půjčka, kterou si manžel vyřídil, a vám o tom nic neřekl? A jak společné jmění vypořádat? Na všechny otázky najdete odpověď v našem samostatném článku.
Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.
Tip: Máte podezření na nedořešenou finanční situaci a dluhy svého partnera či partnerky, nebo o ní nemáte ani velmi orientační přehled? Vaše drahá polovička podniká a vy se obáváte, že budete ručit za její případné dluhy z podnikání svým vlastním majetkem? Jak se v takových případech můžete efektivně chránit?
U majetkových vztahů již nelze jednoznačně říci, zda je ten či onen model soužití výhodnější. Někomu bude vyhovovat společný majetek s manželem, jiný bude preferovat svobodnější oddělený režim. Pokud vstoupíte do manželství, automaticky vám vznikne společné jmění manželů. Vše co od té doby nabydete, bude v tomto společném jmění a oba manželé k tomu budou mít stejná práva a povinnosti. Výjimkou ze společného jmění tvoří věci osobní potřeby, dále například to, co manžel zdědí, či dostane darem. Lidé žijící v konkubinátu žádné společné jmění nemají a majetek mají oddělen. Každý vlastní to, co si sám za své peníze koupil. Když kupují věci dohromady, mohou je nabýt do spoluvlastnictví. V případě rozchodu je obvykle snazší rozdělit si majetek, pokud jste sezdáni nebyli. Vypořádání společného jmění manželů může být složité a soudní řízení se může táhnout. I manželé však mají možnost mít oddělené jmění, pokud se na tom předem (nebo i v průběhu manželství domluví). V případě že pak nastane rozkol, mají situaci, aspoň pokud jde o majetkové vypořádání, jednodušší.
S majetkem úzce souvisí i otázka bydlení. V případě, že jsou nesezdaní partneři v nájmu, bude velmi záležet, kdo nájemní smlouvu uzavřel. Druhý z partnerů totiž na byt nebude mít žádné nároky a po rozchodu či úmrtí partnera bude obvykle muset byt automaticky opustit. U otázky nájemního bydlení je manželství výhodnější, neboť manželé mají ze zákona nájem společný. I když bude na nájemní smlouvě v kolonce nájemce uveden jen jeden z manželů, druhý bude mít na byt stejná práva a v případě úmrtí jednoho z manželů, druhý o bydlení nepřijde.
Poměrně zásadní rozdíl mezi manželstvím a nesezdaným soužití vyvstane v okamžiku úmrtí jednoho z partnerů. Pokud totiž váš druh či družka nepořídí závěť, do které by vás zahrnul, a zároveň má děti, tak z dědictví neobdržíte nic. Manželé toto mají jednodušší. I když není sepsána závěť, manžel spadá do první třídy dědiců a dědí společně s dětmi zesnulého. Pokud neměl pár děti, tak dědí manžel v druhé třídě dědiců, a to společně s rodiči zemřelého a s těmi, kteří žili se zemřelým ve společné domácnosti aspoň 1 rok. Manžel však vždy musí obdržet alespoň polovinu pozůstalosti. Manželé také požívají výhody v podobě vdovského a vdoveckého důchodu, na který mohou mít při splnění určitých okolností nárok po dobu jednoho roku od úmrtí (a někdy i trvale). Druh a družka nic takového pobírat nemohou.
Zajímají vás další právní rozdíly mezi manželstvím a nesezdaným soužitím? Potřebujete poradit? Neváhejte se na nás obrátit.
Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.
Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.