Penzijní připojištění a penzijní spoření: jak si šetřit na důchod?

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.
20. prosince 2024
12 minut čtení
12 minut čtení
Ostatní právní témata

Budoucnost důchodového systému je nejistá. Mohou za to zejména demografické změny ve formě stárnoucí populace a nízké porodnosti. Je proto potřeba vzít situaci do vlastních rukou a zajistit se na důchod alespoň částečně vlastními silami. K tomu vám pomůže státem podporované penzijní připojištění a doplňkové penzijní spoření, na které se v tomto článku podíváme skutečně dopodrobna.

Důchodový systém se v minulosti skládal ze tří pilířů. Druhý důchodový pilíř založený na důchodovém spoření byl však zrušen a dnes už tedy celý systém stojí pouze na prvním a třetím pilíři.

První pilíř je základním kamenem českého důchodového systému a představuje jej důchodové pojištění založené na průběžném financování. Účast na něm je povinná a funguje na základě pravidelných odvodů z mezd a dalších druhů příjmů.

Třetí pilíř pak funguje na základě dobrovolnosti a tvoří jej penzijní připojištění a doplňkové penzijní spoření. Slouží k tomu, aby si lidé mohli svou vlastní snahou zvýšit důchody nad rámec toho, co jim poskytuje první pilíř. Jedná se tedy o individuální spoření na důchod, které podporuje stát pomocí finančních příspěvků a daňového zvýhodnění.

Související služba

Nebyl vám přiznán důchod, i když na něj máte nárok?

Braňte se. Popište svůj problém a pošlete nám podklady. Advokát, který je odborník na danou právní oblast, si problém nastuduje a do 24 hodin vám zavolá s návrhem postupu.

Chci pomoct

  • Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
  • Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 5 kanceláří.
  • 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
  • Pro každý právní obor máme specialistu.

Penzijní připojištění

Penzijní připojištění bylo zavedeno v roce 1994 jako státem regulovaný dlouhodobý spořící produkt. Smlouvu o penzijním připojištění bylo možné uzavřít do 30. 11. 2012. Od roku 2013 přešlo penzijní připojištění z penzijního fondu do transformovaného fondu, který spravují penzijní společnosti.

Transformovaný fond funguje na základě konzervativních investic do bezpečných zdrojů. To znamená, že se peníze sami moc nezhodnocují, ale zároveň mají klienti garantováno, že nebudou ve ztrátě. Penzijního spoření se stále týkají také původní podmínky, tedy např. příspěvky státu a daňové výhody.

Tip na článek

Ožehavým tématem posledních dnů se stala důchodová reforma. Ta by měla přinést řadu změn, včetně zvýšení důchodového věku a snížení růstu důchodů. Jaké další změny přinese? To se dozvíte v našem dalším článku.

Penzijní připojištění – státní příspěvek

Státní podpora na penzijní připojištění v je poskytována v závislosti na příspěvcích samotných klientů. Jak to přesně funguje?

  • Výše a podmínky příspěvku: Státní příspěvek je udělován měsíčně a jeho výše závisí na výši pravidelného účastnického příspěvku, který do svého penzijního připojištění posíláte. Minimální pravidelný příspěvek, za který stát dává příspěvek činí 500 korun.
  • Růst státní podpory: Pokud si platíte minimálně 500 korun, stát přidává 20 % z výše vašeho příspěvku. Maximální státní příspěvek pak činí 340 Kč měsíčně. Státní podpora roste lineárně s rostoucím příspěvkem. Například za 500 Kč přispěje stát 100 Kč, za 1000 Kč 200 Kč a tak dále, až do maximální výše.
  • Podmínky pro získání: K získání státní podpory je potřeba mít trvalý pobyt na území ČR nebo EU nebo se účastnit na českém zdravotním nebo důchodovém pojištění. Státní podpora tak není podmíněna věkem, národností ani státní příslušností, ale pobytem na území ČR a účastí na pojištění.

Penzijní připojištění – příspěvek zaměstnavatele

Na penzijní připojištění vám může přispívat i zaměstnavatel, jak tento příspěvek funguje a jaké má výhody?

Výhody pro zaměstnance

  • Zvýšení úspor: Příspěvky zaměstnavatele značně navýší stav účtu zaměstnance v penzijním připojištění.
  • Osvobození od daní a odvodů: Roční příspěvek na penzijní připojištění do výše 50 000 korun je osvobozen od daně z příjmů a neodvádí se z něj ani sociální a zdravotní pojištění.

Výhody pro zaměstnavatele

  • Daňové zvýhodnění: Příspěvek na penzijní připojištění je daňově uznatelným nákladem, což snižuje základ daně z příjmu zaměstnavatele.
  • Úspora na odvodech: Zaměstnavatel neodvádí zdravotní a sociální pojištění za zaměstnance, což dále snižuje celkové náklady.

Srovnání s navýšením mzdy

Jak už jsme řekli, roční příspěvek na penzijní spoření do výše 50 000 korun je osvobozen od daně z příjmů a neodvádí se z něj ani sociální a zdravotní pojištění. To v konečném důsledku znamená úsporu 11,6 % oproti tomu, kdyby tyto peníze byli zaměstnanci vypláceny přímo.

Tip na článek

Příspěvky na penzijní připojištění či penzijní spoření jsou jedny z nejoblíbenějších pracovních benefitů. Na jaké další můžete narazit a jaké mají výhody si přečtěte v dalším článku.

Penzijní připojištění – daně

Kromě příspěvků od státu je penzijní připojištění podporováno také slevou na dani. Pokud si měsíčně spoříte minimálně 1 700 korun, sníží se vám daňový základ o dvanáctinásobek částky nad tuto hranici. Pokud si tedy měsíčně spoříte například 2 000 korun, ušetříte na daních celkem 540 korun. Maximálně pak může odpočet daně dosáhnout 7 200 korun v případě, že si každý měsíc spoříte 5 700 korun.

Výplata peněz z penzijního připojištění

Nárok na výplatu peněz z penzijního připojištění vzniká v řadě situací:

Jednorázové vyrovnání

Částku si můžete nechat vyplatit celou najednou, a to v případě, že vám vznikl nárok na penzi z penzijního připojištění (např. starobní či invalidní), a že jste si platili připojištění po určenou minimální dobu (3 nebo 5 let). Dostanete celou částku, včetně státních příspěvků a výnosů. Je však třeba počítat s tím, že výnosy a příspěvek zaměstnavatele se vám zdaní patnácti procenty.

Starobní penze

Penzijní připojištění je v případě starobní penze možné vyplatit obvykle až v 60 letech a pokud jste spořili minimálně 5 let. Konkrétní věk a doba spoření však závisí na konkrétním penzijním plánu.

Vyplácí se přitom veškeré vaše i státní příspěvky a částka se nedaní, a to ani včetně příspěvků zaměstnavatele. V případě, že si necháte částku vyplácet alespoň 10 let, nebude se vám danit ani výnos.

Tip na článek

Kdy do důchodu? Záleží nejen na vašem věku, ale i na délce platby důchodového pojištění. Více si můžete přečíst v našem článku.

Invalidní penze

Penzijní připojištění vám může být vyplaceno také v případě, že vám bude přiznán invalidní důchod a pokud jste splnili povinnou dobu pojištění. Konkrétní podmínky opět závisí na penzijním plánu.

Výplata je možná jednorázově nebo formou pravidelné renty. Součástí konečné částky je také zhodnocení výnosu. Pokud zvolíte rentu, výnosy ani příspěvek zaměstnavatele se nedaní, jinak se daní 15 %.

Výsluhová penze

Na výsluhovou penzi máte nárok pouze, pokud ji máte sjednanou ve vaší smlouvě o penzijním připojištění. Velikost vyplacené částky rovněž závisí na tom, co máte uvedené ve smlouvě, obvykle se však vyplácí 50 %.

Výsluhovou penzi je možné si nechat vyplatit po 15 letech placení penzijního připojištění, a to opět buď jednorázově nebo formou pravidelných měsíčních výplat. V případě pravidelného vyplácení se opět nedaní výnosy ani příspěvek zaměstnavatele.

Odbytné

Odbytné je tu pro situace, kdy nutně potřebujete peníze. Naspořené peníze z penzijního připojištění vám mohou být vyplaceny již po jednom roce spoření. Z částky se vám ale odečtou státní příspěvky a zároveň budete muset 15 % zdanit výnosy a příspěvek zaměstnavatele. Pokud jste uplatnili slevu na dani, budete ji muset zpětně doplatit.

Pozůstalostní penze

Pozůstalostní penze vám může být vyplacena v případě úmrtí klienta, který vás označil ve své smlouvě o penzijním připojištění jako příjemce částky. Tento klient si však musel připojištění hradit stanovenou dobu, která závisí na specifickém penzijním plánu (nejčastěji se jedná o tři roky). Pokud si necháte výplatu platit pravidelně minimálně deset let, nedaní se vám výnosy.

Ukončení penzijního připojištění

Zrušení penzijního připojištění jde na základě odbytného. V tomto případě však přijdete o výnosy a příspěvek zaměstnavatele bude zdaněn 15 %. Pokud jste navíc uplatnily odpočty z daní, budete je muset zpětně zdanit. Pokud byste penzijní připojištění zrušili dříve než po dosažení nároku na odbytné, přijdete o výnosy.

Penzijní připojištění však nemusíte jen zcela zrušit, můžete jej rovněž přerušit nebo odložit. Konkrétní podmínky záleží na konkrétní pojišťovně, u které máte penzijní připojištění sjednané. Přerušení je však obvykle možné po třech letech připojištění.

Při přerušení vám končí povinnost platit měsíční příspěvky pro stanovenou dobu. Po tuto dobu také nedostáváte příspěvky od státu a nemáte nárok na výnosy. Stejně tak se vám tato doba nepočítá do celkové doby připojištění.

Odklad funguje tak, že po stanovenou dobu připojištění neplatíte, ale následně částku doplatíte. Po dobu odkladu nemáte nároky na příspěvky od státu a výnosy, ale platí, že se vám toto období započítává do celkové doby připojištění.

Tip na článek

Důchodce OSVČ: kolik vlastně platíte a jak vysoký důchod dostanete? Na to naleznete odpověď v dalším článku.

Doplňkové penzijní spoření

Doplňkové penzijní spoření je nový produkt vzniklý roku 2013, který je svým způsobem nástupcem staršího penzijního připojištění. Platí pro něj obdobná pravidla jako pro penzijní připojištění – zahrnuje příspěvky státu, odpočet z daní či příspěvek zaměstnavatele. Narozdíl od penzijního připojištění je však flexibilnější a dá se díky němu více vydělat, ale také více ztratit.

Penzijní spoření – státní příspěvek

Podmínky pro získání státního příspěvku jsou obdobné jako u penzijního připojištění. Platí tedy, že si musíte platit minimálně 500 korun měsíčně. Příspěvek státu se zde zvyšuje stejně jako u penzijního připojištění, což můžete vidět v této tabulce:

Váš měsíční příspěvekPříspěvek od státu
Méně jak 500 korun0 korun
500 korun100 korun
600 korun120 korun
700 korun140 korun
800 korun160 korun
900 korun180 korun
1 000 korun200 korun
1 100 korun220 korun
1 200 korun240 korun
1 300 korun260 korun
1 400 korun280 korun
1 500 korun300 korun
1 600 korun320 korun
1 700 a více korun340 korun

Zároveň platí, že musíte mít trvalý pobyt na území ČR nebo v rámci EU nebo se účastnit na českém zdravotním nebo důchodovém pojištění. Na vašem věku přitom vůbec nezáleží. Pokud jste rodičem, můžete žádat o státní podporu i pro penzijní spoření svých nezletilých dětí. Pokud budete svému dítěti spořit alespoň 10 let, může si vaše dítě v 18 letech vybrat až třetinu naspořených prostředků.

Penzijní spoření – příspěvek zaměstnavatele

Na vaše přispívat penzijní spoření může přispívat i váš zaměstnavatel, což se vyplatí vám i jemu. Roční příspěvek do výše 50 000 korun je totiž osvobozen od daně z příjmů a neodvádí se z něj ani sociální a zdravotní pojištění, což představuje v konečném důsledku úsporu 11,6 % ve srovnání s částkou vyplacenou přímo.

Zaměstnavatelé zase mohou využít daňového zvýhodnění, protože příspěvky na penzijní připojištění jsou daňově uznatelným nákladem. Tím snižují svůj základ daně z příjmu a dále šetří na odvodech za sociální a zdravotní pojištění zaměstnanců.

Související služba

Pomůžeme Vám s jakýmkoliv právním problémem

Půjčili jste někomu peníze a nemůžete se jich domoci zpět. Rozjeli jste vlastní podnikání, na něco jste zapomněli a hned je tu problém. Nebo doplácíte na chyby v darovací či kupní smlouvě? Tyhle a mnohé další situace vyžadují zásah právní síly, a proto je denně v Dostupném advokátovi řešíme. Pošlete nám tu svou a do 24 hodin budete mít jasno.

Chci pomoct

  • Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
  • Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 5 kanceláří.
  • 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
  • Pro každý právní obor máme specialistu.

Penzijní spoření – daně

Podmínky jsou opět stejné jako u penzijního připojištění. To znamená, že i na penzijní spoření můžete uplatnit slevu na dani. Pokud pravidelně spoříte minimálně 1 700 korun měsíčně, sníží se váš daňový základ o částku, která tuto hranici přesahuje, dvanáctinásobně. Například při měsíčním spoření 2 000 korun ušetříte na daních celkem 540 korun. Nejvyšší možný odpočet dosahuje 7 200 korun, pokud měsíčně spoříte 5 700 korun.

Výplata peněz z penzijního spoření

Možnosti výplaty penzijního spoření se od penzijního připojištění v několika ohledech liší. Pojďme se podívat na to, kdy máte možnost nechat si peníze ze spoření vyplatit:

Jednorázové vyrovnání

Jednorázově je možné částku vyplatit v případě, že je vám alespoň 60 let, a že jste si spořili minimálně 5 let a smlouvu jste si sjednali do roku 2023. Pokud máte smlouvu sjednanou po roce 2023, pak musíte spořit alespoň 10 let.

V tomto případě se vám bude danit výnos a příspěvek zaměstnavatele 15 %. Příspěvek zaměstnavatele se vám však nebude danit, pokud jste si smlouvu sjednali až po roce 2023.

Starobní penze

Částku si můžete nechat vyplácet také postupně každý měsíc. Podmínky pro zisk této penze jsou stejné jako pro jednorázové vyplacení – musí vám být minimálně 60 let a máte za sebou 5 nebo 10 let spoření.

Penzi si můžete nechat vyplácet minimálně tři roky a minimální částka je 500 korun. Platí přitom, že nevyplacené peníze se dále zhodnocují.

V tomto případě se příspěvek zaměstnavatele nedaní a pokud si necháte penzi vyplácet minimálně 10 let, pak se nedaní ani výnosy.

Tip na článek

Plánujete i v důchodu dále pracovat? Přečtěte si, jaký přivýdělek v důchodu zvolit.

Invalidní penze

Penzijní spoření je možné nechat si vyplácet formou pravidelné penze také v případě dosažení třetího stupně invalidity a splnění minimální doby spoření, která činí tři roky. Žádná část se přitom nedaní.

I zde platí podmínka nechat si penzi vyplácet minimálně 3 roky a minimální vyplácená částka činí 500 korun. Zároveň je zde stanovena také podmínka výplaty na minimálně čtyřikrát za rok.

Předdůchod

Předdůchod ve formě pravidelného vyplácení penze je možné využít pět let až dva roky před dosažením vašeho důchodového věku. Je však třeba splnit podmínku minimální doby spoření (5 let u smluv sjednaných nejpozději v roce 2023 a 10 let u smluv sjednaných po roce 2023). Také je třeba naspořit dostatek peněz.

Daníte pouze výnosy a platí, že doba vyplácení předdůchodu nemá vliv na vyměřovací základ pro standardní starobní důchod.

Odbytné

Nárok na odbytné získáváte po odspoření minimálně dvou let. Z částky se vám ale odečtou státní příspěvky a zároveň budete muset 15 % zdanit výnosy a příspěvek zaměstnavatele. Pokud jste uplatnili slevu na dani, budete ji muset zpětně doplatit.

Částečné odbytné v 18 letech

Pokud jste po dobu minimálně deseti let spořili peníze svému dítěti na penzijní spoření, pak má možnost ve chvíli dosažení 18 let (do dvou let) vybrat si až třetinu těchto peněz.

Ukončení penzijního spoření

Penzijní spoření můžete vypovědět na základě odbytného. Jedná se však o předčasné ukončení smlouvy, a proto přijdete o příspěvky od státu. Zůstanou vám ale výnosy z vámi naspořené částky. Výnosy a příspěvek zaměstnavatele však bude zdaněn 15 %. Pokud jste navíc uplatnily odpočty z daní, budete je muset zpětně zdanit. Zároveň máte možnost penzijní spoření pouze na určitou dobu přerušit.

Pokud byste však penzijní spoření zrušili dříve než po dosažení nároku na odbytné, přijdete o výnosy.

Penzijní připojištění vs doplňkové penzijní spoření

Pojďme si na závěr shrnout hlavní rozdíly mezi oběma druhy spoření:

  • Možnost sjednání: Penzijní připojištění bylo možné sjednat pouze do 30. listopadu 2012. Nové smlouvy se nesjednávají. X Doplňkové penzijní spoření lze sjednat kdykoliv (od roku 2013).
  • Investiční strategie: U penzijního připojištění je jediná možná strategie konzervativní, což znamená, že investice jsou směřovány do bezpečných nástrojů. Tento přístup minimalizuje riziko ztráty, ale také výrazně omezuje potenciál výnosů. X Doplňkové penzijní spoření nabízí více investičních strategií, což vám dává možnost zvolit si míru rizika a potenciálního výnosu.
  • Garance nezáporného zhodnocení: Penzijní připojištění má garanci, že hodnota investic neklesne pod vložené prostředky. X Doplňkové penzijní spoření tuto garanci nemá. Umožňuje však dosáhnout vyšších výnosů, ale také zvyšuje riziko ztráty.
  • Možnosti výplaty: Penzijní připojištění nabízí různé možnosti, jako jsou výsluhová penze, pozůstalostní penze či jednorázové vyrovnání. X Doplňkové penzijní spoření nenabízí výsluhovou penzi, zato umožňuje předdůchod (pravidelnou penzi vyplácenou z naspořených prostředků až 5 let před dosažením důchodového věku).

Shrnutí

Penzijní připojištění a doplňkové penzijní spoření tvoří klíčové nástroje pro individuální zajištění na důchod. Penzijní připojištění je charakteristické konzervativní investiční strategií s garancí nezáporného zhodnocení, zatímco doplňkové penzijní spoření nabízí větší flexibilitu v investičních strategiích a potenciál vyšších výnosů, ovšem za cenu zvýšeného rizika.

Oba produkty nabízejí různé varianty výplat, od jednorázového vyrovnání přes pravidelnou penzi až po výsluhovou či pozůstalostní penzi. Doplňkové penzijní spoření navíc umožňuje využít předdůchod. Předčasné ukončení spoření je přitom spojeno se ztrátou státních příspěvků a zdaněním výnosů.

Sdílejte článek


Neodpověděl vám článek na váš problém? Zeptejte se umělé inteligence

Související služba

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Chci pomoct

Autor článku

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let a rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s právními problémy.

Vzdělání
  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Mohlo by vás také zajímat

Vyřešíme i váš právní problém

Váš problém můžeme probrat on-line i osobně

Najdete nás v 5 městech

Rychlé kontakty

+420 775 420 436
(Po–Pá: 8–18)
Pravidelně komentujeme právní dění a novinky pro média
Dostupný advokát © 2013-2025
Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika (CC BY-NC-SA 3.0 CZ)