OSVČ a odvody na důchodové pojištění
Pokud jste osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ) pak musíte ze svých příjmů odvádět alespoň minimální zálohy na sociální pojištění. V současnosti tyto minimální zálohy představují 3 852 korun měsíčně v případě hlavní činnosti a 1 413 korun v případě vedlejší činnosti (při ročních příjmech překračujících 105 520 korun).
Sociální pojištění, neboli pojistné na sociální zabezpečení, slouží k zajištění důstojných podmínek pro vás a vaše spoluobčany. V praxi jde největší část sociálního pojištění na starobní důchody a zdravotní péči, které dokupy tvoří zhruba ¾ veškerých výdajů. Dále je pak ze sociálního pojištění financována také např. podpora v nezaměstnanosti, příspěvky na bydlení čí invalidní důchody.
Důchodový systém je přitom založen na tzv. průběžném financování, kdy vy jakožto současní pracovníci odvádíte část svých příjmů na financování důchodů současných důchodců. Nefunguje to tedy tak, že si prostřednictvím sociálního pojištění spoříte na vlastní důchod.
Související služba
Máte problémy nebo dotazy týkající se starobního důchodu?
Chcete vědět, jaké řešení pro vás bude nejvhodnější a na co dát pozor? Problém nám popište a do 24 hodin budete mít jasno.
Chci pomoct
- Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
- Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 4 kanceláří.
- 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
- Pro každý právní obor máme specialistu.
Kdy do důchodu důchodu jako OSVČ
Pro vznik nároku na starobní důchod musíte jako OSVČ splnit dvě základní podmínky: musíte dosáhnout důchodového věku a musíte splnit minimální dobu důchodového pojištění.
Pro osoby narozené po roce 1971 je věk pro odchod do důchodu jednotně stanoven na 65 let. U lidí narozených před tímto rokem se však důchodový věk liší podle roku narození, pohlaví a počtu vychovaných dětí a pohybuje se v rozmezí od 53 let do 65 let.
Minimální doba placení důchodového pojištění zahrnuje nejen dobu, kdy jste byli výdělečně činní a platili pojistné, ale také období, kdy jste pečovali o děti nebo studovali. Konkrétně se jedná o 35 let v případě zahrnutí příspěvkových i náhradních dob nebo minimálně 30 let v případě zahrnutí pouze příspěvkových dob.
Tip na článek
Více o podmínkách, které je třeba splnit a o tom, jak podat žádost o starobní důchod si můžete přečíst v dalším článku.
Výše důchodu u OSVČ
Specifickou částku, která vám bude v důchodu vyplácena pak určují příjmy, ze kterých jste odváděli sociální pojištění. Spousta OSVČ přitom platí pouze minimální sociální pojištění, což se promítne i do penze, na kterou dosáhnete.
Příklad: Řekněme, že využíváte paušální daň a váš výdajový paušál činí 40 %. Reálně máte na konci měsíce v kapse 50 000 korun, sociální pojištění však platíte z podstatně nižší částky. Hledí se na vás tedy, jako byste za daný měsíc vydělali pouze něco přes dvacet tisíc. Od vašeho reálného výdělku 50 000 korun se totiž odečte 40 %, které představují vaše náklady a dále také zálohy na daň z příjmu, sociální a zdravotní pojištění, které činí minimálně 7 498 korun. Oproti zaměstnanci s hrubou mzdou ve výši 50 000 korun tak bude váš důchod podstatně nižší.
Tip na článek
Pro bližší výpočet výše důchodu využijte důchodovou kalkulačku na stránkách České správy sociálního zabezpečení.
Minimální důchod pro OSVČ
I pro OSVČ platí pravidlo základní výměry důchodu, které je pro všechny důchodce stejná. Pokud tedy splníte podmínky pro zisk důchodů, bude vám vyplácena minimálně tato základní část. Ta se stanovuje na každý rok zvlášť a v letošním roce činí 4 400 korun.
OSVČ a předčasný důchod
I jako OSVČ máte možnost odejít do předčasného důchodu. Je ale potřeba splnit dvě podmínky – musí vám být více než 62 let a musíte mít splněnou minimální dobu platby sociálního pojištění, která v tomto případě činí 40 let. Také je třeba počítat s tím, že penze, která vám bude v důchodu vyplácena, bude nižší.
Omezení také platí v případě, že byste chtěli i v rámci předčasného důchodu pokračovat v podnikatelské činnosti. Platí totiž, že až do doby dosažení důchodového věku (tedy např. do dosažení 65 let) nesmíte vykonávat takovou činnost, která by zakládala povinnou účast na platbě pojištění. Konkrétní částka, kterou nesmíte překročit je v letošním roce stanovena na 105 520 korun za rok. Jakmile však dosáhnete důchodového věku, můžete opět podnikat bez omezení.
V současnosti je velmi probíraným tématem důchodová reforma, která má reagovat na snížení porodnosti, stárnutí populace a stále delší dobu dožití. Tato reforma by se měla dotknout všech budoucích důchodců, včetně osob, které jsou v současnosti živnostníky. Hlavní změnou je pozdější odchod do důchodu a pomalejší růst penzí. Kromě toho má ale také začít platit sleva pro pracující seniory nebo má dojít k navýšení minimálního důchodu.
Jak si zvýšit důchod?
Jak už jsme zmínili, OSVČ mívají podstatně nižší důchody než zaměstnanci. Jak tedy tuto situaci řešit? Možností je několik. V první řadě si můžete dobrovolně zvýšit vyměřovací základ a začít tak platit vyšší částku na sociální pojištění. Rozumnějším krokem však pravděpodobně bude vlastní spoření a investice.
Zvolit můžete například doplňkové penzijní spoření. Jedná se o spoření na důchod, které podporuje stát pomocí pravidelných příspěvků a daňových úlev. Výše měsíčního příspěvku od státu se liší podle částky, kterou každý měsíc na spoření posíláte. Nejnižší částka je stanovena na 300 korun se státním příspěvkem 90 korun. Maximálně pak můžete od státu dostat 340 korun v případě, že spoříte alespoň 1700 korun měsíčně. Kromě toho si můžete výdaje na spoření také odepsat z daní.
Další možností, jak si zajistit vyšší důchod je začít investovat. Možností existuje celá řada. Tradičně se investuje do zlata či nemovitostí. Investovat však můžete také do akcií různých společností či dluhopisů. Typické jsou také podílové fondy, které spravují profesionálové a kombinují různé druhy cenných papírů (akcie, dluhopisy apod.). Současným trendem jsou pak investice do kryptoměn.
Před samotným investováním je však třeba vyjasnit si několik věcí. Klíčovým faktorem je časový horizont. Čím dříve začnete investovat, tím více můžete využít výhod složeného úročení a investovat do rizikovějších, ale výnosnějších aktiv, jako jsou akcie. S blížícím se důchodem je pak vhodné portfolio přesouvat do stabilnějších aktiv, abyste snížili riziko ztráty.
Důležitá je také diverzifikace, tedy kombinace různých typů investic (např. akcií, dluhopisů a nemovitostí), která vám zajistí stabilitu portfolia. Pokud totiž jeden typ investice začne mít problémy, nepřijdete o veškeré investice, ale pouze o jeden daný typ.
Shrnutí
OSVČ mají povinnost odvádět minimální zálohy na sociální pojištění, což ovlivňuje výši budoucího důchodu. Pro vznik nároku na důchod musí OSVČ dosáhnout důchodového věku a splnit minimální dobu pojištění. Výše důchodu přitom závisí na příjmech, z nichž bylo odváděno pojištění.
Pro zvýšení důchodu se doporučuje zvýšit vyměřovací základ, spořit nebo začít peníze investovat například do nemovitostí, akcií, nebo kryptoměn. Důležitá je také diverzifikace investic a časový horizont.