Regulace nájemného v Berlíně

V Berlíně se rozhodli čelit neustále se zvyšujícím cenám nájmů jejich zmražením na pět let. Jedná se napříč Německem o unikátní způsob řešení bytové politiky, který má řadu podporovatelů i kritiků.

berlínské panorama
4 minuty čtení

V druhé polovině října schválil berlínský senát návrh zákona předložený senátorkou Katrin Lompscher, kterým se má stanovit maximální výše nájemného v tamních bytech. Do začátku roku 2020 by měl návrh zákona schválit ještě berlínský parlament, aby pak mohl vstoupit v účinnost. Momentálně tedy návrh zákona zatím zůstává v legislativním procesu a jeho konečná podoba se může ještě změnit, nicméně pojďme se podívat na to, v čem by měla tato regulace spočívat.

Ohraničení nájemného

Tzv. Mietendeckel, jak je návrh zákona zkráceně označován, by se měl týkat přibližně 1,5 milionu nájemních bytů v Berlíně. Výjimky, na něž by se úprava vztahovat neměla, jsou například novostavby od roku 2014 anebo sociální byty. Podstatou regulace nájemného je stanovení tabulky nájemného, v níž je v závislosti na stáří a vybavenost bytu určena nejvyšší hranice nájemného za metr čtvereční.

Například u bytů, které byly připraveny k nastěhování do roku 1918, a v nichž není ani centrální vytápění ani koupelna, je výše nájemného stanovena maximálně na 3,92 EUR za metr čtvereční. Naopak u bytů, které byly připraveny k nastěhování v letech 2003 až 2013, je výše nájemného ohraničena částkou 9,80 EUR na metr čtvereční. V případě, že byt má moderní vybavení (musí splnit alespoň tři z pěti v zákoně uvedených znaků, jedním z nich je např. vestavěná kuchyně) se horní hranice nájemného zvyšuje o 1 EUR. Taktéž o 1 EUR lze zvýšit stanovenou horní hranici nájemného v případě modernizace za účelem ochrany klimatu nebo bezbariérové výstavby. Návrh zákona pak dopadá i na rodinné domy, kdy u obytného prostoru nacházejícího se v budově, která nemá více, než dva byty, se horní hranice nájemného zvyšuje o příplatek ve výši 10 %.

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Jak se změna dotkne existujících nájemních vztahů a jak nově uzavíraných smluv?

U nově sjednávaných nájemních smluv, resp. u prodlužování již existujících nájemních vztahů, může být sjednáno nájemné v maximální výši určené stavem ke dni 18. 6. 2019 a zároveň nesmí převyšovat horní hranici určenou v tabulce nájemného. Ve stávajících nájemních smlouvách pak nesmí nájemné převyšovat horní hranici nájemného dle tabulky nájemného o více než 20 %. Tato pravidla by měla začít být uplatňována nejdříve po devíti měsících od účinnosti zákona. Porušení stanovených pravidel bude trestáno pokutou až do výše 500 000 EUR.

Nadšení i obavy z regulace nájemného

Navrhovaná regulace nájemného vyvolává na jedné straně nadšení, na straně druhé však i obavy, že způsobí omezení výstavby nových domů a jejich modernizace. Vlastníci bytů nebudou motivováni pronajímat byty za nájemné znatelně nižší, než je to tržní, a raději je nechají prázdné. Paradoxně by pak mohlo být volných bytů naopak méně, než nyní. Taktéž zaznívají hlasy, že navrhovaná regulace nájemného je v rozporu s ústavou. Jako důvod je uváděn zásah do ústavou zaručeného vlastnického práva a dále pak absence zákonodárné kompetence berlínského parlamentu. Bude tedy jistě zajímavé dále sledovat, jaký osud regulace nájemného v Berlíně bude mít. Zda se tento experiment stane inspirací pro další velkoměsta anebo naopak bude shledán jako protiústavní a tím odsouzen k neúspěchu.

Regulace nájemného u nás

Není tomu tak dávno, co byl u nás teprve ukončen proces deregulace nájemného. Historie regulace nájemného v našich zemích sahá do doby první světové války, kdy bylo nájemné regulováno zejména pro rodiny vojáků. Během první republiky proběhla pak téměř kompletní deregulace nájemného, opětovně pak byla regulace zavedena za Protektorátu. Po roce 1948 pak regulace nájemného korespondovala s tehdejší politikou likvidace soukromého vlastnictví. Nové předpisy regulující stávající nájemní vztahy byly vydány po roce 1991, přičemž regulace se netýkala nové výstavby a od roku 1995 ani nově uzavřených nájemních vztahů. Výše nájemného se pak postupně zvyšovala, aby se přizpůsobila nájemnému tržnímu. Do konce roku 2012 bylo ve velké části bytového fondu tržního nájemného dosaženo.

V současné době, zejména pak ve větších městech, jsou však ceny nájmů čím dál tím vyšší, což mimo jiné přispívá k problémům s dostupností bydlení pro nemalou část obyvatel. Jedná se o celosvětový problém velkých měst, k úpravě zákonů o nájemném došlo v nedávné době například i v New Yorku. Je tedy nasnadě, že různorodé pokusy o regulaci nájemného a úpravu nájemních vztahů budou dále pokračovat a není vyloučeno, že i u nás bude regulace nájemného opět aktuální. Aktuální vývoj návrhu zákona a podrobnější informace lze nalézt na webu Berlin.de.

Neodpověděl vám článek na váš problém? Zeptejte se umělé inteligence


Řešíte obdobný problém?

Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Předem dané ceny
Od začátku víte, kolik a za co platíte.
Vše zvládneme online
Takže ušetříte čas i peníze za dopravu.
Pracujeme rychle
90 % požadavků vyřešíme do druhého dne.
Zkušený tým
Pro každý právní obor máme specialistu.

Pomohl vám tento obsah? Přidejte mu hodnocení

Zatím nehodnoceno

…nebo jej sdílejte

Témata článku:

Autor článku

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let a rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s právními problémy.

Vzdělání
  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Reference služby Dostupný advokát

Recenze služby

Kateřina Petrašová

před 3 roky

Dobrý den, dnes jsem obdržela kladné „Vyrozumění o provedeném vkladu do KN“. Chtěla bych tímto velice poděkovat za neskutečně výbornou službu absolutnímu laikovi, který má pouze jasnou představu co chce. Jednalo se o převod vlastnického práva nemovitosti z otce na dceru a syna, vč. věcného břemene – bezúplatné doživotní užívání. S takto dobře postavenou službou (zobrazit více) Dobrý den, dnes jsem obdržela kladné „Vyrozumění o provedeném vkladu do KN“. Chtěla bych tímto velice poděkovat za neskutečně výbornou službu absolutnímu laikovi, který má pouze jasnou představu co chce. Jednalo se o převod vlastnického práva nemovitosti z otce na dceru a syna, vč. věcného břemene – bezúplatné doživotní užívání. S takto dobře postavenou službou jsem se opravdu dlouho nesetkala, neskutečně jasné a rychlé jednání za přesně stanovených podmínek. Průběh celého řízení proběhl bez jediného zaváhání, ač jsme měli obavy ohledně opakovaného podáním návrhu na vklad do KN s tím, že „něco“ není v pořádku. Opravdu chválím – za 1!!! Moc děkuji a přeji Vám mnoho úspěchů ve Vašem podnikání!

Recenze služby

Stanislav Graf

před 2 roky

Služeb Dostupného advokáta jsme využili již dvakrát, pokaždé pro koupi nemovitosti. Jejich balíček premium se nám osvědčil, a příště si zase vybereme tuto společnost.

Recenze služby

Jan Kresteš

před 3 roky

Dostupného advokáta mohu jedině doporučit! Nabízel jsem místnost k podnájmu a potřeboval jsem dobře vypracovanou podnájemní smlouvu. Nejdříve jsem si stáhl z nejmenovaných webových stránek vzor podnájemní smlouvy. Vzor podnájemní smlouvy vypadal dobře, mně tam nic nechybělo. Ovšem nejsem právník a vždy se může objevit nějaký důležitý detail, který by tam mohl chybět. Obrátil jsem (zobrazit více) se tedy na Dostupného advokáta, aby mi poradil a pomohl v této věci. Stačil jeden telefonát a reakce byla rychlá. Vše za rozumnou cenu vyřízeno do tří dnů. Neměl jsem s tím tedy práci a podnájemní smlouva od dostupného advokáta byla více detailnější. Pokud tedy potřebujete právní pomoc, právní služby a nemáte tolik peněz, abyste si mohli dovolit platit drahého advokáta, Dostupný advokát je nejlepší volbou pro vás. Vřele doporučuji!

Zobrazit všechny reference

Mohlo by vás také zajímat

Znáte nás z médií
Logo Česká advokátní komora Apek Logo Advokátní kancelář roku 2023 a 2024
Sledujte novinky
Facebook Dostupný advokát Twitter / X Dostupný advokát
Dostupný advokát © 2013-2024