Tip na článek
Kapitoly článku
Lze se vyhnout takové formalitě, když na druhou stranu nový občanský zákoník úpravy stanov požaduje? Vrchní soudy konečně sjednotily výklad. Notář není u většiny společenství vlastníků potřeba, a tak SVJ ušetří nemalé výdaje.
Zdrojem nejasností byl samotný občanský zákoník. Ten povinnost notářského zápisu o změnách stanov SVJ nově od roku 2014 skutečně zavedl. Vznikla však otázka, zda se tato povinnost vztáhne i na starší SVJ, která byla zvyklá na méně přísnou úpravu. Ty však nový občanský zákoník úplně opomněl, a tak zákon nedával jasnou odpověď. Na scénu mohl vpochodovat klasický žert, že co dva právníci, to tři právní názory. Nikdo si nebyl jistý, a tak se z opatrnosti doporučovalo notářské zápisy dělat i u starších SVJ, i když to bylo velmi zatěžující. Náklady sdružení byly leckdy až v desítkách tisíc korun.
Názor soudů na problematiku notářského zápisu
Proto také některá SVJ notáře nevyužila a riskovala neúspěch zápisu. Soudy se k tomu postavily různě. Některé změnu akceptovaly, jiné ne. Např. v Praze nebo Ostravě byly takové stanovy ze strany soudů odmítány a SVJ musely celý proces zopakovat. To je u dlouho připravované schůze přímo smrtící na nervy činovníků takového SVJ.
Dokonce Vrchní soud v Olomouci takový názor podpořil a odmítl rozlišování SVJ před a po roce 2014. U všech trval na notářském zápisu.
Pražský Vrchní soud však dospěl k odlišnému závěru a argumenty starších SVJ uznal. Posléze se soudci obou Vrchních soudů sešli na pracovním jednání a nakonec se dohodli, že budou postupovat konzistentně a současně vstřícně ke starším SVJ. Zdá se, že již toto rozhodnutí přichází v život a nejsou již známy nové případy odmítnutí stanov.
Převládlo tedy stanovisko, že účast notáře je potřeba jen u SVJ již založených podle NOZ, tedy po 1.1.2014. Ostatní nemusí notáře zvát, pokud ovšem takovou povinnost nemají nad rámec tehdejšího zákona přímo ve svých stanovách.
Je to vítané ulehčení pro drtivou většinu SVJ, které je rozumné a chvályhodné.
Seznamte se s naší nabídkou a nechte si na míru připravit nebo zkontrolovat stanovy pro vaše SVJ.
Stáhněte si zdarma čtivý ebook pro předsedy SVJ a BD a jejich členy a vyhněte se právním rizikům, které správu Vašeho domu provázejí.
Tip na článek
Tip: Nepodceňujte stanovy vašeho společenství vlastníků jednotek (SVJ) či bytového družstva. Je to určující řád nebo dokonce nadneseně ústava vašeho spolubydlení. Kromě povinných náležitostí je vždy dobré podchytit i několik praktických ustanovení pro konkrétní situace, které mohou v domě nastat.
Související služba
Stanovy SVJ nebo bytového družstva
Zkontrolujeme vaše stanovy SVJ nebo bytového družstva nebo vám je sepíšeme na klíč. Vždy dohlédneme na to, aby odpovídaly aktuální legislativě. Námi zpracované stanovy jsou vždy připraveny na míru potřebám obyvatelů domu. Můžeme vám založit i SVJ nebo bytové družstvo na klíč. Vše zařídíme rychle, bezchybně a za předem dané ceny. Platit můžete až po poskytnutí služby.
Chci pomoct
- Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
- Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 5 kanceláří.
- 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
- Pro každý právní obor máme specialistu.
Změna stanov v praxi
Stanovy nepředstavují žádné nezměnitelné dogma. Vznikne-li potřeba je změnit (například se neosvědčí délka funkčního období nebo způsob hlasování atd.), musí je opět schválit většina vlastníků jednotek. Předchozí stanovy ovšem mohou vymezit pro schválení změn vyšší počet hlasů. V takovém případě ale hrozí riziko, že změny budou určití majitelé bytů účelově blokovat.P
Pro změnu stanov stačí písemná forma a ke změně stanov je příslušné pouze shromáždění. Pokud se změní některá okolnost, která je povinnou náležitostí stanov, je povinné stanovy změnit (např. sídlo SVJ). Stejně tak, pokud by v důsledku aktualizace občanského zákoníku (event. i jiného zákona), byly stanovy v rozporu se zákonem. Změna může být ale i ryze dobrovolná, např. přidání práv a povinností členů společenství vlastníků jednotek.
Tip na článek
Tip: Stanovy společenství vlastníků jednotek jsou základním dokumentem v bytovém domě. Vyplatí se do nich alespoň nahlédnout, když si kupujete či pronajímáte nový byt a pokud jste přímo u zrodu nových stanov či jejich změny, pak je třeba ohlídat, aby obsahovaly všechny náležitosti stanovené zákonem. Které to jsou? Na to jsme se zaměřili v samostatném článku.