Změna stanov společenství vlastníků bez notáře | Dostupný advokát

Změna stanov většiny SVJ se objede bez notáře

Společenství vlastníků jednotek (SVJ) stály po nabytí účinnosti nového občanského zákoníku před nepříjemnou otázkou. Musí každou změnu stanov stvrdit svým zápisem notář?
Obrázek k článku Změna stanov většiny SVJ se objede bez notáře
3 minut čtení
Ondřej Preuss
25. 10. 2016

Lze se vyhnout takové formalitě, když na druhou stranu nový občanský zákoník úpravy stanov požaduje? Vrchní soudy konečně sjednotily výklad. Notář není u většiny společenství vlastníků potřeba, a tak SVJ ušetří nemalé výdaje.

Zdrojem nejasností je samotný nový občanský zákoník. Ten povinnost notářského zápisu o změnách stanov SVJ nově od roku 2014 zavádí. Vznikla však otázka, zda se tato povinnost vztáhne i na starší SVJ, která byla zvyklá na méně přísnou úpravu. Ty však nový občanská zákoník úplně opomněl, a tak zákon nedával jasnou odpověď. Na scénu mohl vpochodovat klasický žert, že co dva právníci, to tři právní názory. Nikdo si nebyl jistý, a tak se z opatrnosti doporučovalo notářské zápisy dělat i u starších SVJ, i když je to velmi zatěžující. Náklady mohou být až v desítkách tisíc korun.

Soudy zasahují

Proto také některá SVJ notáře nevyužila a riskovala neúspěch zápisu. Soudy se k tomu postavily různě. Některé změnu akceptovaly, jiné ne. Např. v Praze nebo Ostravě byly takové stanovy soudy odmítány a SVJ musely celý proces zopakovat. To je u dlouho připravované schůze přímo smrtící na nervy činovníků takového SVJ.

Dokonce Vrchní soud v Olomouci takový názor podpořil a odmítl rozlišování SVJ před a po roce 2014. U všech trval na notářském zápisu.

Pražský Vrchní soud však dospěl k odlišnému závěru a argumenty starších SVJ uznal. V létě tohoto roku se pak soudci obou Vrchních soudů sešli na pracovním jednání a nakonec se dohodli, že budou postupovat konzistentně, vstřícně ke starším SVJ. Zdá se, že již toto rozhodnutí přichází v život a nejsou již známy nové případy odmítnutí stanov.

Převládlo tedy stanovisko, že účast notáře je potřeba jen u SVJ již založených podle NOZ, tedy po 1.1.2014. Ostatní nemusí notáře zvát, pokud ovšem takovou povinnost nemají nad rámec tehdejšího zákona přímo ve svých stanovách.

Je to vítané ulehčení pro drtivou většinu SVJ, které je rozumné a chvályhodné.

Seznamte se s naší nabídkou a nechte si na míru připravit nebo zkontrolovat stanovy pro vaše SVJ.

Víte, že SVJ jsou povinna přizpůsobit své stanovy požadavkům nového občanského zákoníku do konce roku 2016? Více se dozvíte v našem dalším blogu.

Stáhněte si zdarma čtivý ebook pro předsedy SVJ a BD a jejich členy a vyhněte se právním rizikům, které správu Vašeho domu provázejí.

Stanovy SVJ nebo bytového družstva

Zkontrolujeme vaše stanovy SVJ nebo bytového družstva a zajistíme, aby odpovídaly legislativě i potřebám obyvatelů domu. Také vám založíme SVJ nebo BD na klíč. Vše zařídíme rychle, bezchybně a za předem dané ceny. Platit můžete až po poskytnutí služby.

Řešíte obdobný problém?

Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.

Stanovy SVJ nebo bytového družstva

Zkontrolujeme vaše stanovy SVJ nebo bytového družstva a zajistíme, aby odpovídaly legislativě i potřebám obyvatelů domu. Také vám založíme SVJ nebo BD na klíč. Vše zařídíme rychle, bezchybně a za předem dané ceny. Platit můžete až po poskytnutí služby.

od 7600 Kč
Chci pomoct
Předem dané ceny
Od začátku víte, kolik a za co platíte.
Vše zvládneme online
Takže ušetříte čas i peníze za dopravu.
Pracujeme rychle
90 % požadavků vyřešíme do druhého dne.
Zkušený tým
Pro každý právní obor máme specialistu.

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli

Mohlo by vás také zajímat

Změna stanov většiny společenství vlastníků do konce roku 2016?

Nový občanský zákoník vstoupil v účinnost již bezmála před třemi lety. To by měla brát v potaz zejména starší společenství vlastníků. Právě tři roky měla na to dát své stanovy do souladu...

14. 11. 2016
Ondřej Preuss

Soudy ruší stanovy bytových družstev

Bytová družstva musela do půlky roku 2015 přizpůsobit své stanovy novému zákonu o obchodních korporacích (ZOK)....

26. 7. 2016
Ondřej Preuss

Jak založit SVJ nebo bytové družstvo

Zakládáte bytové družstvo (BD) nebo společenství vlastníků jednotek (SVJ)? Pak právě pro vás jsme připravili stručný přehled toho, co tento proces obnáší.

14. 7. 2016
Ondřej Preuss

Jsme členy

ČAK logo

Znáte nás z médií

Dostupný advokát © 2013-2019