Státní sociální podpora a sociální dávky: kdy na ně máte nárok?

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.
25. prosince 2024
6 minut čtení
6 minut čtení
Ostatní právní témata

Téměř každý z nás se někdy ocitne v situaci, kdy potřebuje pomoc. Státní sociální podpora je tu právě od toho. Pomáhá zejména rodinám s nezaopatřenými dětmi, ale také lidem s nízkými příjmy a vysokými náklady na bydlení. V tomto článku si představíme všechny druhy sociálních dávek a poradíme vám, jak si o ně požádat.

Dávky sociální podpory neboli dávky SSP spadají pod systém sociálního zabezpečení. Ten má za úkol postarat se o znevýhodněné občany (např. stářím, nemocí, nezaměstnaností či mateřstvím). Kromě sociálních podpory do tohoto systému patří také nemocenské, důchodové a zdravotní pojištění a státní politika zaměstnanosti.

Systém sociálního zabezpečení spravuje stát a je hrazeno ze státního rozpočtu, platí jej tedy všichni vydělávající občané. Výjimkou je zdravotní pojištění, které mají na starosti jednotlivé pojišťovny (s velkou regulací ze strany státu).

Tip na článek

Přečtěte si více o systému sociálního zabezpečení. Dozvíte se, kdy nás stát chrání, jak a do jaké míry.

Druhy sociálních dávek

Dávky státní sociální podpory jsou určeny především lidem s nezaopatřenými dětmi. Ty mohou dostat rodičovský příspěvek, příspěvek na dítě, porodné a pohřebné. Součástí je také příspěvek na bydlení, který je určen i lidem bez dětí. Pojďme se na jednotlivé druhy sociálních dávek podívat podrobněji:

Související služba

Zajímá vás, jak si požádat o některou z dávek?

Nebyla vám přiznána dávka SSP, i když na ně máte nárok? Napište nám. Váš případ posoudíme a navrhneme ideální řešení. Odpověď budete mít do 24 hodin.

Chci pomoct

  • Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
  • Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 5 kanceláří.
  • 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
  • Pro každý právní obor máme specialistu.

Rodičovský příspěvek

Rodičovský příspěvek je poskytován rodiči, který celodenně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině. Tato péče přitom nemusí být doslova celodenní, ale existují zde určitá pravidla – např. pokud se jedná o dítě mladší 2 let, může navštěvovat jesle či mateřskou školu, ale pouze v délce 92 hodin měsíčně. Speciální pravidla pak platí u nemocných či postižených dětí. To, zda dítě hlídá např. chůva nebo prarodiče, roli nehraje.

Nárok na rodičovský příspěvek vzniká pouze pro nejmladší dítě v rodině. Nárok na příspěvek platí do tří let dítěte nebo do vyčerpání celkové částky 350 000 korun. Nárok na příspěvek tedy zaniká po vyčerpání celkové částky nebo po dosažení věku 3 let dítěte. Zaniká také v případě, že jednomu z rodičů vznikne nárok na peněžitou pomoc v mateřství nebo na nemocenské dávky související s očekáváním narození dalšího dítěte.

Tip na článek

Rodičovský příspěvek jsme podrobně rozebrali v dalším článku. Dozvíte se v něm také, jaké jsou podmínky této dávky pro letošní rok a jaké změny se chystají do budoucna.

Přídavek na dítě

Přídavek na dítě se poskytuje nezaopatřenému dítěti. V případě, že je dítě nezletilé, poskytuje se tradičně rodiči. O příspěvek si však může požádat i samo nezaopatřené dítě, ale pouze pokud mu už bylo 18 let. Zároveň platí, že přídavek bude poskytován maximálně do doby, než dítě dosáhne věku 26 let.

To, zda bude příspěvek poskytnut, závisí na příjmech celé rodiny, které je dítě součástí. Konkrétně tento příjem nesmí přesáhnout součin částky životního minima rodiny a koeficientu 3,4 za předcházející kalendářní čtvrtletí.

Tip na článek

Tip: Spočítejte si vaše životní minimum pomocí kalkulačky dostupné na stránkách MPSV.

Nezaopatřeným dítětem se myslí dítě, které:

  • studuje;
  • je nemocné nebo má úraz, který mu zabraňuje ve studiu;
  • trpí dlouhodobým špatným zdravotním stavem, který mu znemožňuje pracovat;
  • je mladší 18 let a registrováno na úřadu práce za podmínky, že nepobírá podporu.

Přídavek je měsíčně stanoven na:

  • 830 korun u dítěte mladšího 6 let.
  • 970 korun u dítěte ve věku 6-15 let.
  • 1 080 korun u dítěte ve věku 15-26 let.

K přídavku pak náleží dalších 500 korun, pokud má alespoň jeden z rodičů práci, tedy příjmy ze závislé nebo samostatné výdělečně činné činnosti, případně dávky nahrazující tyto příjmy (nemocenské, mateřská, důchod, podpora v nezaměstnanosti atd.).

Tip na článek

Nemocenské dávky nám mohou být přiznány v řadě situací. Ať už se jedná o nemocné dítě, úraz, těhotenství či obyčejnou chřipku. Přečtěte si, jak funguje nemocenské pojištění, jaké existují dávky a jaké podmínky je třeba splnit.

Porodné

Porodné náleží prvorodičkám a druhorodičkám nebo osobě, která si vzala do trvalé péče dítě mladší jednoho roku. Příspěvek ale nebude poskytnut, pokud příjmy rodiny převyšují součin částky životního minima rodiny a koeficientu 2,70 za kalendářní čtvrtletí předcházející porodu nebo převzetí do péče. Celková částka činí 13 000 korun na první dítě a 10 000 korun na druhé dítě.

Pohřebné

Pohřebné se vyplácí jako příspěvek na pohřeb zemřelé osoby, která byla nezaopatřeným dítětem nebo rodičem nezaopatřeného dítěte. Náleží osobě, která má pohřeb na starosti a nezáleží přitom na jejím příjmu ani na příjmu zemřelé osoby. Výše pohřebného v současnosti činí 5 000 korun.

Příspěvek na bydlení

Příspěvek na bydlení je určen osobám s nízkým příjmem a vysokými náklady na bydlení. Žádat o něj mohou vlastníci, nájemci a podnájemci domu či bytu. Pro přiznání příspěvku je třeba splnit dvě podmínky:

  1. Náklady na bydlení přesahují částku součinu příjmu celé domácnosti a koeficientu 0,30.
  2. Součin příjmu celé domácnosti a koeficientu 0,30 nepřesahuje normativní částku nákladů na bydlení.

Náklady na bydlení se přitom posuzují na základě výše nájemného nebo podobných nákladů a nákladů na energie a služby (např. elektřinu, plyn apod.). Normativní náklady na bydlení pravidelně stanovuje nařízení Vlády a odvíjí se od současných průměrných nákladů na bydlení v jednotlivých oblastech.

Nárok na sociální dávky

Nárok na dávky státní sociální podpory může mít pouze fyzická osoba, která má trvalý pobyt na území ČR. Nárok na výplatu dávek zaniká uplynutím 3 měsíců ode dne, za který dávky náleží, s výjimkou jednorázových dávek jako je porodné nebo pohřebné, jejichž nárok zaniká po uplynutí 1 roku.

Do příjmů pro stanovení nároku na dávky se počítají čisté příjmy celé rodiny. Sem tedy spadají veškeré příjmy ze závislé činnosti (např. zaměstnání nebo práce na dohodu), příjmy z podnikání nebo jiné samostatné výdělečné činnosti, dále příjmy z nemocenského a důchodového pojištění, podpora v nezaměstnanosti a obdobné příjmy z ciziny.

Žádost o sociální dávky

Vyřídit si sociální dávky můžete na úřadu práce v místě vašeho trvalého bydliště. O rodičovský příspěvek, přídavek na dítě a příspěvek na bydlení si pak můžete požádat i na některých pobočkách České pošty. Při žádosti je třeba vyplnit příslušný formulář, který můžete najít na stránkách MPSV. K vyplněnému formuláři je třeba často doložit další dokumenty, jako je např. potvrzení o vašem příjmu.

Pokud se vám nechce osobně na úřad či poštu, můžete k žádosti využít také online klientskou zónu MPSV. Prostřednictvím tohoto systému můžete podat žádost o příspěvek na bydlení, přídavek na dítě a rodičovský příspěvek. Kromě toho ji můžete využít také k nahlášení změn, doložení vašich příjmů a nákladů na bydlení a ke změně výše vypláceného rodičáku. Informaci o vydání rozhodnutí pak naleznete přímo zde nebo vám přijde e-mail či SMS.

Shrnutí

Státní sociální podpora je součástí systému sociálního zabezpečení, který poskytuje pomoc občanům ve znevýhodněných životních situacích. Kromě sociální podpory patří do systému i nemocenské, důchodové a zdravotní pojištění, hrazené ze státního rozpočtu.

Mezi sociální dávky patří rodičovský příspěvek, přídavek na dítě, porodné, pohřebné a příspěvek na bydlení. Nárok na tyto dávky se hodnotí na základě příjmů rodiny, a žádosti je možné podávat osobně na úřadech práce nebo České poště, či online prostřednictvím klientské zóny MPSV.

Sdílejte článek


Neodpověděl vám článek na váš problém? Zeptejte se umělé inteligence

Související služba

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Chci pomoct

Autor článku

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let a rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s právními problémy.

Vzdělání
  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Mohlo by vás také zajímat

Vyřešíme i váš právní problém

Váš problém můžeme probrat on-line i osobně

Najdete nás v 5 městech

Rychlé kontakty

+420 775 420 436
(Po–Pá: 8–18)
Pravidelně komentujeme právní dění a novinky pro média
Dostupný advokát © 2013-2025
Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika (CC BY-NC-SA 3.0 CZ)