Včasnost e-podání se posuzuje dle okamžiku dojití

Spoléhat se na elektronické podání odeslané na soud až na poslední chvíli již nadále nebude možné. Podle Ústavního soudu je třeba posuzovat včasnost elektronického podání učiněného prostřednictvím e-mailu podle okamžiku, kdy podání dojde soudu, nikoliv podle okamžiku, kdy je podatelem odesláno.

žena odesílající elektronické podání na soud
2 minuty čtení

V aktuálně posuzované kauze došlo k situaci, kdy z pohledu stěžovatele byla kasační stížnost včasně podaná na Nejvyšší správní soud, a to v poslední den lhůty, v čase 23.44 hod, tedy 16 minut před uplynutím lhůty. Následně ovšem nastala zhruba tříhodinová prodleva mezi odesláním e-mailu a jeho dojitím do elektronické podatelny Nejvyššího správního soudu a na soud tedy dorazilo podání až po lhůtě. Podle stěžovatele byla prodleva způsobena technickými nedostatky při přenosu e-mailové zprávy, které není možné klást k jeho tíži.

Ústavní soud svým aktuálním stanoviskem překonal dosavadní právní názor, podle něhož se včasnost posuzuje právě v závislosti na okamžiku odeslání podání na soud.

Nevíte si rady s právní situací? Najdeme vám řešení na míru!

Tým Dostupného advokáta vám pomůže vyřešit jakoukoliv svízelnou situaci. Do 24 hodin vám navrhneme řešení i jeho výslednou cenu. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. A pokud si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Plénum nyní dospělo k závěru, že je třeba právní názor v dřívějším nálezu Ústavního soudu změnit a s jistotou stanovit, že včasnost e-mailového podání je třeba posuzovat podle okamžiku předání (dojití) do dispozice soudu. Ústavní soud se vypořádal i s námitkou opožděnosti z důvodu technických problémů na e-mailových serverech, za něž odpovídal stát. Pokud o takové tvrzení opírá účastník řízení svou argumentaci, je nutné je věrohodně prokázat a nestačí pouze dodat kopii odeslaného e-mailu.

Tip: Základními lidskými právy a jejich ochranou Ústavním soudem i dalšími institucemi jsme se zabývali v samostatném článku.

Pokud by se opravdu prokázalo, že e-mailové podání nebylo předáno soudu včas z důvodů technických závad způsobených na straně provozovatele e-mailového serveru Ministerstva spravedlnosti (či soudu), které účastník řízení nemohl předvídat, nelze to přičítat k tíži účastníka řízení a příslušné podání nelze odmítnout jako opožděné. Naopak ale uplynutí lhůty nezávisí na úmyslu a jednání odesílatele ani na technických problémech provozovatele e-mailového serveru, za který stát neodpovídá. Pro posouzení včasnosti podání e-mailem není relevantní ani skutečnost, zda e-mailové podání obsahuje zaručený elektronický podpis.
Přečtěte si celé stanovisko Ústavního soudu (PDF dokument) k problematice včasného doručení elektronického podání.

Neodpověděl vám článek na váš problém? Zeptejte se umělé inteligence


Řešíte obdobný problém?

Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Předem dané ceny
Od začátku víte, kolik a za co platíte.
Vše zvládneme online
Takže ušetříte čas i peníze za dopravu.
Pracujeme rychle
90 % požadavků vyřešíme do druhého dne.
Zkušený tým
Pro každý právní obor máme specialistu.

Pomohl vám tento obsah? Přidejte mu hodnocení

Zatím nehodnoceno

…nebo jej sdílejte

Autor článku

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let a rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s právními problémy.

Vzdělání
  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Reference služby Dostupný advokát

Recenze služby

Michal D.

před 5 měsíců

Rychla odpoved (telefonicky kontakt s pravnikem). Navrhli nekolik variant reseni, serazeno dle pomeru vykon / cena. Rozumne vysvetleno, nic netlacili.

Recenze služby

Luboš Zeman

před 6 měsíců

Obrátil jsem se o právní poradu – moje žádost byla vyřízena velmi rychle, kvalitně a hlavně kvalifikovaně. Všichni byli milí a ochotní. Mohu jen doporučit!

Recenze služby

Adéla Bobková Humlová

před 2 roky

S Dostupným advokátem jsem řešila několik otázek. Zařídili mé firmě ochrannou známku, poradili mi v oblasti pracovního práva a v neposlední řadě jsem s nimi konzultovala otázky zakládání nové společnosti. Jsem maximálně spokojená, protože vždy jsem dostala rychlou a komplexní službu se skvělým poměrem cena/výkon.

Zobrazit všechny reference

Mohlo by vás také zajímat

Znáte nás z médií
Logo Česká advokátní komora Apek Logo Advokátní kancelář roku 2023
Sledujte novinky
Facebook Dostupný advokát Twitter / X Dostupný advokát
Dostupný advokát © 2013-2024