Ondřej Preuss
Řešení právního problému na míru
Máme 1 variantu řešení vašeho problému
Zobrazit

Včasnost e-podání se posuzuje dle okamžiku dojití

Spoléhat se na elektronické podání odeslané na soud až na poslední chvíli již nadále nebude možné. Podle Ústavního soudu je třeba posuzovat včasnost elektronického podání učiněného prostřednictvím e-mailu podle okamžiku, kdy podání dojde soudu, nikoliv podle okamžiku, kdy je podatelem odesláno.

žena odesílající elektronické podání na soud
2 minuty čtení
18. 10. 2021

V aktuálně posuzované kauze došlo k situaci, kdy z pohledu stěžovatele byla kasační stížnost včasně podaná na Nejvyšší správní soud, a to v poslední den lhůty, v čase 23.44 hod, tedy 16 minut před uplynutím lhůty. Následně ovšem nastala zhruba tříhodinová prodleva mezi odesláním e-mailu a jeho dojitím do elektronické podatelny Nejvyššího správního soudu a na soud tedy dorazilo podání až po lhůtě. Podle stěžovatele byla prodleva způsobena technickými nedostatky při přenosu e-mailové zprávy, které není možné klást k jeho tíži.

Ústavní soud svým aktuálním stanoviskem překonal dosavadní právní názor, podle něhož se včasnost posuzuje právě v závislosti na okamžiku odeslání podání na soud.

Nevíte si rady s právní situací? Najdeme vám řešení na míru!

Tým Dostupného advokáta vám pomůže vyřešit jakoukoliv svízelnou situaci. Do 24 hodin vám navrhneme řešení i jeho výslednou cenu. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. A pokud si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Chci právní radu

Plénum nyní dospělo k závěru, že je třeba právní názor v dřívějším nálezu Ústavního soudu změnit a s jistotou stanovit, že včasnost e-mailového podání je třeba posuzovat podle okamžiku předání (dojití) do dispozice soudu. Ústavní soud se vypořádal i s námitkou opožděnosti z důvodu technických problémů na e-mailových serverech, za něž odpovídal stát. Pokud o takové tvrzení opírá účastník řízení svou argumentaci, je nutné je věrohodně prokázat a nestačí pouze dodat kopii odeslaného e-mailu.

Tip: Základními lidskými právy a jejich ochranou Ústavním soudem i dalšími institucemi jsme se zabývali v samostatném článku.

Pokud by se opravdu prokázalo, že e-mailové podání nebylo předáno soudu včas z důvodů technických závad způsobených na straně provozovatele e-mailového serveru Ministerstva spravedlnosti (či soudu), které účastník řízení nemohl předvídat, nelze to přičítat k tíži účastníka řízení a příslušné podání nelze odmítnout jako opožděné. Naopak ale uplynutí lhůty nezávisí na úmyslu a jednání odesílatele ani na technických problémech provozovatele e-mailového serveru, za který stát neodpovídá. Pro posouzení včasnosti podání e-mailem není relevantní ani skutečnost, zda e-mailové podání obsahuje zaručený elektronický podpis.
Přečtěte si celé stanovisko Ústavního soudu (PDF dokument) k problematice včasného doručení elektronického podání.

blogRightBoxTop

Konzultace s právníkem online

Napište nám Vaši konkrétní právní otázku a do 48 hodin budete mít odpověď za 3500 Kč.

  • Vše zvládneme online
  • Požadavky řešíme do druhého dne
  • Předem víte, kolik zaplatíte
  • Zkušený tým 6 specialistů
Zbývá 500 znaků

Řešíte obdobný problém?

Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Předem dané ceny
Od začátku víte, kolik a za co platíte.
Vše zvládneme online
Takže ušetříte čas i peníze za dopravu.
Pracujeme rychle
90 % požadavků vyřešíme do druhého dne.
Zkušený tým
Pro každý právní obor máme specialistu.

Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli…

…nebo mu přidejte hodnocení

Zatím nehodnoceno

Autor článku

medailonek-preuss

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let. Rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s pracovními problémy, řeší za ně převod nemovitosti nebo poradí s autorskou licencí.

Vzdělání

  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Recenze služby Dostupný advokát

MgA. Anna Leschingerová, Cvikov

před 2 roky

Netušila jsem, že existuje online služba, kde za vás právník zařídí veškeré papírování a vy se můžete soustředit jen na radost z obdarování milované osoby.

Štěpán Mičunek, okres Vsetín

před 2 roky

Na Dostupného advokáta jsem se obrátil s prosbou o pomoc s neplatičem. Dostupný advokát mi poradil, jak dále postupovat. Náš spor se dostal až před soudy, kde mne Dostupný advokát zastupoval. Soudy jsem vyhrál, služby tohoto webu mohu vřele doporučit.

Lukáš Řezníček, Praha 6 – Bubeneč

před 2 roky

Web i odvedenou službu hodnotím rozhodně pozitivně. Dostupný advokát odhalil v mé smlouvě o převodu bytu nenápadné riziko, které by mě stálo hodně peněz.


Zobrazit všechny reference

Mohlo by vás také zajímat

Demonstrující se domáhají ochrany svých základních lidských práv

Jak ochránit svá základní lidská práva?

Znáte svá základní práva a víte jak postupovat, pokud dojde k jejich porušení? Ohrožení či porušení základních lidských práv je závažná situace, která ale nemá jednoznačný postup řešení. Usnadníme vám…

6. 9. 2021
Jak se bránit výpovědi na hodinu

Ochrana osobnosti – Jak se bránit zásahu do cti?

Stali jste se někdy obětí pomluvy? Představme si například situaci, kdy někdo začne opakovaně zveřejňovat na různých sociálních sítích vaši upravenou fotografii, která naznačuje, že něco kradete v obchodě.

30. 11. 2016

Jsme členy

Logo Česká advokátní komora logo-apek-male

Znáte nás z médií

Dostupný advokát © 2013-2022