Výpověď pro špatné pracovní výsledky

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.
19. listopadu 2023
4 minuty čtení
4 minuty čtení
Pracovní právo

Zákoník práce nezná pojem neschopný zaměstnanec a dnes již nezná ani pojem pracovní (ne)kázeň. Přesto je možné se zaměstnanců pro neuspokojivé pracovní výsledky zbavit.

Zaměstnanec je káraný od šéfa u svého pracovního stolu

Takové propuštění se ale musí vždy provést korektně, z naší praxe totiž víme, že neopatrnost zaměstnavatele při propouštění se mu může ve výsledku vrátit jako bumerang a také i velmi prodražit.

Jak jsme uváděli na našem blogu, zaměstnanec to má, co se výpovědi týče, mnohem jednodušší než zaměstnavatel. Nemusí svou výpověď nijak zdůvodňovat. Naopak zaměstnavatel musí jasný důvod uvést vždy. Obzvláště, když jde o výpověď pro nějaké pochybení zaměstnance. Objektivní důvody musí být sepsány a sděleny zaměstnanci velmi detailně a nezaměnitelně, jinak by se zaměstnanec mohl poměrně jednoduše bránit výpovědi u soudu.

Kdo určí, jaké výsledky jsou v pořádku?

Aby mohl zaměstnavatel vytknout zaměstnanci neuspokojivé pracovní výsledky, natožpak s ním z tohoto důvodu rozvázat pracovní poměr výpovědí, nesmí být příčinou sám zaměstnavatel. Například v situaci, kdy by zaměstnavatel nedodal potřebný stroj, neproškolil zaměstnance nebo úkol stanovil objektivně jako nesplnitelný.

Nejvyšší soud došel již před časem také k závěru, že pro rozhodnutí soudu není dopředu určující, jakým způsobem pracovní výsledky zaměstnance subjektivně hodnotí sám zaměstnavatel. Může se klidně stát, že příslušný soud bude mít na věc jiný názor než zaměstnavatel, že bude zvažovat i jiné okolnosti (včetně těch, které zaměstnavatel zvážit opomněl nebo nechtěl) a dá za pravdu zaměstnanci, že o neuspokojivé výsledky na jeho straně nešlo a že výpovědní důvod není dán. Neschopnost zaměstnance se totiž musí projevovat opakovaně, nikoliv jen výjimečně.

Obecně může jít ale o neuspokojivé výsledky různého typu. Ať už neplní zaměstnanec předem stanovené normy (přeložení jednoho textu denně) nebo jde spíše o neurčitě určenou schopnost řídit své podřízené, v důsledku čehož jsou neuspokojivé výsledky celého týmu.

Tip na článek

Tip: Možností, kdy lze dát zaměstnanci výpověď ze strany zaměstnavatele, není úplně mnoho. Jednou z variant je výpověď z organizačních důvodů. Co když vás zaměstnavatel propustí, vaše místo naoko zruší a vzápětí jej vytvoří a obsadí znovu? Tomu se věnujeme v našem dalším článku.

Související služba

Dostal(a) jsem výpověď z práce

Při výpovědi z práce vám pomůžeme bránit se proti krokům zaměstnavatele a zajistíme, abyste od něj dostali vše, na co máte nárok. A to například včetně dlužné mzdy či odstupného. Pomoc poskytujeme v celé ČR a za předem danou cenu.

Chci pomoct

  • Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
  • Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 4 kanceláří.
  • 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
  • Pro každý právní obor máme specialistu.

Špatné výsledky je nejprve potřeba vytknout

Výpověď z pracovního poměru pro neuspokojivé pracovní výsledky zaměstnance nemůže tedy použít zaměstnavatel hned. Ještě předtím musí dát zaměstnanci, který dosahuje neuspokojivých pracovních výsledků, šanci a písemně jej vyzvat k jejich odstranění.

Ze zákona vyplývá, že nezbytnou součástí této písemné “výtky” je vymezení přiměřené doby, v níž má k odstranění neuspokojivých pracovních výsledků ze strany zaměstnance dojít. Teprve v případě, že se zaměstnanec dlouhodobě nepolepší, může zaměstnavatel přistoupit k rozvázání pracovního poměru.

Jaké jsou stanoveny náležitosti pro výtku? Výtka by měla obsahovat stručný popis toho, v čem zaměstnavatel spatřuje neuspokojivé pracovní výsledky zaměstnance, případně též způsob, jakým by mělo dojít k jejich odstranění, pokud to není zcela zřejmé ze samotného charakteru práce. Varování před výpovědí není povinné, ale je i tak na místě.

Vytýkací dopis musí být doručen do vlastních rukou. Jak jsme zmínili, nemusí nutně obsahovat výslovné varování, že by to všechno mohlo skončit výpovědí, na rozdíl od vytýkacího dopisu, který posílá zaměstnavatel zaměstnanci, když s ním chce rozvázat pracovní poměr pro soustavné méně závažné porušování pracovní kázně.

Je třeba dodržet také určitý časový limit. Výpověď musí zaměstnavatel doručit zaměstnanci v době posledních dvanácti měsíců od doručení písemné výtky. Mezi okamžikem, kdy byla zaměstnanci doručena písemná výzva, a okamžikem doručení výpovědi z pracovního poměru tak nesmí proběhnout doba delší než rok.

Co když přestanu splňovat požadavky na pracovní pozici?

Trochu odlišným výpovědním důvodem pak je výpověď pro nesplňování požadavků zaměstnance kladené na vykonávanou práci. Jedná se např. o situaci, kdy zaměstnanec (řidič) ztratí řidičské oprávnění a není tedy zaměstnavateli k užitku. Může však jít i o jiné požadavky, např. jazykové znalosti. Předpoklady, které zaměstnanec musí splňovat pro ř výkon určitého druhu práce zpravidla  stanoví zákon, či jiné obecně závazné předpisy či interní předpisy zaměstnavatele. Zaměstnavatel však musí zaměstnanci vždy dát příležitost dané požadavky doplnit.

Tip na článek

Tip: Dostali jste nabídku práce, která vás posune finančně i profesně? Našli jste místo za rohem vašeho bydliště, kam nebudete muset každý den hodinu dojíždět? Nebo už se prostě nesnesete se svým dosavadním šéfem? Vše z toho jsou validní důvody pro to dát výpověď. Jak postupovat, aby bylo vše proběhlo správně a bez stresu? Na to jsme se zaměřili v našem samostatném článku.

Sdílejte článek


Neodpověděl vám článek na váš problém? Zeptejte se umělé inteligence

Související služba

Dostal(a) jsem výpověď z práce

Při výpovědi z práce vám pomůžeme bránit se proti krokům zaměstnavatele a zajistíme, abyste od něj dostali vše, na co máte nárok. A to například včetně dlužné mzdy či odstupného. Pomoc poskytujeme v celé ČR a za předem danou cenu.

Chci pomoct

Autor článku

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let a rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s právními problémy.

Vzdělání
  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Mohlo by vás také zajímat

Vyřešíme i váš právní problém

Váš problém můžeme probrat on-line i osobně

Najdete nás ve 4 krajských městech

Rychlé kontakty

+420 775 420 436
(Po–Pá: 8–18)
Pravidelně komentujeme právní dění a novinky pro média
Dostupný advokát © 2013-2024
Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika (CC BY-NC-SA 3.0 CZ)