Typy družstev
Zatímco bytové družstvo asi není třeba širší veřejnosti představovat a z dob minulých si řada z nás pamatuje i družstva zemědělská (byť ta dnešní se od nich samozřejmě v lecčem liší), sociální družstvo je poměrně málo využívanou právnickou osobou. Zakládá se v případě, kdy chcete soustavně vyvíjet obecně prospěšné činnosti směřující na podporu sociální soudržnosti za účelem pracovní a sociální integrace znevýhodněných osob do společnosti. Typicky může jít o vytváření pracovních příležitostí, sociálních služeb a zdravotní péče, vzdělávání, bydlení a trvale udržitelného rozvoje.
Řídí se primárně obecnými ustanoveními zákona o obchodních korporacích, mají ale i určitá specifika, například týkající se zákazu přechodu i převodu členského podílu.
Zajímavým příkladem družstev, která se ocitají na pomezí bytových a sociálních družstev jsou některá sociální družstva, která se věnují komunitnímu bydlení. Inspiraci našli mimo jiné ve Svazu nájemních domů v Německu, kde tento projekt funguje již po léta a sdružuje asi 130 domů. Na rozdíl od klasických bytových družstev se zde klade mnohem větší důraz na komunitu a společné pořízení domu. Dům se zpravidla zakoupí kolektivně a placením nájmu se společně splácí hypotéka či přímé půjčky, za které byl dům pořízen. Součástí “hausprojektů” bývají často i veřejné prostory, dílny, dětské koutky, zahrady či kavárny. Příkladem takového uspořádání jsou třeba Sdílené domy.
Související služba
Potřebujete sepsat stanovy družstva?
Dohlédneme, aby byly vaše stanovy v souladu se zákonem. Založíme vám společenství vlastníků jednotek či bytové družstvo na klíč. Sepíšeme či zkontrolujeme stanovy vašeho společenství vlastníků (SVJ) nebo bytového družstva (BD). Zajistíme i navazující proces při vzniku SVJ či BD.
Chci se poradit
- Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
- Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 5 kanceláří.
- 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
- Pro každý právní obor máme specialistu.
Tip na článek
Tip: Družstva pracují na principu členství a demokratické kontroly, což umožňuje jejich členům sdílet zisky a rozhodovat o směřování podnikání. Jak ale přesně družstva fungují a jaké jsou jejich výhody? Na to jsme se zaměřili v našem samostatném článku. Odhalíme, proč by mohlo být právě družstvo tou správnou volbou pro vaše podnikání nebo komunitní projekt.
Založení družstva
Předtím, než začnete zakládat družstvo, byste měli mít jasnou představu o jeho účelu a cílech. Zamyslete se nad tím, proč si vybíráte právě formu družstva, kdo bude jeho členem, jaké zdroje a majetek bude družstvo potřebovat a jaké výhody to přinese členům a jejich komunitě. Jakmile budete mít tyto odpovědi, můžete začít s praktickými kroky.
Založení družstva začíná sepsáním společenské smlouvy během zakládací schůze, po které se družstvo registruje v obchodním rejstříku. Družstvo musí své stanovy sepsat v souladu s platnými zákony.
Chcete-li založit družstvo, je nutné uspořádat zakládací schůzi, během níž se ověří všechny důležité detaily notářem. Jakmile mají zakladatelé jasno v základních otázkách, měl by být určen svolavatel a začít s plánováním zakládací schůze. Budoucí členové musí podat přihlášku a této schůze se účastnit.
Během zakládací schůze jsou schváleny stanovy družstva, zvoleny jeho orgány a stanoví se podmínky členských vkladů. Je důležité, aby všichni členové měli stejná práva a povinnosti.
Podmínky pro členství v družstvu
Specifické podmínky, které mají splňovat jednotliví členové družstva nestanoví zákon, ale především stanovy družstva. Podstatné ovšem je, že je třeba podmínky splňovat nejenom při vstupu do družstva, ale také po celou dobu setrvávání v něm. Pokud člen přestane podmínky splňovat, může být vyloučen.
Čeho se konkrétní podmínky pro vstup týkají, záleží především na charakteru a účelu družstva. Může to být určitý typ nepeněžitého vkladu, nebo profesní předpoklad.
V případě sociálního družstva je opět situace o něco specifičtější. Členství je umožněno osobě, která vykonává práci pro družstvo na základě pracovního poměru nebo jako dobrovolník bez nároku na odměnu, případně jde naopak o osoby, kterým jsou v rámci družstva poskytovány sociálně prospěšné činnosti (vzdělávání, nákupy, pečovatelská služba apod.). Pokud člen přestane určitou činnost pro družstvo vykonávat, může být podle zákona po 90 dnech z družstva vyloučen. Zákon ale dále neřeší, jak postupovat vůči členům, kterým byly poskytovány služby sociálního družstva. Je tedy na stanovách, aby takové podmínky upravily.
Také bytové družstvo má pro vznik členství jistá specifika, která souvisí například s uzavřením manželství. Tomu se pak podrobněji věnujeme v textech na toto téma.
Vznik členství při založení a za trvání družstva
Zájemci o založení družstva by měli nejpozději na ustavující schůzi podat přihlášku do zakládaného družstva. Další podmínkou je, že budoucí člen splňuje podmínky dané zákonem (například vkladová povinnost) a stanovami a že je jeho přihláška schválena. Jakmile je družstvo založeno, vzniká ke dni jeho vzniku jeho členům členství.
Členství může ale rovněž vzniknout až po založení družstva, tedy v průběhu jeho trvání. Je třeba podat písemnou přihlášku a splnit podmínky uložených stanovami. Následně je na řadě rozhodnutí příslušného orgánu družstva (typicky členské schůze), který tuto pravomoc má. I to musí být vyhotoveno v písemné podobě). Členství nemůže nikdy vzniknout zpětně, nejdříve tedy dnem rozhodnutí či v některém z následujících dní.
Obecně vzniká členství v družstvu na dobu neurčitou. Jsou ovšem případy, kdy je podmíněno a spojeno s pracovním poměrem u družstva. Pokud je smlouva uzavřena na dobu určitou, pak je i členství zpravidla touto dobou ohraničeno (neřeknou-li stanovy jinak).
Dalšími způsoby, jimiž může vzniknout členství v družstvu za jeho trvání, jsou:
- převod družstevního podílu,
- přechod družstevního podílu na právního zástupce bývalého člena.
Obecně tuto možnost předpokládá zákon o obchodních korporacích, ale blíže ji mohou opět upravovat stanovy.
Spoluvlastnictví podílu více osobami
Současná právní úprava připouští v některých případech vlastnění družstevního podílu více osobami. Přitom platí, že pokud je podíl ve spoluvlastnictví, pak jsou spoluvlastníci podílu společnými členy družstva a podíl vůči družstvu spravuje správce, kterým je jeden ze spoluvlastníků na základě příkazní smlouvy. Tento postup ovšem neplatí pro podíl, který je ve společném jmění manželů. V tomto případě může práva a správu podílu uplatňovat kterýkoliv z manželů.
Tip na článek
Tip: Družstevní výstavba začíná být opět na vzestupu. Některá města, včetně Prahy, rozbíhají projekty založené na spolupráci samosprávy a soukromého sektoru, které umožňují získat dostupnější bydlení pro občany. Vše, co byste měli vědět o fungování bytového družstva si můžete přečíst v našem dalším článku.