Chce po vás zaměstnavatel, abyste podepsali dohodu o hmotné odpovědnosti? Co se pod tím skrývá a jaké následky pro vás toto uzavření může mít?
Chce po vás zaměstnavatel, abyste podepsali dohodu o hmotné odpovědnosti? Co se pod tím skrývá a jaké následky pro vás toto uzavření může mít?
V případě, že budete mít podepsanou smlouvu a způsobíte zaměstnavateli škodu, může po vás vymáhat pouze částku odpovídající 4,5násobku vašeho platu. Pokud jste podepsali dohodu o hmotné odpovědnosti nebo dohodu o odpovědnosti za svěřené předměty, žádný finanční strop vás už nechrání. Pokud neprokážete, že jste škodu nezpůsobili, zaplatíte ji v plné výši. V tuto chvíli je v zásadě v nevýhodě zaměstnanec, který škodu musí prokazovat. Naopak zaměstnavatel má po právní i faktické stránce značně zjednodušenou situaci: ví, po kom může ihned náhradu škody požadovat a nemusí nijak prokazovat zavinění zaměstnance.
Škoda může mít nejrůznější podobu. Nejčastěji se jedná o poškození nebo ztrátu majetku či peníze, které zaměstnavatel vynaložil na odstranění následků vaší chyby. Porušení povinností z vaší strany přitom nemusí být nutně úmyslné. I když jednáte z nedbalosti (například při odchodu z práce správně nezamknete), může se tato skutečnost snadno obrátit proti vám.
Tip: Hmotná odpovědnost znamená také nutnost zaplatit vzniklé škody. Sjednejte si proto raději pojištění odpovědnosti zaměstnance neboli pojistku na blbost. Jak to funguje se dozvíte v našem článku.
V případě nedbalosti po vás zaměstnavatel může požadovat náhradu škody ve výši nepřesahující 4,5 násobek vašeho průměrného výdělku. A to i když nemáte podepsanou dohodu o hmotné odpovědnosti. Pokud vám bude prokázáno, že jste jednali úmyslně, žádný limit pro náhradu škody neplatí. Stejně přísně právo nahlíží i na případy, kdy škodu způsobíte pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek. Pokud se prokáže váš úmysl, může zaměstnavatel nárokovat i náhradu ušlého zisku
V případech, kdy jste žádnou povinnost neporušili, ale zaměstnavateli přesto vznikla škoda (například protože škodu způsobili vaši podřízení), zaměstnavatel po vás náhradu takové škody nemůže požadovat. Toto pravidlo platí i v případě, že jste vedoucí zaměstnanec (například manažer obchodu).
V případě, že podepíšete dohodu o hmotné odpovědnosti nebo dohodu o odpovědnosti za ztrátu svěřených předmětů, bude se vás jako zaměstnance týkat zvýšená odpovědnost.
Dohodou o hmotné odpovědnosti přejímá zaměstnanec odpovědnost za schodek na jakýchkoli dalších hodnotách, které mu budou zaměstnavatelem svěřeny kdykoliv po uzavření této dohody, za podmínky, že jde o hodnoty, jež jsou způsobilé být předmětem dohody o hmotné odpovědnosti (tj. hodnoty, které jsou předmětem obratu nebo oběhu a s nimiž má zaměstnanec možnost nakládat po celou dobu, po kterou mu byly svěřeny). Okolnost, že hodnoty svěřené zaměstnanci nejsou vymezeny přímo v dohodě o hmotné odpovědnosti, proto není – stejně jako okolnost, že při uzavírání dohody není provedena inventarizace těchto hodnot – na újmu platnosti dohody o hmotné odpovědnosti. V tomto případě je ale na zaměstnavateli, aby jinými důkazními prostředky prokázal, jaké hodnoty byly zaměstnanci svěřeny, jaký byl jejich stav v době, kdy je zaměstnanec převzal, a zda došlo ke škodě
Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.
Tip: Zaměstnanec odpovídá za škodu způsobenou zaměstnavateli pouze omezeně. Jaká jsou omezení této hmotné odpovědnosti? Jak je to se škodou způsobenou úmyslně či po zahnání žízně chmelovým nápojem během pracovní doby?
Uzavřete-li dohodu o hmotné odpovědnosti, odpovídáte zaměstnavateli za ztrátu na svěřených hodnotách, jako jsou peníze v pokladně, zboží ve skladu a podobně. Zaměstnavatel po vás v takovém případě může náhradu škody požadovat, aniž by předtím musel prokázat, že jste ztrátu zavinili. Povinnosti škodu nahradit se tedy zbavíte jen tehdy, pokud sami prokážete, že jste ji nezpůsobili: například označíte viníka nebo doložíte, že jste se svěřeným zbožím (penězi) nemohli nakládat. V praxi dochází k tomu, že více zaměstnanců podepíše dohodu o společné hmotné odpovědnosti. Jste-li vedoucím pracovníkem, je třeba počítat i s tím, že váš podíl na náhradě škody bude v takovém případě vyšší než u „běžných“ zaměstnanců.
Podobná situace nastává i u dohody o odpovědnosti za ztrátu svěřených věcí. Pokud na základě této dohody převezmete určité předměty (služební notebook, telefon…), odpovídáte za jejich ztrátu nebo poškození, pokud neprokážete, že jste je nezavinili. Kromě finančních důsledků vám v případě, že zaměstnavateli způsobíte škodu, může hrozit i výpověď nebo v krajních případech okamžité zrušení pracovního poměru.
Tip: Jedním ze způsobů, jak vyřešit chybějící zboží ve skladu či takzvané manko v pokladně, je uzavřít se zaměstnancem zodpovědným za dané hodnoty dohodu o hmotné odpovědnosti. Co to znamená, když se k něčemu takovému upíšete a jaké to pro vás může mít následky? Na to jsme se zaměřili v našem článku.
Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.
Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.
Jít osobně za advokátem mně přišlo dost nepříjemné. S Dostupným advokátem jsem ale všechno vyřídil bez toho, abych se s kýmkoli vůbec musel setkat. Koupil jsem u něj konzultaci, protože mě zaměstnavatel vyslal na dlouhodobou pracovní cestu do dost exotické země, aniž by mi cokoli vysvětlil a já jsem ani nevěděl, na co mám nárok. Advokát přes skype příjemný, služba rychlá, můžu jen doporučit.