Jak na daň z nemovitosti Svépomocí

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.
9. ledna 2024
3 minuty čtení
3 minuty čtení
Právo nemovitostí

Ondřej Preuss, zakladatel online služby Dostupný advokát a odborník na nemovitostní právo, poskytl portálu Svépomocí.cz rozhovor na téma daň z nemovitosti pro rok 2024. V rozhovoru mimo jiné rozebírá, kdo má povinnost podat přiznání k dani z nemovitosti, a jak na to.

Ondřej Preuss v rozhovoru Svepomoci.cz

Jak kdysi konstatoval Benjamin Franklin „Na tomto světě není nic jistého mimo smrt a placení daní.“ A právě daně se, stejně jako kocovina, neoddělitelně pojí se začátkem nového roku. K tomu patří plnění daňového přiznání a nutnost oznámit finančnímu úřadu nabytí nemovitostí a odvést daň z nemovitosti neboli oficiálně daň z pozemku a daň ze stavby. K této povinnosti se vyjadřuje Ondřej Preuss v rozhovoru se zakladatelem portálu Svépomocí.cz Pavlem Tesárkem.

Kdo se musí přiznat

V první řadě byl věnován prostor otázce toho, kdo vlastně musí podat přiznání k dani z nemovitosti. Ondřej Preuss uvádí, že tuto povinnost má ten, kdo je novým vlastníkem pozemku nebo stavby, a to k 31. lednu následujícího roku. A naopak lidé, kteří o nemovitost přišli (například darováním nebo prodejem), by o této změně měli informovat příslušný finanční úřad. Preuss uvádí, že k tomuto neexistuje oficiální forma, ale je vhodné toto oznámení poslat přes datovou schránku nebo doporučeným dopisem.

Tip na článek

Tip: Příslušný finanční úřad v tomto případě neznamená úřad, který se nachází v místě vašeho bydliště. Daňové přiznání se totiž podává k úřadu v místě, kde se nachází nemovitost, ze které odvádíte daň. Pokud tedy bydlíte v Praze, ale nemovitost máte v Plzni, podáváte daňové přiznání k finančnímu úřadu pro Plzeňský kraj.

Jak na daňové přiznání

Dále se řešilo, jak si spočítat cenu, kterou budete muset uhradit. Preuss k tomuto účelu doporučuje využít portálu Moje daně, která vás jednoduše provede daňovým přiznáním. Zároveň se díky vyplnění daňového přiznání dozvíte částku, kterou budete muset do 31. května uhradit. V případě, že se bude jednat o částku vyšší než 5 000 korun, je možné její rozložení na více splátek a splacení celkové částky až do 30. listopadu.

Tip na článek

Tip: Přečtěte si, jak podat daňové přiznání k dani z nemovitosti.

Řešilo se také to, jak funguje placení daně z nemovitosti v případě rozestavěného domu – tedy zda se v tomto případě platí pouze daň pozemku nebo už i daň ze stavby. Preuss k tomuto říká, že přelomový moment nastává ve chvíli, kdy začnete dům užívat, nikoliv až po kolaudaci, a to i přesto, že by se nezkolaudovaná nemovitost užívat neměla. Preuss dále zdůrazňuje, že samotné daňové přiznání se podává pouze jednou, daň se pak ale platí opakovaně, každý rok. Nejlepší je podle něj nechávat si posílat informace o výši daně do datové schránky.

Když si nevíte rady

Informace, které je třeba do formuláře vyplnit, Preuss doporučuje hledat v první řadě v Katastru nemovitostí a ve stavební dokumentaci. Podle Preusse je navíc možné využít i ochoty úředníků na finančním úřadě, kteří rádi pomohou. Daň z nemovitosti za vás můžeme vyřídit i my v Dostupném advokátovi. Pokud zvolíte premium balíček naší služby pro koupi nebo prodej nemovitosti, máte daňové přiznání k dani z nemovitých věcí v ceně.

Celý rozhovor si můžete pustit na Youtube kanálu Svépomocí.cz.

Sdílejte článek


Neodpověděl vám článek na váš problém? Zeptejte se umělé inteligence

Související služba

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Chci pomoct

Autor článku

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let a rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s právními problémy.

Vzdělání
  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Mohlo by vás také zajímat

Vyřešíme i váš právní problém

Váš problém můžeme probrat on-line i osobně

Najdete nás ve 4 krajských městech

Rychlé kontakty

+420 775 420 436
(Po–Pá: 8–18)
Pravidelně komentujeme právní dění a novinky pro média
Dostupný advokát © 2013-2024
Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika (CC BY-NC-SA 3.0 CZ)