Jak na daň z nemovitosti Svépomocí

Ondřej Preuss, zakladatel online služby Dostupný advokát a odborník na nemovitostní právo, poskytl portálu Svépomocí.cz rozhovor na téma daň z nemovitosti pro rok 2024. V rozhovoru mimo jiné rozebírá, kdo má povinnost podat přiznání k dani z nemovitosti, a jak na to.

Ondřej Preuss v rozhovoru Svepomoci.cz
3 minuty čtení

Kapitoly článku

Jak kdysi konstatoval Benjamin Franklin „Na tomto světě není nic jistého mimo smrt a placení daní.“ A právě daně se, stejně jako kocovina, neoddělitelně pojí se začátkem nového roku. K tomu patří plnění daňového přiznání a nutnost oznámit finančnímu úřadu nabytí nemovitostí a odvést daň z nemovitosti neboli oficiálně daň z pozemku a daň ze stavby. K této povinnosti se vyjadřuje Ondřej Preuss v rozhovoru se zakladatelem portálu Svépomocí.cz Pavlem Tesárkem.

Kdo se musí přiznat

V první řadě byl věnován prostor otázce toho, kdo vlastně musí podat přiznání k dani z nemovitosti. Ondřej Preuss uvádí, že tuto povinnost má ten, kdo je novým vlastníkem pozemku nebo stavby, a to k 31. lednu následujícího roku. A naopak lidé, kteří o nemovitost přišli (například darováním nebo prodejem), by o této změně měli informovat příslušný finanční úřad. Preuss uvádí, že k tomuto neexistuje oficiální forma, ale je vhodné toto oznámení poslat přes datovou schránku nebo doporučeným dopisem.

Tip: Příslušný finanční úřad v tomto případě neznamená úřad, který se nachází v místě vašeho bydliště. Daňové přiznání se totiž podává k úřadu v místě, kde se nachází nemovitost, ze které odvádíte daň. Pokud tedy bydlíte v Praze, ale nemovitost máte v Plzni, podáváte daňové přiznání k finančnímu úřadu pro Plzeňský kraj.

Jak na daňové přiznání

Dále se řešilo, jak si spočítat cenu, kterou budete muset uhradit. Preuss k tomuto účelu doporučuje využít portálu Moje daně, která vás jednoduše provede daňovým přiznáním. Zároveň se díky vyplnění daňového přiznání dozvíte částku, kterou budete muset do 31. května uhradit. V případě, že se bude jednat o částku vyšší než 5 000 korun, je možné její rozložení na více splátek a splacení celkové částky až do 30. listopadu.

Řešilo se také to, jak funguje placení daně z nemovitosti v případě rozestavěného domu – tedy zda se v tomto případě platí pouze daň pozemku nebo už i daň ze stavby. Preuss k tomuto říká, že přelomový moment nastává ve chvíli, kdy začnete dům užívat, nikoliv až po kolaudaci, a to i přesto, že by se nezkolaudovaná nemovitost užívat neměla. Preuss dále zdůrazňuje, že samotné daňové přiznání se podává pouze jednou, daň se pak ale platí opakovaně, každý rok. Nejlepší je podle něj nechávat si posílat informace o výši daně do datové schránky.

Když si nevíte rady

Informace, které je třeba do formuláře vyplnit, Preuss doporučuje hledat v první řadě v Katastru nemovitostí a ve stavební dokumentaci. Podle Preusse je navíc možné využít i ochoty úředníků na finančním úřadě, kteří rádi pomohou. Daň z nemovitosti za vás můžeme vyřídit i my v Dostupném advokátovi. Pokud zvolíte premium balíček naší služby pro koupi nebo prodej nemovitosti, máte daňové přiznání k dani z nemovitých věcí v ceně.

Celý rozhovor si můžete pustit na Youtube kanálu Svépomocí.cz.

Neodpověděl vám článek na váš problém? Zeptejte se umělé inteligence


Řešíte obdobný problém?

Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Předem dané ceny
Od začátku víte, kolik a za co platíte.
Vše zvládneme online
Takže ušetříte čas i peníze za dopravu.
Pracujeme rychle
90 % požadavků vyřešíme do druhého dne.
Zkušený tým
Pro každý právní obor máme specialistu.

Pomohl vám tento obsah? Přidejte mu hodnocení

průměrné hodnocení: 3
hodnoceno: 3 krát

…nebo jej sdílejte

Autor článku

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let a rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s právními problémy.

Vzdělání
  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Reference služby Dostupný advokát

Recenze služby

MUDr. Pavla Kramolišová, Nový Jičín

před 4 roky

Oceňuji, jak rychle a pro mě jako laika srozumitelně pracujete. Ušetřilo mi to čas, nervy a obavy z neznámého. Už nikdy do bezplatné právní poradny.

Recenze služby

Ing. Jan Sekanina, Praha

před 4 roky

Když mi prarodiče chtěli darovat byt, nechtěl jsem se z důvodu vysokého pracovního vytížení zabývat tím, co všechno musím zařídit a jak docílit přepisu vlastnictví v katastru nemovitostí. Dostupný advokát vše zařídil za mě, žádný problém na katastru nebyl a vše bylo celkem rychle zapsáno a vyřízeno. Díky a palec nahoru!

Recenze služby

Zdeněk Svachula

před 2 roky

Naprostá spokojenost. Řešil jsem s Dostupným advokátem konzultace ohledně nákupu nemovitosti.

Zobrazit všechny reference

Mohlo by vás také zajímat

Znáte nás z médií
Logo Česká advokátní komora Apek Logo Advokátní kancelář roku 2023 a 2024
Sledujte novinky
Facebook Dostupný advokát Twitter / X Dostupný advokát
Dostupný advokát © 2013-2024