Málokdo by asi skočil do vztahu s někým, od koho na prvním rande dostane pár facek. Ovšem domácí násilí je dlouhodobý proces, který začíná velmi plíživě.
Scénářů existují tisíce, ale představme si jeden z těch typičtějších. Začíná to idylicky – květina na každé schůzce, pozorné vyzvedávání z práce. Postupně se však zájem jednoho z partnerů mění v nepřiměřenou kontrolu, a sarkastické vtípky na jeho adresu mohou stále častěji působit spíše jako ponižování než nevinné škádlení.
Následuje nenápadné odstřihnutí od rodiny a přátel, byť pod láskyplnou záminkou („nejraději jsem, když trávíme čas spolu, chci si tě užívat jen pro sebe“). Tento proces může trvat roky a postupně připravovat půdu pro tvrdší formy násilí. V takové chvíli už má oběť narušené sebevědomí, oslabenou síť blízkých a často jsou ve vztahu i děti, což činí hledání východiska ještě složitějším.
Související služba
Čelíte domácímu násilí?
Domácí násilí je velmi závažná situace, která může zahrnovat i několik trestných činů a mimo potenciálního trestního řízení také řízení o rozvodu, vypořádání majetku a spory kolem péče o děti. Rozhodně se nevyplatí ji jakkoliv podcenit. Projdeme podrobně váš případ,připravíme strategii vůči protistraně a pomůžeme vám podat trestní oznámení.
Chci pomoci sepsat trestní oznámení
- Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
- Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 5 kanceláří.
- 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
- Pro každý právní obor máme specialistu.
Domácí násilí neznamená zdaleka “jen” rány či facky. Označujeme takto všechny následující jevy:
- Psychické násilí – jako ponižování, zesměšňování, extrémní žárlení a výslechy, permanentní kontrola
- Fyzické násilí – například facky, rány, házení s obětí, smýkání, omezování osobní svobody
- Sexuální násilí – mějte na paměti, že nic jako manželské povinnosti neexistuje a veškeré nevyžádané a vynucené intimní kontakty, byť v rámci manželství či partnerství, lze označit jako sexuální násilí.
- Ekonomické násilí – může jít například o neposkytování finančních prostředků, když druhá strana žádnými nedisponuje, nebo třeba zákaz získání zaměstnání, kontrola účtů, manipulace přes dluhy.
- Sociální násilí – již výše zmiňované omezování vazeb s přáteli či rodinou, odebrání telefonu a podobně.
Proč je domácí násilí nebezpečné?
Oběti se někdy snaží domácí násilí i samy před sebou zlehčovat a snažit se jej vydržet, ať už s ohledem na to, že se za svou situaci stydí, chtějí udržet rodinu kvůli dětem, nebo jsou vychovány v tom, že rozvod je špatná věc. Někdy také partnerovo či partnerčino chování omlouvají aktuální těžkou životní situací a věří ve změnu.
Co by přitom měly mít oběti na paměti?
Domácí násilí je dlouhodobý proces, který v naprosté většině případů graduje a zhoršuje se. Oběť přitom bývá velmi manipulována, má snížené sebevědomí a hranice akceptovatelného se jí velmi posouvají oproti většinové společnosti či oproti tomu, co by snesla dříve. Oběti často čelí tzv. syndromu týrané osoby.
Oběti domácího násilí se často obracejí o pomoc až ve chvíli, kdy ucítí skutečné ohrožení života svého či svých dětí. V tuto chvíli už je ukončování násilného vztahu obtížnější.
Právně je přitom situace velmi komplikovaná, protože se vše většinou odehrává mezi čtyřmi zdmi a svědci zpravidla nejsou. Neexistují-li hmatatelné důkazy, může vše zůstat v rovině tvrzení proti tvrzení.
Násilí se lze těžko vyhnout, protože oběť s pachatelem sdílí jedno obydlí a zpravidla není snadné to změnit.
Tip na článek
Tip: Syndrom týrané osoby (Battered Woman Syndrome, BWS) je psychologický stav, který se často rozvíjí u lidí dlouhodobě vystavených domácímu násilí. Nejčastěji se popisuje u žen, které jsou oběťmi násilných partnerů, ale může se týkat i mužů či jiných vztahů.
Klíčové rysy syndromu týrané osoby:
- Naučená bezmocnost – oběť postupně ztrácí víru, že může situaci změnit.
- Psychická závislost na agresorovi – oběť může vnímat násilníka jako jedinou osobu, na které je existenčně závislá.
- Poruchy vnímání reality – oběť může násilí bagatelizovat, omlouvat agresora. Toto myšlení je výsledkem dlouhodobé manipulace a psychického týrání.
- Silné pocity strachu a viny – oběť se bojí agresora, ale zároveň má obavy z jeho opuštění.
- Snížené sebevědomí a deprese – oběti často trpí úzkostmi, depresemi a nízkým sebevědomím.
Jaké charakterizuje domácí násilí zákon?
Trestným činem, který s domácím násilím typicky koresponduje, je trestný čin týrání osoby žijící ve společném obydlí. Podle § 199 trestního zákoníku „kdo týrá osobu blízkou nebo jinou osobu žijící s ním ve společném obydlí, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až čtyři léta. Zpřísnění trestu může přinést spáchání takového činu zvlášť surovým nebo trýznivým způsobem, či způsobením těžké újmy na zdraví či smrti, pácháním činu nejméně na dvou osobách nebo po delší dobu.
V souvislosti s domácím násilím může docházet i k dalším trestným činům, jako např. těžké ublížení na zdraví, ublížení na zdraví, omezování osobní svobody, vydírání, porušení tajemství dopravovaných zpráv, znásilnění, týrání svěřené osoby, násilí proti skupině obyvatelů a proti jednotlivci a další.
Tip na článek
Tip: Zvažujete podání trestního oznámení? Podejte je tak, aby se jím skutečně někdo zabýval. Jak na to jsme rozebrali v našem článku.
Nečekejte na zhoršení situace
Možná by si každý měl zasloužit druhou šanci a první ránu pachateli třeba odpustíte. Byl přece trochu pod vlivem alkoholu a měl ten den velkou hádku se šéfem. Z naší praxe ale ten, kdo se k takovému chování uchýli jednou, tak se k němu většinou znovu vrací. Omlouvat takové jednání opilostí nelze. Alkohol totiž pouze odhaluje skutečnou osobnost člověka.
Myslete na bezpečnostní plán
Pokud obdobnou situaci zažíváte, zkuste učinit následující opatření:
- Mluvte s někým o tom, co prožíváte. Pomůže vám nahlédnout na vaši situace jako nestranný pozorovatel. Výpověď takové osoby jako svědectví později samo o sobě stačit nebude, ale pro doplnění střípku mozaiky celé situace může být užitečné.
- Obraťte se na odborníky – existuje řada organizací a telefonních linek, které se na tuto problematiku specializují, poradí vám se základními věcmi a nasměrují na psychologickou pomoc. Rozhodně nepodceňujte pomoc zkušeného advokáta. Domácí násilí může přinést trestní řízení, řízení o rozvodu či péči o děti. Pokud proti vám bude stát sebevědomý násilník, potřebujete se mít v těchto náročných situacích o koho opřít.
- Schovávejte si důkazy – pokud máte zranění, nechejte se ošetřit a uschovejte si lékařskou zprávu, případně si vyfoťte své zranění.
- Zdokumentujte si ekonomickou situaci – je li možné, že budete v pozdější době řešit rozvod, získejte přehled a důkazy o všem, co náleží do společného jmění. Můžete získat kopie účtenek, výpisů z bankovních účtů, fotografie věcí a podobně.
Z naší praxe víme, že v oblasti domácího násilí stále přetrvávají určité mýty. Které to jsou?
Mýty související s domácím násilím
Jedná se o záležitost sociálně slabších vrstev
Skutečnost: Domácí násilí se týká všech lidí a všech vrstev. Z praxe víme, že se nevyhýbá ani známým hercům, vysoce postaveným kriminalistům, lékařům či ředitelům firem.
Domácí násilí je věcí těch dvou
Skutečnost: Výzkumy ukázaly, že při hádce a fyzickém napadení ženy mužem na veřejném místě reagovalo okolí spíše, pokud slyšeli, že oběť pachateli vyká a tudíž ho nezná. Domácí hádky se často chápou jako soukromá věc, a to i tehdy, když při ní dojde k hrubému násilí. Přitom je domácí násilí kriminální záležitost a musí být postihováno.
Takový sympatický a šarmantní muž by přece nikoho neuhodil
Skutečnost: Někdy je opak pravdou. Z praxe známe příklad ředitele školy, který svou manželku nutil vstávat a uklízet ve čtyři hodiny ráno, protože rád vstával do uklizeného bytu. Na protesty manželky reagoval bitím, což odnesly kromě ženy mimo jiné i jeho značkové hodinky a později i kůstka v jeho ruce. Jednalo se přitom o společenského muže a vtipálka, o jehož druhé osobnosti nemělo okolí nejmenší tušení.
Asi se jí (mu) to líbí. Jinak by přece pachatele opustila.
Skutečnost: Jak jsme výše uváděli, oběti mají snížené sebevědomí a posunutý práh reality. Bývá jim přitom často vyhrožováno, že vše odnesou děti, že jim budou děti odebrány a už je nikdy neuvidí, nebo že si je pachatel kdekoliv najde a skoncuje s nimi. V kombinaci s tíživou bytovou a finanční situací se může takový stav jevit na první pohled jako neřešitelný, a proto v něm často setrvávají.
Domácí násilí se týká jen žen a vyskytuje se zřídka.
Skutečnost: Domácí násilí se opravdu páchá častěji na ženách, ale neznamená to, že se role někdy neotočí. Ženy pachatelky se pak mohou uchylovat například k psychickému či ekonomickému domácímu násilí na mužích.
A nejedná se ani o raritní jev. Naopak dle statistik se s ním setká přibližně každá třetí žena a každý čtrnáctý muž. Setkáváme se rovněž s domácím násilím na seniorech.
Trocha “Itálie” je v každém partnerství
Skutečnost: Ideální soužití asi neexistuje a k hádce (i ostřejší) může dojít v každém partnerství. Je ale nutné rozlišit byť velmi emotivní potyčku dvou rovnocenných partnerů od jednostranného násilí vůči oběti.
Shrnutí
Domácí násilí často začíná nenápadně a postupně se stupňuje. Může mít různé podoby, včetně fyzického, psychického, sexuálního či ekonomického násilí. Jeho nebezpečí spočívá v dlouhodobém negativním dopadu na oběť, včetně snížení sebevědomí a izolace od okolí. Český právní systém definuje domácí násilí jako opakované a úmyslné jednání, které je zvlášť surové nebo ponižující vůči osobě žijící ve společném obydlí. Obětem se doporučuje nečekat na zhoršení situace, ale vyhledat pomoc včas. Důležité je mít připravený bezpečnostní plán a znát svá práva. Existuje řada mýtů o domácím násilí, které mohou bránit obětem v hledání pomoci; je proto klíčové tyto mýty rozpoznat a nenechat se jimi ovlivnit.