Když dojde na rozvod - sporný nebo nesporný?

Ačkoliv si všichni manželé na počátku síbí věčnou lásku, může se stát, že se jejich cesty rozdělí a přijde na téma dne rozvod - ten může být tzv. nesporný nebo sporný. Co jaký rozvod obnáší a jak postupovat zjistíte níže.
Smutná žena, v pozadí sedí muž s hlavou v dlaních
3 minut čtení
19. 3. 2019

Rozvod nesporný

V případě rozvodu nesporného je průběh celého řízení poměrně rychlý. Podmínkou je, že manželství trvalo více než 1 rok a manželé spolu již alespoň 6 měsíců nežijí.

Pokud oba s rozvodem souhlasí, je nutné ještě uzavřít dohodu o tom, jak to bude s péčí o dítě, o rozdělení společného jmění a společného bydlení. Dohodu o vypořádání společného jmění a práv společného bydlení po rozvodu manželství, která se přiloží k návrhu o nesporný rozvod, stačí manželi podepsat úředně ověřenými podpisy. Kdežto dohodu manželů ohledně úpravy poměrů k nezletilým dětem před a po rozvodu musí schválit soud. Tento návrh je možné podat k příslušnému soudu spolu s návrhem na nesporný rozvod manželství, primárně se však soud zaobírá právě péčí o dítě.

Poté, co soud dohodu schválí již nic nebrání tomu, aby bylo návrhu na nesporný rozvod manželství vyhověno a manželství rozvedeno.

Bohužel život nebývá vždy tak jednoduchý. Rozvody mohou být plné emocí a pokud se manželé neshodnou byť jen na jediné z výše uvedených skutečností jedná se o táhnoucí se soudní proces, zpravidla rozdělený do tří samostatných řízení, která mají jasně dané pořadí.

Rozvod manželství

Provedeme vás celým rozvodovým procesem od podání žádosti o rozvod po jeho schválení soudem. Zajistíme nejlepší možný výsledek pro vás, dítě i vaše majetkové poměry. Postupujeme rychle, zkušeně a diskrétně. Zaplatit přitom můžete až po poskytnutí služby.

Rozvod sporný

Stejně jako v případě rozvodu nesporného, je i u rozvodu sporného nutné nejprve rozhodnout, jak bude probíhat péče o dítě. Pokud se manželé nejsou schopni na této otázce dohodnout, následuje zdlouhavý spor o tom, kterému rodiči péče o nezletilé děti připadne a jaké budou vyživovací povinnosti rodiče druhého.

Jakmile se vyřeší otázka dětí, popřípadě pokud je manželství bezdětné, následuje řízení o rozvod manželství. Samotné rozvodové řízení nebývá již tak rozsáhlé, ale oproti řízení nespornému je v něm nutné zjišťovat příčiny, proč k rozodu dochází. Takže se prokazuje např. nevěra jednoho z manželů nebo jiné důvody. Ačkoliv to může být velmi choulostivé téma a nepříjemné, je to důležité pro průběh celého rozvodu a na vpořádání společného jmění. Co se týče majetkového vypořádání, tento návrh může podat kterýkoliv z manželů, přičemž se na něm mohou i mimosoudně dohodnout. K vypořádání však musí dojít do tří let od chvíle, kdy rozvod nabude právní moci. V dnešní době se nemusíte obávat, že by soud návrhu na rozvod nevyhověl, pokud je soužití manželů hluboce a trvale zasaženo. Něco jiného je to v případě, že by byl rozvod v rozporu se závažnými okolnostmi, kterými jsou především zájem nezletilého dítěte a zájem manžela, který se na rozvratu porušením manželských povinností převážně nepodílel a kterému by byla rozvodem způsobena zvlášť závažná újma.

Ať už se jedná o rozvod nesporný či o rozvod sporný, vždy se s rozvodem manželství bude pojit řada dalších práv, které bude potřeba ještě vzít v úvahu. Bude to příjmení rozvedeného manžela, stanovení výživného nerozvedeného manžela, právo nájemní a právo společného bydlení.

Řešíte obdobný problém?

Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.

Rozvod manželství

Provedeme vás celým rozvodovým procesem od podání žádosti o rozvod po jeho schválení soudem. Zajistíme nejlepší možný výsledek pro vás, dítě i vaše majetkové poměry. Postupujeme rychle, zkušeně a diskrétně. Zaplatit přitom můžete až po poskytnutí služby.

od 5900 Kč
Chci pomoct
Předem dané ceny
Od začátku víte, kolik a za co platíte.
Vše zvládneme online
Takže ušetříte čas i peníze za dopravu.
Pracujeme rychle
90 % požadavků vyřešíme do druhého dne.
Zkušený tým
Pro každý právní obor máme specialistu.

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli

hodnocení 1.6/5, celkem 4 hodnocení

Autor článku

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let. Rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s pracovními problémy, řeší za ně převod nemovitosti nebo poradí s autorskou licencí.

Vzdělání

  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Mohlo by vás také zajímat

Muž e ženou sedí na posteli a nemluví spolu

Žádost o rozvod – vzor

V tomto blogu se podíváme na rozvod zcela konkrétně a prakticky. Pokud se vás tato nepříjemná situace právě týká, připravili jsme pro vás vzorovou žádost....

26. 9. 2019
Ondřej Preuss
Muž a žena si podávají ruce

Nesporný rozvod (tzv. rozvod dohodou) — co to znamená

Jako nesporný rozvod (tzv. rozvod dohodou) se označuje scénář, kdy se manželé rozchází, ale zároveň jsou schopni se domluvit na péči o dětech, na majetkovém vyrovnání. Dnes se podrobně podíváme...

1. 3. 2019
Ondřej Preuss
Muž a žena při hádce

Sporný rozvod – co to obnáší

Uvádí se, že se v České republice rozvádí každé druhé manželství. Víte, na co se připravit, pokud patříte k této neveselé statistice?...

26. 2. 2019
Ondřej Preuss

Jsme členy

ČAK logo

Znáte nás z médií

Dostupný advokát © 2013-2019