Co obnáší rozvod – sporný, nebo nesporný?

Ačkoliv si všichni manželé na počátku slíbí věčnou lásku, může se stát, že se jejich cesty rozdělí a přijde na téma dne rozvod – ten může být tzv. nesporný (= rozvod manželství dohodou), nebo sporný. Co který rozvod obnáší a jak postupovat zjistíte níže.

Manželský pár sundávající si snubní prsten, který se připravuje na to, co obnáší rozvod
5 minut čtení

Kapitoly článku

Jak hovoří statistiky co se rozvodů týče?

statistiky rozvodů
Barevné sloupce: Oranžová - první pololetí, zelená - 3. čtvrtletí, fialová - 4. čtvrtletí

Podle Českého statistického úřadu z dat roku 2023 rozvodovost klesá. Není ale jisté, jak dlouho se tento trend udrží. Polovina rozvodových řízení byla zahájena společným návrhem – níže bylo procento výrazně nižší. Zároveň 59 % manželství muselo společně s rozvodem řešit úpravu poměrů nezletilých dětí. Pojďme se nyní podívat na to, co obnáší rychlejší rozvod dohodou a s čím musíte počítat u rozvodu sporného.

Jak na rozvod manželství dohodou?

V praxi se často setkáváme s tím, že klienti mnohdy ani netuší, jaké podmínky musí splnit pro rychlejší a finančně méně nákladný rozvod dohodou = nesporný.

Zásadní podmínkou dle občanského zákoníku je to, že manželé jsou ve shodě ohledně toho, že manželství je nenapravitelně rozvráceno a chtějí ho co nejrychleji a s co nejmenšími nepříjemnosti ukončit.

Zákon nadále stanovuje tyto podmínky:

  • Jeden z manželů podá návrh na rozvod a druhý se k němu připojí.
  • Ke dni zahájení řízení o rozvod trvalo manželství nejméně 1 rok.
  • Manželé spolu déle než 6 měsíců nežijí.
  • Pakliže mají manželé nezletilé dítě, dohodli se na úpravě poměrů dítěte a soud jejich dohodu schválil.
  • Stejně tak se dohodli na úpravě svých majetkových poměrů, bydlení a případně výživného v době po rozvodu.

Co je potřeba zařídit v rámci nesporného rozvodu

Dohodu o vypořádání společného jmění a práv společného bydlení po rozvodu manželství, která se přiloží k návrhu o nesporný rozvod, stačí manželi potvrdit úředně ověřenými podpisy. Kdežto dohodu manželů ohledně úpravy poměrů k nezletilým dětem před a po rozvodu musí schválit soud. Tento návrh je možné podat k příslušnému soudu spolu s návrhem na nesporný rozvod manželství, primárně se však soud zaobírá právě péčí o dítě.

Tip: Ministerstvo spravedlnosti představilo novelu zákona, která má dále zjednodušit rozvodový proces u soudu. Prvotním cílem podle předkladatelů přitom není učinit z rozvodu snadnou záležitost, ale především odstranit zastaralou legislativu. Co tato novela přinese našim klientům, kteří rozvod zvažují? Tomu jsme se věnovali v samostatném článku.

Poté, co soud dohodu schválí, již nic nebrání tomu, aby bylo návrhu na nesporný rozvod manželství vyhověno a manželství rozvedeno.

Bohužel život nebývá vždy tak jednoduchý. Rozvody mohou být plné emocí, a pokud se manželé neshodnou byť jen na jediné z výše uvedených skutečností, jedná se o táhnoucí se soudní proces, zpravidla rozdělený do tří samostatných řízení, která mají jasně dané pořadí.

Potřebujete rychlou radu ohledně rozvodu?

Řešíte specifickou situaci s protistranou a nejste si jisti, zda se z ní může vyklubat problém? Využijte rychlou radu pomocí služby Řešení na míru. Do 24 hodin můžete mít jasno.

Tip: Rozvodové řízení je proces odehrávající se před soudem, jehož výsledkem je zánik manželství. Slovy zákona ‒ manželství může být rozvedeno jen za situace, kdy je hluboce, trvale a nenapravitelně rozvráceno, a nejde tak očekávat jeho obnovení. Detailům se věnujeme v našem článku.

Co obnáší rozvod sporný?

Stejně jako v případě rozvodu nesporného, je i u rozvodu sporného nutné nejprve rozhodnout, jak bude probíhat péče o dítě. Pokud se manželé nejsou schopni na této otázce dohodnout, následuje zdlouhavý spor o tom, kterému rodiči péče o nezletilé děti připadne a jaké budou vyživovací povinnosti rodiče druhého.

Tip: Přečtěte si, jak je to s dětmi u rozvodu, a zjistěte, co vás čeká.

Jakmile se vyřeší otázka dětí, případně pokud je manželství bezdětné, následuje řízení o rozvod manželství. Samotné rozvodové řízení nebývá již tak rozsáhlé, ale oproti řízení nespornému je v něm nutné zjišťovat příčiny, proč k rozvodu dochází. Takže se prokazuje např. nevěra jednoho z manželů nebo jiné důvody. Ačkoliv to může být velmi choulostivé a nepříjemné téma, je to důležité pro průběh celého rozvodu a vypořádání společného jmění.

Co se týče majetkového vypořádání, tento návrh může podat kterýkoliv z manželů, přičemž se na něm mohou i mimosoudně dohodnout. K vypořádání však musí dojít do 3 let od chvíle, kdy rozvod nabude právní moci. Vypořádání společného jmění jsme se věnovali v samostatném článku.

Je možnost, že by vás soud nerozvedl vůbec?

V dnešní době se nemusíte obávat, že by soud návrhu na rozvod nevyhověl, pokud je soužití manželů hluboce a trvale zasaženo. Něco jiného je to v případě, že by byl rozvod v rozporu se závažnými okolnostmi, kterými jsou především zájem nezletilého dítěte a zájem manžela, který se na rozvratu porušením manželských povinností převážně nepodílel a kterému by byla rozvodem způsobena zvlášť závažná újma.

Zajímavost z praxe: Naši rozvodoví advokáti se setkali i s případem, kdy jeden z manželů krátkou dobu před podáním žádosti o rozvod utrpěl úraz s trvalými následky. Kvůli invaliditě tak byl zcela odkázán na pomoc druhého a z toho důvodu zprvu soud návrhu nevyhověl. Řešením byla dohoda, která navrhovala výživné pro manžela.

Rozvodem to nekončí

Ať už se jedná o rozvod nesporný, či o rozvod sporný, vždy se s rozvodem manželství bude pojit řada dalších otázek, které bude potřeba ještě vzít v úvahu. Bude to příjmení rozvedeného manžela, stanovení výživného nerozvedeného manžela, právo nájemní a právo společného bydlení. Více jsme se jim věnovali ve článku o sporném rozvodu.

Řešíte obdobný problém?

Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.

Rozvod manželství

Provedeme vás celým rozvodovým procesem od podání žádosti o rozvod po jeho schválení soudem. Zajistíme nejlepší možný výsledek pro vás, dítě i vaše majetkové poměry. Postupujeme rychle, zkušeně a diskrétně. Zaplatit přitom můžete až po poskytnutí služby.

Předem dané ceny
Od začátku víte, kolik a za co platíte.
Vše zvládneme online
Takže ušetříte čas i peníze za dopravu.
Pracujeme rychle
90 % požadavků vyřešíme do druhého dne.
Zkušený tým
Pro každý právní obor máme specialistu.

Pomohl vám tento obsah? Přidejte mu hodnocení

průměrné hodnocení: 4
hodnoceno: 2 krát

…nebo jej sdílejte

Autor článku

Mgr. Lucie Petránková

Lucie rozumí advokátnímu řemeslu jako málokdo. Umí prosadit zájmy svých klientů v soudní síni i mimo ni. Má za sebou již stovky vyhraných sporů. V našem týmu je specialistkou na rodinné a občanské právo. Klienti oceňují její lidský, profesionální a při tom velmi rozhodný přístup.

Vzdělání
  • Postgraduální studium Univerzita Karlova v Praze, Právnická fakulta, obor: medicínské právo,
  • Universita Pantheon d ´Assas Paris II,
  • Právo na Univerzitě Karlově v Praze, Právnická fakulta

Reference služby Dostupný advokát

Gabriela Gruntová

před 1 rokem

Neuvěřitelná rychlost, komunikace, ochota pomoci vše vyřešit k Vaší spokojenosti. Nemám slov 😊 za mě top servis. Ještě jednou moc děkuji 👍

Theresa Cisler

před 1 měsíc

Po hodně dlouhém boji je dobojováno… Díky kanceláří dostupný advokát, Marek, Lucie a druhá Lucie sdělujeme, že jsou to nejlepší právníci jaké jsme mohli oslovit. Bojovali do roztrhání, jezdili po celé republice… Tomu říkám advokáti!!!!!

Jana Vičanová

před 3 roky

Advokátní služby online – nejprve jsem si myslela, že servis využiju ke zodpovězení jednouchého právního dotazu. Záhy jsem však zjistila, že můžeme cestou telefonu, Skypu a internetu vyřešit naprosto vše. DA mi vytrhl trn z paty – coby matka dvou dětí s prací na plný úvazek jen stěží hledám čas, ušetřila jsem však čas i finance za cesty, a to (zobrazit více) za naprosto profi přístup. Vřele doporučuji!

Zobrazit všechny reference

Mohlo by vás také zajímat

Znáte nás z médií
ct-inverse
hn-inverse
idnes-inverse
prima-inverse
ihned-inverse
cro-inverse
Logo Česká advokátní komora logo-apek-male Logo Advokátní kancelář roku 2023
Sledujte novinky
Dostupný advokát © 2013-2023