lucka
Rozvod manželství
Máme 3 varianty řešení vašeho problému
Zobrazit

Co obnáší rozvod – sporný, nebo nesporný?

Ačkoliv si všichni manželé na počátku slíbí věčnou lásku, může se stát, že se jejich cesty rozdělí a přijde na téma dne rozvod – ten může být tzv. nesporný (= rozvod manželství dohodou), nebo sporný. Co který rozvod obnáší a jak postupovat zjistíte níže.

Manželský pár sundávající si snubní prsten, který se připravuje na to, co obnáší rozvod
4 minuty čtení
29. 12. 2020

Jak hovoří statistiky co se rozvodů týče?

statistiky rozvodů
Statistiky rozvodů

Podle Českého statistického úřadu z dat roku 2019 rozvodovost klesá. Je ale pravděpodobné, že působením pandemie může dojít k opětovnému nárůstu rozvodovosti. Polovina rozvodových řízení byla zahájena společným návrhem – níže bylo procento výrazně nižší. Zároveň 59 % manželství muselo společně s rozvodem řešit úpravu poměrů nezletilých dětí. Pojďme se nyní podívat na to, co obnáší rychlejší rozvod dohodou a s čím musíte počítat u rozvodu sporného.

Jak na rozvod manželství dohodou?

V praxi se často setkáváme s tím, že klienti mnohdy ani netuší, jaké podmínky musí splnit pro rychlejší a finančně méně nákladný rozvod dohodou = nesporný.

Zásadní podmínkou dle občanského zákoníku je to, že manželé jsou ve shodě ohledně toho, že manželství je nenapravitelně rozvráceno a chtějí ho co nejrychleji a s co nejmenšími nepříjemnosti ukončit.

Zákon nadále stanovuje tyto podmínky:

 • Jeden z manželů podá návrh na rozvod a druhý se k němu připojí.
 • Ke dni zahájení řízení o rozvod trvalo manželství nejméně 1 rok.
 • Manželé spolu déle než 6 měsíců nežijí.
 • Pakliže mají manželé nezletilé dítě, dohodli se na úpravě poměrů dítěte a soud jejich dohodu schválil.
 • Stejně tak se dohodli na úpravě svých majetkových poměrů, bydlení a případně výživného v době po rozvodu.

Co je potřeba zařídit v rámci nesporného rozvodu

Dohodu o vypořádání společného jmění a práv společného bydlení po rozvodu manželství, která se přiloží k návrhu o nesporný rozvod, stačí manželi potvrdit úředně ověřenými podpisy. Kdežto dohodu manželů ohledně úpravy poměrů k nezletilým dětem před a po rozvodu musí schválit soud. Tento návrh je možné podat k příslušnému soudu spolu s návrhem na nesporný rozvod manželství, primárně se však soud zaobírá právě péčí o dítě.

Tip: Zkontrolujte si, že máte v pořádku všechny dokumenty potřebné k rozvodu.

Poté, co soud dohodu schválí, již nic nebrání tomu, aby bylo návrhu na nesporný rozvod manželství vyhověno a manželství rozvedeno.

Bohužel život nebývá vždy tak jednoduchý. Rozvody mohou být plné emocí, a pokud se manželé neshodnou byť jen na jediné z výše uvedených skutečností, jedná se o táhnoucí se soudní proces, zpravidla rozdělený do tří samostatných řízení, která mají jasně dané pořadí.

Potřebujete rychlou radu ohledně rozvodu?

Řešíte specifickou situaci s protistranou a nejste si jisti, zda se z ní může vyklubat problém? Využijte rychlou radu pomocí služby Řešení na míru. Do 24 hodin můžete mít jasno.

Zeptat se advokáta

Co obnáší rozvod sporný?

Stejně jako v případě rozvodu nesporného, je i u rozvodu sporného nutné nejprve rozhodnout, jak bude probíhat péče o dítě. Pokud se manželé nejsou schopni na této otázce dohodnout, následuje zdlouhavý spor o tom, kterému rodiči péče o nezletilé děti připadne a jaké budou vyživovací povinnosti rodiče druhého.

Tip: Přečtěte si, jak je to s dětmi u rozvodu, a zjistěte, co vás čeká.

Jakmile se vyřeší otázka dětí, případně pokud je manželství bezdětné, následuje řízení o rozvod manželství. Samotné rozvodové řízení nebývá již tak rozsáhlé, ale oproti řízení nespornému je v něm nutné zjišťovat příčiny, proč k rozvodu dochází. Takže se prokazuje např. nevěra jednoho z manželů nebo jiné důvody. Ačkoliv to může být velmi choulostivé a nepříjemné téma, je to důležité pro průběh celého rozvodu a vypořádání společného jmění.

Co se týče majetkového vypořádání, tento návrh může podat kterýkoliv z manželů, přičemž se na něm mohou i mimosoudně dohodnout. K vypořádání však musí dojít do 3 let od chvíle, kdy rozvod nabude právní moci. Vypořádání společného jmění jsme se věnovali v samostatném článku.

Je možnost, že by vás soud nerozvedl vůbec?

V dnešní době se nemusíte obávat, že by soud návrhu na rozvod nevyhověl, pokud je soužití manželů hluboce a trvale zasaženo. Něco jiného je to v případě, že by byl rozvod v rozporu se závažnými okolnostmi, kterými jsou především zájem nezletilého dítěte a zájem manžela, který se na rozvratu porušením manželských povinností převážně nepodílel a kterému by byla rozvodem způsobena zvlášť závažná újma.

Zajímavost z praxe: Naši rozvodoví advokáti se setkali i s případem, kdy jeden z manželů krátkou dobu před podáním žádosti o rozvod utrpěl úraz s trvalými následky. Kvůli invaliditě tak byl zcela odkázán na pomoc druhého a z toho důvodu zprvu soud návrhu nevyhověl. Řešením byla dohoda, která navrhovala výživné pro manžela.

Rozvodem to nekončí

Ať už se jedná o rozvod nesporný, či o rozvod sporný, vždy se s rozvodem manželství bude pojit řada dalších otázek, které bude potřeba ještě vzít v úvahu. Bude to příjmení rozvedeného manžela, stanovení výživného nerozvedeného manžela, právo nájemní a právo společného bydlení. Více jsme se jim věnovali ve článku o sporném rozvodu.

blogRightBoxTop

Nechte si poradit od právníků online

 • Vše zvládneme on-line
 • Požadavky řešíme do druhého dne
 • Předem víte, kolik zaplatíte
 • Zkušený tým 6 specialistů

Váš případ posoudíme a navrhneme, jak ho vyřešit za 390 Kč.

Zbývá 500 znaků

Řešíte obdobný problém?

Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.

Rozvod manželství

Provedeme vás celým rozvodovým procesem od podání žádosti o rozvod po jeho schválení soudem. Zajistíme nejlepší možný výsledek pro vás, dítě i vaše majetkové poměry. Postupujeme rychle, zkušeně a diskrétně. Zaplatit přitom můžete až po poskytnutí služby.

Předem dané ceny
Od začátku víte, kolik a za co platíte.
Vše zvládneme online
Takže ušetříte čas i peníze za dopravu.
Pracujeme rychle
90 % požadavků vyřešíme do druhého dne.
Zkušený tým
Pro každý právní obor máme specialistu.

Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli…

…nebo mu přidejte hodnocení

průměrné hodnocení: 4
hodnoceno: 1 krát

Autor článku

Lucie Petránková

Mgr. Lucie Petránková

Lucie rozumí advokátnímu řemeslu jako málokdo. Umí prosadit zájmy svých klientů v soudní síni i mimo ni. Má za sebou již stovky vyhraných sporů. V našem týmu je specialistkou na rodinné a občanské právo. Klienti oceňují její lidský, profesionální a při tom velmi rozhodný přístup.

Vzdělání

 • Postgraduální studium Univerzita Karlova v Praze, Právnická fakulta, obor: medicínské právo,
 • Universita Pantheon d ´Assas Paris II,
 • Právo na Univerzitě Karlově v Praze, Právnická fakulta

Recenze služby Dostupný advokát

Jana Vičanová

před 2 roky

Advokátní služby online – nejprve jsem si myslela, že servis využiju ke zodpovězení jednouchého právního dotazu. Záhy jsem však zjistila, že můžeme cestou telefonu, Skypu a internetu vyřešit naprosto vše. DA mi vytrhl trn z paty – coby matka dvou dětí s prací na plný úvazek jen stěží hledám čas, ušetřila jsem však čas i (zobrazit více) finance za cesty, a to za naprosto profi přístup. Vřele doporučuji!

Tomáš Hrdlička, Nové Strašecí

před 2 roky

Jít osobně za advokátem mně přišlo dost nepříjemné. S Dostupným advokátem jsem ale všechno vyřídil bez toho, abych se s kýmkoli vůbec musel setkat. Koupil jsem u něj konzultaci, protože mě zaměstnavatel vyslal na dlouhodobou pracovní cestu do dost exotické země, aniž by mi cokoli vysvětlil a já jsem ani nevěděl, na co mám nárok. (zobrazit více) Advokát přes skype příjemný, služba rychlá, můžu jen doporučit.

Jan Vrátný, Veselí nad Lužnicí

před 2 roky

Orientuji se v prostředí, ve kterém dlouhodobě podnikám. Před nedávnem jsem se ale dostal do nepředvídatelných problémů a potřeboval jsem právní pomoc. Nechtěl jsem obvolávat právní kanceláře a pokoušet se domlouvat v kdovíjakých odborných termínech. Proto jsem zvolil vyhledání i výběr právní služby pomocí internetu. A mohu s klidným svědomím říci: „dobře jsem sáhnul“. Lidé (zobrazit více) z Dostupnyadvokat.cz na můj dotaz ihned reagovali a po upřesnění mého požadavku mi vypracovali smlouvu šitou na míru dané situaci. S prací i cenou jsem byl moc spokojen. Celý příběh.


Zobrazit všechny reference

Mohlo by vás také zajímat

Ruce se přetahují o papírovou bankovku

Kdo hradí náklady při rozvodu?

Asi každý tuší, že rozvod s sebou přináší zvýšené náklady všem zúčastněným. Víte však co rozhoduje o tom, kolik vás rozvod bude skutečně stát? A kdo bude muset ty zvýšené…

7. 12. 2020
Signing the documents needed for divorce

Jaké dokumenty budete potřebovat k rozvodu?

Rozvod představuje náročnou situaci, kterou mnohdy komplikuje i zmatek v tom, co všechno potřebujete pro co nejsnadnější a nejrychlejší ukončení manželství. Jaké jsou potřebné dokumenty pro rozvod a který návrh…

15. 10. 2020

Vzor žádosti o rozvod

Vzor návrhu na rozvod slouží především k tomu, abyste věděli, co vše je potřeba soudu sdělovat a jaké dokumenty potřebujete. Záleží také na tom zda jste s vaším protějškem domluveni,…

23. 2. 2022

Jsme členy

Logo Česká advokátní komora logo-apek-male

Znáte nás z médií

Dostupný advokát © 2013-2022