Dnes se zaměříme na to, jak se bránit, ať už jste obětí domácího násilí, nebo jste obětí křivého obvinění. Podíváme se i na aktuální problém násilí na seniorech.
Dnes se zaměříme na to, jak se bránit, ať už jste obětí domácího násilí, nebo jste obětí křivého obvinění. Podíváme se i na aktuální problém násilí na seniorech.
Je to jedno z velmi bolestných témat, aneb když doma místo lásky a pohody vládne psychický teror či fyzické napadání. Ačkoliv už máme řadu let účinné právní nástroje, jak se násilníka zbavit, stále mnoho obětí váhá s vyhledáním pomoci, protože se stydí a bojí se proti násilníkovi zakročit. Na druhé straně se bohužel množí i případy vymyšleného domácího násilí. Není výjimkou, kdy si ženy v rámci rozvodové bitvy vymyslí týrání či dokonce zneužívání dětí manželem, aby děti získaly do své péče.
Na úvod je dobré zmínit, že u nás existuje řada linek důvěry a v každém kraji najdete intervenční centrum, které se věnuje pomoci obětem domácího násilí. Pracovníci těchto zařízení poskytují velmi praktické rady v akutních krizových situacích a komplexní psychologickou i právní pomoc. My se v našem článku zaměření samozřejmě na právní stránku věci, ale je určitě dobré, pokud jste domácím násilím ohroženi, vyhledat si i psychologickou podporu. Na začátku je velmi vhodné se s celým problémem svěřit, buď na některé z linek, ale ideálně i v rodině, kamarádce či sousedům. Ti všichni vám později mohou pomoci a případně i dosvědčí, že jste o problému hovořili. Dále je vhodné schraňovat důkazy (zejména u fyzického násilí) – vyfotit si rozbité věci, roztrhané oblečení, modřiny, nechat zapsat původ zranění do lékařské zprávy a lékařské zprávy si pečlivě schovat.
Další krok, který může následovat, je vykázání. Vykázání může provést policie, a to v případě, kdy zejména s ohledem na předchozí útoky je možné předpokládat, že se násilník dopustí dalšího útoku proti životu, zdraví anebo svobodě nebo zvlášť závažného útoku proti lidské důstojnosti. V situaci, kdy se cítíte ohroženi, se proto nebojte obrátit na policii a požádat ji o pomoc. Policie vykáže násilníka na 10 dní z domu a zakáže mu pohybovat se v blízkém okolí a jakkoliv ohroženou osobu kontaktovat. Během vykázání má oběť domácího násilí možnost si vše v klidu promyslet, spojit se s právníkem, intervenčním centrem a případně požádat u soudu o prodloužení vykázání – v podobě předběžného opatření.
Předběžné opatření, kterým se zakáže násilníkovi, aby se zdržoval ve společném obydlí, jeho okolí a kontaktoval oběť, vydává soud. Takové opatření může, ale i nemusí navazovat na vykázání. I tehdy, pokud situace není zrovna život ohrožující (násilník třeba není doma) a vy nevoláte policii, můžete podat návrh na soud a žádat předběžné opatření. Soud musí rozhodnout do 48 hodin bez jednání. Opatření trvá 1 měsíc, ale soud ho může v závažným případech prodloužit až na 6 měsíců.
Předběžným opatřením to vše obvykle nekončí. Spolu s tím se mnohdy rozbíhá i trestní řízení, neboť násilník už patrně spáchal nějaký trestný čin. Právě v době, kdy je násilník pryč, by si oběť měla rozmyslet, co dál. Nejčastěji k domácímu násilí dochází v rodině mezi partnery. Oběť by měla zvážit, zda třeba zkusit terapii, nebo ve vztahu nepokračovat a rozejít se či požádat o rozvod. Pokud jsou v rodině nezletilé děti, je potřeba aby soud nejprve rozhodl o nich. A když se nepovede dohodnout se o majetku hned u rozvodu, čeká často na bývalé manžely ještě jedno soudní řízení, o majetkovém vypořádání. V těchto řízeních se k domácímu násilí přihlíží a oběť domácího násilí by měla být zvýhodněna.
Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.
Není to bohužel úplně výjimečná praktika v rámci rozvodu a rozchodu. I když je to pro oběť křivého obvinění těžké, hlavní je zachovat klid a využít všechny dostupné právní prostředky ke své obraně. Jak vykázání, tak předběžné opatření lze napadnout a policie i soud musí o námitkách či odvolání brzo rozhodnout. Proti usnesení o zahájení trestního stíhání můžete podat stížnost. I tady je velmi důležité schraňovat jakékoliv důkazy o tom, že vztah násilný nebyl (fotky, elektronickou komunikaci), povolat jako svědky rodinu či známé. Křivé obvinění z trestného činu je trestné, takže ten, kdo si domácí násilí, týrání či zneužívání vymyslel, může v případě prokázání viny, jít i do vězení.
Jednou z nejohroženějších skupin obětí domácího násilí jsou senioři. Obvykle proto, že cítí stud a vinu, pokud je týrá či ekonomicky zneužívá jejich vlastní potomek, ale i proto, že jsou více izolovaní, mnohdy nemocní. Málokdy se tak někomu svěří a vyhledají pomoc. Pokud o někom takovém víte, bude asi hlavní snažit se mu nabídnout pomoc a informace. Možnosti právní obrany jsou tady stejné jako u jiného typu domácího násilí.
Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.
Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.
Není to poprvé, co spolupracuji s touto právní kanceláří. Má zadání jsou od jednoduchých výpovědí ke složitějším uzavíráním smluv, zejména ve skutečnostech, na které zákon nepamatuje. Ani toto není problémem pro tuto právní kancelář. Pokud klient akceptuje to, že i záporná odpověď – ve smyslu dál do toho nepůjdeme – je vlastně řešením. A tady jako klient pociťuji (zobrazit více) Není to poprvé, co spolupracuji s touto právní kanceláří. Má zadání jsou od jednoduchých výpovědí ke složitějším uzavíráním smluv, zejména ve skutečnostech, na které zákon nepamatuje. Ani toto není problémem pro tuto právní kancelář. Pokud klient akceptuje to, že i záporná odpověď – ve smyslu dál do toho nepůjdeme – je vlastně řešením. A tady jako klient pociťuji sílu právní kanceláře, že je věc konzultována z různých úhlů a pozor, peníze zde nejsou na prvním místě. Zastupitelnost kvality kvalitou doplněním z jiné oblasti- já říkám za rohem, co se přirozeně hned nevidí – může být rada od právníka pro klienta nesrozumitelnou, ale pokud klient věnuje maximální péči konzultaci a skutečně odevzdává pravdivé a snaží se i úplné informace, nemůže být negativní odpověď – ve smyslu dál do toho nepůjdeme – negativní, ale konstruktivní. A proto souhlasím s názorem že pravdivé informování kanceláře již od počátku (člověk sám bez vzdělání a právnické praxe není neomylný) zjednodušuje další postup a řešení vznikají takříkajíc současně, ve spolupráci. Zastupitelnost, ochota pomoci, rychlost, dozeptání se bez obavy z navýšení ceny vytváří prostor 50% na 50%. Obě strany jsou stejně zainteresované na výsledku. Proto si i příště vyberu toto právní kancelář.