Právní obrana proti domácímu násilí

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.
21. října 2023
5 minut čtení
5 minut čtení
Rodinné právo

Dnes se zaměříme na to, jak se bránit, ať už jste obětí domácího násilí, nebo jste obětí křivého obvinění. Podíváme se i na aktuální problém násilí na seniorech.

Žena sedící na posteli se obává fyzického napadení

První krok: svěřit se a schovat si důkazy

Je to jedno z velmi bolestných témat, aneb když doma místo lásky a pohody vládne psychický teror či fyzické napadání. Ačkoliv už máme řadu let účinné právní nástroje, jak se násilníka zbavit, stále mnoho obětí váhá s vyhledáním pomoci, protože se stydí a bojí se proti násilníkovi zakročit. Na druhé straně se bohužel objevují i případy vymyšleného domácího násilí. Může se stát, že si ženy v rámci rozvodové bitvy vymyslí týrání či dokonce zneužívání dětí manželem, aby děti získaly do své péče. Nutno říci, že v poměru k prokázáným případům domácího násilí je falešných obvinění naprosté minimum.

Na úvod je dobré zmínit, že u nás existuje řada linek důvěry a v každém kraji najdete intervenční centrum, které se věnuje pomoci obětem domácího násilí. Pracovníci těchto zařízení poskytují velmi praktické rady v akutních krizových situacích a komplexní psychologickou i právní pomoc. My se v našem článku zaměření samozřejmě na právní stránku věci, ale je určitě dobré, pokud jste domácím násilím ohroženi, vyhledat si i psychologickou podporu. Na začátku je velmi vhodné se s celým problémem svěřit, buď na některé z linek, ale ideálně i v rodině, kamarádce či sousedům. Ti všichni vám později mohou pomoci a případně i dosvědčí, že jste o problému hovořili. Dále je vhodné schraňovat důkazy (zejména u fyzického násilí) – vyfotit si rozbité věci, roztrhané oblečení, modřiny, nechat zapsat původ zranění do lékařské zprávy a lékařské zprávy si pečlivě schovat.

Tip na článek

Tip: Stal či stala jste se obětí trestného činu? Ať už jde o krádež peněženky v tramvaji, násilné přepadení v parku, či domácí násilí, mají oběti trestných činů zákonem zaktovena svá práva. Pojďme se podívat, jak v takovém případě postupovat a na co máte nárok.

Vykázání, předběžné opatření

Další krok, který může následovat, je vykázání. Vykázání může provést policie, a to v případě, kdy zejména s ohledem na předchozí útoky je možné předpokládat, že se násilník dopustí dalšího útoku proti životu, zdraví anebo svobodě nebo zvlášť závažného útoku proti lidské důstojnosti. V situaci, kdy se cítíte ohroženi, se proto nebojte obrátit na policii a požádat ji o pomoc. Policie vykáže násilníka na 10 dní z domu a zakáže mu pohybovat se v blízkém okolí a jakkoliv ohroženou osobu kontaktovat. Během vykázání má oběť domácího násilí možnost si vše v klidu promyslet, spojit se s právníkem, intervenčním centrem a případně požádat u soudu o prodloužení vykázání – v podobě předběžného opatření.

Předběžné opatření, kterým se zakáže násilníkovi, aby se zdržoval ve společném obydlí, jeho okolí a kontaktoval oběť, vydává soud. Takové opatření může, ale i nemusí navazovat na vykázání. I tehdy, pokud situace není zrovna život ohrožující (násilník třeba není doma) a vy nevoláte policii, můžete podat návrh na soud a žádat předběžné opatření. Soud musí rozhodnout do 48 hodin bez jednání. Opatření trvá 1 měsíc, ale soud ho může v závažným případech prodloužit až na 6 měsíců.

Tip na článek

Tip: Přečtěte si také, jak rozlišit strážníka a policistu a jaké jsou jejich pravomoci.

Trestní stíhání, soud o děti, rozvod, vypořádání majetku…

Předběžným opatřením to vše obvykle nekončí. Spolu s tím se mnohdy rozbíhá i trestní řízení, neboť násilník už patrně spáchal nějaký trestný čin. Právě v době, kdy je násilník pryč, by si oběť měla rozmyslet, co dál. Nejčastěji k domácímu násilí dochází v rodině mezi partnery. Oběť by měla zvážit, zda třeba zkusit terapii, nebo ve vztahu nepokračovat a rozejít se či požádat o rozvod. Pokud jsou v rodině nezletilé děti, je potřeba aby soud nejprve rozhodl o nich. A když se nepovede dohodnout se o majetku hned u rozvodu, čeká často na bývalé manžely ještě jedno soudní řízení, o majetkovém vypořádání. V těchto řízeních se k domácímu násilí přihlíží a oběť domácího násilí by měla být zvýhodněna.

Související služba

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Chci pomoct

  • Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
  • Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 5 kanceláří.
  • 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
  • Pro každý právní obor máme specialistu.
Tip na článek

Říká se, že skutečně nejvíce nám může ublížit ten, kdo nás zná nejlépe. Jev, zvaný domácí násilí, je toho jasným důkazem. A jak mnoho obětí potvrzuje, nejhorší vždy nebývají rány, ale často spíše ponižování, zastrašování a obecně násilí psychické. Zranění z něj se totiž hojí mnohem déle. Jaké jsou nejčastější mýty s domácím násilím spojené? tomu se věnujeme v samostatném článku.

Když si na vás domácí násilí vymysleli

Je to spíše výjimečná praktika, ale v rámci rozvodu a rozchodu se někdy použijí všechny zbraně, i ty nečestné a nelegální. V některých případech tak může dojít k falešnému obvinění z domácího násilíI když je to pro oběť křivého obvinění těžké, hlavní je zachovat klid a využít všechny dostupné právní prostředky ke své obraně. Jak vykázání, tak předběžné opatření lze napadnout a policie i soud musí o námitkách či odvolání brzo rozhodnout. Proti usnesení o zahájení trestního stíhání můžete podat stížnost. I tady je velmi důležité schraňovat jakékoliv důkazy o tom, že vztah násilný nebyl (fotky, elektronickou komunikaci), povolat jako svědky rodinu či známé. Křivé obvinění z trestného činu je trestné, takže ten, kdo si domácí násilí, týrání či zneužívání vymyslel, může v případě prokázání viny, jít i do vězení.

Domácí násilí na seniorech

Jednou z nejohroženějších skupin obětí domácího násilí jsou senioři. Obvykle proto, že cítí stud a vinu, pokud je týrá či ekonomicky zneužívá jejich vlastní potomek, ale i proto, že jsou více izolovaní, mnohdy nemocní. Málokdy se tak někomu svěří a vyhledají pomoc. Pokud o někom takovém víte, bude asi hlavní snažit se mu nabídnout pomoc a informace. Možnosti právní obrany jsou tady stejné jako u jiného typu domácího násilí.

Sdílejte článek


Neodpověděl vám článek na váš problém? Zeptejte se umělé inteligence

Související služba

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Chci pomoct

Autor článku

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let a rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s právními problémy.

Vzdělání
  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Mohlo by vás také zajímat

Vyřešíme i váš právní problém

Váš problém můžeme probrat on-line i osobně

Najdete nás v 5 městech

Rychlé kontakty

+420 775 420 436
(Po–Pá: 8–18)
Pravidelně komentujeme právní dění a novinky pro média
Dostupný advokát © 2013-2024
Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika (CC BY-NC-SA 3.0 CZ)