Právní obrana proti domácímu násilí

Dnes se zaměříme na to, jak se bránit, ať už jste obětí domácího násilí, nebo jste obětí křivého obvinění. Podíváme se i na aktuální problém násilí na seniorech.

Žena sedící na posteli se obává fyzického napadení
4 minuty čtení

První krok: svěřit se a schovat si důkazy

Je to jedno z velmi bolestných témat, aneb když doma místo lásky a pohody vládne psychický teror či fyzické napadání. Ačkoliv už máme řadu let účinné právní nástroje, jak se násilníka zbavit, stále mnoho obětí váhá s vyhledáním pomoci, protože se stydí a bojí se proti násilníkovi zakročit. Na druhé straně se bohužel množí i případy vymyšleného domácího násilí. Není výjimkou, kdy si ženy v rámci rozvodové bitvy vymyslí týrání či dokonce zneužívání dětí manželem, aby děti získaly do své péče.

Na úvod je dobré zmínit, že u nás existuje řada linek důvěry a v každém kraji najdete intervenční centrum, které se věnuje pomoci obětem domácího násilí. Pracovníci těchto zařízení poskytují velmi praktické rady v akutních krizových situacích a komplexní psychologickou i právní pomoc. My se v našem článku zaměření samozřejmě na právní stránku věci, ale je určitě dobré, pokud jste domácím násilím ohroženi, vyhledat si i psychologickou podporu. Na začátku je velmi vhodné se s celým problémem svěřit, buď na některé z linek, ale ideálně i v rodině, kamarádce či sousedům. Ti všichni vám později mohou pomoci a případně i dosvědčí, že jste o problému hovořili. Dále je vhodné schraňovat důkazy (zejména u fyzického násilí) – vyfotit si rozbité věci, roztrhané oblečení, modřiny, nechat zapsat původ zranění do lékařské zprávy a lékařské zprávy si pečlivě schovat.

Vykázání, předběžné opatření

Další krok, který může následovat, je vykázání. Vykázání může provést policie, a to v případě, kdy zejména s ohledem na předchozí útoky je možné předpokládat, že se násilník dopustí dalšího útoku proti životu, zdraví anebo svobodě nebo zvlášť závažného útoku proti lidské důstojnosti. V situaci, kdy se cítíte ohroženi, se proto nebojte obrátit na policii a požádat ji o pomoc. Policie vykáže násilníka na 10 dní z domu a zakáže mu pohybovat se v blízkém okolí a jakkoliv ohroženou osobu kontaktovat. Během vykázání má oběť domácího násilí možnost si vše v klidu promyslet, spojit se s právníkem, intervenčním centrem a případně požádat u soudu o prodloužení vykázání – v podobě předběžného opatření.

Předběžné opatření, kterým se zakáže násilníkovi, aby se zdržoval ve společném obydlí, jeho okolí a kontaktoval oběť, vydává soud. Takové opatření může, ale i nemusí navazovat na vykázání. I tehdy, pokud situace není zrovna život ohrožující (násilník třeba není doma) a vy nevoláte policii, můžete podat návrh na soud a žádat předběžné opatření. Soud musí rozhodnout do 48 hodin bez jednání. Opatření trvá 1 měsíc, ale soud ho může v závažným případech prodloužit až na 6 měsíců.

Trestní stíhání, soud o děti, rozvod, vypořádání majetku…

Předběžným opatřením to vše obvykle nekončí. Spolu s tím se mnohdy rozbíhá i trestní řízení, neboť násilník už patrně spáchal nějaký trestný čin. Právě v době, kdy je násilník pryč, by si oběť měla rozmyslet, co dál. Nejčastěji k domácímu násilí dochází v rodině mezi partnery. Oběť by měla zvážit, zda třeba zkusit terapii, nebo ve vztahu nepokračovat a rozejít se či požádat o rozvod. Pokud jsou v rodině nezletilé děti, je potřeba aby soud nejprve rozhodl o nich. A když se nepovede dohodnout se o majetku hned u rozvodu, čeká často na bývalé manžely ještě jedno soudní řízení, o majetkovém vypořádání. V těchto řízeních se k domácímu násilí přihlíží a oběť domácího násilí by měla být zvýhodněna.

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Když si na vás domácí násilí vymysleli

Není to bohužel úplně výjimečná praktika v rámci rozvodu a rozchodu. I když je to pro oběť křivého obvinění těžké, hlavní je zachovat klid a využít všechny dostupné právní prostředky ke své obraně. Jak vykázání, tak předběžné opatření lze napadnout a policie i soud musí o námitkách či odvolání brzo rozhodnout. Proti usnesení o zahájení trestního stíhání můžete podat stížnost. I tady je velmi důležité schraňovat jakékoliv důkazy o tom, že vztah násilný nebyl (fotky, elektronickou komunikaci), povolat jako svědky rodinu či známé. Křivé obvinění z trestného činu je trestné, takže ten, kdo si domácí násilí, týrání či zneužívání vymyslel, může v případě prokázání viny, jít i do vězení.

Domácí násilí na seniorech

Jednou z nejohroženějších skupin obětí domácího násilí jsou senioři. Obvykle proto, že cítí stud a vinu, pokud je týrá či ekonomicky zneužívá jejich vlastní potomek, ale i proto, že jsou více izolovaní, mnohdy nemocní. Málokdy se tak někomu svěří a vyhledají pomoc. Pokud o někom takovém víte, bude asi hlavní snažit se mu nabídnout pomoc a informace. Možnosti právní obrany jsou tady stejné jako u jiného typu domácího násilí.

Řešíte obdobný problém?

Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Předem dané ceny
Od začátku víte, kolik a za co platíte.
Vše zvládneme online
Takže ušetříte čas i peníze za dopravu.
Pracujeme rychle
90 % požadavků vyřešíme do druhého dne.
Zkušený tým
Pro každý právní obor máme specialistu.

Pomohl vám tento obsah? Přidejte mu hodnocení

průměrné hodnocení: 5
hodnoceno: 1 krát

…nebo jej sdílejte

Autor článku

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let a rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s právními problémy.

Vzdělání
  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Reference služby Dostupný advokát

Gabriela Gruntová

před 1 rokem

Neuvěřitelná rychlost, komunikace, ochota pomoci vše vyřešit k Vaší spokojenosti. Nemám slov 😊 za mě top servis. Ještě jednou moc děkuji 👍

Theresa Cisler

před 1 měsíc

Po hodně dlouhém boji je dobojováno… Díky kanceláří dostupný advokát, Marek, Lucie a druhá Lucie sdělujeme, že jsou to nejlepší právníci jaké jsme mohli oslovit. Bojovali do roztrhání, jezdili po celé republice… Tomu říkám advokáti!!!!!

Ing. Peter Čunderlík

před 2 měsíce

Není to poprvé, co spolupracuji s touto právní kanceláří. Má zadání jsou od jednoduchých výpovědí ke složitějším uzavíráním smluv, zejména ve skutečnostech, na které zákon nepamatuje. Ani toto není problémem pro tuto právní kancelář. Pokud klient akceptuje to, že i záporná odpověď – ve smyslu dál do toho nepůjdeme – je vlastně řešením. A tady jako klient pociťuji (zobrazit více) Není to poprvé, co spolupracuji s touto právní kanceláří. Má zadání jsou od jednoduchých výpovědí ke složitějším uzavíráním smluv, zejména ve skutečnostech, na které zákon nepamatuje. Ani toto není problémem pro tuto právní kancelář. Pokud klient akceptuje to, že i záporná odpověď – ve smyslu dál do toho nepůjdeme – je vlastně řešením. A tady jako klient pociťuji sílu právní kanceláře, že je věc konzultována z různých úhlů a pozor, peníze zde nejsou na prvním místě. Zastupitelnost kvality kvalitou doplněním z jiné oblasti- já říkám za rohem, co se přirozeně hned nevidí – může být rada od právníka pro klienta nesrozumitelnou, ale pokud klient věnuje maximální péči konzultaci a skutečně odevzdává pravdivé a snaží se i úplné informace, nemůže být negativní odpověď – ve smyslu dál do toho nepůjdeme – negativní, ale konstruktivní. A proto souhlasím s názorem že pravdivé informování kanceláře již od počátku (člověk sám bez vzdělání a právnické praxe není neomylný) zjednodušuje další postup a řešení vznikají takříkajíc současně, ve spolupráci. Zastupitelnost, ochota pomoci, rychlost, dozeptání se bez obavy z navýšení ceny vytváří prostor 50% na 50%. Obě strany jsou stejně zainteresované na výsledku. Proto si i příště vyberu toto právní kancelář.

Zobrazit všechny reference

Mohlo by vás také zajímat

Znáte nás z médií
ct-inverse
hn-inverse
idnes-inverse
prima-inverse
ihned-inverse
cro-inverse
Logo Česká advokátní komora logo-apek-male Logo Advokátní kancelář roku 2023
Sledujte novinky
Dostupný advokát © 2013-2023