Jak uzavřít manželství v zastoupení?

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.
30. listopadu 2024
5 minut čtení
5 minut čtení
Rodinné právo

Svatba je pro většinu lidí jedním z nejdůležitějších okamžiků života. Co když se ale jeden ze snoubenců nemůže z vážných důvodů obřadu zúčastnit osobně? České právo nabízí řešení v podobě uzavření manželství v zastoupení. Jaké podmínky je nutné splnit, kdo může být zástupcem a jak celý proces probíhá?

uzavření manželství, manželství v zastoupení

Co je to svatba v zastoupení a kdy je možná?

Svatba v zastoupení je výjimečný institut českého práva, který umožňuje uzavřít manželství i v situacích, kdy jeden ze snoubenců nemůže být osobně přítomen při obřadu. Tento postup je zakotven v občanském zákoníku a vztahuje se jak na civilní, tak na církevní sňatky. I přesto, že se jedná o zákonnou možnost, její využití je omezeno pouze na případy, kdy existují závažné důvody bránící osobní účasti snoubence.

Mezi důvody, které mohou vést k uzavření manželství v zastoupení, patří například vážné zdravotní problémy, dlouhodobý pobyt v zahraničí nebo výkon trestu odnětí svobody. Podmínkou je, aby krajský úřad, pod který spadá místo plánovaného obřadu, vydal povolení. Toto povolení je nenárokové a jeho udělení závisí na správním uvážení úřadu. Snoubenci musí k žádosti přiložit potřebné dokumenty a plnou moc zmocněnci, který zastoupí nepřítomného partnera.

Manželství uzavřené v zastoupení má stejné právní důsledky jako běžný sňatek. Tento institut, i když využívaný zřídka, představuje praktické řešení pro mimořádné životní situace a ukazuje flexibilitu právního řádu při ochraně osobních práv.

Tip na článek

Tip: Od roku 2022 mohou ženy využívat nepřechýlené příjmení, a to bez udání důvodu. Dříve si nepřechýlenou podobu jména mohly zvolit svobodně pouze cizinky. Češky pak musely dokládat důvod pro takovou volbu. Jak je to se změnou jména obecně a kdy k ní může dojít?

Související služba

Připravíme vám předmanželskou smlouvu na míru vaší situaci

Obdobnou smlouvu vám můžeme připravit i za trvání manželství a společné jmění manželů zúžit. To vše do 5 pracovních dnů za předem stanovenou cenu.

Chci se poradit

  • Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
  • Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 5 kanceláří.
  • 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
  • Pro každý právní obor máme specialistu.

Jak probíhá proces schválení?

Proces získání povolení začíná podáním písemné žádosti na krajském úřadu příslušném podle místa plánovaného obřadu. Žádost musí podat oba snoubenci společně. Je třeba v ní uvést důvody, proč je osobní účast jednoho ze snoubenců nemožná, a být podložena příslušnými doklady.

K žádosti se přikládají všechny dokumenty běžně vyžadované k uzavření manželství, včetně písemné plné moci. Plná moc musí být úředně ověřená a obsahovat veškeré náležitosti dále zmíněné.

Krajský úřad má na posouzení žádosti lhůtu 30 dní, ve složitějších případech 60 dní. Správní úředníci přihlížejí k závažnosti uvedených důvodů a pečlivě ověřují, zda je žádost odůvodněná. Pokud úřad žádost schválí, vydá pravomocné rozhodnutí, které je nezbytné předložit při samotném obřadu.

Kdo může být zmocněncem a jaké jsou náležitosti plné moci?

Zmocněncem při uzavírání manželství v zastoupení může být pouze zletilá fyzická osoba, která je plně svéprávná a jejíž zájmy nejsou v rozporu se zájmy zastoupeného snoubence. Dříve bylo zákonem stanoveno, že zmocněnec musí být stejného pohlaví jako zastupovaný snoubenec, avšak současná právní úprava je již genderově neutrální. Zmocněncem nemůže být nikdo, kdo by mohl mít z manželství osobní prospěch v rozporu s jeho účelem, například osoba v příbuzenském vztahu k druhému snoubenci.

Plná moc je klíčovým dokumentem celého procesu. Musí být písemná, úředně ověřená a obsahovat konkrétní údaje o obou snoubencích i zmocněnci. Kromě základních informací, jako jsou jména, data narození a adresy, musí plná moc obsahovat i prohlášení o příjmení snoubenců po uzavření manželství a příjmení jejich budoucích dětí. Dále je třeba potvrdit, že zmocnitel nemá žádné překážky bránící uzavření manželství a že je mu znám zdravotní stav druhého snoubence.

Plná moc musí být předložena spolu s žádostí na krajský úřad a později i při samotném obřadu. Jakékoliv nesrovnalosti v dokumentech mohou proces zastavit, proto je důležité, aby vše bylo vypracováno přesně podle zákonných požadavků.

Jsou svatby v zastoupení běžné? Příklady z praxe a historie

Svatby v zastoupení nejsou v českém právním prostředí běžnou záležitostí, jejich využití je spíše výjimečné, pokud náhlá okolnost znemožňuje přítomnost druhého snoubence.

Manželský svazek, který by vznikl z čisté lásky mezi dvěma snoubenci je v kontextu historie záležitostí poměrně nedávnou. Častěji se začal objevovat až v 19. století. Do té doby se hovořilo o manželství spíše v rovině společenské a majetkové, případně i politické. S tím, že manželství dost často připomínalo spíše jakousi formu obchodního svazku či smlouvu, souvisí i mnohem vyšší četnost svateb v zastoupení.

Mezi známé historické příklady patří sňatek Marie Antoinetty a Ludvíka XVI. Obřad byl uskutečněn ve Vídni, kde za Ludvíka XVI. vystupoval jeho bratr Karel. Teprve poté se Marie vydala do Francie na formální svatbu. Také sňatek Anny Jagellonské a Ferdinanda I. Habsburského byl nejprve sjednán coby součást Vídeňských dohod z roku 1515, kdy tehdy dvanáctiletá Anna byla zasnoubena za jednoho z vnuků Maxmiliána, aniž bylo určeno za kterého. Zastupoval je jejich děd Maxmilián. Později došlo k formálnímu sňatku. Svatbě v zastoupení se nevyhnul ani Napoleon Bonaparte s Marií Ludovikou Rakouskou.

Jaké právní důsledky a kroky následují po svatbě?

Manželství uzavřené v zastoupení má stejné právní důsledky jako manželství uzavřené za přítomnosti obou snoubenců. Jakmile obřad proběhne a dojde k vydání oddacího listu, stávají se oba snoubenci oficiálně manžely se všemi právy a povinnostmi, které manželství přináší.

Po svatbě v zastoupení, tak jako i po běžném sňatku je třeba zajistit několik praktických kroků.

Jedním z hlavních úkolů je vyřízení nových osobních dokladů. Pokud dochází ke změně příjmení, musí novomanželé požádat o nový občanský průkaz, cestovní pas a případně další dokumenty, jako jsou řidičský průkaz nebo průkaz zdravotní pojišťovny. Tyto změny je nutné oznámit i na dalších úřadech, jako je finanční úřad nebo zaměstnavatel.

Pokud byl jeden ze snoubenců cizinec, je třeba doložit, že manželství bude uznáno za platné také v jeho domovském státě. To může zahrnovat dodatečnou legalizaci dokumentů nebo jejich ověření překladem.

Tip na článek

Tip: Bude do SJM patřit byt, který si váš manžel koupil ještě před svatbou? A co dědictví po tetičce manželky, bude zahrnuto do společného jmění? Společným jměním manželům se zabýváme v našem článku.

Shrnutí:

Svatba v zastoupení je výjimečný, ale užitečný institut českého práva, který umožňuje uzavřít manželství i v mimořádných situacích, kdy jeden ze snoubenců nemůže být osobně přítomen. I když je tento postup právně rovnocenný běžnému sňatku, jeho využití podléhá přísným pravidlům, která zajišťují ochranu práv všech zúčastněných. K povolení je nutné doložit vážné důvody, podat žádost na krajský úřad a předložit úředně ověřenou plnou moc zmocněnci, který snoubence zastoupí.

Sdílejte článek


Neodpověděl vám článek na váš problém? Zeptejte se umělé inteligence

Související služba

Předmanželská smlouva

Připravíme vám předmanželskou smlouvu na míru vaší situaci. Obdobnou smlouvu vám můžeme připravit i za trvání manželství a společné jmění manželů zúžit. To vše do pěti pracovních dnů a za předem stanovenou cenu.

Chci pomoct

Autor článku

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let a rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s právními problémy.

Vzdělání
  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Mohlo by vás také zajímat

Vyřešíme i váš právní problém

Váš problém můžeme probrat on-line i osobně

Najdete nás v 5 městech

Rychlé kontakty

+420 775 420 436
(Po–Pá: 8–18)
Pravidelně komentujeme právní dění a novinky pro média
Dostupný advokát © 2013-2025
Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika (CC BY-NC-SA 3.0 CZ)