Nemůžu vídat své vnouče. Co s tím?

Jaká práva mají prarodiče ke svým vnoučatům? Mohou jim rodiče bránit se s nimi stýkat? A pokud se tak děje, jak se dá proti tomu bránit?
Děda se svoji vnučkou si kreslí u stolu
5 minut čtení
29. 10. 2019

Kdo všechno má právo stýkat se s dítětem?

Není bohužel úplně výjimečné, že po rozchodu či rozvodu rodičů jsou negativně ovlivněny i vztahy v širší rodině. Pokud se rodiče nedohodnou na péči o společné děti, musí rozhodnout soud. Ten obvykle rozhoduje právě jen o rodičích, i když i při tomto rozhodování by měl zohlednit, ke komu dále má dítě blízké vazby, které by se rozsudkem neměly zpřetrhat.

Ze zákona totiž mají právo stýkat se s dítětem i další příbuzné osoby, ať blízce či vzdáleně, jakož i osoby dítěti společensky blízké, pokud k nim dítě má citový vztah, který není jen přechodný, a pokud je zřejmé, že by nedostatek styku s těmito osobami pro dítě znamenal újmu. Také dítě má právo se stýkat s těmito osobami, pokud tyto osoby se stykem souhlasí. Mezi nejbližší příbuzné kromě rodičů patří zejména sourozenci a prarodiče dítěte.

Jak mohu postupovat, když mi zabraňují vídat mé vnouče?

V ideálním případě se rodiče na styku dítěte s ostatními příbuznými domluví. Některé rodiny po rozvodu dodržují to, že ve dnech, kdy je dítě s matkou, se vídá i s příbuznými z její strany a totéž platí pro rodinu otce. Ve chvíli, kdy však domluva možná není, mají prarodiče právo obrátit se na soud a požádat, aby styk s vnoučetem nařídil soud.

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 490 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Co se řeší u soudu?

Prarodič, který podá u soudu návrh na úpravu styku s vnoučetem musí prokázat hlavně existenci rodinné vazby (tedy že je prarodičem dítěte), dále že k sobě mají s dítětem citovou vazbu a zkrátka, že nařízení styku je v nejlepším zájmu dítěte. Babička či dědeček bude muset u soudu také prokázat, že je schopen se o dítě postarat a že svojí péčí dítě pozitivně ovlivní. Někdy jsou citové vazby mezi prarodiči a vnoučetem přetrženy, protože rodič delší dobu bránil, aby se s vnoučetem viděli. V takovém případě bude soud zkoumat, zda lze vazby zase obnovit.

Pokud jde o praktickou stránku věci, v případě soudního řízení počítejte, že vás i rodiče bude soudce chtít vyslechnout, mohou být vyslechnuti i svědci a nařízený znalecký posudek. Podle věku dítěte by se soudce měl snažit zjistit i jeho názor na věc.

Prarodič má i svoje povinnosti

Dosud jsme se zaměřovali hlavně na práva prarodičů stýkat se s vnoučaty. Každý prarodič by měl počítat s tím, že k vnoučatům má samozřejmě i povinnosti. Mezi jednu z nejdůležitějších povinností patří vyživovací povinnost. Všichni předci a potomci mají totiž tzv. vzájemnou vyživovací povinnost. U prarodičů však tato nastupuje až ve chvíli, kdy by nebyli schopni jí zajistit rodiče. Pokud by se rodiče dočasně či trvale nemohli o dítě starat, jsou prarodiče, případně další příbuzní povinni ho živit. Na řadě s pomocí je vždycky nejbližší příbuzný.

V případě, že bylo soudně rozhodnuto o styku prarodiče s vnoučetem, vyplývá pro prarodiče řada povinností z rozsudku. Prarodič by měl dbát na to, aby si vnouče přebíral a vracel rodičům dle stanovených časů a míst a hlavně, aby s rodiči dostatečně komunikoval. Bohužel, pokud je situace v rodině vyhrocená a vše řeší soud, domluva mezi příbuznými často vázne. Přesto by se měl prarodič snažit s rodiči domlouvat, např. pokud se dítě při návštěvě zraní, onemocní, měl by je informovat a současně včas předem sdělit, pokud dítě nemůže ve stanovenou dobu převzít. Soudy totiž v dalším rozhodování přihlíží i k tomu, jak každý z rodiny komunikuje a zda náhodou nebrání tomu, aby stýkání vnoučete s prarodičem probíhalo hladce.

Je soud vždy nejvhodnějším řešením?

Rozsudek soudu sice často zajistí prarodiči, aby se mohl stýkat se svým vnoučetem, ale mnohdy se tím ještě více rozjitří emoce v rodině. Takže se jedná jen o polovičaté vítězství. Někdy je proto vhodnější hledat alternativní cesty, třeba skrze rodinnou mediaci a snažit se hlavně o obnovení dobrých rodinných vztahů. Ať jste v situaci, kdy nejste spokojeni s tím, jak váš kontakt s vnoučetem probíhá, ale zatím si nejste jisti, jak dál postupovat, nebo jste již uprostřed soudního řízení, vždy jsme připraveni s vámi situaci rozebrat, poskytnout právní radu a doporučit vám ten nejvhodnější postup.

Řešíte obdobný problém?

Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 490 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

od 490 Kč
Chci pomoct
Předem dané ceny
Od začátku víte, kolik a za co platíte.
Vše zvládneme online
Takže ušetříte čas i peníze za dopravu.
Pracujeme rychle
90 % požadavků vyřešíme do druhého dne.
Zkušený tým
Pro každý právní obor máme specialistu.

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli

hodnocení 4.3/5, celkem 3 hodnocení

Autor článku

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let. Rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s pracovními problémy, řeší za ně převod nemovitosti nebo poradí s autorskou licencí.

Vzdělání

  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Mohlo by vás také zajímat

Muž e ženou sedí na posteli a nemluví spolu

Žádost o rozvod – vzor

V tomto blogu se podíváme na rozvod zcela konkrétně a prakticky. Pokud se vás tato nepříjemná situace právě týká, připravili jsme pro vás vzorovou žádost....

26. 9. 2019
Ondřej Preuss
Smutné dítě v pozadí s hádajícími se rodiči

Jak je to s dětmi u rozvodu

Jedna z nejtěžších věcí na rozvodu je dopad celé situace na děti a otázky ohledně toho, kde a s kým budou děti dále žít, jak se budou vídat s druhým...

23. 5. 2019
Ondřej Preuss
Nešťastný muž, v pozadí sedí žena

Rozchod s přítelkyní/přítelem

Rozchody jsou obvykle těžké a nepříjemné. Co dělat, když máte spolu dítě, hypotéku a psa? Komu patří společné věci a jak je rozdělit?

15. 4. 2019
Ondřej Preuss

Jsme členy

ČAK logo

Znáte nás z médií

Dostupný advokát © 2013-2019