Povinnosti zaměstnavatele
Zákoník práce jasně stanoví, že zaměstnanci za vykonanou práci přísluší mzda. Mzda musí být jasně stanovená a to buď v pracovní smlouvě, vnitřním, předpisem nebo mzdovým výměrem. Zaměstnavatel má v tomto případě povinnost vydat vám v den nástupu do práce písemný mzdový výměr, který obsahuje údaje o způsobu odměňování, o termínu a místě výplaty mzdy.
Ohledně splatnosti pak zákon říká, že mzda musí být vyplacena nejpozději v kalendářním měsíci následujícím po měsíci, ve kterém vzniklo zaměstnanci právo na mzdu nebo plat nebo některou jejich složku. Toto tedy v praxi znamená, že zaměstnavatel vám musí vyplatit mzdu za odpracovaný měsíc nejpozději do konce následujícího kalendářního měsíce. Tento termín se označuje jako termín splatnosti mzdy. Je stanovený zákonem a je tedy termínem, od kdy dochází porušení zákona a kdy můžete začít podnikat právní kroky. Pokud vám do tohoto termínu mzda nepřijde, dochází tím totiž k porušení pracovní smlouvy a zaměstnavatel se stává vaším dlužníkem.
V praxi to vypadá tak, že pokud jste odpracovali celý leden, vaše právo na mzdu za leden vzniká k 31. lednu. Zaměstnavatel pak musí tuto mzdu vyplatit nejpozději do konce února, protože poslední den února je termínem splatnosti mzdy.
Nejčastěji ale výplata probíhá v polovině měsíce, obvykle 15. nebo 20. den. Tento den se označuje jako termín výplaty mzdy a je obvykle stanovený ve vaší pracovní smlouvě.
Jak dostat dlužnou mzdu
Pokud vám nebude mzda vyplacena v termínu splatnosti, je čas začít jednat. Zákon vám v tomto případě poskytuje slušnou ochranu. Pojďme se tedy podívat na to, jak byste měli
Související služba
Nebyla vám vyplacena mzda?
Situaci je třeba řešit. Pokud zvolíte služby Dostupného advokáta, do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.
Chci pomoct
- Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
- Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 5 kanceláří.
- 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
- Pro každý právní obor máme specialistu.
Zkuste se domluvit
Pokud má váš zaměstnavatel jen pár dní zpoždění a jste s ním v kontaktu, zkuste se s ním nejdříve normálně domluvit. Občas se stane, že se třeba v účetnictví vyskytne problém a nevyplacená mzda je pouhým nedorozuměním. V případě, že vám však zaměstnavatel mzdu nevyplatil do termínu splatnosti, je čas mu poslat písemnou výzvu k zaplacení dlužné mzdy.
Pošlete mu písemnou výzvu
Písemná výzva by měla obsahovat informace o výši dlužné částky a období, za které vznikla. Je dobré rozepsat, za co vám konkrétně zaměstnavatel dluží. Nezapomeňte přitom zahrnout i případné příplatky za práci (např. za práci v noci, o víkendu nebo práci přesčas). Do písemné výzvy zahrňte také informace o datu a způsobu úhrady (zvolte konkrétní termín od doručení výzvy – například 7 nebo 14 dnů).
Dále se vám do výzvy vyplatí zahrnout také informaci o tom, co se bude dít, pokud zaměstnavatel dluh nezaplatí. Tedy, že se třeba obrátíte na inspektorát práce nebo budete částku vymáhat soudní cestou. Na oficiálnosti pak výzva nabere pokud ji necháte sepsat a poslat advokátem. Tak máte větší šanci, že ji bude brát zaměstnavatel opravdu vážně a mzdu vám vyplatí s větší pravděpodobností.
Nezapomeňte písemnou výzvu poslat doporučeně, abyste měli jistotu, že ji váš zaměstnavatel skutečně dostal.
V případě, že písemná výzva nezabere a zaměstnavatel družnou mzdu neuhradí, nastává čas na další kroky.
Podejte podnět na inspektorát práce
Obraťte se na místně příslušný oblastní inspektorát práce s podnětem ke kontrole vašeho zaměstnavatele. Můžete jej podat písemně, ústně nebo telefonicky. Podnět je dobré doplnit o kopie dokumentů týkajících se vašeho pracovního poměru (např. pracovní smlouvy a mzdového výměru).
Podejte žalobu
Dalším krokem je poslat zaměstnavateli předžalobní výzvu. Ta slouží především jako poslední varování před žalobou, aniž byste ovšem museli platit soudní poplatek a riskovat v krajním případě hrazení nákladů sporu protistraně.
Pokud zaměstnavatel na předžalobní výzvu nereaguje, podejte na něj žalobu na zaplacení dlužné částky. S tou si určitě nechte pomoci od advokáta a rozhodně nevolte vzory z internetu. Ty jsou totiž často plné chyb a kvůli tomu mohou vést nejen ke značné časové a mnohdy i finanční ztrátě, ale dokonce i k úplné prohře sporu. Pokud zvolíte služby Dostupného advokáta, máte jistotu, že bude žaloba správně podána a bude obsahovat všechny potřebné důkazy.
Pokud bude žaloba úspěšná, rozhodne soud o tom, že vám musí zaměstnavatel dlužnou mzdu uhradit do 15 dnů od doručení rozsudku. V případě, že by se tak nestalo, je třeba se obrátit na exekutora. Ten začne dlužnou mzdu po zaměstnavateli vymáhat.
Co když je zaměstnavatel v insolvenci?
Bohužel není neobvyklé, že zaměstnavatel neplatí mzdu jednoduše z toho důvodu, že na ní prostě nemá, protože je zadlužený. To si ověříte v insolvenčním rejstříku. Pokud proti němu bylo zahájeno insolvenční řízení, nemusíte svou pohledávku (dlužnou mzdu) nikde oznamovat. Vyplývá totiž automaticky z účetnictví nebo daňové evidence zaměstnavatele. Pokud ale chcete mít jistotu, přihlásit jí můžete. K tomu využijte formulář „Přihláška pohledávky“ na stránkách Insolvenčního rejstříku. Termín máte do dvou měsíců od vyhlášení úpadku.
Pokud zaměstnavatele v insolvenčním rejstříku nenajdete nenajdete, ale máte podezření, že je v platební neschopnosti, můžete vy sami k soudu podat insolvenční návrh. Zálohu na náklady insolvenčního řízení jakožto zaměstnanec neplatíte. K tomu, aby bylo insolvenční řízení zahájeno je nutné, aby měl zaměstnavatel více než dva věřitele (osoby, kterým dluží peníze) a uběhlo více než 30 dnů od data splatnosti.
Následně může být zahájeno insolvenční řízení nebo vyhlášena ochranná doba, tzv. moratorium. Ta trvá 3 měsíce a slouží k tomu, aby zaměstnavatel zaplatil své dluhy.
Obraťte se na úřad práce
Jakmile dojde k vyhlášení moratoria nebo zahájení insolvenčního řízení, můžete se obrátit na úřad práce s žádostí o uspokojení mzdových nároků. Tu je třeba podat písemně na kterémkoliv úřadu práce. Nejpozdější termín pro uplatnění nároků je 5 měsíců a 15 kalendářních dnů po zveřejněni informací o možnosti uplatnění mzdových nároků na úřední desce (tedy od vyhlášení moratoria nebo oznámení zahájení insolvenčního řízení).
Mzdový nárok je možné uplatnit maximálně na 3 kalendářní měsíce vaší práce. Za jeden měsíc práce vám úřad práce vyplatí mzdu ve výši odpovídající maximálně jeden a půl násobku průměrné mzdy v minulém roce.
Okamžité zrušení pracovního poměru
S nevyplacenou mzdou vám vzniká právo na okamžité zrušení pracovního poměru. Toho můžete využít 15 dnů po termínu splatnosti mzdy a musíte jej podat písemně, jinak neplatí. V tomto případě vám od zaměstnavatele náleží náhrada mzdy ve výši vašeho průměrného výdělku, která odpovídá délce výpovědní lhůty (obvykle 2 měsíce).
Tip na článek
Tip: Plánujete dát výpověď v práci? Ochráníme vaše práva! S námi máte jistotu, že vaše výpověď bude platná a vy nepřijdete o nic, na co máte dle pracovní smlouvy nárok. Vše vám pomůžeme vyřešit už do dvou dnů, pohodlně a on-line.
Shrnutí
Nevyplacení mzdy zaměstnavatelem je vážným porušením jeho povinností. Je důležité reagovat včas a využít dostupné možnosti, jako je podání podnětu inspektorátu práce, či případně podání žaloby. Zároveň můžete využít také uspokojení mzdových nároků od úřadu práce a okamžitě zrušit pracovní poměr.