Hlavní funkce úřadu práce – podpora a volná místa
I přes řadu ostatních služeb, hlavní náplní úřadu práce je podpora v nezaměstnanosti. Míří na něj tedy zejména lidé, kteří jsou momentálně bez práce. Úřad práce má totiž na starost vyplácení podpory v nezaměstnanosti a pomoc lidem s hledáním nového zaměstnání.
To ale neznamená, že se zde musíte registrovat vždy, když se ocitnete bez zaměstnání.
To je třeba udělat pouze v případě, že máte zájem o to, aby vám úřad s hledáním práce pomohl a v mezidobí vám byla poskytnuta podpora v nezaměstnanosti, která má za cíl pomoci vám přečkat období nezaměstnanosti. To, zda na podporu dosáhnete, se určuje mimo jiné podle toho, zda jste během posledních dvou let platili minimálně 12 měsíců důchodové pojištění.
Na základě vaší žádosti vás bude úřad práce vést v evidenci uchazečů o zaměstnání a aktivně vám bude hledat práci, která odpovídá vaším zkušenostem, kvalifikacím a zdravotní způsobilosti. Kromě toho bere pracovní úřad také ohled na možnost vašeho dojíždění za prací. Nabídnuta by vám měla být práce, která odpovídá minimálně 80% klasické týdenní pracovní doby. Až po roce je možné nabízet i poloviční úvazky. Mělo by se také jednat o pracovní smlouvu na dobu neurčitou nebo určitou s minimálně tříměsíční délkou trvání. Je ale třeba počítat s tím, že zaměstnání, které vám úřad práce najde, není možné až na výjimky odmítnou, jinak by to vedlo k vašemu vyřazení z evidence a odebrání podpory.
Související služba
Dostali jste výpověď z práce?
Byl-li s vámi jakýmkoliv způsobem ukončen pracovní poměr ze strany zaměstnavatele, ochráníme všechna vaše práva. S námi máte jistotu, že nepřijdete zkrátka.
Chci pomoct
- Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
- Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 5 kanceláří.
- 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
- Pro každý právní obor máme specialistu.
Kromě podpory v nezaměstnanosti poskytuje úřad práce i další druhy finanční podpory. Sem patří:
- Náhradní výživné: Vyplácí se nezaopatřenému dítěti, na které druhý rodič neplatí za podmínky, že byl podán návrh na exekuci nebo soudní výkon rozhodnutí.
- Dávky pro OZP: Sem patří příspěvek na mobilitu, příspěvek na zvláštní pomůcku a průkaz osoby se zdravotním postižením.
- Příspěvek na péči: Jedná se o příspěvek pro osoby, které z důvodu dlouhodobě špatného zdravotního stavu potřebují k normálnímu fungování pomoc jiné osoby.
- Dávky pěstounské péče: Sem patří veškeré příspěvky týkající se pěstounství – od příspěvku při převzetí dítěte až po odměnu pěstouna.
- Pomoc v hmotné nouzi: Patří sem příspěvek na živobytí, mimořádná okamžitá pomoc a doplatek na bydlení.
- Státní sociální podpora: Sem patří rodičovský příspěvek, příspěvek na dítě, porodné, pohřebné a příspěvek na bydlení.
- Náhrada nevyplacené mzdy: V případě neschopnosti zaměstnavatele zaplatit svým zaměstnancům mzdu nabízí úřad práce náhradu nevyplacené mzdy.
Tip na článek
Tip: Soudíte se s bývalým partnerem o výživné? Jsme připraveni bojovat za vaše práva. Posoudíme vaše šance na úspěch u soudu a navrhneme takové řešení, které povede k nejlepšímu možnému výsledku.
Další služby úřadu práce
Jak už jsme avizovali, úřad práce není jen o dávkách a pomoci nezaměstnaným. Nabízí i řadu dalších služeb. Mezi tyto služby patří:
Poradenství
Úřad práce nabízí všem uchazečům i zájemcům o zaměstnání poradenské služby zdarma. Ty probíhají formou individuálních konzultací i skupinového poradenství. Poradenských služeb zde přitom najdete celou řadu. Můžete tak zvolit poradenské služby zaměřené na volbu povolání, pomoc při vytváření životopisu a zlepšení sebeprezentace na trhu práce, poradenství k podnikání a finanční gramotnost nebo třeba právní poradnu.
Tip na článek
Tip: Právní poradnu nabízí i Dostupný advokát. Hledáte odpověď na konkrétní právní otázku? Napište nám ji a do 48 hodin budete mít k dispozici odpověď od některého z našich advokátů.
Kromě toho poskytuje úřad práce poradenské služby zaměřené na speciální skupiny obyvatel. Jedná se například o pomoc studentům základních a středních škol s volbou povolání, poradenskou pomoc osobám se zdravotním pojištěním nebo lidem, kteří mají dlouhodobě problém najít si práci.
Rekvalifikace
Úřad práce poskytuje také možnost rekvalifikace a získání nových odborných dovedností. K tomu, abyste mohli získat nárok na bezplatnou rekvalifikaci musíte být zájemcem nebo uchazečem o zaměstnání, mít odpovídající předpoklady pro úspěšné splnění kurzu a následné vykonávání profese, musíte být zdravotně způsobilí a rekvalifikace pro vás musí být potřebná a účelná. To znamená, že vám vaše současná kvalifikace neumožňuje získat práci a rekvalifikace by vám v tomto měla pomoct.
Velkou výhodou je, že v době rekvalifikačního kurzu máte jako uchazeč o zaměstnání nárok na podporu. Ta činí 60 % vašeho posledního průměrného měsíčního výdělku. Je ale třeba brát v potaz to, že kdybyste se rozhodli rekvalifikační kurz nedokončit, budete ho muset uhradit. To stejné platí i pro případ, že byste následně odmítli nastoupit do zaměstnání, které vám pracovní úřad najde na základě vaší nové kvalifikace.
Práce v zahraničí
Úřad práce dále nabízí pomoc s mezinárodní mobilitou pracovní síly prostřednictvím poradenské a informační sítě EURES. Nabízí tak řadu služeb pro zájemce o práci v zahraničí a zaměstnavatelům se zájmem o zahraniční pracovníky. Konkrétně se jedná o země Evropské unie, Norsko, Island, Lichtenštejnsko a Švýcarsko.
Součástí této služby je zveřejňování nabídek volných míst, pomoc s jejich hledáním a poradenství. Těchto služeb může přitom využít kdokoliv, nemusí se tedy jednat ani o uchazeče ani zájemce o zaměstnání. U většiny profesí je ale podmínkou znalost německého nebo anglického jazyka.
Projekty ve spolupráci s EU
Pracovní úřad nabízí ve spolupráci s Evropskou unií řadu zajímavých projektů zaměřených na různé skupiny obyvatel s různými potřebami. Mezi celorepublikovými projekty tak můžete narazit například na podporu vzdělávání zaměstnanců, která přispívá zaměstnavatelům na různá školení pro jejich zaměstnance. Dále s projektem Věk není překážkou, který má za cíl podpořit starší osoby na trhu práce nebo s projektem Záruky pro mladé, který má mladým lidem umožnit získat odbornou praxi a pomoci jim tak s hledáním zaměstnání v jejich oboru.
Kromě celorepublikových projektů existují i projekty zaměřené na specifické kraje, které zohledňují místní problémy. Často se přitom jedná o projekty zaměřené na znevýhodněné skupiny obyvatel, jako jsou mladí či staří lidé nebo lidé se zdravotním postižením.
Tip na článek
Tip: Jak by se mohla zvýšit prosperita v naší zemi? Expertní poradci české vlády přišli s řešením zdánlivě paradoxním. Jedním z dílčích receptů by podle nich mohlo být omezení práv zaměstnanců a jejich zjednodušené propouštění. Inspiraci má tato cesta v dánském modelu Flexicurity, který se v Dánsku jeví být funkční a efektní. V čem spočívá a jak by jej bylo možné aplikovat na české poměry?
Zveřejnění životopisu
Úřad práce umožňuje nahrání vašeho životopisu, který se následně stává dostupným pro zaměstnavatele. Jedná se tedy o pasivní způsob hledání práce, kdy zaměstnavatelé oslovují vás. Životopis zde může vložit opět kdokoliv.
Nabídka volných míst pro všechny
V neposlední řadě slouží pracovní úřad jako portál s širokou nabídkou volných pracovních míst. Umožňuje hledání pomocí charakteru práce a místa jejího výkonu s omezením dojezdové vzdálenosti. Naleznete zde širokou nabídku prací. Od vysoce kvalifikovaných, jako jsou lékařské nebo právnické pozice až po práce nevyžadující vůbec žádné vzdělání ani zkušenosti, jako jsou pracovníci ve výrobě či úklidoví pracovníci.