Kapitoly článku
Od kdy do kdy se jedná o „práci v noci“?
Je zřejmé, že práce v noci je pro lidský organismus náročná a může nepříznivě ovlivňovat naše zdraví. O to více, pokud pracovník koná práci v nočních hodinách pravidelně. Proto zákoník práce stanoví různá pravidla, aby zaměstnancovo zdraví ochránil. Jak přesně jsou ale noční hodiny vymezeny? Zákoník práce stanoví, že noční prací je práce konaná v noční době, a to je doba mezi 22. a 6. hodinou.
Kdo je „zaměstnanec pracující v noci“?
Ne každý, kdo pracuje mezi 22. a 6. hodinou je však automaticky chráněn, jako tzv. „zaměstnanec pracující v noci“. Tyto dva pojmy totiž zákoník práce rozlišuje. Každý pracovník, který odpracuje nějakou část své směny mezi 22. a 6. hodinou má nárok na příplatek za práci v noci a vy jako zaměstnavatel musíte u každého zaměstnance přesně evidovat, kolik „noční práce“ pracovník odvedl. Ale pouze pracovník, který vykonává noční práci pravidelně a v určitém rozsahu, má nárok na zvýšenou ochranu zdraví při práci jako tzv. „zaměstnanec pracující v noci“.
Zjednodušeně lze říci, že „zaměstnancem pracujícím v noci“ je pracovník, který odpracuje během noční doby (tedy mezi 22. a 6. hodinou) nejméně 3 hodiny ze své pracovní doby v rámci 24 hodin po sobě jdoucích v průměru alespoň jednou týdně. Pokud tedy zaměstnáváte například pekaře, který svou směnu začíná vždy v 5:30 (od pondělí do pátku), pak tento pracovník denně pracuje v noci (v době od 5:30 do 6:00), ale nejedná se o „zaměstnance pracujícího v noci“, protože v souhrnu za celý týden v noci odpracuje pouze 2,5 hodiny.
Do jaké kategorie noční práce spadá?
Práce se dělí do čtyřech kategorií dle rizikovosti. Práce v noci přitom bývá řazena do druhé nebo třetí kategorie. Do druhé kategorie spadá v případě, že se jedná o práci na třísměnný provoz, ve kterém se noční střídá s denní a odpolední prací. U této kategorie práce se očekává nepříznivý vliv na zdraví pouze ve výjimečných případech. Do třetí kategorie pak práce v noci spadá v případě, že zaměstnanec vykonává pouze noční směny. Do této kategorie spadají ty práce, při kterých se opakovaně objevují nemoci z povolání nebo nemoci související s prací.
Příplatek za noční práci
Každý zaměstnanec, který pracuje v noci (a to jak ten, který pracuje v noci jen nárazově, tak i ten, který tak pracuje pravidelně a nad rámec zákonného rozsahu) má nárok na příplatek za noční práci nejméně ve výši 10 % průměrného výdělku. Je však možné, abyste si se svým zaměstnancem sjednali jinou minimální výši a způsob určení příplatku. Pokud tedy bude zaměstnanec souhlasit, je možné si s ním domluvit i nižší výši příplatku za noční práce. V každém případě doporučujeme, abyste měli takovou dohodu písemně, například v pracovní smlouvě.
Řešení právního problému na míru
Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.
Pozor na délku směny
Pokud zaměstnáváte pracovníky, kteří splňují kritéria „zaměstnanců pracujících v noci“, máte jako zaměstnavatel i další povinnosti. Vždy musíte hlídat délku směny a pamatovat na to, že délka směny „zaměstnance pracujícího v noci“ nesmí překročit 8 hodin v rámci 24 hodin po sobě jdoucích (z provozních důvodů je možné toto období určitým způsobem prodloužit, což přesně stanoví zákoník práce).
Tip: Více o pravidlech pracovní doby a délky směn se dozvíte v našem článku.
Každé 2 roky na preventivní prohlídku
Součástí ochrany „zaměstnanců pracujících v noci“ jsou i častější lékařské prohlídky u závodního lékaře. Dříve byli „zaměstnanci pracující v noci“ povinně vysíláni na závodní prohlídky každý rok. Od listopadu 2017 se lhůta prodloužila a vy jako zaměstnavatel byste měli své „zaměstnance pracující v noci“ posílat na pravidelnou lékařskou prohlídku každé 2 roky. Pokud bude „zaměstnanec pracující v noci“ uznán lékařem nezpůsobilým pro noční práci, musíte ho jako zaměstnavatel převést na jinou práci. Pokud je nezpůsobilost jen dočasná, máte jako zaměstnavatel ztíženou možnost dát takovému zaměstnanci výpověď.
Vybavení pracoviště – možnost přivolat záchranku a ohřát si jídlo
Další důležité povinnosti zaměstnavatele vztahující se k noční práci, se týkají pracoviště. Podle zákoníku práce musíte jako zaměstnavatel vybavit pracoviště, na kterém se pracuje v noci, prostředky pro poskytnutí první pomoci, včetně zajištění prostředků umožňujících přivolat rychlou lékařskou pomoc (tedy například zde mít funkční telefon) a také byste měli zaměstnancům poskytnout přiměřené sociální zajištění, zejména možnost občerstvení (tedy například zřídit kuchyňku s mikrovlnkou).
Kdy nemůžeme po zaměstnanci noční práci požadovat?
Závěrem je potřeba ještě upozornit, že v určitých případech noční práci po zaměstnanci požadovat nemůžete. Kupříkladu mladiství zaměstnanci (tedy osoby mladší 18-ti let) v noci pracovat mohou jen s určitými velmi striktně omezenými výjimkami. Pokud jde o těhotné zaměstnankyně či maminky do 9-ti měsíců po porodu, tam zákoník práce nechává volbu na nich. Když vás jako zaměstnavatele požádají o přeřazení na denní práci, jste povinni jim vyhovět.
Nenašli jste odpověď na svou otázku? Je váš problém ohledně noční práce komplikovanější? Jsme připraveni zodpovědět vaše otázky, zhodnotit, zda postupujete správně a dodržujete všechny povinnosti spojené s noční prací, případně poradit jak nedostatky napravit.