Stali jste se někdy obětí pomluvy? Představme si například situaci, kdy někdo začne opakovaně zveřejňovat na různých sociálních sítích vaši upravenou fotografii, která naznačuje, že něco kradete v obchodě.
Stali jste se někdy obětí pomluvy? Představme si například situaci, kdy někdo začne opakovaně zveřejňovat na různých sociálních sítích vaši upravenou fotografii, která naznačuje, že něco kradete v obchodě.
Co všechno může být zásahem do cti a důstojnosti? Jak se můžete bránit? Co lze po škůdci požadovat? Co všechno za zveřejnění nepravdivých nařčení hrozí?
Občanský zákoník stanoví, že úplně každý má právo na ochranu svého života a zdraví, jakož i svobody, cti, důstojnosti a soukromí. V první části seriálu o ochraně osobnostních práv se podíváme na ochranu cti člověka. Nikdo si totiž nemusí nechat líbit urážky a nevhodné komentáře. Tím méně je nutné trpět zjevně nepravdivé tvrzení uvedené v úvodu, zvláště pokud to poškozuje vaši práci nebo rodinu.
Jak definovat čest, je filozofická otázka, která nemá jasnou definici. Nám však jde o praktickou stránku věci. Dnes se vychází z toho, že člověk se sice může chovat nečestně, ale nikdy se nemůže stát člověkem zcela bezectným, kterého je dovoleno bezdůvodně urážet. O dobrou pověst přijít můžete, ale cti se úplně nezbavíte nikdy.
K zásahu do cti a jejímu porušení dochází např. zveřejněním nepravdivých informací nebo pravdivých, ale hrubě zkreslených skutečností. Dále pak různými fotomontážemi, vulgární kritikou či např. zásahem do presumpce neviny.
Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.
Člověk, jehož čest byla dotčena, má právo se domáhat, aby:
Právo na ochranu osobnosti je sice osobní, nicméně po smrti dotčené osoby je může uplatňovat kterákoli z jí blízkých osob. Osoby veřejného zájmu, účastnící se veřejných debat, však musí strpět větší míru kritiky. To se netýká jen politiků, ale např. i různých „celebrit“.
Zadostiučinění se poskytuje především ve formě veřejné omluvy (tzv. morální satisfakce). Teprve pokud by pouhá omluva vzhledem k závažnosti zásahu nestačila, může být přiznáno finanční zadostiučinění.
Výše záleží na mnoha faktorech. Čím vyšší částka je požadována, tím více je nutné prokázat tíživé následky na osobě poškozeného, na jeho zdraví, na jeho rodině či třeba na jeho práci a podnikání. Bankéř si například nemůže dovolit být spojován s defraudací. Vychovatel zase s nezávazným sexuálním chováním. Soudy zde postupují velmi různorodě a hodnotí vždy konkrétní dopady na život poškozeného a jeho rodiny v individuálním případě. Je proto dobré je co nejvíce prokázat.
Kromě soukromé žaloby je často vhodné se obrátit i na polici nebo ještě lépe na státní zastupitelství s trestním oznámením.
Platí totiž, že “kdo o jiném sdělí nepravdivý údaj, který je způsobilý značnou měrou ohrozit jeho vážnost u spoluobčanů, zejména poškodit jej v zaměstnání, narušit jeho rodinné vztahy nebo způsobit mu jinou vážnou újmu, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok za pomluvu”.
Pokud to učiní tiskem, filmem, rozhlasem, televizí, veřejně přístupnou počítačovou sítí (na internetu) nebo jiným obdobně účinným způsobem, může být potrestán až dvouletým trestem. Kdo jiného lživě obviní z trestného činu, může být navíc souzen i za křivé obvinění a v extrémním případě odsouzen až na 8 let odnětí svobody.
S pojmem újma se v českém právu setkáváme v mnoha různých podobách. Typicky jej zmiňujeme v souvislosti s náhradou škody v občanskoprávních sporech, nicméně výše způsobené škody či míra újmy má svůj význam i v právu trestním, kdy odůvodňuje použití vyšší trestní sazby. V rámci práva životního prostředí pak známe pojem ekologická újma. Co se za těmito pojmy skrývá a jak se jednotlivá výše újmy určuje? Na to jsme se zaměřili v našem článku.
Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.
Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.
Není to poprvé, co spolupracuji s touto právní kanceláří. Má zadání jsou od jednoduchých výpovědí ke složitějším uzavíráním smluv, zejména ve skutečnostech, na které zákon nepamatuje. Ani toto není problémem pro tuto právní kancelář. Pokud klient akceptuje to, že i záporná odpověď – ve smyslu dál do toho nepůjdeme – je vlastně řešením. A tady Není to poprvé, co spolupracuji s touto právní kanceláří. Má zadání jsou od jednoduchých výpovědí ke složitějším uzavíráním smluv, zejména ve skutečnostech, na které zákon nepamatuje. Ani toto není problémem pro tuto právní kancelář. Pokud klient akceptuje to, že i záporná odpověď – ve smyslu dál do toho nepůjdeme – je vlastně řešením. A tady jako klient pociťuji sílu právní kanceláře, že je věc konzultována z různých úhlů a pozor, peníze zde nejsou na prvním místě. Zastupitelnost kvality kvalitou doplněním z jiné oblasti- já říkám za rohem, co se přirozeně hned nevidí – může být rada od právníka pro klienta nesrozumitelnou, ale pokud klient věnuje maximální péči konzultaci a skutečně odevzdává pravdivé a snaží se i úplné informace, nemůže být negativní odpověď – ve smyslu dál do toho nepůjdeme – negativní, ale konstruktivní. A proto souhlasím s názorem že pravdivé informování kanceláře již od počátku (člověk sám bez vzdělání a právnické praxe není neomylný) zjednodušuje další postup a řešení vznikají takříkajíc současně, ve spolupráci. Zastupitelnost, ochota pomoci, rychlost, dozeptání se bez obavy z navýšení ceny vytváří prostor 50% na 50%. Obě strany jsou stejně zainteresované na výsledku. Proto si i příště vyberu toto právní kancelář.