Pomluva – kdy je trestným činem a jak se bránit?

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.
7. července 2024
6 minut čtení
6 minut čtení
Trestní právo

Pomlouvá se od nepaměti. S rozvojem internetu může mít pomluva ale mnohem širší dopad a šířit se rychlostí blesku. Pomluvy tak mohou být mnohem nebezpečnější. Na druhou stranu nám právo poskytuje nástroje, pomocí nichž se lze pomluvám bránit. Které to jsou a kdy je využít?

Pomlouvající dívky v parku

Trestný čin pomluvy

Co o pomlouvání jiných osob říká trestní zákoník? Lze stíhat cokoliv, co nepravdivého o jiném vypustím? Nikoliv. Pomluvy lze stíhat jen případy nejzávažnějších zásahů do osobnostních práv, které nelze účinně napravit prostředky soukromého práva.

Trestní zákoník na pomluvu pamatuje v ustanovení § 184, kde říká, že kdo o jiném sdělí nepravdivý údaj, který je způsobilý značnou měrou ohrozit jeho vážnost u spoluobčanů, zejména poškodit jej v zaměstnání, narušit jeho rodinné vztahy nebo způsobit mu jinou vážnou újmu, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok. Vyšší trestní sazba, tedy odnětí svobody až na dva roky či zákaz činnosti se týká pomluvy spáchané tiskem, filmem, rozhlasem, televizí, veřejně přístupnou počítačovou sítí nebo jiným obdobným způsobem.

Pojďme si zdůraznit, co odlišuje pomluvy charakterizované jako trestný čin od relativně běžných komentářů na jiné osoby. Trestný čin pomluvy musí obnášet následující znaky:

  • Zveřejněný výrok je nepravdivý – pokud bulvár odhalí, že má známý politik vedle své manželky i milenku, ale článek se zakládá na pravdě, o pomluvu nejde bez ohledu na to,jakou újmu mu tento text způsobí.
  • Výrok je způsobilý ohrozit značnou měrou vážnost, například v rodině či zaměstnání. Zde je podstatný pojem “značnou měrou” – což může v praxi znamenat například rozvod, vyhazov z práce nebo například zhatí plány obchodní, odklon obchodních partnerů apod.
Tip na článek

Tip: Až dvě třetiny trestních oznámení jsou odloženy. Jak tedy správně postupovat při podání trestního oznámení, kdo ho může podat a které tři věci si pohlídat, než tak učiníte? Na to se zaměříme v našem článku.

Jak reagovat na pomluvy a jak se proti nim právně bránit?

Zcela banální pomluvy (myšleno z hlediska práva) – například když dvě kamarádky pomlouvají vzhled té třetí – je třeba prostě ignorovat, případně zkoušet vysvětlit tváří v tvář pomlouvajícímu. Jistě vás může takový čin lidsky mrzet. Ale z hlediska práva zde toho k řešení mnoho není.

První možností obrany je podání občanskoprávní žaloby u místně příslušného okresního soudu. Tato možnost vychází z občanského zákoníku, který říká, že každá fyzická osoba má právo na ochranu své osobnosti, života a zdraví, občanské cti a lidské důstojnosti, jakož i soukromí, svého jména a projevu osobní povahy. V rámci řízení se posuzuje zda daná pomluva zasáhla např. do soukromí pomlouvané osoby, do její cti, vážnosti apod. a jaký to pro tuto osobu mělo důsledek. Výsledkem může být domožení se toho, že je od neoprávněného zásahu upuštěno, případně veřejné omluvy či finančního odškodnění způsobené újmy. Prvním krokem k nápravě může být předžalobní výzva. Často se díky ní úplně soudu vyhnete. Je však zpravidla potřeba, aby byla sepsaná advokátem.

 

Související služba

Zajistíme pro vás rychlý přístup ke spravedlnosti

Předžalobní výzva je nejefektivnější a nejlevnější způsob, jak ochránit vaše práva. Slouží především jako poslední varování před žalobou, aniž byste ovšem museli platit soudní poplatek a riskovat v krajním případě hrazení nákladů sporu protistraně.

Chci se poradit

  • Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
  • Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 5 kanceláří.
  • 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
  • Pro každý právní obor máme specialistu.

Pokud by uvedená pomluva mohla způsobit zesměšnění pomlouvané osoby nebo jí přivodit újmu na cti, mohlo by se jednat o přestupek. Přestupkový zákon hovoří o jednání, které „jinému ublíží na cti tím, že ho zesměšní nebo ho jiným způsobem hrubě urazí“. V takovém případě lze oznámit protiprávní jednání místně příslušnému obecnímu úřadu, který jej projedná ve správním řízení. Je třeba přesně popsat, o jakou pomluvu se jednalo, kdo a kdy ji vyřkl a jaké dopady pomluva měla. V rámci přestupkového řízení může být pomlouvajícímu uložena povinnost zaplatit pokutu až 15 tisíc korun, omluvit se pomlouvané osobě, případně i povinnost nahradit pomlouvané osobě újmu, která jí byla šířením nepravdivé informace způsobena.

O trestném činu pomluvy hovoříme tehdy, pokud je pomluva opravdu významná a intenzivnější a má větší potenciál škodit. Může tak značnou měrou ohrozit vážnost pomlouvané osoby u spoluobčanů, poškodit ji v zaměstnání, narušit její rodinné vztahy (v důsledku pomluvy dojde k rozvratu manželství či k zpřetrhání jiných rodinných vazeb), nebo jí způsobit jinou vážnou újmu. Představme si třeba situaci, kdy o známém duchovním činiteli z katolické církve zveřejní noviny (nepravdivý) článek o tom, že je homosexuál a má několik sexuálních partnerů a zveřejní fiktivní rozhovor s jedním z nich. Ten může velmi záhy způsobit konec jeho kariéry a závažně ovlivnit i soukromý život dotyčného. Proti tomuto typu pomluv je možné domáhat se ochrany práv a oprávněných zájmů podáním trestního oznámení, kdy se danou záležitostí bude zabývat Policie ČR a následně bude trestný čin řešen v rámci trestního soudnictví.

Tip na článek

Tip: Nemusíte být pachatelem trestného činu, ba dokonce jej ani plánovat, a přesto se vás může trestní řízení bezprostředně týkat. Stačí, když vám někdo ukradne kolo větší hodnoty, a již jste jeho součástí coby poškozený. Jakákoliv role v trestním procesu je sice nezáviděníhodná, ale všem zúčastněným se znalost jednotlivých fází trestního řízení vyplatí. Blíže se tímto tématem zabýváme v našem samostatném článku.

Co podmiňuje možnost využití trestního řízení?

Jak jsme již výše zmínili, pro podání trestního oznámení a zahájení trestního řízení nestačí to, že nás někdo pomlouval a způsobil nám tím újmu. Mělo by být rovněž zřejmé, že situaci nelze účinně napravit prostředky soukromého práva. K tomu se velmi detailně vyjádřil ve svém nálezu také Ústavní soud.

V rozhodnutí č. II. ÚS 474/19 se věnoval recenzí advokátní kanceláře, kterou stěžovatelka zveřejnila ve znění: „Naprosto neseriózní jednání. Otřesná zkušenost. Spojil se s protistranou a chtěl stáhnout mou soudní žalobu. Musela jsem okamžitě vypovědět svou plnou moc. Podala jsem na něj žalobu k soudu ohledně vrácení zálohy. Neprovedl jediný právní úkon, přesto shrábnul mých 18 tis. Kč jako zálohu.”

V průběhu trestního řízení byla tvrzení spolehlivě vyvrácena a tvrzení stěžovatelky označeno za pomluvu. Recenze navíc byla způsobilá značnou měrou ohrozit vážnost advokáta u spoluobčanů a poškodit jej v zaměstnání. Soud nakonec uložil stěžovatelce trest při dolní hranici zákonné trestní sazby.

Podle Ústavního soudu nebyly sporné otázky skutkové; jinými slovy nerozporoval že se věc skutečně stala tak, jak ji soudy popsaly. Zdůraznil ovšem “zásadu subsidiarity trestní represe, respektive princip ultima ratio”. Dle tohoto principu se prostředky trestního práva mají a musejí užívat jen tehdy, pokud užití jiných prostředků právního řádu nepřichází v úvahu, neboť již byly vyčerpány nebo jsou zjevně neúčinné či nevhodné.

Trestní právo totiž nemůže sloužit jako prostředek nahrazující ochranu práv a právních zájmů jednotlivce v oblasti soukromoprávních vztahů.

Z toho důvodu i trestný čin pomluvy se má týkat pouze těch nejzávažnějších jednání a zásahů do osobnostních práv (cti a dobré pověsti jednotlivce), jelikož účelem trestního práva není upravovat běžné pomlouvačné jednání napříč populací.

Jaký trest za pomluvu hrozí?

Soud může pomlouvajícímu uložit trest odnětí svobody až na jeden rok.

V případě, že je čin spáchán tiskem, filmem, rozhlasem, televizí, veřejně přístupnou počítačovou sítí nebo jiným účinným způsobem, pak hrozí pachateli odnětí svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti bude pachatel potrestán. Soud může rovněž uložit nahradit újmu, kterou pachatel pomlouvané osobě způsobil.

 

Sdílejte článek


Neodpověděl vám článek na váš problém? Zeptejte se umělé inteligence

Související služba

Předžalobní výzva

Zastaneme se vás, když někdo poruší vaše práva. Zpracujeme pro vás kompletní předžalobní výzvu a postaráme se, abyste dostali zpět to, co vám patří. Záležitost odbavíme rychle, bezchybně a profesionálně. Zaplatit můžete až po poskytnutí služby.

Chci pomoct

Autor článku

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let a rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s právními problémy.

Vzdělání
  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Mohlo by vás také zajímat

Vyřešíme i váš právní problém

Váš problém můžeme probrat on-line i osobně

Najdete nás v 5 městech

Rychlé kontakty

+420 775 420 436
(Po–Pá: 8–18)
Pravidelně komentujeme právní dění a novinky pro média
Dostupný advokát © 2013-2024
Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika (CC BY-NC-SA 3.0 CZ)