Samozřejmě platí, že alkohol či jiné omamné látky jsou na pracovišti zakázané. Ovšem nastává problém, jak to uhlídat?
Samozřejmě platí, že alkohol či jiné omamné látky jsou na pracovišti zakázané. Ovšem nastává problém, jak to uhlídat?
Může zaměstnavatel namátkově provádět testy na drogy či na alkohol? A jak postupovat v situaci, kdy má zaměstnavatel podezření či dokonce důkaz o tom, že zaměstnanec skutečně byl v práci “pod vlivem” nebo si během přestávky “zpříjemnil” den pomocí marihuany?
Každý zaměstnanec je povinen dbát podle svých možností o svou vlastní bezpečnost, o své zdraví i o bezpečnost a zdraví fyzických osob, kterých se bezprostředně dotýká jeho jednání, případně opomenutí při práci. Znalost základních povinností vyplývajících z právních a ostatních předpisů a požadavků zaměstnavatele k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci je nedílnou a trvalou součástí kvalifikačních předpokladů zaměstnance. Jinými slovy, zaměstnanec musí dodržovat BOZP, tedy bezpečnost a ochranu zdraví při práci.
Mimo jiné se k tomu vztahuje i povinnost nepožívat alkoholické nápoje a nezneužívat jiné návykové látky (dle zákona o návykových látkách) na pracovištích zaměstnavatele a v pracovní době i mimo tato pracoviště. Stejně tak i nekouřit na pracovištích a v jiných prostorách, kde jsou účinkům kouření vystaveni také nekuřáci.
Zákaz požívání alkoholických nápojů se nevztahuje na zaměstnance, kteří pracují v nepříznivých mikroklimatických podmínkách, pokud požívají pivo se sníženým obsahem alkoholu. Tyto podmínky existují např. v hutích, slévárnách, sklárnách. Dále se zákaz nevztahuje na zaměstnance, u nichž požívání těchto nápojů je součástí plnění pracovních úkolů nebo je s plněním těchto úkolů obvykle spojeno (například vinaři, degustátoři,…)
Pokud zaměstnavatel vydá písemný pokyn, je nutné, aby se zaměstnanec dostavil na testy, aby se zjistilo, zda není pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek. Tuto zkoušku provádí zaměstnavatel při podezření, ale může toto opatření zavést i pravidelně. Pokud by totiž došlo k pracovnímu úrazu nebo škodě či újmě, kterou způsobil opilý zaměstnanec, nemusí zaměstnavatel tuto újmu nahradit. Je to ale nutné nějakým způsobem dokázat.
Zkouška se provádí klasicky testerem na alkohol, nebo v případě jiných drog se dělá jednoduchý test slin, zaměstnanec si do úst vloží speciální houbičku, na kterou nanese sliny. Ty se poté přenesou do testeru a lakmusový papírek ukáže přítomnost drog. Pokud je test pozitivní, ale zaměstnanec nesouhlasí s výsledkem, nebo odmítá testování zaměstnavatelem bez vážných důvodů, musí se podrobit lékařskému vyšetření krve nebo moči. Pokud odmítá i tuto formu testování, hledí se na něj, jako by byl pod vlivem a přichází sankce s tím spojené.
Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.
Pokud se prokáže přítomnost alkoholu, nebo jiných omamných látek u zaměstnance, neznamená to automaticky, že může dostat okamžité zrušení pracovního poměru nebo i výpověď. Okamžité zrušení je možné pokud došlo k porušení pracovní kázně zvlášť hrubým způsobem, například řidič autobusu vezl pod vlivem alkoholu cestující a způsobil dopravní nehodu.
Výpověď může zaměstnavatel dát zaměstnanci, pokud došlo k závažnému porušení povinností zaměstnance. Ve většině případů bude požití alkoholu závažným porušením. Avšak jak řekl nejvyšší soud „za situace, kdy byla žalobci rozborem vzorku krve zjištěna hodnota 0,11 g/kg alkoholu v krvi, která se považuje za neprůkaznou, nelze konstatovat, že zaměstnanec vstoupil pod vlivem alkoholické látky na pracoviště zaměstnavatele a výpověď z pracovního poměru je tak neplatná.“ Jednalo se o administrativního pracovníka, který pracoval u zaměstnavatele bez jediného problému 18 let, k čemuž soud také přihlédl. Postih za alkohol nebo jiné omamné látky na pracovišti závisí vždy na konkrétních okolnostech.
Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.
Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.
Jít osobně za advokátem mně přišlo dost nepříjemné. S Dostupným advokátem jsem ale všechno vyřídil bez toho, abych se s kýmkoli vůbec musel setkat. Koupil jsem u něj konzultaci, protože mě zaměstnavatel vyslal na dlouhodobou pracovní cestu do dost exotické země, aniž by mi cokoli vysvětlil a já jsem ani nevěděl, na co mám nárok. Advokát přes skype příjemný, (zobrazit více) služba rychlá, můžu jen doporučit.