Ondřej Preuss
Řešení právního problému na míru
Máme 1 variantu řešení vašeho problému
Zobrazit

Co všechno znamená pracovní úraz?

Co je to vlastně ten pracovní úraz, může se za pracovní úraz pokládat cesta do práce? A co úraz na pracovní cestě, na co si dát pozor a jaká je náhrada za pracovní úraz se dozvíte v tomto článku.

Kolega ošetřuje zraněnou nohu zaměstnance
2 minuty čtení
26. 10. 2018

Stručně můžeme říci, že pracovní úraz je poškození zdraví nebo smrt zaměstnance, k nimž došlo při, nebo pro plnění pracovních úkolů krátkodobým, náhlým a násilným působením vnějších vlivů.

Nestačí tedy, že se vám úraz přihodí na pracovišti, musí to být při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti. To jsou například úkony prováděné obvykle během práce, ale také před počátkem práce, například převlékání do pracovního oděvu na pracovišti.

Také úkony obvyklé po skončení práce, během přestávky na jídlo a oddech konané v areálu zaměstnavatele. Pokud ale jdete v době pauzy na oběd mimo areál zaměstnavatele do restaurace a zakopnete, o pracovní úraz se nejedná. To samé platí o cestě do zaměstnání a zpět. Důležité je tedy určení místa, kde k úrazu došlo. Pokud se vám úraz přihodí na parkovišti před areálem zaměstnavatele, o pracovní úraz nejde.

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 490 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Pracovní cesta

Zaměstnanec na pracovní cestě nemusí trávit veškerý čas pouze činnostmi souvisejícími s plněním pracovních úkolů. Taková pracovní cesta může mít různé úseky, z nichž jen některé jsou hodnoceny jako pracovní činnost, není tedy pravidlem, že každý úraz na pracovní cestě je úrazem pracovním.

Pokud například zaměstnanec, vyslaný do přímořského města, si zajde ve volném čase zaplavat a utopí se, zcela evidentně neplnil pracovní úkoly, ani neplaval v přímé souvislosti s nimi. Složitější situace může nastat, třeba pokud zaměstnanec drobně změní cestu, například z hotelu, kde bydlí, nezamíří přímo na pracovní schůzku, ale cestou si zajede do vyhlášeného místního obchodu koupit hodinky, nebo se pokochat výhledem na město z nedaleké vyhlídky. Opět hraje velkou roli to, v jakém okamžiku i místě se daný úraz přihodil

Náhrada za pracovní úraz

Zaměstnavatel musí zaměstnanci nahradit škodu nebo nemajetkovou újmu nehledě na to, že dodržel veškeré bezpečnostní a jiné důležité právní předpisy, tedy i pokud pro zaměstnance na pracoviště instaloval veškeré bezpečnostní prvky, dostatečně kontroloval dodržování bezpečnostních předpisů atd… Pokud však zaměstnavatel prokáže, že postižený zaměstnanec porušil bezpečnostní předpisy, se kterými byl řádně seznámen a tím vznikl úraz, může se povinnosti nahradit škodu či újmu vyhnout. To samé platí, pokud úraz vznikl v důsledku opilosti nebo zneužití návykových látek zaměstnancem. Tyto skutečnosti musí však být jedinou příčinou pracovního úrazu.

Vedle pracovního úrazu existuje také za nemoc z povolání, tu je nutno od pracovního úrazu odlišit. Na rozdíl od něj vzniká postupně a v důsledku výkonu práce.

blogRightBoxTop

Nechte si poradit od právníků online

Váš případ posoudíme a navrhneme, jak ho vyřešit za 490 Kč.

  • Vše zvládneme online
  • Požadavky řešíme do druhého dne
  • Předem víte, kolik zaplatíte
  • Zkušený tým 6 specialistů
Zbývá 500 znaků

Řešíte obdobný problém?

Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 490 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

490 Kč
Chci pomoct
Předem dané ceny
Od začátku víte, kolik a za co platíte.
Vše zvládneme online
Takže ušetříte čas i peníze za dopravu.
Pracujeme rychle
90 % požadavků vyřešíme do druhého dne.
Zkušený tým
Pro každý právní obor máme specialistu.

Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli…

…nebo mu přidejte hodnocení

Zatím nehodnoceno

Autor článku

medailonek-preuss

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let. Rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s pracovními problémy, řeší za ně převod nemovitosti nebo poradí s autorskou licencí.

Vzdělání

  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Recenze služby Dostupný advokát

Pavel Kasal

před 1 rokem

Při předčasném odstoupení od operativního leasingu mi byla vyúčtována nesmyslně vysoká částka za to, že se vůz údajně prodal za podstatně nižší cenu, než byla jeho tržní hodnota. To se mi samozřejmě nezdálo, a tak jsem se obrátil na Dostupného advokáta, který se velice rychle seznámil s celým případem a následně mi doporučil možné varianty, (zobrazit více) jak se bránit. Samozřejmě mi pomohli připravit potřebné podklady. Díky nim jsem musel uhradit pouze zlomek původní částky a tím ušetřil desetitisíce korun.

Martin Dědina

před 12 měsíci

Rychlost i kvalita za rozumnou cenu, určitě dostupnou pro každého. Doporučuji služby Dostupného advokáta a schopných svěřenců pana Preusse.

Tomáš Rufer

před 11 měsíci

Kvalitu právní služby posoudit neumím, ale co umím posoudit, jsou její výsledky. Tato firma se mi už dost vyplatila. Mám pocit, že při spolupráci jde o to, abych řešenou situaci vždy pochopil a ne jen dostal suchou zprávu v právnickém jazyce. Řekl bych, že teamu jde o mou spokojenost.


Zobrazit všechny reference

Mohlo by vás také zajímat

Skupina lidí na školení poslouchá přednášejícího

BOZP – kdy, jak často a koho školit?

Pod pojmem „Bezpečnost a ochrana zdraví při práci“ (BOZP) se skrývá celá řada problematik a pravidel, od hodnocení rizik, ochranné pomůcky, řešení pracovních úrazů po školení zaměstnanců.

27. 11. 2018
Jak se bránit výpovědi na hodinu

Kdy může zaměstnavatel „vyhodit“ zaměstnance?

Možná vám jako drobnému podnikateli pije krev věčné dohadování s líným zaměstnancem. Nebo řešíte nelehké vyhlídky vašeho obchodu a musíte se bohužel s někým rozloučit, aby vůbec vaše podnikání přežilo.

6. 6. 2019
dreamjob.jpg

Jak dát výpověď v práci v 5 bodech

Přišla Vám lepší nabídka? Nemůžete vystát nervózního či sadistického šéfa? Nebo si prostě potřebujete odpočinout? Poradíme Vám, jak podat výpověď a nepřipravit se o svá práva.

23. 5. 2016

Jsme členy

Logo Česká advokátní komora logo-apek-male

Znáte nás z médií

Dostupný advokát © 2013-2022