Výpočet nemocenské: Na co má zaměstnanec nárok, když onemocní?

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.
29. listopadu 2024
7 minut čtení
7 minut čtení
Pracovní právo

Na jaké dávky má pracovník nárok, pokud dlouhodobě onemocní a jak dlouho mu zaměstnavatel musí držet místo? Může po něm požadovat, aby v době, kdy leží doma nemocný, alespoň částečně pracoval? Odpověď na tyto otázky naleznete v následujících řádcích.

Žena sedící za počítačem u pracovního stolu

Pokud onemocníte a lékař rozhodne o vaší dočasné pracovní neschopnosti, nemůžete vykonávat práci a prvních 14 dní dostáváte náhradu mzdy, která je ale podstatně nižší než vaše normální mzda. Často je to nazíráno, jako nástroj proti simulantům. Údajně si už leckdo pořádně rozmyslí, zda raději neodolat pokušení zůstat doma i kvůli sebemenší „rýmičce“. V praxi to však může vést i k tomu, že lidé přecházejí závažná onemocnění a šíří nemoci po celém pracovním kolektivu.

První dva týdny vám náleží náhrada mzdy

Výpočet nemocenské za prvních 14 dnů je specifický. V tuto chvíli totiž ještě nedostáváte nemocenské dávky, ale náhradu mzdy od zaměstnavatele. Náhrada, kterou dostanete se určuje z hodin, které byste normálně odpracovali, kdybyste nebyli v pracovní neschopnosti. Patří sem tedy vše, včetně klasických pracovních dnů, státních svátků a směn, které jste měli naplánované.

Tip na článek

Náhrada mzdy vám nenáleží pouze v době pracovní neschopnosti. Přečtěte si, v jakých situacích a jak se můžete domáhat náhrady mzdy.

Výpočet náhrady mzdy

Celková částka závisí na vaší hrubé hodinové mzdě. Tu vypočítáte tak, že vydělíte vaší hrubou mzdu počtem vámi skutečně odpracovaných hodin za minulé čtvrtletí.

To znamená, že pokud jste v pracovní neschopnosti v dubnu, hrubou mzdu počítáte z hodin odpracovaných za první čtvrtletí, tedy od ledna do března.

Hodnota, která vám vyjde se pak dále redukuje. Počet redukcí závisí na výši vaší hodinové mzdy a redukční hranice se určuje podle průměrné mzdy pro daný rok, letos je to 43.967 Kč.

Konkrétně existují tři redukční hranice:

  • hodinová mzda do 256,55 Kč se redukuje na 90 %
  • hodinová mzda do 384,83 Kč se redukuje na 60 %
  • hodinová mzda do 769,48 Kč se redukuje na 30 %

Konečná částka, kterou dostanete pak představuje 60 % z vaší zredukované hrubé hodinové mzdy. Pojďme si to názorně ukázat na příkladu, ve kterém paní Jana v říjnu onemocněla a byla v pracovní neschopnosti celkem 5 pracovních dní. Jak zjistí, kolik za tuto dobu dostane?

  1. Nejprve si spočítá svou průměrnou hrubou hodinovou mzdu. To udělá tak, že vydělí hrubou mzdu za měsíce červenec, srpen a září počtem hodin, které za tyto měsíce odpracovala. Její hrubá mzda byla 100 000 korun a počet odpracovaných hodin 480 = 208,33 Kč .
  2. V následujícím kroku se částka redukuje. Jelikož paní Jana nepřekračuje 1. redukční hranici, redukuje se tato částka pouze na 90 %. To je 187,5 Kč .
  3. Z této částky pak paní Jana dostane 60 % a částka se vynásobí počtem hodin, které by normálně odpracovala. Tedy 112,5 x 40 (normální čtyřiceti hodinový pracovní týden) = 4 500 Kč.

Dříve platilo, že jste první 3 dny neměli na nemocenskou ani náhradu mzdy vůbec nárok. Toto pravidlo však bylo v roce 2019 zrušeno a nyní tedy máte nárok na náhradu mzdy hned od prvního dne nemoci.

Zaměstnavatel může kontrolovat, jestli marodíte

Nad rámec výše uvedeného vám může zaměstnavatel přiznat i výhodnější režim. Třeba zavést tzv. sick days, kdy se zaměstnanec může doma vyležet, aniž by mu byla odměna jakkoliv krácena.

Obrácenou stránkou téže mince je však skutečnost, že zaměstnavatel může v prvních dvou týdnech, kdy od něj dostáváte náhradu mzdy, kontrolovat, zda se v době, kdy nemáte od ošetřujícího lékaře povoleny vycházky, zdržujete doma. V případě, že doma nebudete, může váš zaměstnavatel zhotovit o této skutečnosti spis, který zašle vám, vašemu ošetřujícímu lékaři a okresní správě sociálního zabezpečení.

Tip na článek

Přečtěte si náš článek o tom, co vše potřebujete vědět o výpovědi ze strany zaměstnavatele.

Zaměstnavatel vás nemusí kontrolovat osobně, ale může mít ke kontrole určené osoby, které kontroly provádějí. Zaměstnanci by přitom měli být informováni o tom, kdo tyto kontroly provádí. Tato osoba se vám navíc musí prokázat pověřením k provádění kontroly.

V případě, že u vás byl zaměstnavatel na kontrole, ale například se na vás nedozvonil nebo jste návštěvu zaspali, nemusí to nutně znamenat, že jste porušili vycházky. O tom, zda jste skutečně vycházky porušili totiž rozhoduje váš ošetřující lékař na základě spisu, který mu zaměstnavatel poslal. V případě, že je v něm tedy například uvedeno, že mu při zvonění nikdo neotevřel, může to lékař odůvodnit tím, že máte předepsaná silná analgetika, která uspávají. Pokud byste však hrubě porušili režim své dočasné pracovní neschopnosti, například tím, že byste vykonávali jinou práci, může vám hrozit až výpověď.

Související služba

Potřebujete poradit?

Zajímá vás, jaká máte práva během vaší dočasné pracovní neschopnosti nebo si myslíte, že vás váš zaměstnavatel ošidil? Nechte si poradit od našich zkušených advokátů, kteří zodpoví vaše otázky a pomohou vám nalézt vhodné řešení.

Chci radu

  • Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
  • Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 5 kanceláří.
  • 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
  • Pro každý právní obor máme specialistu.

Od 15. dne dávky vyplácí stát

Od patnáctého dne nemoci už nemáte nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele, ale budete pobírat nemocenské dávky od státu. I v tomto případě výše podpory asi málokoho potěší, neboť i v této fázi je stonání méně výnosné než výkon práce.

Jak se počítá nemocenská?

Nemocenská se počítá podobným způsobem jako náhrada mzdy. Konkrétně se jedná o 60 % z vyměřovacího základu (průměr hrubé mzdy za minulý rok přepočtený na den), který je opět snižován až třemi redukčními hranicemi:

  • mzda do 1 466 Kč se redukuje na 90 %
  • mzda do 2 199 Kč se redukuje na 60 %
  • mzda do 4 397 Kč se redukuje na 30 %

Od 31. dne pracovní neschopnosti se nemocenská zvyšuje na 66 % z vyměřovacího základu. Od 61. dne pracovní neschopnosti se pak dále zvyšuje na 72 % z vyměřovacího základu. Dobrá zpráva také je, že v případě dlouhodobé nemoci budete mít nárok na tyto dávky až do 380. dne dočasné pracovní neschopnosti. Následně se bude zvažovat, zda nedošlo k poklesu vaší schopnosti pracovat do té míry, že vám vznikl nárok na invalidní důchod.

Tip na článek

K výpočtu nemocenské můžete využít také kalkulačku nemocenské na stránkách MPSV.

Výplata nemocenské: kdy chodí nemocenská?

K proplácení nemocenské dochází do 30 dnů od podání žádosti zaměstnavateli nebo vystavené eNeschopenky. Vyplácí se tedy zpětně za minulý měsíc stejně jako u klasické výplaty od zaměstnavatele. Očekávat ji můžete s největší pravděpodobností mezi 8. a 17. dnem v měsíci.

Nemocenská vám přijde na účet, na který dostáváte výplatu. Pokud účet nemáte, pak vám nemocenská přijde složenkou (poštovní poukázkou).

Tip na článek

Přečtěte si také, jak je to s nemocí ve zkušební době.

Kam volat, když nepřijde nemocenská?

Pokud vám nemocenská nepřijde, je třeba kontaktovat vašeho zaměstnavatele a zjistit, zda vaši žádost odeslal na příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení.

Pokud je na jeho straně vše v pořádku, pak vám nezbývá než zavolat přímo na OSSZ. Pokud máte problém se dovolat, můžete použít jednoduchý formulář dostupný na stránkách České správy sociálního zabezpečení.

Kvůli dlouhodobé nemoci vás propustit nemohou

Po návratu z nemocenské vás zaměstnavatel musí zařadit na stejnou pracovní pozici, jakou jste vykonávali před onemocněním. Pokud tato pracovní pozice už neexistuje, může vás zařadit na jinou práci. Pokud pro vás nemá vůbec žádnou práci v souladu s pracovní smlouvou, můžete být propuštěni pro nadbytečnost. Nepřichází však v úvahu, abyste dostali výpověď jen proto, že jste kvůli nemoci dlouho v práci chyběli.

Tip na článek

Kdy můžete dostat výpověď pro nadbytečnost rozebíráme v našem článku.

Marodíte? Pracovat nemusíte, a to ani z domova

Po dobu dočasné pracovní neschopnosti nejste povinni vykonávat žádnou práci a zaměstnavatel vás k ní nemůže v žádném případě nutit. Pokud po vás zaměstnavatel chce, abyste se v době nemoci dál věnovali své práci z domova, je jen na vás, jestli na tento požadavek přistoupíte. Samozřejmě totiž máte právo po dobu nemocenské na práci zcela zapomenout.

Pokud byste na požadavek zaměstnavatele chtěli přistoupit, bylo by správnější, aby vám zaměstnavatel povolil pracovat z domova. V takovém případě vám za práci náleží standardní mzda, jako byste pracovali v kanceláři, a vůbec nebyli v režimu dočasné pracovní neschopnosti.

Shrnutí

Prvních 14 dnů pracovní neschopnosti obdrží zaměstnanec náhradu mzdy od zaměstnavatele, vypočtenou z průměrné hrubé hodinové mzdy za předchozí období. Od 15. dne se platí nemocenské dávky od státu, které se rovněž počítají na základě hrubé mzdy, s redukcemi podle výše mzdy za minulý rok.

Výplata nemocenské probíhá měsíčně a je posílána na na bankovní účet nebo vyplácena složenkou. Zaměstnavatel má právo kontrolovat dodržování režimu nemocenské.

Sdílejte článek


Neodpověděl vám článek na váš problém? Zeptejte se umělé inteligence

Související služba

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Chci pomoct

Autor článku

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let a rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s právními problémy.

Vzdělání
  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Mohlo by vás také zajímat

Vyřešíme i váš právní problém

Váš problém můžeme probrat on-line i osobně

Najdete nás v 5 městech

Rychlé kontakty

+420 775 420 436
(Po–Pá: 8–18)
Pravidelně komentujeme právní dění a novinky pro média
Dostupný advokát © 2013-2024
Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika (CC BY-NC-SA 3.0 CZ)