Rozvodové řízení je proces odehrávající se před soudem, jehož výsledkem je zánik manželství. Slovy zákona ‒ manželství může být rozvedeno jen za situace, kdy je hluboce, trvale a nenapravitelně rozvráceno, a nejde tak očekávat jeho obnovení.
Rozvodové řízení je proces odehrávající se před soudem, jehož výsledkem je zánik manželství. Slovy zákona ‒ manželství může být rozvedeno jen za situace, kdy je hluboce, trvale a nenapravitelně rozvráceno, a nejde tak očekávat jeho obnovení.
Pakliže spolu mají manželé nezletilé děti, musí být před samotným rozvodem upraveny v samostatném opatrovnickém řízení poměry k nezletilým dětem pro dobu po rozvodu. Všechny důležité informace pro návrh na úpravu poměrů nezletilých dětí jsme rozepsali do samostatného článku s dokumenty potřebnými k rozvodu.
Rozvodové řízení je zahájeno návrhem (jednoho z manželů, nebo společným návrhem obou manželů), který je třeba podat k soudu, v jehož měli manželé poslední společné bydliště a jeden z manželů tam stále žije. Pokud tam již žádný z manželů nežije, bude příslušný jiný soud. Po úhradě soudního poplatku soud nařídí jednání, ve kterém dojde též k výslechu účastníků.
Občanský soudní řád dává soudu povinnost přimět manžele k odstranění příčin rozvodu a usilovat o jejich smíření.
Občanský zákoník rozlišuje rozvod se zjišťováním příčin rozvratu manželství (také známý jako sporný rozvod) a bez zjišťování příčin rozvratu manželství (v tomto případě jde o smluvený neboli nesporný rozvod).
Tip: O tom, na co se připravit, v případě sporného či nesporného rozvodu, jsme již dříve sepsali článek.
Jak jsme zmínili výše, dle občanského zákoníku musí být manželství hluboce, trvale a nenapravitelně rozvráceno, aby jej soud mohl rozvést. Během rozvodu je nutné prokázat existenci rozvratu a jeho příčin.
Existují ovšem situace, kdy soud manžele nerozvede i přesto, že je jejich soužití rozvráceno.
Nebo naopak nechcete přistoupit na rozvod? Využijte profesionální radu rozvodového advokáta, který bude pracovat rychle a energicky, abyste měli nepříjemnou situaci co nejdříve za sebou a dosáhli maxima možného.
Využít profesionálních rad advokáta
Sporný rozvod je často zdlouhavá a finančně náročná věc. Proces tzv. sporného rozvodu začíná řízením o úpravě poměrů k nezletilému dítěti.
V rámci prvního jednání se může soud pokouší přimět manžele k dohodě. Nejde ale o dohodu, která by vedla ke smíru manželů a zabránění jejich rozvodu, v tomto již dávno soud rodiče akceptuje. Objektem zájmu je zde nalezení společného řešení týkajícího se nezletilých děti. Jednou z možností řešení je i nařízení mediace, kde strany mají možnost si v důvěrném prostředí vyjasnit situaci za pomoci třetí nezávislé osoby. Není výjimkou, že soud mediátora sám vybere a uloží oběma manželům povinnost jej kontaktovat a domluvit si schůzku.
V případě neúspěchu dochází ke druhému, případně dalšímu jednání. Je nutné počítat s možností, že s ohledem na omezené časové možnosti soudu a náročnosti výslechů obou rodičů se během druhého jednání vše nestihne. Soud může stanovit znalce z oboru psychologie a psychiatrie ve věci vyhotovení znaleckého posudku, který může trvat i 90 a více dní. Mohou být vyžádány zprávy od orgánů, zprávy o majetkových poměrech rodičů, dotazy na banky apod. Zároveň může být nezletilý vyslechnut před soudem, což bývá pro všechny, zvláště pro nezletilé děti psychicky zatěžující.
I když se jedná o tzv. sporný rozvod, prioritou rodičů by mělo být dohodnout se alespoň na péči o nezletilé děti. Jak říká často soud, „dohoda má cenu zlata“. A když už se rodina rozpadla, jsme přesvědčeni, že nezletilé děti si do budoucna nesou menší zátěž, když jim rodiče řeknou, že se dohodli a chovají se podle toho, než když probíhají hádky a naschvály.
Po vypracování znaleckých posudků nařídí soud další jednání, podle návrhu účastníků mohou být znalci vyslechnuti. Pouze řízení o úpravu poměrů k nezletilým dětem se může protáhnout i na roky.
Tam už má soud většinou dostatek důkazů, proto vyzve účastníky k závěrečné řeči. Na základě všeho řečeného a předloženého vynese závěrečné rozhodnutí.
S touto otázkou se rozvodoví advokáti setkávají poměrně často. Pakliže se oba manželé u rozsudku o rozvodu manželství vzdají možnosti odvolání, nabývá rozhodnutí právní moci v den, kdy je doručeno jeho písemné rozhodnutí poslednímu adresátovi. Tuto informaci má pouze soud, který rozsudek vydal, a pro další jednání je nutné opatřit si rozsudek s doložkou právní moci. To poměrně snadno vyřešíte u soudu, který rozhodnutí vydal.
V případě, kdy se manželé možnosti odvolání nevzdají, začne běžet 15denní lhůta pro odvolání ode dne doručení. Rozsudek o rozvodu nabude právní moci ve chvíli, kdy se ani jeden z manželů neodvolá.
Tip: Domníváte se, že nejste biologickým otcem dítěte, i když vám právní domněnka otcovství svědčí? Přečtěte si, jak se postupuje při určení otcovství a jak podat žalobu na popření otcovství.
Nesporný rozvod představuje kratší a méně náročnou možnost. Pokud jsou splněny všechny zákonné podmínky pro nesporný rozvod a manželé mají v ruce dohodu o vypořádání majetkových poměrů, bydlení a výživném pro dobu po rozvodu manželství, přejde se k samotnému rozvodovému procesu.
Postup při podání rozvodu dohodou je následující: soud nařídí ústní jednání a obvykle bude chtít, aby se manželé jednání osobně zúčastnili. Na rozdíl od výše popsaného sporného rozvodu se ale nebudou zjišťovat příčiny rozvratu a nebude tak docházet k mnohdy nepříjemným výslechům a vysvětlování, proč se kdo chce rozvést.
Soudu tak většinou pro vydání rozhodnutí postačí jedno stání.
O nesporný rozvod má vždy cenu usilovat, i když se v samém počátku debat o rozvodu zdaleka na všem neshodnete. Neznamená totiž, že máte na vše totožný názor, ale že jste schopni k němu po určité době dospět. Nejsou-li vaše vzájemné postoje zcela nenávistné a nesmiřitelné, vyplatí se za pomoci advokátů zkoušet dohody dosáhnout. I kdyby to trvalo několik týdnů, vždy jde o řešení rychlejší a levnější než rozvod sporný.
Po rozvodu má člověk, který přijal příjmení druhého z manželů, ze zákona možnost oznámit matričnímu úřadu, že přijímá své dřívější příjmení nebo že upouští od užívání společného příjmení vedle příjmení dřívějšího.
Důležité informace ohledně změny příjmení po rozvodu:
Postup a všechny potřebné dokumenty najdete na stránkách Ministerstva vnitra.
Co se dědictví týče, po rozvodu přestává být manžel zákonným dědicem a může dědit pouze jako testamentární dědic = dědic ze závěti. Za určitých okolností je v případě brzkého úmrtí po rozvodu možné dědit jako osoba spolužijící, která s danou osobou žila nejméně po dobu jednoho roku před jeho smrtí ve společné domácnosti.
Tip: V těchto případech se vždy vyplatí využít rady zkušeného advokáta, abyste dostali vše, co vám náleží.
Pokud rozvedený manžel není schopen se sám živit a důvod pro to vznikl v manželství nebo v souvislosti s ním, případně pokud rozvrat manželství nezapříčinil, s rozvodem nesouhlasil a byla mu způsobena závažná újma, může žádat výživné, které mu zaručí stejnou životní úroveň jako druhému z manželů. Takové výživné lze vyplácet nejdéle po dobu 3 let.
Tip: Kdy výživné na jednoho z manželů zaniká a co ho ovlivňuje, se dozvíte v samostatném článku.
Během toho, jak probíhá rozvod manželství, může vyvstat řada komplikací, která celý proces prodlouží. Zvlášť v případech sporných rozvodů se vám tak bude hodit zkušený rozvodový právník. U Dostupného advokáta oceníte vysokou profesionalitu a odbornou úroveň, tak i fixní ceny a skutečnost, že většinu manželství se nám podaří rozvést na druhém stání.
.
Tip: Právní úprava manželství je jednou z pěti nejčastěji užívaných částí občanského zákoníku. Přečtěte si také o zbylých čtyřech.
Provedeme vás celým rozvodovým procesem od podání žádosti o rozvod po jeho schválení soudem. Zajistíme nejlepší možný výsledek pro vás, dítě i vaše majetkové poměry. Postupujeme rychle, zkušeně a diskrétně. Zaplatit přitom můžete až po poskytnutí služby.