Léto a brigády: Jak je to se smlouvou

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.
2. května 2024
5 minut čtení
5 minut čtení
Pracovní právo

Během léta je k dispozici spousta letních brigád a zajímavých přivýdělků. Lze na takový poměr sjednat dohodu o provedení práce (DPP) či dohodu o pracovní činnosti (DPČ)? Jak to probíhá a jaká jsou úskalí? To se dozvíte v tomto článku.

žena ve skleníku ošetřuje květiny

Brigáda na DPP

Dříve se dohoda o provedení práce směla používat pouze na vykonání jednorázového úkolu. Pokud šlo o práci pravidelnou či dlouhodobou, uvádělo se, že dohoda o provedení práce sjednána být nesmí. To už ale neplatí. Nyní si dohodu o provedení práce můžete sjednat i tehdy, pokud pro zaměstnavatele budete opakovaně vykonávat tu samou činnost – třeba provádět návštěvníky po hradě nebo zámku. Jediným omezením je, že na tento typ dohody nelze pro jednoho zaměstnavatele odpracovat více než 300 hodin za kalendářní rok. Poté je nutno sjednat jiný typ smlouvy – například dohodu o pracovní činnosti.

Související služba

Potřebujete pomoci s problémem týkajícím se pracovního práva?

Rádi vám pomůžeme. Váš případ posoudíme a do 24 hodin vypracujeme návrh právních služeb vedoucích k jeho vyřešení. Pokud se pak rozhodnete svěřit jeho řešení do našich rukou, máte vypracování návrhu zdarma.

Chci pomoct

  • Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
  • Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 5 kanceláří.
  • 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
  • Pro každý právní obor máme specialistu.

Při odměně do 10,5 tisíc neplatíte zdravotní ani sociální

Největší výhodou dohody o provedení práce je, že pokud si měsíčně vyděláte méně než 25 % mzdy (10 500 Kč), nebude se vám strhávat zdravotní ani sociální pojištění. V případě, že ale máte více souběžných DPP, budete plati sociální a zdravotní pojištění až v případě, že si vyděláte více než 40 % průměrné mzdy (17 500) korun.

Tip na článek

Tip: Více o sociálním a zdravotním pojištění si můžete přečíst v našich článcích.

Pracovní doba záleží na dohodě

Pokud si v dohodě o provedení práce nic dalšího neujednáte, bude vždy na dohodě obou stran, kdy budete pracovat a kdy budete mít volno (platí jen některá omezení například pro délku pracovní doby). Pokud ale přistoupíte na ustanovení, kterým se zavážete chodit do práce například každý všední den, pak toto ujednání samosebou platí.

Kromě toho vám také může vzniknout nárok na placenou dovolenou. Nárok na dovolenou vzniká ve chvíli, kdy jste odpracovali minimálně čtyřnásobek své týdenní pracovní doby, která u DPP představuje 20 hodin týdně. Druhou podmínkou je pak to, že dohoda musí trvat minimálně 4 týdny. To přitom platí i pro dohody, které na sebe přímo navazují.

Tip na článek

Tip: Zajímá vás, jaké má vůči vám zaměstnavatel povinnosti? Jaká kritéria musí splňovat vaše pracovní podmínky, za co musíte dostat zaplaceno, a jak je to třeba s dovolenou? A naopak, jaká má zaměstnavatel práva vůči vám? Odpověď na tyto otázky naleznete v našem článku na téma: Práva a povinnosti zaměstnavatele vůči zaměstnanci.

Úskalí: předčasné ukončení dohody

Zákon taktéž neuvádí, jakým způsobem je možné dohodu předčasně skončit. Obzvlášť pokud se ve smlouvě zaměstnavateli “uvazujete“ k výkonu práce v určité době nebo v určitém rozsahu, bylo by dobré si sjednat postup pro případ, že se později vy nebo zaměstnavatel rozhodnete jít dál svou vlastní cestou. Například si dohodnout, že vaše dohoda o provedení práce může být ukončena s vámi určenou výpovědní dobou, a to i bez udání důvodu. Pokud není způsob zrušení dohody ujednán, je možné ho zrušit výpovědí s výpovědní dobou 15 dní. V případě, že vás zaměstnavatel propustí, začíná běžet výpovědní lhůta trvající 15 dní až 2 měsíce dle celkové doby trvání pracovního poměru.

Tip na článek

Tip: Dostali jste výpověď z práce? Zajistíme, že v případě výpovědi obdržíte vše, na co máte nárok. Pomůžeme vám bránit se proti zaměstnavateli. Řešení nabídneme už do dvou dnů, v rámci celého Česka.

Sjednejte si odměnu jako součást dohody

Zapomenout byste neměli ani na ujednání o vaší odměně. Je ve vašem zájmu, aby výše odměny byla stanovena už v dohodě a nemohlo vás tak později potkat žádné nepříjemné překvapení. I pro dohody o provedení práce platí pravidla o minimální mzdě: zaměstnavatel vám nesmí vyplatit méně než 112,50 Kč za hodinu.

Brigáda na DPČ

Tato smlouva se liší od dohody o provedení práce tím, že není limitována na 300 hodin ročně. Místo toho je povoleno pracovat až polovinu běžné týdenní pracovní doby v průměru po dobu platnosti smlouvy, což je maximálně 52 týdnů. To znamená, že zaměstnanec může pracovat průměrně nejvýše 20 hodin týdně. Ačkoliv může některé týdny odpracovat více hodin a jiné méně, celkový průměr by neměl přesáhnout tento limit.

Navíc, na rozdíl od dohody o provedení práce, obvykle přináší účast na sociálním a zdravotním pojištění, jelikož je povinné platit už při odměně překračující 3 999 korun. Co se však týče ostatních podmínek, od DPP se příliš neliší. I u DPČ platí minimální mzda, nárok na dovolenou a výpovědní lhůta.

Tip na článek

Tip: Více o dohodě o provedení práce se dozvíte v našem dalším článku.

Brigáda a mladiství

Letní brigády se nejčastěji týkají studentů, kteří v tuto dobu mají letní prázdniny, a proto si chtějí trochu přivydělat. Jak to ale funguje v případě, že vám ještě nebylo 18 let?

Omezení nebezpečných prací

Práce svěřené mladistvým lidem musí být přiměřené jejich věku, bezpečné a nesmějí jim škodit. Je zakázáno, aby vykonávali činnosti s vyšším rizikem úrazu nebo takové, které by mohly vést k nemocem z povolání. Dále nemohou manipulovat s těžkými břemeny a některé specifické práce jsou jim úplně zakázány, jako například práce v hornictví, s výbušninami, na elektrických zařízeních nebo výškové práce nad 1,5 metru. Existují ale výjimky, kdy mladiství mohou tyto práce vykonávat v rámci odborné přípravy na budoucí povolání během středoškolského studia nebo učení, ale pouze pod neustálým odborným dohledem.

Omezená pracovní doba

Pro mladistvé jsou stanoveny specifické podmínky co se týče délky a typu pracovní doby. Nemohou být nasazeni na noční směny ani na práci přesčas, kromě případů, kdy se jedná o součást jejich odborné přípravy na budoucí povolání, kdy mohou pracovat maximálně jednu hodinu v noci.

Po čtyř a půl hodinách práce mají právo na pauzu trvající alespoň 30 minut. Kromě toho mají nárok na nepřetržitý odpočinek, který musí trvat minimálně 48 hodin týdně.

Tip na článek

Tip: Pracovat bez přestávky třeba osm hodin zvládne jen málokdo z nás. A nemělo by to být ani cílem. I pro pracovní výkon samotný je dobré si na chvíli vydechnout a odpočinout si. V neposlední řadě to vyžaduje také zákon. Přečtěte si, jaké minimální požadavky na přestávky v práci stanovuje.

Zákaz práce s alkoholem

Mladým lidem je zakázáno pracovat s alkoholem. To se týká například i typicky studentské brigády obsluhy ve stánku na koupališti kde se mimo jiné prodává i pivo. Častým mýtem je, že mladiství mají rovněž zakázáno pracovat s penězi. Mladiství sice manipulovat s penězi mohou, ale zaměstnavatel od nich nemůže požadovat, aby se zavázali k hmotné odpovědnosti. V případě, že dojde ke vzniku manka v pokladně, tak nejsou povinni tento schodek uhradit.

Sdílejte článek


Neodpověděl vám článek na váš problém? Zeptejte se umělé inteligence

Související služba

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Chci pomoct

Autor článku

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let a rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s právními problémy.

Vzdělání
  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Mohlo by vás také zajímat

Vyřešíme i váš právní problém

Váš problém můžeme probrat on-line i osobně

Najdete nás v 5 městech

Rychlé kontakty

+420 775 420 436
(Po–Pá: 8–18)
Pravidelně komentujeme právní dění a novinky pro média
Dostupný advokát © 2013-2025
Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika (CC BY-NC-SA 3.0 CZ)