Ondřej Preuss
Konzultace s advokátem
Máme 1 variantu řešení vašeho problému
Zobrazit

Jak se domáhat náhrady mzdy?

Dovolená, nemoc či svátek. Tyto poměrně dost odlišné situace u zaměstnanců mají jedno společné: mohou přinášet nárok na náhradu mzdy. Za jakých podmínek se tak děje a v jaké výši je mzda nahrazována, vám přiblížíme v našem článku.

Muž s batohem řeší náhradu mzdy za dovolenou
5 minut čtení
27. 10. 2021

Kapitoly článku:

Náhrada mzdy za nemoc

Během nemoci sice máte nárok na nemocenskou, ale tu vám vyplácí stát až od 15. dne nemoci. Do této doby se o vás dle zákona musí postarat zaměstnavatel, který vám hradí prvních 14 dní nemoci náhradu mzdy.

Zbystřete ale, pokud se jedná o nemoc během zkušební doby. Marodit samozřejmě můžete i v tomto období, ale přináší to zpravidla dopad na délku zkušební doby, případně i další odlišnosti.

Tip: Na co vše máte jako zaměstnanec nárok, když onemocníte? Rozebrali jsme v samostatném článku.

Výše náhrady mzdy při nemoci

Částka, kterou vám zaměstnavatel přispěje během vaší pracovní neschopnosti se odvíjí od výše vaší mzdy. Prvním krokem je výpočet průměrného hodinového výdělku za předchozí čtvrtletí. Je přitom třeba vydělit vaší hrubou mzdu za dané čtvrtletí počtem odpracovaných hodin. Následně jsou ze zákona dány určité redukční hranice, které hodinovou sazbu zredukují. Podle výše vaše hodinového výdělku se aplikuje pouze první hranice, případně první dvě a u vysokých hodinových mezd všechny tři hranice. K průměrnému hodinovému výdělku, který překročí 620,38 Kč se už nepřihlíží:

 1. redukční hranice – do 206,85 Kč (počítá se z 90 %),
 2.  redukční hranice – do 310,28 Kč (počítá se z 60 %),
 3.  redukční hranice – do 620,38 Kč (počítá se z 30 %).

Následně získáme redukovaný průměrný hodinový výdělek. Hodinová náhrada mzdy pak představuje 60 % z něj.

Do první redukční hranice se započte 90 % ze 186,17 Kč:

 • rozdíl mezi 1. a 2. redukční hranicí 60 % 62,06 Kč
 • rozdíl mezi 2. a 3. redukční hranicí 30 % 93,03 Kč
 • maximální redukovaný výdělek 341,26 Kč

Náhrada mzdy je za pracovní dny stanovena jako 60 % z redukovaného výdělku, tedy maximální náhrada mzdy, na kterou dotyčný dosáhne, je: 60 % z 341,26 = 204,76 Kč/hod.

Příklad výpočtu:

Pan Vyhnanovský si vydělá průměrně 280 Kč za hodinu. Nyní je nemocný a zůstane po dobu týdne (pěti pracovních dnů) doma. Náleží mu tedy náhrada mzdy.
Nejprve provedeme redukci hodinového výdělku:

 1. redukční hranice: 206,85 x 90 % = 186,17 Kč
 2. redukční hranice: (280 – 206,85) x 60 % = 43,89 Kč

Redukovaný průměrný výdělek bude činit 230,06 Kč (186,17 + 43,89) a náhrada mzdy za 40 pracovních hodin pak 5 521 Kč (230,06 x 60 % x 40 hodin).

Tip: Rozdíly mezi hrubou a čistou mzdou a jejich výpočty jsme se zabývali v samostatném článku.

Řešíte otázky náhrady mzdy?

Není vám jasné, na jakou náhradu mzdy máte nárok, nebo vám ji zaměstnavatel odpírá a nevíte, jak se jí domoci? Stačí nám popsat svůj problém a některý z našich specialistů vám do dvou pracovních dnů poradí a pomůže.

Chci pomoci s náhradou mzdy

Náhrada mzdy za dovolenou

Náhrada mzdy za dovolenou se odvíjí od jiného konceptu než náhrada mzdy během nemoci. Primárně se vychází z průměrného výdělku v jednotlivých čtvrtletích, po jejichž uplynutí by vám měla účtárna zaměstnavatele spočítat průměrný výdělek právě za toto čtvrtletí. Jde tedy o data 1. ledna, 1. dubna, 1. července a 1. října.

Pokud tedy hovoříme v souvislosti s náhradou mzdy za dovolenou o předchozím čtvrtletí, nejde o tři bezprostředně předcházející měsíce. Průměrným výdělkem se tu rozumí hrubá mzda za tyto tři měsíce dělená počtem odpracovaných hodin. Takto získanou částkou se pak vynásobí počet hodin, které strávíte na dovolené (např. 5 dní x 8 hodin = 40 hodin).

V konkrétním případě, pokud například paní Kociánová pojede na dovolenou 5. června, pak jako základ nevezmeme průměrný výdělek za 4. března až 4. června. ale vyjdeme z průměrného výdělku spočítaného k 1. dubnu za předchozí čtvrtletí.

 

Tip: Nejste si jisti, jak postupovat, když vám zaměstnavatel nechce schválit dovolenou?  Poradíme vám, na co přesně máte nárok a kdy a jak lze dovolenou čerpat.

Lze ovlivnit výši náhrady mzdy za dovolenou?

Poměrně snadno si můžete na dovolenou (resp. přesněji řečeno krátce po ní) přilepšit, a to tehdy, pokud si ji vezmete ve čtvrtletí následujícím poté, kdy jste dostali nějaké odměny či prémie. Pokud jste dostali například velmi štědré prémie v prosinci a svou dovolenou budete čerpat v únoru na horách, bude náhrada mzdy za vaší dovolenou vyšší než kdybyste pracovali. Toto platí za předpokladu, že šlo o mimořádné prémie. Pokud se odměna vztahovala k delšímu období, například půl roku, počítá se do hrubé mzdy pouze jedna její šestina (dvanáctina v případě roční odměny).

Jak je výše uvedeno, hrubá mzda za předchozí čtvrtletí se dělí počtem odpracovaných hodin. Pokud tedy bylo hodin odpracováno méně v důsledku svátku, hodinová mzda se tím opticky zvýší.

Náhrada mzdy za svátek

Pokud jste nemohli jít do práce například ve středu 17. listopadu z důvodu svátku, nemusíte se bát snížení mzdy v důsledku méně odpracovaných dní. I v tomto případě máte totiž nárok na náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku (či jeho části) za mzdu, o kterou jste přišli v důsledku svátku.

Zaměstnanci, který nepracoval proto, že svátek připadl na jeho obvyklý pracovní den, přísluší dle zákoníku práce náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku nebo jeho části za mzdu nebo část mzdy, která mu ušla v důsledku svátku. Pracovní doba, která takto odpadla se pro účely výplaty mzdy posuzuje jako výkon práce.

V případě vícesměnného provozu je situace jiná. Zaměstnavatel by měl rozepsat, ve které dny zaměstnanec pracuje a kdy ne a následně nehraje roli, zda se jedná o svátky či ne.

Státní svátky stanovuje zákon na dny: 1. leden, 8. květen, 5. a 6. červenec, 28. září, 28. říjen a 17. listopad. Jako ostatní svátky stanoví zákon 1. leden, Velký pátek, Velikonoční pondělí, 1. květen, 24. prosinec, 25., prosinec, 26. prosinec.

Další případy náhrady mzdy

Zákon rozlišuje ještě další situace, při kterých náleží zaměstnanci refundace mzdy. Můžete si bez obav vyrazit k lékaři a bude vám poskytnuta náhrada mzdy a pracovní volno na nezbytně nutnou dobu. Stejně tak můžete k lékaři i jako doprovod svého malého dítěte, případně i manžela, druha či rodiče (pokud je doprovod nezbytný). Dvoudenní pracovní volno s náhradou mzdy vám poskytne zaměstnavatel, pokud se chcete vdávat či ženit (náhrada mzdy z toho připadá pouze na jeden den). Zákon na vás pamatuje také při smutných událostech, jako je úmrtí rodinných příslušníků.

Tip: Zákoník práce garantuje zaměstnancům kromě klasické dovolené i další dny placeného volna za zcela konkrétním účelem. Podívali jsme se na ně blíže v našem článku.

blogRightBoxTop

Nechte si poradit od právníků online

 • Vše zvládneme on-line
 • Požadavky řešíme do druhého dne
 • Předem víte, kolik zaplatíte
 • Zkušený tým 6 specialistů

Váš případ posoudíme a navrhneme, jak ho vyřešit za 390 Kč.

Zbývá 500 znaků

Řešíte obdobný problém?

Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.

Konzultace s advokátem

Hledáte odpověď na konkrétní právní otázku? Napište nám ji a do 48 hodin budete mít k dispozici odpověď od některého z našich advokátů. Máme specialisty na všechny oblasti práva a garantujeme tak vysokou odbornost.

Předem dané ceny
Od začátku víte, kolik a za co platíte.
Vše zvládneme online
Takže ušetříte čas i peníze za dopravu.
Pracujeme rychle
90 % požadavků vyřešíme do druhého dne.
Zkušený tým
Pro každý právní obor máme specialistu.

Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli…

…nebo mu přidejte hodnocení

Zatím nehodnoceno

Témata článku:

Autor článku

medailonek-preuss

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let. Rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s pracovními problémy, řeší za ně převod nemovitosti nebo poradí s autorskou licencí.

Vzdělání

 • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
 • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
 • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
 • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Recenze služby Dostupný advokát

Tomáš Hrdlička, Nové Strašecí

před 2 roky

Jít osobně za advokátem mně přišlo dost nepříjemné. S Dostupným advokátem jsem ale všechno vyřídil bez toho, abych se s kýmkoli vůbec musel setkat. Koupil jsem u něj konzultaci, protože mě zaměstnavatel vyslal na dlouhodobou pracovní cestu do dost exotické země, aniž by mi cokoli vysvětlil a já jsem ani nevěděl, na co mám nárok. (zobrazit více) Advokát přes skype příjemný, služba rychlá, můžu jen doporučit.

Honzin

před 2 roky

Moc jsem tomu ze začátku nevěřil (advokát jakože přes web). Ale spolupráce byla profesionální, nápomocná (z hlediska toho identifikovat, co potřebuji a co je pro mě zbytečné), advokát byl pečlivý a vše bylo provedeno v dohodnutém termínu. Poměr cena/výkon podstatně příznivější, než jsem zažil v ‚klasické‘ advokátní kanceláři. Za mě palec nahoru.

Michaela P.

před 2 roky

Vzhledem k tomu, že pro nás bylo rozhodnutí koupit nemovitost krokem do neznáma, obrátili jsme se na Dostupného advokáta. Byla to ta naprosto nejlepší volba. Provedl nás celým procesem, od rezervace nemovitosti až po poskytnutí úschovy finančních prostředků. Všechny dokumenty ke koupi byly překontrolány, přepracovány a doplněny tak, že jsme je mohli bez obav podepsat. (zobrazit více) Právník Mgr. Svobodný, který se nás ujal, byl vždy připraven obratem zodpovědět všechny naše dotazy, poskytnout rady jak dále postupovat a hlavně vnesl do celé záležitosti pocit jistoty, že bojuje za nás. Až se opět dostaneme do situace, ve které budeme potřebovat právní radu, tak pro nás není jiná volba než Dostupný advokát. Děkujeme.


Zobrazit všechny reference

Mohlo by vás také zajímat

Žena za počítačem má rýmu

Nemoc nebo dovolená ve zkušební době

Zkušební doba je čas, kdy zaměstnavatel kontroluje, zda se daný člověk na pozici skutečně hodí a kdy zaměstnanec zjišťuje, zda mu požadovaná pozice skutečně vyhovuje.

13. 11. 2018
Žena sedící za počítačem u pracovního stolu

Na co má zaměstnanec nárok, když onemocní

Na jaké dávky má pracovník nárok, pokud dlouhodobě onemocní a jak dlouho mu zaměstnavatel musí držet místo? Může po něm požadovat, aby v době, kdy leží doma nemocný, alespoň částečně…

6. 9. 2018
Pomoc poškozeným pandemií nemoci COVID-19

Pomoc poškozeným pandemií nemoci COVID-19

Dostupný advokát se otevírá lidem, na které dopadla krize vyvolaná pandemií COVID-19. Nabízíme individuální konzultaci nejpalčivějších problémů pro každého poškozeného.

23. 3. 2020

Jsme členy

Logo Česká advokátní komora logo-apek-male

Znáte nás z médií

Dostupný advokát © 2013-2022