Jak se domáhat náhrady mzdy?

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.
23. září 2023
6 minut čtení
6 minut čtení
Pracovní právo

Dovolená, nemoc či svátek. Tyto poměrně dost odlišné situace u zaměstnanců mají jedno společné: mohou přinášet nárok na náhradu mzdy. Za jakých podmínek se tak děje a v jaké výši je mzda nahrazována, vám přiblížíme v našem článku.

Muž s batohem řeší náhradu mzdy za dovolenou

Náhrada mzdy za nemoc

Během nemoci sice máte nárok na nemocenskou, ale tu vám vyplácí stát až od 15. dne nemoci. Do této doby se o vás dle zákona musí postarat zaměstnavatel, který vám hradí prvních 14 dní nemoci náhradu mzdy.

Zbystřete ale, pokud se jedná o nemoc během zkušební doby. Marodit samozřejmě můžete i v tomto období, ale přináší to zpravidla dopad na délku zkušební doby, případně i další odlišnosti.

Tip na článek

Tip: Na jaké dávky má pracovník nárok, pokud dlouhodobě onemocní a jak dlouho mu zaměstnavatel musí držet místo? Může po něm požadovat, aby v době, kdy leží doma nemocný, alespoň částečně pracoval? Tumu jsme se věnovali v samostatném článku.

Výše náhrady mzdy při nemoci

Částka, kterou vám zaměstnavatel přispěje během vaší pracovní neschopnosti se odvíjí od výše vaší mzdy. Prvním krokem je výpočet průměrného hodinového výdělku za předchozí čtvrtletí. Je přitom třeba vydělit vaší hrubou mzdu za dané čtvrtletí počtem odpracovaných hodin. Následně jsou ze zákona dány určité redukční hranice, které hodinovou sazbu zredukují. Podle výše vaše hodinového výdělku se aplikuje pouze první hranice, případně první dvě a u vysokých hodinových mezd všechny tři hranice. K průměrnému hodinovému výdělku, který překročí 705,78 Kč se už nepřihlíží:

  1. redukční hranice – do 235,38 Kč (počítá se z 90 %),
  2.  redukční hranice – do 352,98 Kč (počítá se z 60 %),
  3.  redukční hranice – do 705,78 Kč (počítá se z 30 %).

Následně získáme redukovaný průměrný hodinový výdělek. Hodinová náhrada mzdy pak představuje 60 % z něj.

Příklad výpočtu:

Pan Vyhnanovský si vydělá průměrně 265 Kč za hodinu. Nyní je nemocný a zůstane po dobu týdne (pěti pracovních dnů) doma. Náleží mu tedy náhrada mzdy.
Nejprve provedeme redukci hodinového výdělku:

  1. redukční hranice: 235,38 x 90 % = 211,842 Kč
  2. redukční hranice: (265 – 235,38) x 60 % = 17,772 Kč

Redukovaný průměrný výdělek bude činit 229,61 Kč (211,842 + 17,77) a náhrada mzdy za 40 pracovních hodin pak 5 510 Kč (229,61 x 60 % x 40 hodin).

Tip na článek

Tip: Rozdíly mezi hrubou a čistou mzdou a jejich výpočty jsme se zabývali v samostatném článku.

Související služba

Řešíte otázky náhrady mzdy?

Není vám jasné, na jakou náhradu mzdy máte nárok, nebo vám ji zaměstnavatel odpírá a nevíte, jak se jí domoci? Stačí nám popsat svůj problém a některý z našich specialistů vám do dvou pracovních dnů poradí a pomůže.

Chci pomoci s náhradou mzdy

  • Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
  • Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 5 kanceláří.
  • 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
  • Pro každý právní obor máme specialistu.

Náhrada mzdy za dovolenou

Náhrada mzdy za dovolenou se odvíjí od jiného konceptu než náhrada mzdy během nemoci. Primárně se vychází z průměrného výdělku v jednotlivých čtvrtletích, po jejichž uplynutí by vám měla účtárna zaměstnavatele spočítat průměrný výdělek právě za toto čtvrtletí. Jde tedy o data 1. ledna, 1. dubna, 1. července a 1. října.

Pokud tedy hovoříme v souvislosti s náhradou mzdy za dovolenou o předchozím čtvrtletí, nejde o tři bezprostředně předcházející měsíce. Průměrným výdělkem se tu rozumí hrubá mzda za tyto tři měsíce dělená počtem odpracovaných hodin. Takto získanou částkou se pak vynásobí počet hodin, které strávíte na dovolené (např. 5 dní x 8 hodin = 40 hodin).

V konkrétním případě, pokud například paní Kociánová pojede na dovolenou 5. června, pak jako základ nevezmeme průměrný výdělek za 4. března až 4. června. ale vyjdeme z průměrného výdělku spočítaného k 1. dubnu za předchozí čtvrtletí.

 

Tip na článek

Tip: Nejste si jisti, jak postupovat, když vám zaměstnavatel nechce schválit dovolenou?  Poradíme vám, na co přesně máte nárok a kdy a jak lze dovolenou čerpat.

Lze ovlivnit výši náhrady mzdy za dovolenou?

Poměrně snadno si můžete na dovolenou (resp. přesněji řečeno krátce po ní) přilepšit, a to tehdy, pokud si ji vezmete ve čtvrtletí následujícím poté, kdy jste dostali nějaké odměny či prémie. Pokud jste dostali například velmi štědré prémie v prosinci a svou dovolenou budete čerpat v únoru na horách, bude náhrada mzdy za vaší dovolenou vyšší než kdybyste pracovali. Toto platí za předpokladu, že šlo o mimořádné prémie. Pokud se odměna vztahovala k delšímu období, například půl roku, počítá se do hrubé mzdy pouze jedna její šestina (dvanáctina v případě roční odměny).

Jak je výše uvedeno, hrubá mzda za předchozí čtvrtletí se dělí počtem odpracovaných hodin. Pokud tedy bylo hodin odpracováno méně v důsledku svátku, hodinová mzda se tím opticky zvýší.

Náhrada mzdy za svátek

Pokud jste nemohli jít do práce například ve středu 17. listopadu z důvodu svátku, nemusíte se bát snížení mzdy v důsledku méně odpracovaných dní. I v tomto případě máte totiž nárok na náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku (či jeho části) za mzdu, o kterou jste přišli v důsledku svátku.

Zaměstnanci, který nepracoval proto, že svátek připadl na jeho obvyklý pracovní den, přísluší dle zákoníku práce náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku nebo jeho části za mzdu nebo část mzdy, která mu ušla v důsledku svátku. Pracovní doba, která takto odpadla se pro účely výplaty mzdy posuzuje jako výkon práce.

V případě vícesměnného provozu je situace jiná. Zaměstnavatel by měl rozepsat, ve které dny zaměstnanec pracuje a kdy ne a následně nehraje roli, zda se jedná o svátky či ne.

Státní svátky stanovuje zákon na dny: 1. leden, 8. květen, 5. a 6. červenec, 28. září, 28. říjen a 17. listopad. Jako ostatní svátky stanoví zákon 1. leden, Velký pátek, Velikonoční pondělí, 1. květen, 24. prosinec, 25., prosinec, 26. prosinec.

Další případy náhrady mzdy

Zákon rozlišuje ještě další situace, při kterých náleží zaměstnanci refundace mzdy. Můžete si bez obav vyrazit k lékaři a bude vám poskytnuta náhrada mzdy a pracovní volno na nezbytně nutnou dobu. Stejně tak můžete k lékaři i jako doprovod svého malého dítěte, případně i manžela, druha či rodiče (pokud je doprovod nezbytný). Dvoudenní pracovní volno s náhradou mzdy vám poskytne zaměstnavatel, pokud se chcete vdávat či ženit (náhrada mzdy z toho připadá pouze na jeden den). Zákon na vás pamatuje také při smutných událostech, jako je úmrtí rodinných příslušníků.

Tip na článek

Tip: Potřebujete se přestěhovat, vyležet angínu, nebo se psem k veterináři? Ve všech případech se jedná o situace, které se zpravidla odehrávají během vaší pracovní doby. Při kterých příležitostech máte nárok na placené (či neplacené) volno od zaměstnavatele? A co kdybyste chtěli volno třeba na cestování?

Témata článku:

Sdílejte článek


Neodpověděl vám článek na váš problém? Zeptejte se umělé inteligence

Související služba

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Chci pomoct

Autor článku

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let a rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s právními problémy.

Vzdělání
  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Mohlo by vás také zajímat

Vyřešíme i váš právní problém

Váš problém můžeme probrat on-line i osobně

Najdete nás v 5 městech

Rychlé kontakty

+420 775 420 436
(Po–Pá: 8–18)
Pravidelně komentujeme právní dění a novinky pro média
Dostupný advokát © 2013-2024
Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika (CC BY-NC-SA 3.0 CZ)