Převod auta: Vadné auto | Dostupný advokát

Převod auta podle „nového“ občanského zákoníku: Druhá část: Vadné auto

Jak jsme již uvedli v první části, v oblasti převodu vozidel přinesl nový občanský zákoník dvě základní linie změn. Ty se dotýkají základních rizik spojených s koupí ojetého auta. Při koupi ojetého auta pokaždé tak trochu kupujeme zajíce v pytli. Zajíc to ale může být nepoživatelný, nebo dokonce kradený.
Obrázek k článku Převod auta podle „nového“ občanského zákoníku: Druhá část: Vadné auto
2 minut čtení
Ondřej Preuss
1. 9. 2016

Minule jsme se zabývali kradeným autem, dnes se budeme zabývat autem vadným.

V oblasti vad a záruky prodělalo české právo opravdový veletoč. Není zde prostor zkoumat debatu o tom, zda byla či nebyla zrušena povinná dvouletá záruka na spotřební zboží. Co je však určité, je, že nově nemusí být záruka (a to ani na použité zboží) upravena písemně ve smlouvě, neboť i uvedení záruční doby v příručce či v reklamě bude mít závazné účinky pro prodávajícího. Například bude postačovat leták z autobazaru či reklama v rádiu zmiňující nadstandardní např. sedmiletou záruku. Doporučujeme si však takovou reklamu nějak uschovat (např. print screen z obrazovky počítače), aby v případném řízení nedošlo na nedostatek důkazních prostředků.

Pokud jde o samotné vady na autě, nový občanský zákoník zvětšuje rozmanitost možných nároků. U skrytých vad platí, že mohou být oznámeny nejpozději do dvou let od odevzdání vozu kupujícímu. Podle charakteru vady má pak kupující nárok na výměnu vadné věci, opravu, slevu anebo na odstoupení od smlouvy a navrácení peněz.

Zákon však preferuje výměnu či opravu, což je asi nejzásadnější změna filozofie. Poškozený by neměl být trestán dvakrát. Jednou je potrestán poškozením auta (upadlé zrcátko) a podruhé ztrátou času a dalších výdajů při zařizování opravy. Nový občanský zákoník proto přiznává nárok na opravu jako celek a případně finanční kompenzaci, která alespoň dovolí zakoupit si pohodlně tržně dostupnou alternativu.

V konkrétním případě Vám však vřele doporučujeme kontaktovat Dostupného advokáta, zejména pokud by šlo o vyšší částky či nesolidní jednání.

Nejlepší prevence problémů je totiž vždy kvalitní smluvní dokumentace zpracovaná advokátem. Je potřeba varovat před vzory zadarmo, které často mnohé otázky ponechají otevřené.

Využijte jednu z našich stálých služeb — Kupní smlouva na věci movité
Rádi vytvoříme nebo zkontrolujeme i smlouvy, na jejichž základě dochází k pronájmu a půjčování věcí movitých. Nebo potřebujete pomoct s kupní smlouvou na nemovitost?

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli


Mohlo by vás také zajímat

Převod vozu nově

Od ledna tohoto roku platí nová pravidla pro převod auta. Zásadní změny se dočkala zejména úprava registrace motorových vozidel. Nově musí původní a nový vlastník společně auto přehlásit a nelze...

24. 6. 2015
Ondřej Preuss

Proč se vyplatí za advokátní služby platit?

Téměř každý občas hledá na internetu odpověď na nejrůznější otázky spojené s každodenním životem. Do kdy má otevřeno pošta? Kde se nachází nejbližší kadeřnictví? Na co mám nárok při skončení...

17. 4. 2015
Ondřej Preuss

Převod auta podle „nového“ občanského zákoníku - První část: Kradené auto

Nový občanský zákoník přinesl revoluční právní změny, novou terminologii a pro některé i bolení hlavy. Co však přinesl pro běžný život? V oblasti převodu aut jsou zde dvě základní linie...

2. 1. 2017
Ondřej Preuss

Jsme členy

ČAK logo

Znáte nás z médií

Dostupný advokát © 2013-2019