Jak na převod bytu do osobního vlastnictví?

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.
19. července 2017
2 minuty čtení
2 minuty čtení
Právo nemovitostí

O převodu bytu do osobního vlastnictví nejčastěji hovoříme v případě jeho privatizace ze státního či městského bytového fondu nebo v případě převodu družstevních bytů jednotlivým členům družstva.

Bytový dům, založení SVJ, založení bytového družstva

Z advokátní praxe: Společné prostory a převod bytů do osobního vlastnictví

Řada bytových družstev řeší problém společných komerčních prostor. Nebytové jednotky vlastní družstvo. Z nájmu od obchodů nebo hospod v přízemí se tak financují opravy domu. Jak s těmito prostory však naložit, když se byty převádí do tzv. osobního vlastnictví? O podíl na příjmech samozřejmě nechtějí jednotliví členové přijít.

Klientům vždy nabízíme několik variant. Nedávno se v jednom bytovém družstvu shodli na tom, že chtějí příjmy zachovat jako „společné“, a tak je obchod vymezen jako společná část v domě.

Každý, kdo v domě koupí byt, tak má jistotu, že se stává automaticky podílníkem. Správu pak obhospodařuje výbor splečenství vlastníků (SVJ), a pro majitele tak nevzniká zbytečná administrativa.

Pozor na nesplacenou anuitu

Při převodu družstevního bytu je vždy potřeba hledět nejen na kupní cenu za podíl, ale i na nesplacenou anuitu, která na něm vázne. Ta může byt pěkně prodražit. A najednou stojí místo tří milionů rovnou osm milionů. Ano, i s takovým případem jsme se setkali!

Při převodu v rámci uzavřeného družstva se však často neplatí za byt vůbec nic a na kupní cenu se započte vypořádací podíl. Kupující si totiž byt již splatil dříve, právě prostřednictvím anuity. To je pro kupujícího nejvýhodnější mechanismus. Navíc se v takovém případě neplatí ani daň.

Související služba

Koupě nebo prodej nemovitosti

Zajistíme kompletní právní servis související s koupí či prodejem nemovitosti včetně rezervační smlouvy a úschovy kupní ceny. Pomůžeme i s katastrem nemovitostí a daněmi. Zvládneme to rychle a bezchybně, abyste se o nic nemuseli starat. Zaplatit můžete až po poskytnutí služby.

Chci pomoct

  • Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
  • Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 5 kanceláří.
  • 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
  • Pro každý právní obor máme specialistu.

Důležitá je správnost každého detailu

Smlouvu o převodu bytu do osobního vlastnictví nelze považovat jen za formalitu. I zde je potřeba řádně dbát na detaily. Vyhnete se tak případným pozdějším doplatkům nebo průtahům v katastrálním řízení.

Družstvo například často vychází z chybných adres svých členů, které nesedí s databází katastru. Každý chybný detail může způsobit zastavení řízení. Pak nezbude než vzít čistý papír a celé to zopakovat.

Rádi pomůžeme i vašemu družstvu nebo přímo vám s převodem bytu do osobního vlastnictví.

Stáhněte si zdarma e-book 5 rad, jak koupit nebo prodat nemovitost bez rizika a projděte hladce procesem prodeje nebo koupě domu, bytu i pozemku.

Sdílejte článek


Neodpověděl vám článek na váš problém? Zeptejte se umělé inteligence

Související služba

Koupě nebo prodej nemovitosti

Zajistíme kompletní právní servis související s koupí či prodejem nemovitosti včetně rezervační smlouvy a úschovy kupní ceny. Pomůžeme i s katastrem nemovitostí a daněmi. Zvládneme to rychle a bezchybně, abyste se o nic nemuseli starat. Zaplatit můžete až po poskytnutí služby.

Chci pomoct

Autor článku

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let a rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s právními problémy.

Vzdělání
  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Mohlo by vás také zajímat

Vyřešíme i váš právní problém

Váš problém můžeme probrat on-line i osobně

Najdete nás v 5 městech

Rychlé kontakty

+420 775 420 436
(Po–Pá: 8–18)
Pravidelně komentujeme právní dění a novinky pro média
Dostupný advokát © 2013-2024
Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika (CC BY-NC-SA 3.0 CZ)