Ondřej Preuss
Konzultace s advokátem
Máme 1 variantu řešení vašeho problému
Zobrazit

Jak obstarat příspěvek na péči?

Dlouhodobá péče o blízké, ať už jsou jimi staří nemohoucí rodiče nebo třeba vážně nemocný potomek, není vůbec levnou záležitostí. Zaplatit pečovatelku, asistenci, nebo začít pečovat osobně a ztratit tak podstatnou část výdělku, zpravidla významně zatíží rodinný rozpočet. Proto se vyplatí znát možnosti, kterými stát takové situace podpoří.

rodina domlouvá se seniorem žádost o příspěvek na péči
5 minut čtení
31. 10. 2021

Kapitoly článku:

Pro jaké účely slouží příspěvek na péči?

Příspěvek na péči je sociální dávka poskytovaná dle zákona o sociálních službách. Má pomoci osobám, které se nezvládnou obstarat sami a jsou závislé na péči někoho jiného. Přitom je klíčové, že nepříznivý zdravotní stav trvá minimálně rok nebo se během následujícího roku nedá očekávat jeho zlepšení. Podstatné je, že se poskytuje přímo potřebné osobě. Nejčastěji jí bývá senior, ale může to být i dítě (starší jednoho roku) či kdokoliv jiný. Díky příspěvku si následně dotyčný může zaplatit pomoc blízké osoby, asistenta sociální péče nebo poskytovatele sociálních služeb či hospic. Nároku na příspěvek nebrání ani případná hospitalizace. V praxi zpravidla potřebným osobám pomáhají tuto situaci řešit příbuzní či blízcí, s jejichž pomocí o příspěvek žádají.

Potřebujete právní radu týkající se péče o blízké?

Popište nám svůj problém a některý z našich advokátů jej obratem zpracuje a navrhne vám do dvou pracovních dní řešení.

Chci se poradit s odborníkem

Příspěvek nespadá mezi dávky nemocenského pojištění. I v rámci nemocenských dávek lze nalézt pomoc ve formě dlouhodobého ošetřovného. V tomto případě jde ale skutečně o dávku, která je poskytována přímo pečujícím osobám a má i jiné podmínky pro poskytování.

Tip: Na co vše máte nárok, když onemocníte, jsme přiblížili v našem článku.

Jak se posuzuje schopnost zvládat péči o sebe?

Zákon stanovuje určité okruhy životních potřeb a úkonů, které se při posuzování zkoumají. Jsou jimi:

 • mobilita,
 • orientace,
 • komunikace,
 • stravování,
 • oblékání a obouvání,
 • tělesná hygiena,
 • výkon fyziologické potřeby,
 • péče o zdraví,
 • osobní aktivity
 • a péče o domácnost (ta se ovšem neposuzuje u osob do 18 let).

Jednotlivé stupně závislosti nemocných osob na péči jiných se charakterizují jako neschopnost zvládat určitý počet těchto potřeb. Počty nezvládnutých potřeb si lze představit jako body, které určí stupeň závislosti.

Tip: Na jakou pomoc a dávky dosáhnete, pokud jste ošetřující osobou? Podívejte se na náš článek.

Výše příspěvku na péči

Výsledná výše příspěvku se odvíjí jednak od stupně závislosti a dále od věku nemocné osoby. Jednotlivé kategorie a jejich výše jsou stanoveny přímo zákonem a je na příslušném Úřadu práce, aby vyhodnotil stav posuzované osoby a přiřadil jej k některé z kategorií. Rozlišujeme přitom čtyři stupně závislosti – lehkou (I. stupeň), středně těžkou (stupeň II), těžkou (stupeň III) a úplnou (stupeň IV).

Měsíční výše příspěvku stanovená podle závislosti činí k 1. 11. 2021:
Pro osoby starší jednoho roku do 18 let věku:

 • 3300 Kč, jde-li o lehkou závislost,
 • 6600 Kč, jde-li o středně těžkou závislost,
 • jde-li o těžkou závislost, pak 9 900 Kč, pokud poskytuje pomoc poskytovatel pobytových sociálních služeb nebo lůžkový hospic (v případě dětí také dětský domov), 13 900 Kč v ostatních případech.
 • jde-li o úplnou závislost, pak 13200 Kč, pokud poskytuje pomoc poskytovatel pobytových sociálních služeb nebo lůžkový hospic (v případě dětí také dětský domov), 19200 Kč v ostatních případech.

Výše příspěvku pro osoby starší 18 let činí za kalendářní měsíc:

 • 880 Kč, jde-li o lehkou závislost,
 • 4400 Kč, jde-li o středně těžkou závislost,
 • jde-li o těžkou závislost, pak 8 800 Kč, pokud poskytuje pomoc poskytovatel pobytových sociálních služeb nebo lůžkový hospic a 12 800 Kč v ostatních případech,
 • jde-li o úplnou závislost, pak 13200 Kč, pokud poskytuje pomoc poskytovatel pobytových sociálních služeb nebo lůžkový hospic a 19200 Kč v ostatních případech,

Proces získání příspěvku

Osoba, která má nárok na tuto dávku, si může stáhnout formulář žádosti příspěvku o péči ze stránek ministerstva práce a sociálních věcí. Podle místa svého bydliště stačí najít příslušný Úřad práce a vyplněnou žádost tam podat elektronicky s elektronickým podpisem, přes datovou schránku, či osobně. K žádosti se připojí Oznámení o poskytovateli pomoci.

Deklarovaný stav prověřuje sociální pracovník. Zjišťuje přitom, nakolik je posuzovaná osoba schopna samostatného života. Následně krajská pobočka Úřadu práce zašle příslušné okresní správě sociálního zabezpečení žádost o posouzení stupně závislosti osoby. Při tom se vychází jednak ze zdravotního stavu osoby doloženého lékařským nálezem, dále ze zmíněného výsledku sociálního šetření případně i z výsledku vlastního vyšetření posuzujícího lékaře.

Přiznání příspěvku

Příspěvek přiznává svým rozhodnutím příslušný Úřad práce. Pokud s jeho rozhodnutím adresát souhlasí, začne mu jeho prostřednictvím chodit příspěvek každý měsíc na platební účet či poštovním poukazem.

Nesouhlasí-li adresát s výsledným rozhodnutím Úřadu práce například z toho důvodu, že rozporuje jimi určený stupeň závislosti, je možné se proti němu odvolat. Následně celou věc posuzuje Ministerstvo práce a sociálních věcí.

Změna příspěvku

Během období nároku na příspěvek na péči může oprávněná osoba kdykoli požádat o změnu výše příspěvku. Stačí k tomu opět pouze vyplnit návrh na změnu výše příspěvku na předepsaném formuláři a zaslat jej na Úřad práce. Během období nároku na příspěvek na péči může oprávněná osoba kdykoli požádat o změnu výše příspěvku. Stačí k tomu opět pouze vyplnit návrh na změnu výše příspěvku na předepsaném formuláři a zaslat jej na Úřad práce.

Je-li příjem oprávněné osoby a osob s ní společně posuzovaných nižší než dvojnásobek částky životního minima, může být příspěvek na péči zvýšen o částku 2 000 Kč. Zvýšený příspěvek na péči, za splnění daných podmínek, náleží nezaopatřenému dítěti do 18 let pobírající příspěvek na péči a rodiči, kterému náleží příspěvek na péči a současně pečuje o nezaopatřené dítě do 18 let. Žádost o zvýšení příspěvku nabízí ke stažení web ministerstva práce a sociálních věcí.

blogRightBoxTop

Nechte si poradit od právníků online

 • Vše zvládneme on-line
 • Požadavky řešíme do druhého dne
 • Předem víte, kolik zaplatíte
 • Zkušený tým 6 specialistů

Váš případ posoudíme a navrhneme, jak ho vyřešit za 390 Kč.

Zbývá 500 znaků

Řešíte obdobný problém?

Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.

Konzultace s advokátem

Hledáte odpověď na konkrétní právní otázku? Napište nám ji a do 48 hodin budete mít k dispozici odpověď od některého z našich advokátů. Máme specialisty na všechny oblasti práva a garantujeme tak vysokou odbornost.

Předem dané ceny
Od začátku víte, kolik a za co platíte.
Vše zvládneme online
Takže ušetříte čas i peníze za dopravu.
Pracujeme rychle
90 % požadavků vyřešíme do druhého dne.
Zkušený tým
Pro každý právní obor máme specialistu.

Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli…

…nebo mu přidejte hodnocení

Zatím nehodnoceno

Autor článku

medailonek-preuss

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let. Rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s pracovními problémy, řeší za ně převod nemovitosti nebo poradí s autorskou licencí.

Vzdělání

 • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
 • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
 • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
 • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Recenze služby Dostupný advokát

Cyd onie

před 2 roky

Při koupi bytu jsme chtěli mít jistotu, že po právní stránce vše proběhne hladce, proto jsme využili služeb této firmy. Rozhodně je mohu doporučit, rychlé zpracování požadavku, vstřícné jednání a cena rozumná.

Michal Kutil

před 1 rokem

Se službami jsem dlouhodobě spokojen 🙂 (používám opakovaně). Nejvíce se mi líbí, že jsem neustále online v obraze, v jakém je, co stavu. Díky

MUDr. Pavla Kramolišová, Nový Jičín

před 2 roky

Oceňuji, jak rychle a pro mě jako laika srozumitelně pracujete. Ušetřilo mi to čas, nervy a obavy z neznámého. Už nikdy do bezplatné právní poradny.


Zobrazit všechny reference

Mohlo by vás také zajímat

Matka pečuje o dceru v rámci ošetřovného

Na co máte nárok při péči o své blízké?

Vaše dítě už má třetí rýmu během podzimu a vy máte pocit, že by to mělo opravdu pořádně vyležet a nepřecházet? Osmdesátiletá maminka vážně onemocněla a přestala být soběstačná? Máte…

30. 10. 2021
Žena sedící za počítačem u pracovního stolu

Na co má zaměstnanec nárok, když onemocní

Na jaké dávky má pracovník nárok, pokud dlouhodobě onemocní a jak dlouho mu zaměstnavatel musí držet místo? Může po něm požadovat, aby v době, kdy leží doma nemocný, alespoň částečně…

6. 9. 2018
nemocný muž si vyhledává možnosti nemocenské

Nemocenské a ošetřovné u OSVČ

Pracujete na volné noze, klidně i dvanáct hodin denně, ale když onemocníte vy nebo vaše dítě, jste na tom o poznání hůře než  kamarádi s pracovní smlouvou a osmihodinovou pracovní…

1. 11. 2021

Jsme členy

Logo Česká advokátní komora logo-apek-male

Znáte nás z médií

Dostupný advokát © 2013-2022