Ondřej Preuss
Odpověď od advokáta
Máme 1 variantu řešení vašeho problému
Zobrazit

Na co máte nárok při péči o své blízké?

Vaše dítě už má třetí rýmu během podzimu a vy máte pocit, že by to mělo opravdu pořádně vyležet a nepřecházet? Osmdesátiletá maminka vážně onemocněla a přestala být soběstačná? Máte nárok na pomoc státu, pokud pečujete o blízkou osobu? Sepsali jsme pro vás přehledně, čeho se můžete domoci a za jakých podmínek.

Matka pečuje o dceru v rámci ošetřovného
5 minut čtení
30. 10. 2021

Kapitoly článku:

Podmínky ošetřování člena rodiny

Máte-li nemocného člena rodiny a v rámci péče o něj byste chtěli jít lidově řečeno “na paragraf”, a získat tak nárok na ošetřovné, především byste měli být klasickým zaměstnancem s pracovní smlouvou. Na ošetřovné nemáte nárok, pokud jste zaměstnanci činní na základě dohody o pracovní činnosti nebo dohody o provedení práce, případně jste-li OSVČ. To je obecné pravidlo, které ale může být změněno při výjimečných situacích, jakou byla například pandemie covidu.

Ošetřování člena rodiny a ošetřovné

Ošetřovné spadá mezi dávky nemocenského pojištění, kterou vám vyplácí místně příslušná Okresní správa sociálního zabezpečení. Zákon stanovuje podmínky, které musí být splněny pro jeho výplatu. Tou základní je účast zaměstnance na nemocenském pojištění a pobyt nemocného v domácím prostředí. V případě, že by si stav pacienta vyžádal nutnost pobytu v nemocnici, by se ošetřovné přestalo poskytovat.

Nevíte si rady s dávkami při péči o blízké?

Naši specialisté vám umí zodpovědět jakýkoliv dotaz. Stačí popsat online váš problém a do dvou pracovních dní vám pošleme jeho jeho řešení .

Chci využít právní radu

Ošetřovaná osoba

Zákon umožňuje ošetřování nemocného člena rodiny, s nímž žijeme v domácnosti, pokud je jeho zdravotní stav tak závažný, že vyžaduje péči někoho jinéhoz. Můžete tak získat například ošetřovné na rodiče, případně na manžela či manželku.

Závažnost zdravotního stavu, stejně jako podmínka obývání jedné domácnosti se nemusí nijak zkoumat a být naplněna u dětí do 10 let věku. U takto malých dětí vždy platí, že jakákoliv jejich nemoc vyžaduje ošetřování jinou osobou.

Ošetřovné pro zdravé děti

Ošetřovné pro zdravé děti zní možná poněkud jako protimluv, ale skutečně i na ně zákon pamatuje. Na ošetřovné máte totiž nárok i v některých případech, kdy dítě nepotřebuje přímo léčit, ale bezpochyby je péče o něj nutná například z toho důvodu, že nemůže navštívit školní zařízení. V době epidemie covidu jsme tuto variantu prozkoumali opravdu důkladně, včetně různých modifikací a aktualizací ze strany vlády.

Tyto případy se tedy týkají péče o zdravé dítě ve věku do 10 let (v době lockdownu byla tato věková hranice dočasně zvýšena na 12 let), z důvodu, že:

 • jeho škola či školka byla uzavřena např. z důvodu epidemie, havárie a jiné podobné události
 • dítě nemůže výchovné zařízení navštěvovat z důvodu karantény,
 • osoba, která jinak o dítě pečuje, sama onemocněla.

Ošetřující osoba

Pokud nemůžete mít v práci déledobý výpadek a vzdálit se z pracoviště na více než několik dní, lze se v průběhu péče vystřídat s druhým rodičem, případně jinou osobou, na níž se vztahují zákonné podmínky. V průběhu jednoho případu potřeby ošetřování lze totiž poskytnout ošetřovné dvěma osobám.

Tato zákonná úprava tak usnadňuje ošetřování nemocného dítěte například rodičům, kteří využívají střídavou péči o dítě.

Doba poskytování a výše ošetřovného

Ošetřovné získáte po dobu prvních devíti kalendářních dnů za podmínky, že trvá potřeba ošetřování. V případě zaměstnanců či zaměstnankyň samoživitelů, kteří pečují o dítě mladší 16 let, které neukončilo povinnou školní docházku, může jít až o 16 dní.

Výše ošetřovného se odvíjí od vaší mzdy a za kalendářní den se určuje jako 60 % denního vyměřovacího základu. To je zjednodušeně řečeno průměrný denní příjem za rozhodné období – zpravidla za 12 kalendářních měsíců před měsícem, ve kterém vzniknul nárok na ošetřovné. Stačí jen sečíst příjmy za toto období a vydělit je počtem kalendářních dnů. Tím získáme denní vyměřovací základ. Na něj se ještě mohou uplatnit tři tzv. redukční hranice, které tuto částku sníží a vytvoří z ní tzv. redukovaný denní vyměřovací základ.

Nejsnazší způsob, jak zjistit orientační výši nemocenského je využít některou z internetových kalkulaček.

Tip: Postup žádosti o ošetřovné jsme zpracovali v samostatném článku.

Dlouhodobá péče o seniory

Zdravotní stav starých rodičů či prarodičů může přejít do stavu, kdy dlouhodobě vyžadují péči jiných osob a jsou na jejich pomoci závislí. K řešení této situace zdaleka neslouží jen léčebny dlouhodobě nemocných či domovy seniorů. Naopak, pokud vám to osobní situace dovolí, pak je ideálním stavem péče o seniory doma. Tato varianta je pochopitelně výhodná pro stát, ale v první řadě ji ocení senioři samotní. Mohou zůstat zůstat ve známém prostředí, obklopeni blízkými a přitom není třeba mít obavy ze zanedbání zdravotní péče.

Domácí péče

Službu domácí ošetřovatelské péče může po vyšetření předepsat ošetřující lékař. Nesmí jít pochopitelně o takový zdravotní stav, který vyžaduje hospitalizaci. Lékař na základě vyšetření doporučí počet návštěv u pacienta a cíl péče, který je potom rozpracován formou ošetřovatelského plánu. Tato služba je plně hrazena zdravotní pojišťovnou.

Příspěvek na péči

Při péči o člena rodiny, staršího jednoho roku, který je z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu, závislý na pomoci jiné fyzické osoby, vám může situaci usnadnit příspěvek na úhradu péče (dříve nazývaný jako příspěvek na bezmocnost). Ten ovšem nepobírá pečující osoba, ale přímo osoba potřebná, která se sama rozhodne, zda případně za pomoc zaplatí příbuzným, pečovateli či sociální službě. Typicky se tento institut využívá při péči o nemohoucí rodiče.

Výše příspěvku se stanovuje podle stupně závislosti a rovněž dle toho, zda je současně využívána sociální pobytová služba či ne. Možné rozpětí se pohybuje v současné době od 880 Kč do 19 200 Kč měsíčně. Ač je nejčastěji využíván při domácí péči o seniory, jak lze jej samozřejmě využít na péči o kohokoliv, kdo ji potřebuje. Žádost o příspěvek na péči je třeba vyplnit a podat jej na příslušné pobočce Úřadu práce, dle místa trvalého pobytu žadatele. Pokud není osoba, již se příspěvek týká, schopna žádost vyplnit sama, vyplní žádost zmocněnec.

Tip: Způsobu, jakým požádat o příspěvek na péči, jsme se věnovali v samostatném článku.

blogRightBoxTop

Nechte si poradit od právníků online

Váš případ posoudíme a navrhneme, jak ho vyřešit za 490 Kč.

 • Vše zvládneme online
 • Požadavky řešíme do druhého dne
 • Předem víte, kolik zaplatíte
 • Zkušený tým 6 specialistů
Zbývá 500 znaků

Řešíte obdobný problém?

Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.

Odpověď od advokáta

Hledáte odpověď na konkrétní právní otázku? Napište nám ji a do 48 hodin budete mít k dispozici odpověď od některého z našich advokátů. Máme specialisty na všechny oblasti práva a garantujeme tak vysokou odbornost. Zaplatit můžete až po poskytnutí služby.

3000 Kč
Chci pomoct
Předem dané ceny
Od začátku víte, kolik a za co platíte.
Vše zvládneme online
Takže ušetříte čas i peníze za dopravu.
Pracujeme rychle
90 % požadavků vyřešíme do druhého dne.
Zkušený tým
Pro každý právní obor máme specialistu.

Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli…

…nebo mu přidejte hodnocení

Zatím nehodnoceno

Témata článku:

Autor článku

medailonek-preuss

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let. Rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s pracovními problémy, řeší za ně převod nemovitosti nebo poradí s autorskou licencí.

Vzdělání

 • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
 • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
 • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
 • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Recenze služby Dostupný advokát

Jitka Salačová, Praha 6 – Řepy

před 11 měsíci

Naše Společenství vlastníků zhruba na začátku roku 2016 muselo nepředvídaně řešit mimořádné záležitosti, u nichž posléze vznikla potřeba právní porady. Výbor poptal tým „Dostupný advokát“ – právní služby online, v čele s JUDr. Ondřejem Preussem, který byl nakonec vybrán pro stálou spolupráci s naším Společenstvím vlastníků. V jeho prospěch hovoří garance dostupnosti v podstatě v (zobrazit více) kteroukoli dobu bez navýšení odměny za kontakt mimo pracovní dobu, dostupnost na telefonu či mailu i na Skypu a velmi seriózní vystupování. Jednoznačně můžeme potvrdit kvalitu služeb, serióznost i dostupnost online.

Michal Vrátný, Praha

před 11 měsíci

Děkuji za rychlou a precizní radu. Musím se přiznat, že jsem byl původně k přínosu advokáta skeptický. Nakonec jsem však rád, že jsem do toho šel. Navíc mám jasno v tom, kam se příště ohledně právního poradenství pohodlně obrátit.

Michal Kutil

před 4 týdny

Se službami jsem dlouhodobě spokojen 🙂 (používám opakovaně). Nejvíce se mi líbí, že jsem neustále online v obraze, v jakém je, co stavu. Díky


Zobrazit všechny reference

Mohlo by vás také zajímat

muž si znázorňuje pomocí mincí srážky z platu

Srážky ze mzdy

Srážky ze mzdy jsou někdy dobrovolně, někdy i nedobrovolně odvedenou částkou ze mzdy. Personalisté se s nimi setkávají v praxi relativně často. Současně nejde ale o jednoduchou problematiku a nejen…

22. 10. 2021
Žena sedící za počítačem u pracovního stolu

Na co má zaměstnanec nárok, když onemocní

Na jaké dávky má pracovník nárok, pokud dlouhodobě onemocní a jak dlouho mu zaměstnavatel musí držet místo? Může po něm požadovat, aby v době, kdy leží doma nemocný, alespoň částečně…

6. 9. 2018
Dvě ženy si povídají za pracovním stolem

Na co máte nárok jako zaměstnanec?

V dnešním blogu se podíváme na to, jak se správně stanoví mzda, jaké jsou zákonné povinnosti ohledně odměňování, které benefity jsou výhodné pro zaměstnance a zaměstnavatele a co může zaměstnavatel…

14. 8. 2019

Jsme členy

Logo Česká advokátní komora logo-apek-male

Znáte nás z médií

Dostupný advokát © 2013-2021