Česko se připravuje na změny v odměňování zaměstnanců. Nová evropská směrnice o transparentním odměňování, kterou musí členské státy implementovat do června 2026, přinese povinnost zveřejňovat nástupní mzdy a odhalovat rozdíly v platech mužů a žen.
Firmy v Česku se budou muset přizpůsobit novým pravidlům, která mají zlepšit rovnost v odměňování. Zaměstnavatelé budou povinni sdělovat uchazečům výši nástupní mzdy už při pohovoru a nebudou smět požadovat informace o předchozích odměně. Zaměstnanci navíc získají právo na přístup k údajům o průměrných mzdách kolegů na stejné pozici.
U firem nad 100, resp. 250 zaměstnanců bude nutné pravidelné zveřejňování statistik o rozdílech v odměňování. Pokud se prokáže rozdíl větší než 5 % bez objektivního důvodu, zaměstnavatel bude muset přijmout nápravná opatření. Směrnice, kterou Česká republika musí převést do svého právního řádu, může přinést větší transparentnost, ale pro firmy i administrativní zátěž a možná právní rizika.
Stalo se vám něco, co má právní přesah, ale nevíte, jaký postup dává smysl? Tušíte, že na něco máte nárok, ale nejste si jistí, zda a jak ho uplatnit? A nebo už jste četli rady na internetu, ale každá říká něco jiného? Právě pro tyto situace je tu Konzultace s advokátem.