lucka
Rozvod manželství
Máme 3 varianty řešení vašeho problému
Zobrazit

Jak na rozvod s cizincem?

Svět je dnes propojenější, než kdy dřív, lidé více cestují a tak není divu, že vzniká i více mezinárodních manželství. Bohužel ani těmto manželstvím se nevyhýbají rozvody.

Žena rozvádící se v zahraničí
5 minut čtení
4. 12. 2020

Někdy může být obtížné už jen zjistit, kde se vlastně máte nechat rozvést. Představte si, že jste se brali na Staroměstském náměstí v Praze, ona Češka, on Němec a společně jste po svatbě žili v Bruselu v Belgii. Můžete se nyní dát rozvést v Čechách? Na tuto i další otázky spojené s mezinárodními rozvody manželství vám odpovíme v dnešním blogu.

Rozvod s cizincem je komplikovanější

Rozvody manželství s cizincem jsou v mnoha případech komplikovanější. Vždy je nutné ujasnit si, kde by měl rozvod probíhat a jakým způsobem. Pokud se například nebudete rozvádět v České republice, musíte si dávat pozor na to, aby byl rozvod uznán českým právem. Například ve Francii probíhá rozvod jen u notáře, což český právní systém neuznává. Zároveň je nutné vzít v potaz, že se mezinárodní rozvod řídí taktéž směrnicemi EU a ustanoveními zákona o mezinárodním právu soukromém.

Vždy také záleží na tom, zda je manžel k dispozici a spolupracuje. V praxi se setkáváme s tím, že klienti mnohdy neví, kde jejich manžel cizinec bydlí a je z jejich strany nedohledatelný. Ani to ovšem nebrání rozvodu manželství.

Tip: Pro usnadnění jsme vám sepsali vzor žádosti o rozvod.

Jak se postupuje v rozvodu manželství s cizincem, který není dohledatelný?

Ukažme si to na praktickém příkladu. Paní Jana se rozváděla s manželem a v návrhu na rozvod manželství uvedla, že nebylo v jejích možnostech zjistit, kde se manžel nachází. Kvůli tomu nebylo v možnostech soudu ho zkontaktovat a poslat mu podanou žalobu. Ve věci tak postupoval tak, že manželovi – cizinci stanovil zástupce, kterému se říká také opatrovník. Nejčastěji jde o advokátní kancelář, která má hájit jeho zájmy.

Opatrovník postupuje v rozvodovém řízení stejně, jako by postupoval manžel sám, a může se tak odvolat proti rozsudku o rozvodu nebo navrhnout důkazy. Ve většině případů se ovšem rozvodové řízení neprodlužuje.

Tip: Zjistěte, jak probíhá rozvod u soudu.

Rozvod s cizincem může trvat i roky

A každý nedodaný dokument celý proces ještě více prodlužuje. Poradíme vám nejefektivnější postup, připravíme všechny potřebné dokumenty a případně vám zastoupíme i u soudu. Nejčastěji se v takových případech řeší alimenty. I v takových případech jsme připraveni vybojovat pro vás to, na co máte právo.

Chci zjednodušit rozvodové řízení

V rámci EU rozhoduje hlavně místo, kde jste spolu žili

V Evropské unii platí nařízení z roku 2003, jež říká, které soudy jsou příslušné v rodinných a manželských věcech, tedy i ve věcech rozvodů – nebo třeba ve věcech řízení o neplatnost manželství.

Trochu zjednodušeně můžeme říci, že toto nařízení říká, že rozvést vás může soud v zemi, na jejímž území:

 • mají manželé obvyklé bydliště, nebo měli manželé poslední společné obvyklé bydliště, pokud zde jeden z nich ještě bydlí,
 • má odpůrce bydliště,
 • v případě společného návrhu na zahájení řízení má alespoň jeden z manželů obvyklé bydliště,
 • nebo má navrhovatel obvyklé bydliště, v němž bydlel nejméně jeden rok bezprostředně před podáním návrhu rozvod (pokud je zároveň občanem tohoto státu, pak stačí 6 měsíců),
 • případně soud ve státě, jehož státními příslušníky jsou oba manželé.

Pokud si tedy vezmeme náš modelový příklad, kdy byla manželka Češka, manžel Němec a žili spolu v Belgii, pak by platilo následující. Manželství by nebylo možné rozvést v Čechách. Rozvodové řízení by mělo proběhnout v Belgii, protože tam mají své obvyklé bydliště. Pro to, aby rozvod proběhl v Čechách, by se manželka musela přestěhovat a alespoň 6 měsíců tady žít.

Advokát radí: Zároveň ale platí, že pokud máte oba s manželem české občanství, ale žijete v zahraničí, můžete se vždy nechat rozvést i u českého soudu. Více také v našem článku: Jak na rozvod ze zahraničí.

Rozvod s cizincem, který nežije v EU

Pokud je jeden z manželů (nebo oba) občanem země, která není členem EU, a zároveň manželé ani nežijí v EU, pak se výše uvedené nařízení neuplatní. I v tuto chvíli bude záležet na tom, kde manželé žijí. Každá země má svoji vnitrostátní právní úpravu, která říká, kdy její soudy mohou o rozvodech rozhodovat, a kdy nikoliv.

V České republice najdeme tuto úpravu v zákoně o mezinárodním právu soukromém. Pokud neexistuje mezinárodní smlouva, která by danou situaci upravovala, nebo předpis EU, pak platí pravidlo, že české soudy vás mohou rozvést, pokud:

 • alespoň jeden z manželů je státním občanem ČR,
 • odpůrce (tedy ten, který nepodal návrh na rozvod) má v České republice obvyklý pobyt.

Český soud tedy klidně může rozvést manželství dvou cizinců, pokud tady oba mají obvyklý pobyt. V některých případech dokonce český soud může rozvést manželství dvou cizinců i v případě, že tady odpůrce nemá bydliště – a to například tehdy, pokud oba manželé v ČR žili a navrhovatel tu stále žije, nebo tu navrhovatel má obvyklý pobyt a druhý manžel se připojil k návrhu.

Žádost o rozvod s cizincem můžete podat ve více zemích

Mnohdy se stává, že zákony různých zemí se překrývají, a tak je možné, že si budete moci vybrat, kde se nechat rozvést, protože příslušné budou soudy ve více zemích. Jak je vidět, pravidla pro mezinárodní rozvody jsou velmi komplikovaná, a i my zde popisujeme jen pár typických situací, z nichž navíc existuje řada výjimek.

Vždy proto doporučujeme nechat si poradit od specialisty, který vám doporučí i to, kde rozvodové řízení probíhá rychleji, kde je levnější a kde se vám to spíše vyplatí.

Uznání rozhodnutí rozvodu v zahraničí

Pokud se rozvádíte v zahraničí a pak se vracíte do Čech, je zapotřebí mít doklady pro české úřady. Když máte rozvodový rozsudek z EU, stačí, když si ho necháte úředně přeložit do češtiny. Rozvodový rozsudek z jiné země než z EU musíte nechat formálně uznat u českého soudu.

Chcete mít jasno v tom, jak na rozvod a nehledat informace všude možně? Vše důležité jsme sepsali do e-booku Jak na rozvod, který vás provede rozvodovým procesem, poradí, na co nezapomenout, a nechybí v něm ani praktické náležitosti, jako třeba vzor žádosti o rozvod.

blogRightBoxTop

Nechte si poradit od právníků online

Váš případ posoudíme a navrhneme, jak ho vyřešit za 490 Kč.

 • Vše zvládneme online
 • Požadavky řešíme do druhého dne
 • Předem víte, kolik zaplatíte
 • Zkušený tým 6 specialistů
Zbývá 500 znaků

Řešíte obdobný problém?

Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.

Rozvod manželství

Provedeme vás celým rozvodovým procesem od podání žádosti o rozvod po jeho schválení soudem. Zajistíme nejlepší možný výsledek pro vás, dítě i vaše majetkové poměry. Postupujeme rychle, zkušeně a diskrétně. Zaplatit přitom můžete až po poskytnutí služby.

od 7500 Kč
Chci pomoct
Předem dané ceny
Od začátku víte, kolik a za co platíte.
Vše zvládneme online
Takže ušetříte čas i peníze za dopravu.
Pracujeme rychle
90 % požadavků vyřešíme do druhého dne.
Zkušený tým
Pro každý právní obor máme specialistu.

Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli…

…nebo mu přidejte hodnocení

Zatím nehodnoceno

Autor článku

Lucie Petránková

Mgr. Lucie Petránková

Lucie rozumí advokátnímu řemeslu jako málokdo. Umí prosadit zájmy svých klientů v soudní síni i mimo ni. Má za sebou již stovky vyhraných sporů. V našem týmu je specialistkou na rodinné a občanské právo. Klienti oceňují její lidský, profesionální a při tom velmi rozhodný přístup.

Vzdělání

 • Postgraduální studium Univerzita Karlova v Praze, Právnická fakulta, obor: medicínské právo,
 • Universita Pantheon d ´Assas Paris II,
 • Právo na Univerzitě Karlově v Praze, Právnická fakulta

Recenze služby Dostupný advokát

Tomáš Rufer

před 9 měsíci

Kvalitu právní služby posoudit neumím, ale co umím posoudit, jsou její výsledky. Tato firma se mi už dost vyplatila. Mám pocit, že při spolupráci jde o to, abych řešenou situaci vždy pochopil a ne jen dostal suchou zprávu v právnickém jazyce. Řekl bych, že teamu jde o mou spokojenost.

Ing. Jana Filipová, Praha

před 9 měsíci

Nechali jsme si s přítelem zkontrolovat nájemní smlouvu na náš první byt a byli jsme rádi, že nám někdo řekl, jaká máme práva, a vysvětlil, co nás čeká.

Jan Vrátný, Veselí nad Lužnicí

před 10 měsíci

Jako řemeslník – živnostník se slušně orientuji v prostředí, ve kterém pracuji a ve kterém se dlouhodobě pohybuji. Před nedávnem jsem se ale dostal vlivem nepředvídatelných problémů mimo zmíněný prostor a potřeboval jsem právní pomoc. Nechtěl jsem obvolávat právní kanceláře a pokoušet se domlouvat v kdovíjakých odborných termínech. Proto jsem zvolil vyhledání i výběr právní služby pomocí internetu. A mohu s klidným svědomím říci: „dobře jsem sáhnul“. Lidé z Dostupnyadvokat.cz na můj dotaz ihned reagovali a po upřesnění mého požadavku mi vypracovali smlouvu šitou na míru dané situaci. S prací i cenou jsem byl moc spokojen.To bylo poprvé, co jsem využil služeb Dostupného advokáta. Celý příběh Jana Vrátného.


Zobrazit všechny reference

Mohlo by vás také zajímat

Signing the documents needed for divorce

Jaké dokumenty budete potřebovat k rozvodu?

Rozvod představuje náročnou situaci, kterou mnohdy komplikuje i zmatek v tom, co všechno potřebujete pro co nejsnadnější a nejrychlejší ukončení manželství. Jaké jsou potřebné dokumenty pro rozvod a který návrh…

15. 10. 2020
Žena trápící se tím, jak bude probíhat rozvod

Jak probíhá rozvod u soudu?

Rozvodové řízení je proces odehrávající se před soudem, jehož výsledkem je zánik manželství. Slovy zákona ‒ manželství může být rozvedeno jen za situace, kdy je hluboce, trvale a nenapravitelně rozvráceno,…

10. 11. 2020
Manželé podepisující vzor žádosti o rozvod

Vzor žádosti o rozvod

Rozvod zcela konkrétně a prakticky – pokud se vás tato nepříjemná situace právě týká, připravili jsme pro vás vzor žádosti o rozvod. Přidali jsme též nejdůležitější informace, na které bude…

9. 12. 2020

Jsme členy

Logo Česká advokátní komora logo-apek-male

Znáte nás z médií

Dostupný advokát © 2013-2021