lucka
Rozvod manželství
Máme 3 varianty řešení vašeho problému
Zobrazit

Jak na rozvod s cizincem?

Svět je dnes propojenější, než kdy dřív, lidé více cestují a tak není divu, že vzniká i více mezinárodních manželství. Bohužel ani těmto manželstvím se nevyhýbají rozvody.

Žena rozvádící se v zahraničí
5 minut čtení
4. 12. 2020

Někdy může být obtížné už jen zjistit, kde se vlastně máte nechat rozvést. Představte si, že jste se brali na Staroměstském náměstí v Praze, ona Češka, on Němec a společně jste po svatbě žili v Bruselu v Belgii. Můžete se nyní dát rozvést v Čechách? Na tuto i další otázky spojené s mezinárodními rozvody manželství vám odpovíme v dnešním blogu.

Rozvod s cizincem je komplikovanější

Rozvody manželství s cizincem jsou v mnoha případech komplikovanější. Vždy je nutné ujasnit si, kde by měl rozvod probíhat a jakým způsobem. Pokud se například nebudete rozvádět v České republice, musíte si dávat pozor na to, aby byl rozvod uznán českým právem. Například ve Francii probíhá rozvod jen u notáře, což český právní systém neuznává. Zároveň je nutné vzít v potaz, že se mezinárodní rozvod řídí taktéž směrnicemi EU a ustanoveními zákona o mezinárodním právu soukromém.

Vždy také záleží na tom, zda je manžel k dispozici a spolupracuje. V praxi se setkáváme s tím, že klienti mnohdy neví, kde jejich manžel cizinec bydlí a je z jejich strany nedohledatelný. Ani to ovšem nebrání rozvodu manželství.

Tip: Pro usnadnění jsme vám sepsali vzor žádosti o rozvod.

Jak se postupuje v rozvodu manželství s cizincem, který není dohledatelný?

Ukažme si to na praktickém příkladu. Paní Jana se rozváděla s manželem a v návrhu na rozvod manželství uvedla, že nebylo v jejích možnostech zjistit, kde se manžel nachází. Kvůli tomu nebylo v možnostech soudu ho zkontaktovat a poslat mu podanou žalobu. Ve věci tak postupoval tak, že manželovi – cizinci stanovil zástupce, kterému se říká také opatrovník. Nejčastěji jde o advokátní kancelář, která má hájit jeho zájmy.

Opatrovník postupuje v rozvodovém řízení stejně, jako by postupoval manžel sám, a může se tak odvolat proti rozsudku o rozvodu nebo navrhnout důkazy. Ve většině případů se ovšem rozvodové řízení neprodlužuje.

Tip: Zjistěte, jak probíhá rozvod u soudu.

Rozvod s cizincem může trvat i roky

A každý nedodaný dokument celý proces ještě více prodlužuje. Poradíme vám nejefektivnější postup, připravíme všechny potřebné dokumenty a případně vám zastoupíme i u soudu. Nejčastěji se v takových případech řeší alimenty. I v takových případech jsme připraveni vybojovat pro vás to, na co máte právo.

Chci zjednodušit rozvodové řízení

V rámci EU rozhoduje hlavně místo, kde jste spolu žili

V Evropské unii platí nařízení z roku 2003, jež říká, které soudy jsou příslušné v rodinných a manželských věcech, tedy i ve věcech rozvodů – nebo třeba ve věcech řízení o neplatnost manželství.

Trochu zjednodušeně můžeme říci, že toto nařízení říká, že rozvést vás může soud v zemi, na jejímž území:

 • mají manželé obvyklé bydliště, nebo měli manželé poslední společné obvyklé bydliště, pokud zde jeden z nich ještě bydlí,
 • má odpůrce bydliště,
 • v případě společného návrhu na zahájení řízení má alespoň jeden z manželů obvyklé bydliště,
 • nebo má navrhovatel obvyklé bydliště, v němž bydlel nejméně jeden rok bezprostředně před podáním návrhu rozvod (pokud je zároveň občanem tohoto státu, pak stačí 6 měsíců),
 • případně soud ve státě, jehož státními příslušníky jsou oba manželé.

Pokud si tedy vezmeme náš modelový příklad, kdy byla manželka Češka, manžel Němec a žili spolu v Belgii, pak by platilo následující. Manželství by nebylo možné rozvést v Čechách. Rozvodové řízení by mělo proběhnout v Belgii, protože tam mají své obvyklé bydliště. Pro to, aby rozvod proběhl v Čechách, by se manželka musela přestěhovat a alespoň 6 měsíců tady žít.

Advokát radí: Zároveň ale platí, že pokud máte oba s manželem české občanství, ale žijete v zahraničí, můžete se vždy nechat rozvést i u českého soudu. Více také v našem článku: Jak na rozvod ze zahraničí.

Rozvod s cizincem, který nežije v EU

Pokud je jeden z manželů (nebo oba) občanem země, která není členem EU, a zároveň manželé ani nežijí v EU, pak se výše uvedené nařízení neuplatní. I v tuto chvíli bude záležet na tom, kde manželé žijí. Každá země má svoji vnitrostátní právní úpravu, která říká, kdy její soudy mohou o rozvodech rozhodovat, a kdy nikoliv.

V České republice najdeme tuto úpravu v zákoně o mezinárodním právu soukromém. Pokud neexistuje mezinárodní smlouva, která by danou situaci upravovala, nebo předpis EU, pak platí pravidlo, že české soudy vás mohou rozvést, pokud:

 • alespoň jeden z manželů je státním občanem ČR,
 • odpůrce (tedy ten, který nepodal návrh na rozvod) má v České republice obvyklý pobyt.

Český soud tedy klidně může rozvést manželství dvou cizinců, pokud tady oba mají obvyklý pobyt. V některých případech dokonce český soud může rozvést manželství dvou cizinců i v případě, že tady odpůrce nemá bydliště – a to například tehdy, pokud oba manželé v ČR žili a navrhovatel tu stále žije, nebo tu navrhovatel má obvyklý pobyt a druhý manžel se připojil k návrhu.

Žádost o rozvod s cizincem můžete podat ve více zemích

Mnohdy se stává, že zákony různých zemí se překrývají, a tak je možné, že si budete moci vybrat, kde se nechat rozvést, protože příslušné budou soudy ve více zemích. Jak je vidět, pravidla pro mezinárodní rozvody jsou velmi komplikovaná, a i my zde popisujeme jen pár typických situací, z nichž navíc existuje řada výjimek.

Vždy proto doporučujeme nechat si poradit od specialisty, který vám doporučí i to, kde rozvodové řízení probíhá rychleji, kde je levnější a kde se vám to spíše vyplatí.

Uznání rozhodnutí rozvodu v zahraničí

Pokud se rozvádíte v zahraničí a pak se vracíte do Čech, je zapotřebí mít doklady pro české úřady. Když máte rozvodový rozsudek z EU, stačí, když si ho necháte úředně přeložit do češtiny. Rozvodový rozsudek z jiné země než z EU musíte nechat formálně uznat u českého soudu.

Chcete mít jasno v tom, jak na rozvod a nehledat informace všude možně? Vše důležité jsme sepsali do e-booku Jak na rozvod, který vás provede rozvodovým procesem, poradí, na co nezapomenout, a nechybí v něm ani praktické náležitosti, jako třeba vzor žádosti o rozvod.

blogRightBoxTop

Nechte si poradit od právníků online

 • Vše zvládneme on-line
 • Požadavky řešíme do druhého dne
 • Předem víte, kolik zaplatíte
 • Zkušený tým 6 specialistů

Váš případ posoudíme a navrhneme, jak ho vyřešit za 390 Kč.

Zbývá 500 znaků

Řešíte obdobný problém?

Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.

Rozvod manželství

Provedeme vás celým rozvodovým procesem od podání žádosti o rozvod po jeho schválení soudem. Zajistíme nejlepší možný výsledek pro vás, dítě i vaše majetkové poměry. Postupujeme rychle, zkušeně a diskrétně. Zaplatit přitom můžete až po poskytnutí služby.

Předem dané ceny
Od začátku víte, kolik a za co platíte.
Vše zvládneme online
Takže ušetříte čas i peníze za dopravu.
Pracujeme rychle
90 % požadavků vyřešíme do druhého dne.
Zkušený tým
Pro každý právní obor máme specialistu.

Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli…

…nebo mu přidejte hodnocení

průměrné hodnocení: 5
hodnoceno: 1 krát

Autor článku

Lucie Petránková

Mgr. Lucie Petránková

Lucie rozumí advokátnímu řemeslu jako málokdo. Umí prosadit zájmy svých klientů v soudní síni i mimo ni. Má za sebou již stovky vyhraných sporů. V našem týmu je specialistkou na rodinné a občanské právo. Klienti oceňují její lidský, profesionální a při tom velmi rozhodný přístup.

Vzdělání

 • Postgraduální studium Univerzita Karlova v Praze, Právnická fakulta, obor: medicínské právo,
 • Universita Pantheon d ´Assas Paris II,
 • Právo na Univerzitě Karlově v Praze, Právnická fakulta

Recenze služby Dostupný advokát

Jana Vičanová

před 2 roky

Advokátní služby online – nejprve jsem si myslela, že servis využiju ke zodpovězení jednouchého právního dotazu. Záhy jsem však zjistila, že můžeme cestou telefonu, Skypu a internetu vyřešit naprosto vše. DA mi vytrhl trn z paty – coby matka dvou dětí s prací na plný úvazek jen stěží hledám čas, ušetřila jsem však čas i (zobrazit více) finance za cesty, a to za naprosto profi přístup. Vřele doporučuji!

Lucia Tóthová, Praha

před 2 roky

V životě každého z nás nastane chvíle, kdy potřebujeme využít služeb právníků nebo advokátů. Pro všechny, kteří hledají právní radu (je jedno, jestli kupují nemovitost, soudí se se zaměstnavatelem anebo potřebují jakoukoli jinou pomoc od profesionála na legislativu) a zároveň chtějí řešit věci digitálně, vzdáleně, bez nutnosti osobních návštěv, je Dostupný advokát jednoznačně zajímavou alternativou.

Luboš Kulhánek, Praha

před 2 roky

Fantastická zkušenost. Chtěli jsme jen revidovat smlouvu, ale sami přišli s mnoha důležitými podněty. Nadmíru splnili očekávání. Vše online. Dobrá cena. Takto si představuji služby v 21. století!


Zobrazit všechny reference

Mohlo by vás také zajímat

Signing the documents needed for divorce

Jaké dokumenty budete potřebovat k rozvodu?

Rozvod představuje náročnou situaci, kterou mnohdy komplikuje i zmatek v tom, co všechno potřebujete pro co nejsnadnější a nejrychlejší ukončení manželství. Jaké jsou potřebné dokumenty pro rozvod a který návrh…

15. 10. 2020
Žena trápící se tím, jak bude probíhat rozvod

Jak probíhá rozvod u soudu?

Rozvodové řízení je proces odehrávající se před soudem, jehož výsledkem je zánik manželství. Slovy zákona ‒ manželství může být rozvedeno jen za situace, kdy je hluboce, trvale a nenapravitelně rozvráceno,…

10. 11. 2020

Vzor žádosti o rozvod

Vzor návrhu na rozvod slouží především k tomu, abyste věděli, co vše je potřeba soudu sdělovat a jaké dokumenty potřebujete. Záleží také na tom zda jste s vaším protějškem domluveni,…

23. 2. 2022

Jsme členy

Logo Česká advokátní komora logo-apek-male

Znáte nás z médií

Dostupný advokát © 2013-2022