Jak na rozvod s cizincem?

Mgr. Lucie Petránková
8. srpna 2023
5 minut čtení
5 minut čtení
Rodinné právo

Svět je dnes propojenější, než kdy dřív, lidé více cestují a tak není divu, že vzniká i více mezinárodních manželství. Bohužel ani těmto manželstvím se nevyhýbají rozvody.

Žena rozvádící se v zahraničí

Někdy může být obtížné už jen zjistit, kde se vlastně máte nechat rozvést. Představte si, že jste se brali na Staroměstském náměstí v Praze, ona Češka, on Němec a společně jste po svatbě žili v Bruselu v Belgii. Můžete se nyní dát rozvést v Čechách? Na tuto i další otázky spojené s mezinárodními rozvody manželství vám odpovíme v dnešním blogu.

Rozvod s cizincem je komplikovanější

Rozvody manželství s cizincem jsou v mnoha případech komplikovanější. Vždy je nutné ujasnit si, kde by měl rozvod probíhat a jakým způsobem. Pokud se například nebudete rozvádět v České republice, musíte si dávat pozor na to, aby byl rozvod uznán českým právem. Například ve Francii probíhá rozvod jen u notáře, což český právní systém neuznává. Zároveň je nutné vzít v potaz, že se mezinárodní rozvod řídí taktéž směrnicemi EU a ustanoveními zákona o mezinárodním právu soukromém.

Vždy také záleží na tom, zda je manžel k dispozici a spolupracuje. V praxi se setkáváme s tím, že klienti mnohdy neví, kde jejich manžel cizinec bydlí a je z jejich strany nedohledatelný. Ani to ovšem nebrání rozvodu manželství.

Tip na článek

Tip: Pro usnadnění jsme vám sepsali vzor žádosti o rozvod.

Jak na rozvod s cizincem, který není dohledatelný?

Ukažme si to na praktickém příkladu. Paní Jana se rozváděla s manželem a v návrhu na rozvod manželství uvedla, že nebylo v jejích možnostech zjistit, kde se manžel nachází. Kvůli tomu nebylo v možnostech soudu ho zkontaktovat a poslat mu podanou žalobu. Ve věci tak postupoval tak, že manželovi – cizinci stanovil zástupce, kterému se říká také opatrovník. Nejčastěji jde o advokátní kancelář, která má hájit jeho zájmy.

Opatrovník postupuje v rozvodovém řízení stejně, jako by postupoval manžel sám, a může se tak odvolat proti rozsudku o rozvodu nebo navrhnout důkazy. Ve většině případů se ovšem rozvodové řízení neprodlužuje.

Tip na článek

Tip: Zjistěte, jak probíhá rozvod u soudu.

Související služba

Rozvod s cizincem může trvat i roky

A každý nedodaný dokument celý proces ještě více prodlužuje. Poradíme vám nejefektivnější postup, připravíme všechny potřebné dokumenty a případně vám zastoupíme i u soudu. Nejčastěji se v takových případech řeší alimenty. I v takových případech jsme připraveni vybojovat pro vás to, na co máte právo.

Chci zjednodušit rozvodové řízení

  • Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
  • Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 5 kanceláří.
  • 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
  • Pro každý právní obor máme specialistu.

V rámci EU rozhoduje hlavně místo, kde jste spolu žili

V Evropské unii platí nařízení z roku 2003, jež říká, které soudy jsou příslušné v rodinných a manželských věcech, tedy i ve věcech rozvodů – nebo třeba ve věcech řízení o neplatnost manželství.

Trochu zjednodušeně můžeme říci, že toto nařízení říká, že rozvést vás může soud v zemi, na jejímž území:

  • mají manželé obvyklé bydliště, nebo měli manželé poslední společné obvyklé bydliště, pokud zde jeden z nich ještě bydlí,
  • má odpůrce bydliště,
  • v případě společného návrhu na zahájení řízení má alespoň jeden z manželů obvyklé bydliště,
  • nebo má navrhovatel obvyklé bydliště, v němž bydlel nejméně jeden rok bezprostředně před podáním návrhu rozvod (pokud je zároveň občanem tohoto státu, pak stačí 6 měsíců),
  • případně soud ve státě, jehož státními příslušníky jsou oba manželé.

Pokud si tedy vezmeme náš modelový příklad, kdy byla manželka Češka, manžel Němec a žili spolu v Belgii, pak by platilo následující. Manželství by nebylo možné rozvést v Čechách. Rozvodové řízení by mělo proběhnout v Belgii, protože tam mají své obvyklé bydliště. Pro to, aby rozvod proběhl v Čechách, by se manželka musela přestěhovat a alespoň 6 měsíců tady žít.

Advokát radí: Zároveň ale platí, že pokud máte oba s manželem české občanství, ale žijete v zahraničí, můžete se vždy nechat rozvést i u českého soudu. Více také v našem článku: Jak na rozvod ze zahraničí.

Rozvod s cizincem, který nežije v EU

Pokud je jeden z manželů (nebo oba) občanem země, která není členem EU, a zároveň manželé ani nežijí v EU, pak se výše uvedené nařízení neuplatní. I v tuto chvíli bude záležet na tom, kde manželé žijí. Každá země má svoji vnitrostátní právní úpravu, která říká, kdy její soudy mohou o rozvodech rozhodovat, a kdy nikoliv.

V České republice najdeme tuto úpravu v zákoně o mezinárodním právu soukromém. Pokud neexistuje mezinárodní smlouva, která by danou situaci upravovala, nebo předpis EU, pak platí pravidlo, že české soudy vás mohou rozvést, pokud:

  • alespoň jeden z manželů je státním občanem ČR,
  • odpůrce (tedy ten, který nepodal návrh na rozvod) má v České republice obvyklý pobyt.

Český soud tedy klidně může rozvést manželství dvou cizinců, pokud tady oba mají obvyklý pobyt. V některých případech dokonce český soud může rozvést manželství dvou cizinců i v případě, že tady odpůrce nemá bydliště – a to například tehdy, pokud oba manželé v ČR žili a navrhovatel tu stále žije, nebo tu navrhovatel má obvyklý pobyt a druhý manžel se připojil k návrhu.

Tip na článek

Tip: Přečtěte si, jaká práva mají národnostní menšiny v ČR.

Žádost o rozvod s cizincem můžete podat ve více zemích

Mnohdy se stává, že zákony různých zemí se překrývají, a tak je možné, že si budete moci vybrat, kde se nechat rozvést, protože příslušné budou soudy ve více zemích. Jak je vidět, pravidla pro mezinárodní rozvody jsou velmi komplikovaná, a i my zde popisujeme jen pár typických situací, z nichž navíc existuje řada výjimek.

Vždy proto doporučujeme nechat si poradit od specialisty, který vám doporučí i to, kde rozvodové řízení probíhá rychleji, kde je levnější a kde se vám to spíše vyplatí.

Uznání rozhodnutí rozvodu v zahraničí

Pokud se rozvádíte v zahraničí a pak se vracíte do Čech, je zapotřebí mít doklady pro české úřady. Když máte rozvodový rozsudek z EU, stačí, když si ho necháte úředně přeložit do češtiny. Rozvodový rozsudek z jiné země než z EU musíte nechat formálně uznat u českého soudu.

Chcete mít jasno v tom, jak na rozvod a nehledat informace všude možně? Vše důležité jsme sepsali do e-booku Jak na rozvod, který vás provede rozvodovým procesem, poradí, na co nezapomenout, a nechybí v něm ani praktické náležitosti, jako třeba vzor žádosti o rozvod.

Sdílejte článek


Neodpověděl vám článek na váš problém? Zeptejte se umělé inteligence

Související služba

Rozvod manželství

Provedeme vás celým rozvodovým procesem od podání žádosti o rozvod po jeho schválení soudem. Zajistíme nejlepší možný výsledek pro vás, dítě i vaše majetkové poměry. Postupujeme rychle, zkušeně a diskrétně. Zaplatit přitom můžete až po poskytnutí služby.

Chci pomoct

Autor článku

Mgr. Lucie Petránková

Lucie rozumí advokátnímu řemeslu jako málokdo. Umí prosadit zájmy svých klientů v soudní síni i mimo ni. Má za sebou již stovky vyhraných sporů. V našem týmu je specialistkou na rodinné a občanské právo. Klienti oceňují její lidský, profesionální a při tom velmi rozhodný přístup.

Vzdělání
  • Postgraduální studium Univerzita Karlova v Praze, Právnická fakulta, obor: medicínské právo,
  • Universita Pantheon d ´Assas Paris II,
  • Právo na Univerzitě Karlově v Praze, Právnická fakulta

Mohlo by vás také zajímat

Vyřešíme i váš právní problém

Váš problém můžeme probrat on-line i osobně

Najdete nás v 5 městech

Rychlé kontakty

+420 775 420 436
(Po–Pá: 8–18)
Pravidelně komentujeme právní dění a novinky pro média
Dostupný advokát © 2013-2024
Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika (CC BY-NC-SA 3.0 CZ)