lucka
Rozvod manželství
Máme 3 varianty řešení vašeho problému
Zobrazit

Jak podat žádost o rozvod

Pokud právě stojíte před nelehkým úkolem v podobě rozvodu, máme tu pro vás praktický článek o tom, jak podat žádost o rozvod. Dozvíte se, kde vlastně o rozvod žádat, co do návrhu napsat, jak dlouho to bude trvat a kolik vás to bude stát.

Ruce při podepisování smlouvy
4 minuty čtení
13. 6. 2019

První krok: podat návrh na soud

Manželství se uzavírá před úředníky matriky, anebo v kostele. Pokud chcete manželství rozvést, budete muset k soudu. Jako první krok tedy musíte podat návrh na rozvod manželství k soudu. Návrh se podává u okresního soudu obvykle podle místa vašeho posledního společného bydliště (pokud v tom okrese ještě aspoň jeden z vás bydlí). Návrh může podat jeden z manželů, nebo pokud jsou oba manželé dohodnuti, podávají návrh společný (podle toho se pak také může lišit to, k jakému soudu se návrh podá). Na návrh je potřeba nalepit kolek v hodnotě 2.000 Kč, nebo takovou částku zaplatit na účet soudu jako soudní poplatek.

Co se píše do žádosti o rozvod?

A co do takového návrhu vlastně napsat? Rozvod je soudní řízení a to má svoje striktní pravidla. V návrhu je potřeba hlavně označit, kterých osob se týká (tedy napsat své jméno, datum narození, adresu a totéž i u manžela/manželky), dále napsat jakého soudu se vše týká (název a adresu) a jakého řízení – rozvodu manželství. Potom co vyplníte „hlavičku“, je čas na samotný text. Tam obvykle uvedete, kdy jste se s manželem vzali, kolikáté je to vaše manželství, jestli se vám v manželství narodily děti a zda jsou už zletilé. Vhodné je taky uvést, kde jste spolu naposledy bydleli, aby si soudce mohl ověřit, že řízení skutečně spadá k němu.

Rozvod manželství

Provedeme vás celým rozvodovým procesem od podání žádosti o rozvod po jeho schválení soudem. Zajistíme nejlepší možný výsledek pro vás, dítě i vaše majetkové poměry. Postupujeme rychle, zkušeně a diskrétně. Zaplatit přitom můžete až po poskytnutí služby.

Dále se text návrhu bude lišit podle toho, zda jste na rozvodu dohodnutí – tam stačí celkem stručně uvést, že už si nerozumíte a chcete se rozvést. Občanský zákoník doslova říká, že: „Manželství může být rozvedeno, je-li soužití manželů hluboce, trvale a nenapravitelně rozvráceno a nelze očekávat jeho obnovení.“ Když se na tom s manželem shodujete, stačí, když to u soudu oba zopakujete. Pokud předem víte, že druhý manžel s rozvodem nesouhlasí, je potřeba svoje argumenty popsat podrobněji a taky navrhnout důkazy – například výslechy svědků, písemnosti, fotografie… Na závěr nezapomeňte uvést datum, návrh podepsat a připojit kopie důležitých listin jako je oddací list, případně dohoda o majetkovém vypořádání.

Jak celý proces probíhá

Potom, co pošlete návrh na soud a zaplatíte soudní poplatek, soud vás obvykle do pár týdnů či měsíců pozve na ústní jednání. Když oba manželé souhlasí, je takové jednání celkem formální a může trvat třeba 15 minut. Soudce by měl oba manžele krátce vyslechnout, ale někteří se spokojí i s tím, že už mu manželé svůj názor sdělili předem písemně. Pokud se jeden z manželů rozvádět nechce, bude jednání delší. Soud může provádět více dokazování a to zabere třeba i více jednání. Celkově však celé řízení obvykle netrvá víc jak rok.

Rozvod s dětmi

Pokud máte v době rozvodu aspoň jedno nezletilé dítě (tedy dítě, kterému ještě nebylo 18 let), musíte počítat s tím, že dřív, než vás soud rozvede, proběhne soud o děti. V samostatném řízení se bude určovat, komu bude dítě svěřeno do péče a kdo a kolik bude platit na výživném. Teprve po právní moci rozsudku o dětech, může proběhnout rozvod.

Sporný a nesporný rozvod

Než se do celého procesu pustíte, je dobré vědět, jaké máte možnosti. Pokud jste schopni se s manželem domluvit na péči o děti a na majetkovém vypořádání a zároveň splňujete další podmínky (byli jste svoji aspoň 1 rok a už 6 měsíců spolu nežijete), doporučujeme nesporný rozvod. Řízení bude rychlejší a jednodušší a největší výhodou je to, že budete mít vyřešený majetek. Když se totiž na majetku předem nedohodnete, nebudete mít po rozvodu vypořádané společné jmění a budete toto muset řešit zvláštní dohodou nebo dokonce v dalším soudním řízení.

Kolik mě bude rozvod stát?

Minimálně 2 000,- Kč na soudním poplatku. Maximální hranice může jít do desítek tisíc. Záležet bude na tom, zda si budete platit advokáty, zda se rozvod potáhne a budou potřeba další náklady třeba na znalecké posudky, případně třeba cestovné, pokud musíte k soudu dojíždět. Je však dobré vědět, na čem se vyplatí šetřit a na čem nikoliv. Vřele doporučujeme si alespoň v první fázi nechat advokátem poradit, případně rovnou návrh sepsat, protože chybně sepsaný návrh (nebo zaslaný ke špatnému soudu), řízení obvykle zdrží a tudíž prodraží.

blogRightBoxTop

Nechte si poradit od právníků online

  • Vše zvládneme on-line
  • Požadavky řešíme do druhého dne
  • Předem víte, kolik zaplatíte
  • Zkušený tým 6 specialistů

Váš případ posoudíme a navrhneme, jak ho vyřešit za 490 Kč.

Zbývá 500 znaků

Řešíte obdobný problém?

Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.

Rozvod manželství

Provedeme vás celým rozvodovým procesem od podání žádosti o rozvod po jeho schválení soudem. Zajistíme nejlepší možný výsledek pro vás, dítě i vaše majetkové poměry. Postupujeme rychle, zkušeně a diskrétně. Zaplatit přitom můžete až po poskytnutí služby.

Předem dané ceny
Od začátku víte, kolik a za co platíte.
Vše zvládneme online
Takže ušetříte čas i peníze za dopravu.
Pracujeme rychle
90 % požadavků vyřešíme do druhého dne.
Zkušený tým
Pro každý právní obor máme specialistu.

Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli…

…nebo mu přidejte hodnocení

průměrné hodnocení: 5
hodnoceno: 1 krát

Autor článku

medailonek-preuss

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let. Rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s pracovními problémy, řeší za ně převod nemovitosti nebo poradí s autorskou licencí.

Vzdělání

  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Recenze služby Dostupný advokát

Lukáš Řezníček, Praha 6 – Bubeneč

před 1 rokem

Web i odvedenou službu hodnotím rozhodně pozitivně. Dostupný advokát odhalil v mé smlouvě o převodu bytu nenápadné riziko, které by mě stálo hodně peněz.

Anna Marková

před 1 rokem

Já osobně jsem člověk, který neví o smlouvách a „právnických“ věcech zhola nic. Naštěstí pro mě je tu služba Dostupný advokát! Potřebovala jsem vypracovat darovací a podnájemní smlouvu na družstevní byt. V DA vše vyřídili bezproblémově, rychle a k tomu si za práci řekli rozumnou cenu. Pokud jste neznalec jako já a chcete mít smlouvy (zobrazit více) v pořádku, doporučuji Vám se na Dostupného advokáta obrátit.

Pavel Kasal

před 1 rokem

Při předčasném odstoupení od operativního leasingu mi byla vyúčtována nesmyslně vysoká částka za to, že se vůz údajně prodal za podstatně nižší cenu, než byla jeho tržní hodnota. To se mi samozřejmě nezdálo, a tak jsem se obrátil na Dostupného advokáta, který se velice rychle seznámil s celým případem a následně mi doporučil možné varianty, (zobrazit více) jak se bránit. Samozřejmě mi pomohli připravit potřebné podklady. Díky nim jsem musel uhradit pouze zlomek původní částky a tím ušetřil desetitisíce korun.


Zobrazit všechny reference

Mohlo by vás také zajímat

Muž a žena sedící k sobě zády

Vypořádání společného jmění

Většina manželských párů má majetek v tzv. společném jmění manželů. V dnešním článku se podíváme na to, co se stane, když manželství skončí a toto společné jmění je potřeba nějak…

23. 4. 2019
Pár před oltářem

Vzít se nebo se nevzít?

V poslední době se rozmohl trend, kdy se mladí lidé do manželství zrovna dvakrát nehrnou. Proto stojí za to vědět, kdy je výhodné být tzv. v chomoutu a kdy a…

5. 3. 2019
Manželský pár procházející sporným rozvodem

Sporný rozvod – co to obnáší

Uvádí se, že se v České republice rozvádí každé druhé manželství. Víte, na co se připravit, pokud spadáte do této neveselé statistiky?

18. 12. 2020

Jsme členy

Logo Česká advokátní komora logo-apek-male

Znáte nás z médií

Dostupný advokát © 2013-2022