Pokud právě stojíte před nelehkým úkolem v podobě rozvodu, máme tu pro vás praktický článek o tom, jak podat žádost o rozvod. Dozvíte se, kde vlastně o rozvod žádat, co do návrhu napsat, jak dlouho to bude trvat a kolik vás to bude stát.
Pokud právě stojíte před nelehkým úkolem v podobě rozvodu, máme tu pro vás praktický článek o tom, jak podat žádost o rozvod. Dozvíte se, kde vlastně o rozvod žádat, co do návrhu napsat, jak dlouho to bude trvat a kolik vás to bude stát.
Manželství se uzavírá před úředníky matriky, anebo v kostele. Pokud chcete manželství rozvést, budete muset k soudu. Jako první krok tedy musíte podat návrh na rozvod manželství k soudu. Návrh se podává u okresního soudu obvykle podle místa vašeho posledního společného bydliště (pokud v tom okrese ještě aspoň jeden z vás bydlí). Návrh může podat jeden z manželů, nebo pokud jsou oba manželé dohodnuti, podávají návrh společný (podle toho se pak také může lišit to, k jakému soudu se návrh podá). Na návrh je potřeba nalepit kolek v hodnotě 2.000 Kč, nebo takovou částku zaplatit na účet soudu jako soudní poplatek.
A co do takového návrhu vlastně napsat? Rozvod je soudní řízení a to má svoje striktní pravidla. V návrhu je potřeba hlavně označit, kterých osob se týká (tedy napsat své jméno, datum narození, adresu a totéž i u manžela/manželky), dále napsat jakého soudu se vše týká (název a adresu) a jakého řízení – rozvodu manželství. Potom co vyplníte „hlavičku“, je čas na samotný text. Tam obvykle uvedete, kdy jste se s manželem vzali, kolikáté je to vaše manželství, jestli se vám v manželství narodily děti a zda jsou už zletilé. Vhodné je taky uvést, kde jste spolu naposledy bydleli, aby si soudce mohl ověřit, že řízení skutečně spadá k němu.
Provedeme vás celým rozvodovým procesem od podání žádosti o rozvod po jeho schválení soudem. Zajistíme nejlepší možný výsledek pro vás, dítě i vaše majetkové poměry. Postupujeme rychle, zkušeně a diskrétně. Zaplatit přitom můžete až po poskytnutí služby.
Dále se text návrhu bude lišit podle toho, zda jste na rozvodu dohodnutí – tam stačí celkem stručně uvést, že už si nerozumíte a chcete se rozvést. Občanský zákoník doslova říká, že: „Manželství může být rozvedeno, je-li soužití manželů hluboce, trvale a nenapravitelně rozvráceno a nelze očekávat jeho obnovení.“ Když se na tom s manželem shodujete, stačí, když to u soudu oba zopakujete. Pokud předem víte, že druhý manžel s rozvodem nesouhlasí, je potřeba svoje argumenty popsat podrobněji a taky navrhnout důkazy – například výslechy svědků, písemnosti, fotografie… Na závěr nezapomeňte uvést datum, návrh podepsat a připojit kopie důležitých listin jako je oddací list, případně dohoda o majetkovém vypořádání.
Potom, co pošlete návrh na soud a zaplatíte soudní poplatek, soud vás obvykle do pár týdnů či měsíců pozve na ústní jednání. Když oba manželé souhlasí, je takové jednání celkem formální a může trvat třeba 15 minut. Soudce by měl oba manžele krátce vyslechnout, ale někteří se spokojí i s tím, že už mu manželé svůj názor sdělili předem písemně. Pokud se jeden z manželů rozvádět nechce, bude jednání delší. Soud může provádět více dokazování a to zabere třeba i více jednání. Celkově však celé řízení obvykle netrvá víc jak rok.
Pokud máte v době rozvodu aspoň jedno nezletilé dítě (tedy dítě, kterému ještě nebylo 18 let), musíte počítat s tím, že dřív, než vás soud rozvede, proběhne soud o děti. V samostatném řízení se bude určovat, komu bude dítě svěřeno do péče a kdo a kolik bude platit na výživném. Teprve po právní moci rozsudku o dětech, může proběhnout rozvod.
Než se do celého procesu pustíte, je dobré vědět, jaké máte možnosti. Pokud jste schopni se s manželem domluvit na péči o děti a na majetkovém vypořádání a zároveň splňujete další podmínky (byli jste svoji aspoň 1 rok a už 6 měsíců spolu nežijete), doporučujeme nesporný rozvod. Řízení bude rychlejší a jednodušší a největší výhodou je to, že budete mít vyřešený majetek. Když se totiž na majetku předem nedohodnete, nebudete mít po rozvodu vypořádané společné jmění a budete toto muset řešit zvláštní dohodou nebo dokonce v dalším soudním řízení.
Minimálně 2 000,- Kč na soudním poplatku. Maximální hranice může jít do desítek tisíc. Záležet bude na tom, zda si budete platit advokáty, zda se rozvod potáhne a budou potřeba další náklady třeba na znalecké posudky, případně třeba cestovné, pokud musíte k soudu dojíždět. Je však dobré vědět, na čem se vyplatí šetřit a na čem nikoliv. Vřele doporučujeme si alespoň v první fázi nechat advokátem poradit, případně rovnou návrh sepsat, protože chybně sepsaný návrh (nebo zaslaný ke špatnému soudu), řízení obvykle zdrží a tudíž prodraží.
Váš případ posoudíme a navrhneme, jak ho vyřešit za 390 Kč.
Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.
Provedeme vás celým rozvodovým procesem od podání žádosti o rozvod po jeho schválení soudem. Zajistíme nejlepší možný výsledek pro vás, dítě i vaše majetkové poměry. Postupujeme rychle, zkušeně a diskrétně. Zaplatit přitom můžete až po poskytnutí služby.
Advokátní služby online – nejprve jsem si myslela, že servis využiju ke zodpovězení jednouchého právního dotazu. Záhy jsem však zjistila, že můžeme cestou telefonu, Skypu a internetu vyřešit naprosto vše. DA mi vytrhl trn z paty – coby matka dvou dětí s prací na plný úvazek jen stěží hledám čas, ušetřila jsem však čas i (zobrazit více) finance za cesty, a to za naprosto profi přístup. Vřele doporučuji!
Většina manželských párů má majetek v tzv. společném jmění manželů. V dnešním článku se podíváme na to, co se stane, když manželství skončí a toto společné jmění je potřeba nějak…
V poslední době se rozmohl trend, kdy se mladí lidé do manželství zrovna dvakrát nehrnou. Proto stojí za to vědět, kdy je výhodné být tzv. v chomoutu a kdy a…
Uvádí se, že se v České republice rozvádí každé druhé manželství. Víte, na co se připravit, pokud spadáte do této neveselé statistiky?