Jak podat žádost o rozvod | Dostupný advokát

Jak podat žádost o rozvod

Pokud právě stojíte před nelehkým úkolem v podobě rozvodu, máme tu pro vás praktický článek o tom, jak podat žádost o rozvod. Dozvíte se, kde vlastně o rozvod žádat, co do návrhu napsat, jak dlouho to bude trvat a kolik vás to bude stát.
Ruce při podepisování smlouvy
5 minut čtení
13. 6. 2019

První krok: podat návrh na soud

Manželství se uzavírá před úředníky matriky, anebo v kostele. Pokud chcete manželství rozvést, budete muset k soudu. Jako první krok tedy musíte podat návrh na rozvod manželství k soudu. Návrh se podává u okresního soudu obvykle podle místa vašeho posledního společného bydliště (pokud v tom okrese ještě aspoň jeden z vás bydlí). Návrh může podat jeden z manželů, nebo pokud jsou oba manželé dohodnuti, podávají návrh společný (podle toho se pak také může lišit to, k jakému soudu se návrh podá). Na návrh je potřeba nalepit kolek v hodnotě 2.000 Kč, nebo takovou částku zaplatit na účet soudu jako soudní poplatek.

Co se píše do žádosti o rozvod?

A co do takového návrhu vlastně napsat? Rozvod je soudní řízení a to má svoje striktní pravidla. V návrhu je potřeba hlavně označit, kterých osob se týká (tedy napsat své jméno, datum narození, adresu a totéž i u manžela/manželky), dále napsat jakého soudu se vše týká (název a adresu) a jakého řízení – rozvodu manželství. Potom co vyplníte „hlavičku“, je čas na samotný text. Tam obvykle uvedete, kdy jste se s manželem vzali, kolikáté je to vaše manželství, jestli se vám v manželství narodily děti a zda jsou už zletilé. Vhodné je taky uvést, kde jste spolu naposledy bydleli, aby si soudce mohl ověřit, že řízení skutečně spadá k němu.

Dále se text návrhu bude lišit podle toho, zda jste na rozvodu dohodnutí – tam stačí celkem stručně uvést, že už si nerozumíte a chcete se rozvést. Občanský zákoník doslova říká, že: „Manželství může být rozvedeno, je-li soužití manželů hluboce, trvale a nenapravitelně rozvráceno a nelze očekávat jeho obnovení.“ Když se na tom s manželem shodujete, stačí, když to u soudu oba zopakujete. Pokud předem víte, že druhý manžel s rozvodem nesouhlasí, je potřeba svoje argumenty popsat podrobněji a taky navrhnout důkazy – například výslechy svědků, písemnosti, fotografie… Na závěr nezapomeňte uvést datum, návrh podepsat a připojit kopie důležitých listin jako je oddací list, případně dohoda o majetkovém vypořádání.

Jak celý proces probíhá

Potom, co pošlete návrh na soud a zaplatíte soudní poplatek, soud vás obvykle do pár týdnů či měsíců pozve na ústní jednání. Když oba manželé souhlasí, je takové jednání celkem formální a může trvat třeba 15 minut. Soudce by měl oba manžele krátce vyslechnout, ale někteří se spokojí i s tím, že už mu manželé svůj názor sdělili předem písemně. Pokud se jeden z manželů rozvádět nechce, bude jednání delší. Soud může provádět více dokazování a to zabere třeba i více jednání. Celkově však celé řízení obvykle netrvá víc jak rok.

Rozvod s dětmi

Pokud máte v době rozvodu aspoň jedno nezletilé dítě (tedy dítě, kterému ještě nebylo 18 let), musíte počítat s tím, že dřív, než vás soud rozvede, proběhne soud o děti. V samostatném řízení se bude určovat, komu bude dítě svěřeno do péče a kdo a kolik bude platit na výživném. Teprve po právní moci rozsudku o dětech, může proběhnout rozvod.

Rozvod manželství

Provedeme vás celým rozvodovým procesem od podání žádosti o rozvod po jeho schválení soudem. Zajistíme nejlepší možný výsledek pro vás, dítě i vaše majetkové poměry. Postupujeme rychle, zkušeně a diskrétně. Zaplatit přitom můžete až po poskytnutí služby.

Sporný a nesporný rozvod

Než se do celého procesu pustíte, je dobré vědět, jaké máte možnosti. Pokud jste schopni se s manželem domluvit na péči o děti a na majetkovém vypořádání a zároveň splňujete další podmínky (byli jste svoji aspoň 1 rok a už 6 měsíců spolu nežijete), doporučujeme nesporný rozvod. Řízení bude rychlejší a jednodušší a největší výhodou je to, že budete mít vyřešený majetek. Když se totiž na majetku předem nedohodnete, nebudete mít po rozvodu vypořádané společné jmění a budete toto muset řešit zvláštní dohodou nebo dokonce v dalším soudním řízení.

Kolik mě bude rozvod stát?

Minimálně 2.000,- Kč na soudním poplatku. Maximální hranice může jít do desítek tisíc. Záležet bude na tom, zda si budete platit advokáty, zda se rozvod potáhne a budou potřeba další náklady třeba na znalecké posudky, případně třeba cestovné, pokud musíte k soudu dojíždět. Je však dobré vědět, na čem se vyplatí šetřit a na čem nikoliv. Vřele doporučujeme si alespoň v první fázi nechat advokátem poradit, případně rovnou návrh sepsat, protože chybně sepsaný návrh (nebo zaslaný ke špatnému soudu), řízení obvykle zdrží a tudíž prodraží.

Řešíte obdobný problém?

Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.

Rozvod manželství

Provedeme vás celým rozvodovým procesem od podání žádosti o rozvod po jeho schválení soudem. Zajistíme nejlepší možný výsledek pro vás, dítě i vaše majetkové poměry. Postupujeme rychle, zkušeně a diskrétně. Zaplatit přitom můžete až po poskytnutí služby.

od 5900 Kč
Chci pomoct
Předem dané ceny
Od začátku víte, kolik a za co platíte.
Vše zvládneme online
Takže ušetříte čas i peníze za dopravu.
Pracujeme rychle
90 % požadavků vyřešíme do druhého dne.
Zkušený tým
Pro každý právní obor máme specialistu.

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli

Mohlo by vás také zajímat

Muž a žena sedící k sobě zády

Vypořádání společného jmění

Většina manželských párů má majetek v tzv. společném jmění manželů. V dnešním článku se podíváme na to, co se stane, když manželství skončí a toto společné jmění je potřeba nějak...

23. 4. 2019
Ondřej Preuss
Pár před oltářem

Vzít se nebo se nevzít?

V poslední době se rozmohl trend, kdy se mladí lidé do manželství zrovna dvakrát nehrnou. Proto stojí za to vědět, kdy je výhodné být tzv. v chomoutu a kdy a...

5. 3. 2019
Ondřej Preuss
Muž a žena při hádce

Sporný rozvod – co to obnáší

Uvádí se, že se v České republice rozvádí každé druhé manželství. Víte, na co se připravit, pokud patříte k této neveselé statistice?...

26. 2. 2019
Ondřej Preuss

Jsme členy

ČAK logo

Znáte nás z médií

Dostupný advokát © 2013-2019