Kdo hradí náklady při táhnoucím se rozvodovém řízení | Dostupný advokát

Kdo hradí náklady při táhnoucím se rozvodovém řízení

Asi každý tuší, že rozvod s sebou přináší zvýšené náklady všem zúčastněným. Víte však co rozhoduje o tom, kolik vás rozvod bude skutečně stát? A kdo bude muset ty zvýšené náklady zaplatit? A jak je to s placením hypotéky v době rozvodu? Dnes se podíváme na to, jaké výdaje vás v souvislosti s rozvodem mohou potkat a ukážeme si, jak je možné je snížit.
Kdo hradí náklady při táhnoucím se rozvodovém řízení
5 minut čtení
Ondřej Preuss
17. 5. 2019

Jak ušetřit? Rychle se dohodnout

Pro některé manželské páry to ve víru emocí zní jako scifi, ale pokud se vám podaří rozvodové vášně na chvíli zklidnit a třeba za pomoci odborníků se domluvit na péči o děti a majetkovém vypořádání, rozhodně ušetříte. Není to sice romantické, ale pokud jste již před sňatkem mysleli na rozchod a sepsali předmanželskou smlouvu, která jasně stanoví, co komu připadne, můžete počítat s tím, že rozvod bude rychlejší a levnější.

S jakými náklady musím při rozvodu počítat?

Ten, kdo podává k soudu návrh na rozvod manželství, musí zaplatit soudní poplatek 2.000 Kč. V průběhu rozvodového řízení mohou vzniknout další náklady třeba na znalecké posudky, náklady na právní služby, případně třeba cestovné, pokud musíte k soudu dojíždět.

Samotné řízení o rozvodu nemusí být příliš dlouhé a tudíž vás nebude tolik stát. I když se jeden z manželů rozvádět nechce a soud provádí různé dokazování, nebývá takové řízení na roky, ale spíše na měsíce. Pokud jste však spolu měli děti, kterým ještě nebylo 18 let, dříve, než vás soud rozvede, musí v jiném řízení rozhodnout o tom, kdo bude mít děti v péči. Takové soudní řízení se mnohdy mění v dlouhý právní boj. Pokud jste se nedomluvili na vypořádání majetku, může po soudu o děti a rozvodu následovat ještě jedno soudní řízení – o majetek. I tady se platí soudní poplatek a mohou vznikat náklady za znalce a právníky. Protože žádné z těchto soudních řízení není úplně klasickým sporným řízení, kde jeden vyhraje a druhý prohraje, nelze ani počítat s tím, že na konci vám tyto „soudní“ náklady proplatí protistrana. Jen výjimečně soud rozhodne o tom, že musí jeden z exmanželů náklady soudu druhému nahradit (například když zavinil vedení daného řízení).

Jak je to se společnými dluhy, když se rozvádíme?

Kromě zvýšených nákladů na soudy musí manželé samozřejmě dál platit běžné náklady na život, kam mnohdy patří i společné dluhy, třeba hypotéka. Tady je potřeba počítat s tím, že pokud jste měli společné jmění manželů a nijak jste ho nezrušili či nezúžili, trvá takové společné jmění až do rozvodu. I když třeba máte každý svůj bankovní účet, kam vám chodí výplata a žijete každý v jiném bytě, máte až do rozvodu společné jmění. To znamená, že peníze na vašem bankovním účtu, které jste vydělali během manželství, jsou společné. Společně jste také povinni splácet hypotéku. A tady mnohdy vzniká problém. Manžel se odstěhuje ze společného domu, na kterém je hypotéka, a pronajme si menší byt. Manželka zůstává ve společném domě s dětmi. Jelikož se soud o děti táhne, rozvod je v nedohlednu, manžel si řekne, že přestane platit hypotéku, když v domě vlastně nebydlí. Hypotéku tak splácí jen manželka ze svého platu. Potíž je v tom, že až do rozvodu jsou peníze na účtu manželky penězi společnými. Těžko pak bude chtít po manželovi nějaké „vyrovnání“, když se hypotéka platila ze společných peněz. Manželé ale mají mít v manželství stejnou hmotnou a kulturní úroveň. Není tedy možné, aby vše „táhl“ finančně jen jeden. Pokud se tedy jeden z manželů před rozvodem odmítá podílet na společných nákladech, může druhý z partnerů chtít výživné (pro sebe i pro děti, o které se stará).

Jsme rozvedeni, ale společnou hypotéku platím jen já

Jakmile se rozvedete, společné jmění manželů zaniká. Od této chvíle jsou peníze, které vyděláte, opět jen ve vašem osobním vlastnictví. Pokud jste se však nedomluvili při rozvodu i na vypořádání společného jmění, pak tu pořád existuje společný majetek a společné dluhy z doby manželství. Když se na vypořádání nedomluvíte ani později, můžete jít k soudu, nebo počkat 3 roky a pak se vám (velmi zjednodušeně řečeno) společné jmění přemění ve spoluvlastnictví. Do doby, než vše vypořádáte, jste ale povinni platit všechny dluhy společně (tedy napůl). Pokud už jste rozvedeni a hypotéku splácí jen jeden z bývalých manželů ze svého vlastního majetku, pak může po tom druhém požadovat vyrovnání. Totéž platí třeba ve chvíli, kdy investuje své peníze do společného majetku. Je potřeba si vše pečlivě dokumentovat, schovávat doklady a pokud exmanžel nevyrovná dobrovolně, obrátit se na soud.

Využijte jednu z našich stálých služeb — Rozvod manželství
Provedeme vás celým rozvodovým procesem od podání žádosti o rozvod po jeho schválení soudem. Zajistíme nejlepší možný výsledek pro vás, dítě i vaše majetkové poměry.

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli


Mohlo by vás také zajímat

Když dojde na rozvod - sporný nebo nesporný?

Ačkoliv si všichni manželé na počátku síbí věčnou lásku, může se stát, že se jejich cesty rozdělí a přijde na téma dne rozvod. Není však rozvod jako rozvod. V ideálním...

19. 3. 2019
Ondřej Preuss

Lidové noviny: Advokáti na Facebooku

„Nesdílíme jen obsah, který vede na nabízené právní služby, ale také zajímavosti, novinky a převratné věci, které se ve světě práva právě odehrávají,“ popisuje Ondřej Preuss, advokát a provozovatel webu...

6. 9. 2016
Ondřej Preuss

Co je služebnost a reálné břemeno?

Nový občanský zákoník je v platnosti už více než dva roky, řada lidí se ale stále s mnohými změnami setkává poprvé. Tak třeba termín služebnost. Na malém vzorku přátel jsme...

8. 8. 2016
Ondřej Preuss

Jsme členy

ČAK logo

Znáte nás z médií

Dostupný advokát © 2013-2019