lucka
Rozvod manželství
Máme 3 varianty řešení vašeho problému
Zobrazit

Kdo hradí náklady při rozvodu?

Asi každý tuší, že rozvod s sebou přináší zvýšené náklady všem zúčastněným. Víte však co rozhoduje o tom, kolik vás rozvod bude skutečně stát? A kdo bude muset ty zvýšené náklady zaplatit?

Ruce se přetahují o papírovou bankovku
5 minut čtení
7. 12. 2020

Kapitoly článku:

Asi každý tuší, že rozvod s sebou přináší zvýšené náklady všem zúčastněným. Víte však co rozhoduje o tom, kolik vás rozvod bude skutečně stát? A kdo bude muset ty zvýšené náklady zaplatit?

Jak ušetřit na poplatcích se rozvod? Rychle se dohodnout

Pro některé manželské páry to ve víru emocí zní jako sci-fi, ale pokud se vám podaří rozvodové vášně na chvíli zklidnit a třeba za pomocí odborníků se domluvit na péči o děti a majetkovém vypořádání, rozhodně ušetříte. Není to sice romantické, ale pokud jste již před sňatkem mysleli na rozchod a sepsali předmanželskou smlouvu, která jasně stanoví, co komu připadne, můžete počítat s tím, že rozvod bude rychlejší a levnější.

S jakými náklady musíte počítat při rozvodu dohodou?

Soudní poplatek za rozvod manželství ať jde o rozvod nesporný či sporný se shoduje v soudním poplatku 2 000 Kč, který platí ten, kdo podává k soudu návrh na rozvod manželství.

V případě, že byste nechtěli riskovat, že v dokumentech potřebných k rozvodu na něco zapomenete, k ceně za nesporný rozvod přičtete ještě poplatky za rozvodového advokáta.

Tip: Pro usnadnění jsme vám připravili vzor žádosti o rozvod.

Jaká je cena za rozvod, když se nemůžete dohodnout?

V průběhu rozvodového řízení mohou vzniknout další náklady, např. na znalecké posudky, náklady na právní služby, případně třeba cestovné, pokud musíte k soudu dojíždět.

Samotné řízení o rozvodu nemusí být příliš dlouhé a tudíž vás nebude tolik stát. I když se jeden z manželů rozvádět nechce a soud provádí různé dokazování, nebývá takové řízení na roky, ale spíše na měsíce. Pokud jste však spolu měli děti, kterým ještě nebylo 18 let, dříve, než vás soud rozvede, musí v jiném řízení rozhodnout o tom, kdo bude mít děti v péči. Takové soudní řízení se mnohdy mění v dlouhý právní boj.

V případě, že jste se nedomluvili na vypořádání majetku, může po soudu o děti a rozvodu následovat ještě jedno soudní řízení – o majetek (vypořádání společného jmění manželů). I tady se platí soudní poplatek a mohou vznikat vysoké finanční náklady za znalce, posudky a právníky.

Jistota, že se poplatky za rozvodového advokáta nevyšplhají do astronomické výše

Provedeme vás rozvodovým procesem od vyjednávání s partnerem přes podání žádosti o rozvod až po vynesení rozsudku. Vše za fixní ceny. Většinu manželství se nám daří rozvést během druhého stání.

Využít rozvodového advokáta

Jaká je přibližně cena rozvodu sporného?

 • Soudní poplatek za návrhu na rozvod manželství je 2000 Kč.
 • Soudní poplatek za vypořádání společného jmění manželů movitých věcí se pohybuje od 1 000 Kč do 20 000 Kč. Poplatky se ale neustále mění a spíše narůstají, takže je nutné s tím počítat.
 • U vypořádání nemovitých věcí je poplatek 5 000 Kč za každou nemovitost.
 • Pokud se nedohodnete a využijete znaleckých posudků, počítejte s náklady v řádech tisíců až desetitisíců. Například u nemovitostí je rozptyl znaleckého posudku cca od 2 500 Kč do 10 000 Kč.
 • S každým dalším rozvodovým stáním pak narůstají i poplatky za advokáty, ať už za sepsání dalších návrhů, konzultace nebo za zastoupení u soudu.

Tip: Pro představu, jak probíhá rozvodové řízení u soudu, jsme sepsali článek z praxe rozvodových právníků.

Kdo bude platit náklady na rozvod?

Protože tato soudní řízení nejsou úplně klasickým sporným řízením, kde jeden vyhraje a druhý prohraje, nelze ani počítat s tím, že na konci vám náklady, které během celého řízení (ve věci nezletilých dětí, rozvodu) náklady soudního řízení “proplatí” protistrana. Jen výjimečně soud v řízení o rozvodu manželství rozhodne o tom, že musí jeden z exmanželů náklady řízení, které vznikly, druhému nahradit. Ve věci péče o nezletilé děti je v současné době řízení od soudního poplatku osvobozeno a stranám se náklady řízení nepřiznávají.

Jak je to se společnými dluhy, když se rozvádíme?

Kromě zvýšených nákladů na soudy musí manželé samozřejmě dál platit běžné náklady na život, kam mnohdy patří i společné dluhy, třeba hypotéka. Tady je potřeba počítat s tím, že pokud jste měli společné jmění manželů a nedošlo k jeho zániku během trvání manželství nebo jste jej nezúžili, trvá takové společné jmění až do rozvodu. I když třeba máte každý svůj bankovní účet, kam vám chodí výplata, a žijete každý v jiném bytě, máte až do rozvodu společné jmění. To znamená, že peníze na vašem bankovním účtu, které jste vydělali během manželství, jsou společné.

Společně jste také povinni splácet hypotéku. A tady mnohdy vzniká problém. Manžel se odstěhuje ze společného domu, na kterém je hypotéka, a pronajme si menší byt. Manželka zůstává ve společném domě s dětmi. Jelikož se soud o děti táhne, rozvod je v nedohlednu, manžel si řekne, že přestane platit hypotéku, když v domě vlastně nebydlí. Hypotéku tak splácí jen manželka ze svého platu. Potíž je v tom, že až do rozvodu jsou peníze na účtu manželky penězi společnými. Těžko pak bude chtít po manželovi nějaké „vyrovnání“, když se hypotéka platila ze společných peněz. Manželé ale mají mít v manželství stejnou hmotnou a kulturní úroveň. Není proto možné, aby vše „táhl“ finančně jen jeden. Pokud se tedy jeden z manželů před rozvodem odmítá podílet na společných nákladech, může druhý z partnerů požadovat výživné (pro sebe i pro děti, o které se stará).

Jsme rozvedeni, ale společnou hypotéku platím jen já

Jakmile se rozvedete, společné jmění manželů zaniká. Od této chvíle jsou peníze, které vyděláte, opět jen ve vašem osobním vlastnictví. Pokud jste se však nedomluvili při rozvodu i na vypořádání společného jmění, pak tu pořád existuje společný majetek a společné dluhy z doby manželství.

Když se na vypořádání nedomluvíte ani později, můžete podat návrh “jít k soudu”, nebo počkat 3 roky – pak se vám (velmi zjednodušeně řečeno) společné jmění promění ve spoluvlastnictví. Do doby, než vše vypořádáte, jste ale povinni platit všechny dluhy společně, tedy napůl. Pokud už jste rozvedeni a hypotéku splácí jen jeden z bývalých manželů ze svého vlastního majetku, pak může po tom druhém požadovat vyrovnání. Totéž platí například ve chvíli, kdy investuje své peníze do společného majetku. Je potřeba si vše pečlivě dokumentovat, schovávat doklady, a pokud exmanžel nevyrovná dobrovolně, obrátit se na soud.

Chcete mít jasno v tom, jak na rozvod a nehledat informace všude možně? Vše důležité jsme sepsali do e-booku, který vás provede rozvodovým procesem, poradí, na co nezapomenout, a nechybí v něm ani praktické náležitosti, jako třeba vzor žádosti o rozvod.

blogRightBoxTop

Nechte si poradit od právníků online

 • Vše zvládneme on-line
 • Požadavky řešíme do druhého dne
 • Předem víte, kolik zaplatíte
 • Zkušený tým 6 specialistů

Váš případ posoudíme a navrhneme, jak ho vyřešit za 390 Kč.

Zbývá 500 znaků

Řešíte obdobný problém?

Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.

Rozvod manželství

Provedeme vás celým rozvodovým procesem od podání žádosti o rozvod po jeho schválení soudem. Zajistíme nejlepší možný výsledek pro vás, dítě i vaše majetkové poměry. Postupujeme rychle, zkušeně a diskrétně. Zaplatit přitom můžete až po poskytnutí služby.

Předem dané ceny
Od začátku víte, kolik a za co platíte.
Vše zvládneme online
Takže ušetříte čas i peníze za dopravu.
Pracujeme rychle
90 % požadavků vyřešíme do druhého dne.
Zkušený tým
Pro každý právní obor máme specialistu.

Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli…

…nebo mu přidejte hodnocení

průměrné hodnocení: 5
hodnoceno: 1 krát

Autor článku

Lucie Petránková

Mgr. Lucie Petránková

Lucie rozumí advokátnímu řemeslu jako málokdo. Umí prosadit zájmy svých klientů v soudní síni i mimo ni. Má za sebou již stovky vyhraných sporů. V našem týmu je specialistkou na rodinné a občanské právo. Klienti oceňují její lidský, profesionální a při tom velmi rozhodný přístup.

Vzdělání

 • Postgraduální studium Univerzita Karlova v Praze, Právnická fakulta, obor: medicínské právo,
 • Universita Pantheon d ´Assas Paris II,
 • Právo na Univerzitě Karlově v Praze, Právnická fakulta

Recenze služby Dostupný advokát

Jana Vičanová

před 2 roky

Advokátní služby online – nejprve jsem si myslela, že servis využiju ke zodpovězení jednouchého právního dotazu. Záhy jsem však zjistila, že můžeme cestou telefonu, Skypu a internetu vyřešit naprosto vše. DA mi vytrhl trn z paty – coby matka dvou dětí s prací na plný úvazek jen stěží hledám čas, ušetřila jsem však čas i (zobrazit více) finance za cesty, a to za naprosto profi přístup. Vřele doporučuji!

Anna Marková

před 2 roky

Já osobně jsem člověk, který neví o smlouvách a „právnických“ věcech zhola nic. Naštěstí pro mě je tu služba Dostupný advokát! Potřebovala jsem vypracovat darovací a podnájemní smlouvu na družstevní byt. V DA vše vyřídili bezproblémově, rychle a k tomu si za práci řekli rozumnou cenu. Pokud jste neznalec jako já a chcete mít smlouvy (zobrazit více) v pořádku, doporučuji Vám se na Dostupného advokáta obrátit.

Jan Vrátný, Veselí nad Lužnicí

před 2 roky

Orientuji se v prostředí, ve kterém dlouhodobě podnikám. Před nedávnem jsem se ale dostal do nepředvídatelných problémů a potřeboval jsem právní pomoc. Nechtěl jsem obvolávat právní kanceláře a pokoušet se domlouvat v kdovíjakých odborných termínech. Proto jsem zvolil vyhledání i výběr právní služby pomocí internetu. A mohu s klidným svědomím říci: „dobře jsem sáhnul“. Lidé (zobrazit více) z Dostupnyadvokat.cz na můj dotaz ihned reagovali a po upřesnění mého požadavku mi vypracovali smlouvu šitou na míru dané situaci. S prací i cenou jsem byl moc spokojen. Celý příběh.


Zobrazit všechny reference

Mohlo by vás také zajímat

E-book: Jak na rozvod

Kdo hradí náklady při rozvodu, jak je to s vypořádáním společného jmění manželů? Co obnáší sporný rozvod a jak se na něj připravit? Jak by měla vypadat žádost o rozvod?…

23. 2. 2022
Muž a žena sedící k sobě zády

Vypořádání společného jmění

Většina manželských párů má majetek v tzv. společném jmění manželů. V dnešním článku se podíváme na to, co se stane, když manželství skončí a toto společné jmění je potřeba nějak…

23. 4. 2019
Manželský pár sundávající si snubní prsten, který se připravuje na to, co obnáší rozvod

Co obnáší rozvod – sporný, nebo nesporný?

Ačkoliv si všichni manželé na počátku slíbí věčnou lásku, může se stát, že se jejich cesty rozdělí a přijde na téma dne rozvod – ten může být tzv. nesporný (=…

29. 12. 2020

Jsme členy

Logo Česká advokátní komora logo-apek-male

Znáte nás z médií

Dostupný advokát © 2013-2022