Jak na rozvod ze zahraničí

Mgr. Lucie Petránková
3. září 2023
5 minut čtení
5 minut čtení
Rodinné právo

Svět je dnes propojenější, než kdy dřív, lidé více cestují a tak není divu, že vzniká i více mezinárodních manželství. Bohužel ani těmto manželstvím se nevyhýbají rozvody. Tyto rozvody mají přitom svá specifika a často je nejasné, ve které zemi má rozvod probíhat.

Muž a žena se drží za hlavu a jsou nešťastní

Jak tedy zjistit, kde se vlastně máte nechat rozvést? Představte si, že jste se brali na Staroměstském náměstí v Praze, ona Češka, on Němec a společně jste po svatbě žili v Bruselu v Belgii. Můžete se nyní dát rozvést v Čechách? Na tuto i další otázky spojené s mezinárodními rozvody manželství naleznete odpověď v tomto článku.

V rámci EU rozhoduje hlavně místo, kde jste spolu žili

V Evropské unii platí nařízení z roku 2003, které říká, které soudy jsou příslušné v rodinných a manželských věcech, tedy i ve věcech rozvodů, nebo třeba ve věcech řízení o neplatnost manželství. Trochu zjednodušeně můžeme říci, že toto nařízení říká, že rozvést vás může soud v zemi, na jejímž území:

  • mají manželé obvyklé bydliště, nebo měli manželé poslední společné obvyklé bydliště, pokud zde jeden z nich ještě bydlí, nebo
  • má odpůrce bydliště, nebo
  • v případě společného návrhu na zahájení řízení má alespoň jeden z manželů obvyklé bydliště, nebo
  • má navrhovatel obvyklé bydliště, v němž bydlel nejméně jeden rok bezprostředně před podáním návrhu o rozvod (pokud je zároveň občanem tohoto státu, pak stačí 6 měsíců).

Dále je pro rozvod vždy příslušný soud ve státě, jehož státními příslušníky jsou oba manželé.

Pokud si tedy vezmeme náš modelový příklad – manželka Češka, manžel Němec, kteří spolu žili v Belgii – tak odpověď na otázku z úvodu článku zní ne, takové manželství není možné rozvést v Čechách. Tito manželé by se mohli nechat rozvést v Belgii, protože tam mají své obvyklé bydliště. Pokud by se manželka chtěla nechat rozvést v Čechách, musela by se sem nejprve přestěhovat a alespoň půl roku tady žít. Naopak pokud máte oba s manželem české občanství, ale žijete v zahraničí, můžete se vždy nechat rozvést i u českého soudu.

Tip na článek

Tip: Máte děti s cizincem a po rozvodu je chcete převést do České republiky? Dávejte pozor, aby vás neobvinili z únosu.

Rozvod z cizincem, který nežije v EU

Pokud je jeden z manželů (nebo oba) občanem země, která není členem EU a zároveň manželé ani nežijí v EU, pak se výše uvedené nařízení neuplatní. I v tuto chvíli bude záležet na tom, kde manželé žijí. Každá země má svoji vnitrostátní právní úpravu, která říká, kdy její soudy mohou o rozvodech rozhodovat a kdy nikoliv. V České republice najdeme tuto úpravu v zákoně o mezinárodním právu soukromém. Pokud neexistuje mezinárodní smlouva, která by danou situaci upravovala, nebo předpis EU, pak platí pravidlo, že české soudy vás mohou rozvést, pokud:

  • alespoň jeden z manželů je státním občanem ČR, nebo
  • odpůrce (tedy ten, který nepodal návrh na rozvod) má v České republice obvyklý pobyt.

Český soud tedy klidně může rozvést manželství dvou cizinců, pokud tady oba mají obvyklý pobyt. V některých případech dokonce český soud může rozvést i manželství dvou cizinců i v případě, že tady odpůrce nemá bydliště – a to například tehdy, pokud oba manželé v ČR žili a navrhovatel tu stále žije, nebo tu navrhovatel má obvyklý pobyt a druhý manžel se připojil k návrhu.

Související služba

Rozvod manželství

Provedeme vás celým rozvodovým procesem od podání žádosti o rozvod po jeho schválení soudem. Zajistíme nejlepší možný výsledek pro vás, dítě i vaše majetkové poměry. Postupujeme rychle, zkušeně a diskrétně. Zaplatit přitom můžete až po poskytnutí služby.

Chci pomoct

  • Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
  • Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 5 kanceláří.
  • 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
  • Pro každý právní obor máme specialistu.

Mohu si vybrat z více zemí, kde podat žádost o rozvod?

Mnohdy se stává, že zákony různých zemí se překrývají a tak je možné, že si budete moci vybrat, kde se nechat rozvést, protože příslušné budou soudy ve více zemích. Bude záležet na tom z manželů, kde svůj návrh na rozvod podá. Jak je vidět, pravidla pro mezinárodní rozvody jsou velmi komplikovaná a i my zde popisujeme jen pár typických situací, z nichž ale existuje řada výjimek. Vždy proto doporučujeme, nechat si poradit od specialisty, který vám doporučí i to, kde rozvodové řízení probíhá rychleji, kde je levnější a kde se vám to spíše vyplatí.

Podle jakého práva se bude rozhodovat?

To, že rozvodové řízení probíhá u českého soudu, nemusí ještě znamenat, že soud bude rozhodovat podle českého práva ohledně rozvodu, dětí či majetku. Je dobré vědět, že toto jsou dvě zcela odlišné věci. V případě rozvodu mezinárodního manželství soud bude nejprve vždy zkoumat tzv. rozhodné právo – tedy právo, podle kterého bude případ rozhodovat. Například pokud by český soud rozváděl manžele Ukrajinku a Čecha, kteří spolu celou dobu žili v Německu – měl by rozhodovat podle německého práva.

Uznání rozhodnutí

Pokud se rozvádíte v zahraničí a pak se vracíte do Čech, je zapotřebí mít doklady pro české úřady. Když máte rozvodový rozsudek z EU, stačí, když si ho necháte úředně přeložit do češtiny. Rozvodový rozsudek z jiné země, než z EU musíte nechat formálně uznat u českého soudu.

Tip na článek

Tip: V případě, že plánujete rozvod a máte v manželství děti, nepodceňujte jednání o alimenty a nechte si raději pomoci od našich advokátů.

Žádost o uznání rozhodnutí o rozvodu se podává u Nejvyššího soudu ČR. K tomu je nutné doložit také potvrzení o státním občanství, oddací list, opis návrhu žaloby nebo žaloby či opis protokolu o jednání cizího soudu. Všechny dokumenty přitom musí být přeloženy do češtiny a tento překlad musí být ověřený pověřeným tlumočníkem, kterého si můžete vybrat na stránkách Ministerstva spravedlnosti.

Sdílejte článek


Neodpověděl vám článek na váš problém? Zeptejte se umělé inteligence

Související služba

Rozvod manželství

Provedeme vás celým rozvodovým procesem od podání žádosti o rozvod po jeho schválení soudem. Zajistíme nejlepší možný výsledek pro vás, dítě i vaše majetkové poměry. Postupujeme rychle, zkušeně a diskrétně. Zaplatit přitom můžete až po poskytnutí služby.

Chci pomoct

Autor článku

Mgr. Lucie Petránková

Lucie rozumí advokátnímu řemeslu jako málokdo. Umí prosadit zájmy svých klientů v soudní síni i mimo ni. Má za sebou již stovky vyhraných sporů. V našem týmu je specialistkou na rodinné a občanské právo. Klienti oceňují její lidský, profesionální a při tom velmi rozhodný přístup.

Vzdělání
  • Postgraduální studium Univerzita Karlova v Praze, Právnická fakulta, obor: medicínské právo,
  • Universita Pantheon d ´Assas Paris II,
  • Právo na Univerzitě Karlově v Praze, Právnická fakulta

Mohlo by vás také zajímat

Vyřešíme i váš právní problém

Váš problém můžeme probrat on-line i osobně

Najdete nás v 5 městech

Rychlé kontakty

+420 775 420 436
(Po–Pá: 8–18)
Pravidelně komentujeme právní dění a novinky pro média
Dostupný advokát © 2013-2025
Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika (CC BY-NC-SA 3.0 CZ)