Jak tedy zjistit, kde se vlastně máte nechat rozvést? Představte si, že jste se brali na Staroměstském náměstí v Praze, ona Češka, on Němec a společně jste po svatbě žili v Bruselu v Belgii. Můžete se nyní dát rozvést v Čechách? Na tuto i další otázky spojené s mezinárodními rozvody manželství naleznete odpověď v tomto článku.
V rámci EU rozhoduje hlavně místo, kde jste spolu žili
V Evropské unii platí nařízení z roku 2003, které říká, které soudy jsou příslušné v rodinných a manželských věcech, tedy i ve věcech rozvodů, nebo třeba ve věcech řízení o neplatnost manželství. Trochu zjednodušeně můžeme říci, že toto nařízení říká, že rozvést vás může soud v zemi, na jejímž území:
- mají manželé obvyklé bydliště, nebo měli manželé poslední společné obvyklé bydliště, pokud zde jeden z nich ještě bydlí, nebo
- má odpůrce bydliště, nebo
- v případě společného návrhu na zahájení řízení má alespoň jeden z manželů obvyklé bydliště, nebo
- má navrhovatel obvyklé bydliště, v němž bydlel nejméně jeden rok bezprostředně před podáním návrhu o rozvod (pokud je zároveň občanem tohoto státu, pak stačí 6 měsíců).
Dále je pro rozvod vždy příslušný soud ve státě, jehož státními příslušníky jsou oba manželé.
Pokud si tedy vezmeme náš modelový příklad – manželka Češka, manžel Němec, kteří spolu žili v Belgii – tak odpověď na otázku z úvodu článku zní ne, takové manželství není možné rozvést v Čechách. Tito manželé by se mohli nechat rozvést v Belgii, protože tam mají své obvyklé bydliště. Pokud by se manželka chtěla nechat rozvést v Čechách, musela by se sem nejprve přestěhovat a alespoň půl roku tady žít. Naopak pokud máte oba s manželem české občanství, ale žijete v zahraničí, můžete se vždy nechat rozvést i u českého soudu.
Rozvod z cizincem, který nežije v EU
Pokud je jeden z manželů (nebo oba) občanem země, která není členem EU a zároveň manželé ani nežijí v EU, pak se výše uvedené nařízení neuplatní. I v tuto chvíli bude záležet na tom, kde manželé žijí. Každá země má svoji vnitrostátní právní úpravu, která říká, kdy její soudy mohou o rozvodech rozhodovat a kdy nikoliv. V České republice najdeme tuto úpravu v zákoně o mezinárodním právu soukromém. Pokud neexistuje mezinárodní smlouva, která by danou situaci upravovala, nebo předpis EU, pak platí pravidlo, že české soudy vás mohou rozvést, pokud:
- alespoň jeden z manželů je státním občanem ČR, nebo
- odpůrce (tedy ten, který nepodal návrh na rozvod) má v České republice obvyklý pobyt.
Český soud tedy klidně může rozvést manželství dvou cizinců, pokud tady oba mají obvyklý pobyt. V některých případech dokonce český soud může rozvést i manželství dvou cizinců i v případě, že tady odpůrce nemá bydliště – a to například tehdy, pokud oba manželé v ČR žili a navrhovatel tu stále žije, nebo tu navrhovatel má obvyklý pobyt a druhý manžel se připojil k návrhu.
Související služba
Rozvod manželství
Provedeme vás celým rozvodovým procesem od podání žádosti o rozvod po jeho schválení soudem. Zajistíme nejlepší možný výsledek pro vás, dítě i vaše majetkové poměry. Postupujeme rychle, zkušeně a diskrétně. Zaplatit přitom můžete až po poskytnutí služby.
Chci pomoct
- Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
- Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 5 kanceláří.
- 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
- Pro každý právní obor máme specialistu.
Mohu si vybrat z více zemí, kde podat žádost o rozvod?
Mnohdy se stává, že zákony různých zemí se překrývají a tak je možné, že si budete moci vybrat, kde se nechat rozvést, protože příslušné budou soudy ve více zemích. Bude záležet na tom z manželů, kde svůj návrh na rozvod podá. Jak je vidět, pravidla pro mezinárodní rozvody jsou velmi komplikovaná a i my zde popisujeme jen pár typických situací, z nichž ale existuje řada výjimek. Vždy proto doporučujeme, nechat si poradit od specialisty, který vám doporučí i to, kde rozvodové řízení probíhá rychleji, kde je levnější a kde se vám to spíše vyplatí.
Podle jakého práva se bude rozhodovat?
To, že rozvodové řízení probíhá u českého soudu, nemusí ještě znamenat, že soud bude rozhodovat podle českého práva ohledně rozvodu, dětí či majetku. Je dobré vědět, že toto jsou dvě zcela odlišné věci. V případě rozvodu mezinárodního manželství soud bude nejprve vždy zkoumat tzv. rozhodné právo – tedy právo, podle kterého bude případ rozhodovat. Například pokud by český soud rozváděl manžele Ukrajinku a Čecha, kteří spolu celou dobu žili v Německu – měl by rozhodovat podle německého práva.
Uznání rozhodnutí
Pokud se rozvádíte v zahraničí a pak se vracíte do Čech, je zapotřebí mít doklady pro české úřady. Když máte rozvodový rozsudek z EU, stačí, když si ho necháte úředně přeložit do češtiny. Rozvodový rozsudek z jiné země, než z EU musíte nechat formálně uznat u českého soudu.
Tip na článek
Tip: V případě, že plánujete rozvod a máte v manželství děti, nepodceňujte jednání o alimenty a nechte si raději pomoci od našich advokátů.
Žádost o uznání rozhodnutí o rozvodu se podává u Nejvyššího soudu ČR. K tomu je nutné doložit také potvrzení o státním občanství, oddací list, opis návrhu žaloby nebo žaloby či opis protokolu o jednání cizího soudu. Všechny dokumenty přitom musí být přeloženy do češtiny a tento překlad musí být ověřený pověřeným tlumočníkem, kterého si můžete vybrat na stránkách Ministerstva spravedlnosti.