lucka
Rozvod manželství
Máme 3 varianty řešení vašeho problému
Zobrazit

Jak na rozvod ze zahraničí

Svět je dnes propojenější, než kdy dřív, lidé více cestují a tak není divu, že vzniká i více mezinárodních manželství. Bohužel ani těmto manželstvím se nevyhýbají rozvody.

Muž a žena se drží za hlavu a jsou nešťastní
4 minuty čtení
19. 12. 2020

Někdy může být obtížné už jen zjistit, kde se vlastně máte nechat rozvést. Představte si, že jste se brali na Staroměstském náměstí v Praze, ona Češka, on Němec a společně jste po svatbě žili v Bruselu v Belgii. Můžete se nyní dát rozvést v Čechách? Na tuto i další otázky spojené s mezinárodními rozvody manželství vám odpovíme v dnešním blogu.

V rámci EU rozhoduje hlavně místo, kde jste spolu žili

V Evropské unii platí nařízení z roku 2003, které říká, které soudy jsou příslušné v rodinných a manželských věcech, tedy i ve věcech rozvodů, nebo třeba ve věcech řízení o neplatnost manželství. Trochu zjednodušeně můžeme říci, že toto nařízení říká, že rozvést vás může soud v zemi, na jejímž území

o mají manželé obvyklé bydliště, nebo měli manželé poslední společné obvyklé bydliště, pokud zde jeden z nich ještě bydlí, nebo

o má odpůrce bydliště, nebo

o v případě společného návrhu na zahájení řízení má alespoň jeden z manželů obvyklé bydliště, nebo

o má navrhovatel obvyklé bydliště, v němž bydlel nejméně jeden rok bezprostředně před podáním návrhu rozvod (pokud je zároveň občanem tohoto státu, pak stačí 6 měsíců).

Dále je pro rozvod vždy příslušný soud ve státě, jehož státními příslušníky jsou oba manželé.

Pokud si tedy vezmeme náš modelový příklad – manželka Češka, manžel Němec, kteří spolu žili v Belgii – tak odpověď na otázku z úvodu článku zní ne, takové manželství není možné rozvést v Čechách. Tito manželé by se mohli nechat rozvést v Belgii, protože tam mají své obvyklé bydliště. Pokud by se manželka chtěla nechat rozvést v Čechách, musela by se sem nejprve přestěhovat a alespoň půl roku tady žít. Naopak pokud máte oba s manželem české občanství, ale žijete v zahraničí, můžete se vždy nechat rozvést i u českého soudu.

Rozvod z cizincem, který nežije v EU

Pokud je jeden z manželů (nebo oba) občanem země, která není členem EU a zároveň manželé ani nežijí v EU, pak se výše uvedené nařízení neuplatní. I v tuto chvíli bude záležet na tom, kde manželé žijí. Každá země má svoji vnitrostátní právní úpravu, která říká, kdy její soudy mohou o rozvodech rozhodovat a kdy nikoliv. V České republice najdeme tuto úpravu v zákoně o mezinárodním právu soukromém. Pokud neexistuje mezinárodní smlouva, která by danou situaci upravovala, nebo předpis EU, pak platí pravidlo, že české soudy vás mohou rozvést, pokud

Ø alespoň jeden z manželů je státním občanem ČR, nebo

Ø odpůrce (tedy ten, který nepodal návrh na rozvod) má v České republice obvyklý pobyt.

Český soud tedy klidně může rozvést manželství dvou cizinců, pokud tady oba mají obvyklý pobyt. V některých případech dokonce český soud může rozvést i manželství dvou cizinců i v případě, že tady odpůrce nemá bydliště – a to například tehdy, pokud oba manželé v ČR žili a navrhovatel tu stále žije, nebo tu navrhovatel má obvyklý pobyt a druhý manžel se připojil k návrhu.

Rozvod manželství

Provedeme vás celým rozvodovým procesem od podání žádosti o rozvod po jeho schválení soudem. Zajistíme nejlepší možný výsledek pro vás, dítě i vaše majetkové poměry. Postupujeme rychle, zkušeně a diskrétně. Zaplatit přitom můžete až po poskytnutí služby.

Mohu si vybrat z více zemí, kde podat žádost o rozvod?

Mnohdy se stává, že zákony různých zemí se překrývají a tak je možné, že si budete moci vybrat, kde se nechat rozvést, protože příslušné budou soudy ve více zemích. Bude záležet na tom z manželů, kde svůj návrh na rozvod podá. Jak je vidět, pravidla pro mezinárodní rozvody jsou velmi komplikovaná a i my zda popisujeme jen pár typických situací, z nichž ale existuje řada výjimek. Vždy proto doporučujeme, nechat si poradit od specialisty, který vám doporučí i to, kde rozvodové řízení probíhá rychleji, kde je levnější a kde se vám to spíše vyplatí.

Podle jakého práva se bude rozhodovat?

To, že rozvodové řízení probíhá u českého soudu, nemusí ještě znamenat, že soud bude rozhodovat podle českého práva ohledně rozvodu, dětí či majetku. Je dobré vědět, že toto jsou dvě zcela odlišné věci. V případě rozvodu mezinárodního manželství soud bude nejprve vždy zkoumat tzv. rozhodné právo – tedy právo, podle kterého bude případ rozhodovat. Například pokud by český soud rozváděl manžele Ukrajinku a Čecha, kteří spolu celou dobu žili v Německu – měl by rozhodovat podle německého práva.

Uznání rozhodnutí

Pokud se rozvádíte v zahraničí a pak se vracíte do Čech, je zapotřebí mít doklady pro české úřady. Když máte rozvodový rozsudek z EU, stačí, když si ho necháte úředně přeložit do češtiny. Rozvodový rozsudek z jiné země, než z EU musíte nechat formálně uznat u českého soudu.

blogRightBoxTop

Nechte si poradit od právníků online

  • Vše zvládneme on-line
  • Požadavky řešíme do druhého dne
  • Předem víte, kolik zaplatíte
  • Zkušený tým 6 specialistů

Váš případ posoudíme a navrhneme, jak ho vyřešit za 390 Kč.

Zbývá 500 znaků

Řešíte obdobný problém?

Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.

Rozvod manželství

Provedeme vás celým rozvodovým procesem od podání žádosti o rozvod po jeho schválení soudem. Zajistíme nejlepší možný výsledek pro vás, dítě i vaše majetkové poměry. Postupujeme rychle, zkušeně a diskrétně. Zaplatit přitom můžete až po poskytnutí služby.

Předem dané ceny
Od začátku víte, kolik a za co platíte.
Vše zvládneme online
Takže ušetříte čas i peníze za dopravu.
Pracujeme rychle
90 % požadavků vyřešíme do druhého dne.
Zkušený tým
Pro každý právní obor máme specialistu.

Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli…

…nebo mu přidejte hodnocení

průměrné hodnocení: 5
hodnoceno: 1 krát

Autor článku

Lucie Petránková

Mgr. Lucie Petránková

Lucie rozumí advokátnímu řemeslu jako málokdo. Umí prosadit zájmy svých klientů v soudní síni i mimo ni. Má za sebou již stovky vyhraných sporů. V našem týmu je specialistkou na rodinné a občanské právo. Klienti oceňují její lidský, profesionální a při tom velmi rozhodný přístup.

Vzdělání

  • Postgraduální studium Univerzita Karlova v Praze, Právnická fakulta, obor: medicínské právo,
  • Universita Pantheon d ´Assas Paris II,
  • Právo na Univerzitě Karlově v Praze, Právnická fakulta

Recenze služby Dostupný advokát

Jana Vičanová

před 2 roky

Advokátní služby online – nejprve jsem si myslela, že servis využiju ke zodpovězení jednouchého právního dotazu. Záhy jsem však zjistila, že můžeme cestou telefonu, Skypu a internetu vyřešit naprosto vše. DA mi vytrhl trn z paty – coby matka dvou dětí s prací na plný úvazek jen stěží hledám čas, ušetřila jsem však čas i (zobrazit více) finance za cesty, a to za naprosto profi přístup. Vřele doporučuji!

Jana Vičanová

před 2 roky

Advokátní služby online – nejprve jsem si myslela, že servis využiju ke zodpovězení jednouchého právního dotazu. Záhy jsem však zjistila, že můžeme cestou telefonu, Skypu a internetu vyřešit naprosto vše. DA mi vytrhl trn z paty – coby matka dvou dětí s prací na plný úvazek jen stěží hledám čas, ušetřila jsem však čas i (zobrazit více) finance za cesty, a to za naprosto profi přístup. Vřele doporučuji!

Michal Kutil

před 1 rokem

Se službami jsem dlouhodobě spokojen 🙂 (používám opakovaně). Nejvíce se mi líbí, že jsem neustále online v obraze, v jakém je, co stavu. Díky


Zobrazit všechny reference

Mohlo by vás také zajímat

Manželský pár sundávající si snubní prsten, který se připravuje na to, co obnáší rozvod

Co obnáší rozvod – sporný, nebo nesporný?

Ačkoliv si všichni manželé na počátku slíbí věčnou lásku, může se stát, že se jejich cesty rozdělí a přijde na téma dne rozvod – ten může být tzv. nesporný (=…

29. 12. 2020
Rodiče leží na podlaze s dítětem a dívají se na něj

Náhradní rodinná péče

V dnešním článku se podíváme na to, jaké jsou formy náhradní rodinné péče, jaké podmínky je potřeba splnit, abyste se mohli stát pěstouny či adoptivními rodiči, a které dítě lze…

29. 7. 2019
Žena sedící na posteli se obává fyzického napadení

Právní obrana proti domácímu násilí

Dnes se zaměříme na to, jak se bránit, ať už jste obětí domácího násilí, nebo jste obětí křivého obvinění. Podíváme se i na aktuální problém násilí na seniorech.

21. 8. 2019

Jsme členy

Logo Česká advokátní komora logo-apek-male

Znáte nás z médií

Dostupný advokát © 2013-2022