Nelze vyloučit, že rozumné a vlídné chování rodičů v průběhu této výjimečné situace mohou vzít i v úvahu opatrovnické soudy rozhodující ve věcech nezletilých. Stejně tak, by mohly soudy v budoucnu přihlédnout i ke snahám využít jednoho z rodičů nouzový stav, ku svému prospěchu.
Když dohoda není možná a finance ubývají? Co dělat pak? Vyhlášený nouzový stav není sám o sobě důvodem pro změnu výše stanoveného výživného. Ze zákona vyplývá, že pokud se změní poměry, může soud rozhodnout o změně výživného pro nezletilé dítě. Nemyslí se tím však změna poměrů krátkodobá, dočasná, nahodilá. U současné situace se předpokládá, že brzy dojde k uvolnění restrikcí, což se již pomalu děje a život se vrátí do doby před vyhlášením nouzového stavu.
Situace je odlišná v případě, že došlo například k propuštění rodiče ze zaměstnání, nakažení rodiče nemocí, případně jinou vážnou nemocí, k trvalým následkům a v důsledku toho ke změně schopností a možností rodiče dosahovat původního výdělku, ze kterého bylo výživné stanoveno. Nebo k jiným objektivním důvodům, které mají za následek nemožnost dosahovat po delší časový horizont původních příjmů.
Výživné (alimenty) pro děti
Zajistíme spravedlivé zvýšení nebo úpravu výživného podle aktuální situace a s ohledem na majetkové poměry vás a dalšího rodiče dítěte. Využijeme svých znalostí a zkušeností k přípravě návrhu, který bude mít nejvyšší šanci na úspěch. Zaplatit můžete až po poskytnutí služby.
V takovém případě by se již mohlo jednat o změnu poměrů, které by odůvodnily snížení původně stanoveného výživného. Je však potřeba si uvědomit, že při stanovení výživného se nepřihlíží pouze k výdělku rodiče, ale celkově k jeho majetkovým poměrům, možnostem a jeho schopnostem. Pokud tedy rodič vlastní několik nemovitostí, nebo má jiný majetek větší hodnoty, úspory apod. samotná ztráta zaměstnání nejspíš nebude důvodem ke snížení výživného, neboť výživné může uspokojovat ze zbylého majetku. Stejně tak, by tomu bylo i za situace, kdy rodič přišel o zaměstnání, byl veden na úřadu práce, ale z vlastní vůle se rozhodl, že již pracovat nechce, práci se vyhýbal.
Co když dojde ke změně poměrů?
Pokud však u rodiče dojde objektivně k takové změně poměrů, že není schopen hradit původně stanovené výživné a nedohodne se s druhým rodičem, má možnost podat k soudu návrh na snížení výživného, neboť pokud výživné není hrazeno po zákonem stanovenou dobu může se jednat i o trestně právní jednání, nebo může být majetek rodiče postižen exekucí. Předběžná opatření na snížení výživného, příliš úspěšná nebývají. Rodič tak musí předpokládat, že řízení o výživném bude probíhat delší dobu, tedy nikoliv v řádu dnů.
Pokud soud rozhodne o snížení výživného zpětně u nezletilého dítěte, tak spotřebované výživné se nevrací. Pokud je tedy podán na snížení výživného v květnu a soud rozhodne pravomocně o snížení výživného až listopadu, s tím že výživné se snižuje od května, rodič nemá nárok požadovat vrácení výživného.