Ondřej Preuss
Právní pomoc pro postižené COVID-19
Máme 1 variantu řešení vašeho problému
Zobrazit

Snížení výživného

Nouzový stav, snížení platu, omezení nařízená vládou, situace posledních několik týdnů jsou pro některé rodiče složitá, a to nejen z důvodu péče o nezletilé děti obav o zdraví své a svých blízkých, dlouhodobější izolace od dětí, rodiny, ale i po stránce ekonomické. Základem by v této nelehké době měla být vzájemná komunikace a snaha najít dohodu, vycházet si vstříc a pomáhat si navzájem. A to i v oblasti výživného.

Snížení výživného
2 minuty čtení
18. 5. 2020

Nelze vyloučit, že rozumné a vlídné chování rodičů v průběhu této výjimečné situace mohou vzít i v úvahu opatrovnické soudy rozhodující ve věcech nezletilých. Stejně tak, by mohly soudy v budoucnu přihlédnout i ke snahám využít jednoho z rodičů nouzový stav, ku svému prospěchu.

Když dohoda není možná a finance ubývají? Co dělat pak? Vyhlášený nouzový stav není sám o sobě důvodem pro změnu výše stanoveného výživného. Ze zákona vyplývá, že pokud se změní poměry, může soud rozhodnout o změně výživného pro nezletilé dítě. Nemyslí se tím však změna poměrů krátkodobá, dočasná, nahodilá. U současné situace se předpokládá, že brzy dojde k uvolnění restrikcí, což se již pomalu děje a život se vrátí do doby před vyhlášením nouzového stavu.

Situace je odlišná v případě, že došlo například k propuštění rodiče ze zaměstnání, nakažení rodiče nemocí, případně jinou vážnou nemocí, k trvalým následkům a v důsledku toho ke změně schopností a možností rodiče dosahovat původního výdělku, ze kterého bylo výživné stanoveno. Nebo k jiným objektivním důvodům, které mají za následek nemožnost dosahovat po delší časový horizont původních příjmů.

Právní pomoc pro postižené COVID-19

Dostali jste se do těžkostí v důsledku současné krize vyvolané pandemií koronaviru — COVID-19? Pokusíme se vám pomoci s právním problémem. Váš případ posoudí advokát bez nároku na honorář a navrhne jeho řešení nebo kroky k odvrácení škody.

V takovém případě by se již mohlo jednat o změnu poměrů, které by odůvodnily snížení původně stanoveného výživného. Je však potřeba si uvědomit, že při stanovení výživného se nepřihlíží pouze k výdělku rodiče, ale celkově k jeho majetkovým poměrům, možnostem a jeho schopnostem. Pokud tedy rodič vlastní několik nemovitostí, nebo má jiný majetek větší hodnoty, úspory apod. samotná ztráta zaměstnání nejspíš nebude důvodem ke snížení výživného, neboť výživné může uspokojovat ze zbylého majetku. Stejně tak, by tomu bylo i za situace, kdy rodič přišel o zaměstnání, byl veden na úřadu práce, ale z vlastní vůle se rozhodl, že již pracovat nechce, práci se vyhýbal.

Co když dojde ke změně poměrů?

Pokud však u rodiče dojde objektivně k takové změně poměrů, že není schopen hradit původně stanovené výživné a nedohodne se s druhým rodičem, má možnost podat k soudu návrh na snížení výživného, neboť pokud výživné není hrazeno po zákonem stanovenou dobu může se jednat i o trestně právní jednání, nebo může být majetek rodiče postižen exekucí. Předběžná opatření na snížení výživného, příliš úspěšná nebývají. Rodič tak musí předpokládat, že řízení o výživném bude probíhat delší dobu, tedy nikoliv v řádu dnů.

Pokud soud rozhodne o snížení výživného zpětně u nezletilého dítěte, tak spotřebované výživné se nevrací. Pokud je tedy podán na snížení výživného v květnu a soud rozhodne pravomocně o snížení výživného až listopadu, s tím že výživné se snižuje od května, rodič nemá nárok požadovat vrácení výživného.

blogRightBoxTop

Nechte si poradit od právníků online

Váš případ posoudíme a navrhneme, jak ho vyřešit za 490 Kč.

  • Vše zvládneme online
  • Požadavky řešíme do druhého dne
  • Předem víte, kolik zaplatíte
  • Zkušený tým 6 specialistů
Zbývá 500 znaků

Řešíte obdobný problém?

Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.

Právní pomoc pro postižené COVID-19

Dostali jste se do těžkostí v důsledku současné krize vyvolané pandemií koronaviru — COVID-19? Pokusíme se vám pomoci s právním problémem. Váš případ posoudí advokát bez nároku na honorář a navrhne jeho řešení nebo kroky k odvrácení škody.

490 Kč
Chci pomoct
Předem dané ceny
Od začátku víte, kolik a za co platíte.
Vše zvládneme online
Takže ušetříte čas i peníze za dopravu.
Pracujeme rychle
90 % požadavků vyřešíme do druhého dne.
Zkušený tým
Pro každý právní obor máme specialistu.

Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli…

…nebo mu přidejte hodnocení

Zatím nehodnoceno

Autor článku

Lucie Petránková

Mgr. Lucie Petránková

Lucie rozumí advokátnímu řemeslu jako málokdo. Umí prosadit zájmy svých klientů v soudní síni i mimo ni. Má za sebou již stovky vyhraných sporů. V našem týmu je specialistkou na rodinné a občanské právo. Klienti oceňují její lidský, profesionální a při tom velmi rozhodný přístup.

Vzdělání

  • Postgraduální studium Univerzita Karlova v Praze, Právnická fakulta, obor: medicínské právo,
  • Universita Pantheon d ´Assas Paris II,
  • Právo na Univerzitě Karlově v Praze, Právnická fakulta

Recenze služby Dostupný advokát

Michal Vrátný, Praha

před 11 měsíci

Děkuji za rychlou a precizní radu. Musím se přiznat, že jsem byl původně k přínosu advokáta skeptický. Nakonec jsem však rád, že jsem do toho šel. Navíc mám jasno v tom, kam se příště ohledně právního poradenství pohodlně obrátit.

Peter Von Freiburg

před 10 měsíci

Naším poradcem a obhájcem u soudu s neplatičem nájemného byl pan magistr Marek Svobodný. S jeho pomocí jsme byli stoprocentně spokojeni a dáváme VELKOU /1/ jedničku. Byl naprosto profesionální a vždy navrhl výbornou právní strategií, která nám pomohla u soudu vyhrát. Bez jeho pomoci by se tak nestalo. Vaši advokátní kancelář jsme již doporučili všem (zobrazit více) známým a budeme dále doporučovat každému kdo potřebuje právní pomoc. Máte štěstí, že máte mezi sebou tak dokonalého profesionála, a navíc i milého člověka, jakým je pan Marek Svobodný. Velké díky.

Barbora Lindauer

před 6 měsíci

Výborné právní služby on-line a skvělá a rychlá komunikace. Byla jsem spokojená a využiji i příště.


Zobrazit všechny reference

Mohlo by vás také zajímat

Střídavá péče v době epidemie koronaviru

Střídavá péče v době epidemie koronaviru

V České republice byl dne 12.3.2020 vyhlášen nouzový stav a následně byl omezen volný pohyb osob. Z volného pohybu osob byly stanoveny výjimky, kdy je pohyb dovolen, a to např.…

24. 3. 2020
Matka u počítače se probírá účty

Výživné pro zletilé děti

Jak je to s alimenty, když vašemu dítěti už bylo 18 let? A s čím máte jako dospělé dítě počítat, když se váš rodič vyhýbá placení výživného?

20. 10. 2019
Ruce malého dítěte a otce řešícího náhradní výživné

Náhradní výživné a vše, co o něm potřebujete vědět

Nový rok s sebou obvykle přináší celou řadu novinek. S příchodem toho letošního se změn dočkala i oblast práva a otázka dlužného výživného. Světlo naděje tak spatřili všichni rodiče samoživitelé,…

25. 1. 2021

Jsme členy

Logo Česká advokátní komora logo-apek-male

Znáte nás z médií

Dostupný advokát © 2013-2021