Ondřej Preuss
Řešení právního problému na míru
Máme 1 variantu řešení vašeho problému
Zobrazit

Nárok na podporu v nezaměstnanosti

Když přijdete o práci není to zrovna zábava. Samozřejmě že ničím takový svět nekončí, protože můžete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Žena v hale domu čte příchozí dopis
3 minuty čtení
30. 11. 2018

Kdo má nárok na podporu

Nárok mají pouze uchazeči o zaměstnání, nikoliv zájemci o zaměstnání. Uchazečem se stane osoba, která osobně požádá o zprostředkování vhodného zaměstnání krajskou pobočku Úřadu práce, v jehož správním obvodu má bydliště a splňuje podmínky pro zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání a to zejména tu, že není v pracovněprávním vztahu s výjimkou tzv. nekolidujícího zaměstnání.

Nekolidujícím zaměstnáním je takové zaměstnání, nebo i brigáda na základě dohody o provedení práce, nebo pracovní činnosti, kdy mzda nepřesáhne polovinu minimální mzdy. V takovém případě může být člověk uchazečem. Přivýdělek během pobírání podpory je však zakázán zcela.

Nárok na dávku má uchazeč o zaměstnání, který získal v období posledních 2 let dobu důchodového pojištění v délce alespoň 12 měsíců, písemně požádal o poskytnutí podpory na krajské pobočce úřadu práce a ke dni přiznání podpory není poživatelem starobního důchodu.

Do doby posledních dvou let se započítává i doba tzv. náhradního zaměstnání, tou je období kdy například pobíral plný invalidní důchod 3. stupně, pečoval o dítě do 4 let, pečoval o osoby s různým stupněm závislosti, vykonával dlouhodobou dobrovolnickou službu, vykonával veřejnou službu více než 20 hodin týdně, byl na dočasné pracovní neschopnosti a další.

Nárok na podporu nemá uchazeč o zaměstnání:

 • s kterým byl v době posledních 6 měsíců před zařazením do evidence skončen pracovněprávní vztah z důvodu porušení pracovní povinnosti zvlášť hrubým způsobem. Pokud k tato situace nastane, doporučujeme se pokusit domluvit se se zaměstnavatelem na rozvázání pracovního poměru písemnou dohodou, kdy nárok na podporu vznikne, i když získáte jen nejnižší sazbu.
 • kterému vznikl nárok na výsluhový příspěvek, který je vyšší než podpora (např. voják z povolání, policista, hasič atd…)
 • který ke dni, kdy mu má být podpora přiznána, vykonává nekolidující zaměstnání. Musí ho tedy ukončit, pokud chce podporu pobírat. Není možný žádný přivýdělek.

Doba poskytování podpory v nezaměstnanosti tzv. podpůrčí doba

podpůrčí doba je závislá na věku ke dni podání žádosti a činí u uchazeče o zaměstnání

 • do 50 let -> 5 měsíců
 • nad 50 -55 let -> 8 měsíců
 • nad 55 let -> 11 měsíců

Důvodem pro zvýhodnění starších uchazečů je fakt, že hledání práce pro ně může být mnohem těžší.

Nárok na podporu zaniká uplynutím podpůrčí doby (člověk může být ale nadále veden v evidenci uchazečů, to se vzájemně nevylučuje), ukončením vedení v evidenci, nebo vyřazením z evidence, například pokud se bezdůvodně nedostaví na domluvenou schůzku na úřad práce, nebo bez vážného důvodu nenastoupí na vhodnou pracovní pozici, která je mu nabídnuta.

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Výše podpory

Výše podpory v nezaměstnanosti se stanoví procentní sazbou z průměrného měsíčního čistého výdělku uchazeče získaného v posledním zaměstnání, a to:

 • první 2 měsíce 65 %
 • další 2 měsíce 50 %
 • zbývající podpůrčí doba (tj. 7 měsíců) 45 % což je minimální možná sazba

Důležitý vliv však má i způsob ukončení pracovního poměru, ukončil-li uchazeč poslední zaměstnání bez vážného důvodu sám nebo dohodou se zaměstnavatelem, činí sazba podpory pouze 45 % po celou podpůrčí dobu. Vážným důvodem je například osobní péče o dítě ve věku do čtyř let, péče o jinou závislou osobu, nebo docházka dítěte do školy či školky. Vedle toho také okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnancem (například protože zaměstnavatel nevyplácí mzdu).

blogRightBoxTop

Nechte si poradit od právníků online

 • Vše zvládneme on-line
 • Požadavky řešíme do druhého dne
 • Předem víte, kolik zaplatíte
 • Zkušený tým 6 specialistů

Váš případ posoudíme a navrhneme, jak ho vyřešit za 390 Kč.

Zbývá 500 znaků

Řešíte obdobný problém?

Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Předem dané ceny
Od začátku víte, kolik a za co platíte.
Vše zvládneme online
Takže ušetříte čas i peníze za dopravu.
Pracujeme rychle
90 % požadavků vyřešíme do druhého dne.
Zkušený tým
Pro každý právní obor máme specialistu.

Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli…

…nebo mu přidejte hodnocení

Zatím nehodnoceno

Autor článku

medailonek-preuss

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let. Rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s pracovními problémy, řeší za ně převod nemovitosti nebo poradí s autorskou licencí.

Vzdělání

 • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
 • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
 • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
 • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Recenze služby Dostupný advokát

MgA. Tomáš Klein, Zlín

před 2 roky

Nechal jsem si tu několikrát zkontrolovat smlouvu od dodavatele a sepsali mi rovněž smlouvu o dílo. Služby dobré, nemusím nikam za advokátem chodit, vše se vyřídí online, značka ideál.

Luboš Kulhánek, Praha

před 2 roky

Fantastická zkušenost. Chtěli jsme jen revidovat smlouvu, ale sami přišli s mnoha důležitými podněty. Nadmíru splnili očekávání. Vše online. Dobrá cena. Takto si představuji služby v 21. století!

Štěpán Mičunek, okres Vsetín

před 2 roky

Na Dostupného advokáta jsem se obrátil s prosbou o pomoc s neplatičem. Dostupný advokát mi poradil, jak dále postupovat. Náš spor se dostal až před soudy, kde mne Dostupný advokát zastupoval. Soudy jsem vyhrál, služby tohoto webu mohu vřele doporučit.


Zobrazit všechny reference

Mohlo by vás také zajímat

Zdrcená žena sedící u počítače dostává výpověď

Rozvázání pracovního poměru

Je několik způsobů jak rozvázat pracovní poměr. S ukončením pracovního poměru je ovšem spojeno i mnoho omezení. V tomto blogu se podíváme na další z nich.

9. 5. 2019
Žena za pokladnou dává účet zákazníkovi

Výhody a nevýhody zaměstnání přes agenturu práce – z pohledu zaměstnavatele

Máte jako zaměstnavatel problém se sháněním pracovníků nebo zaměstnance seženete, ale dopředu víte, že pro ně nebudete mít vždy uplatnění a nechcete jim hned dávat výpověď? V obou případech můžete…

21. 10. 2018
Seznámení s obchodními podmínkami

Co dělat při neoprávněné výpovědi z práce

Každému zaměstnanci se může stát, že mu bude jednoho dne doručena výpověď z pracovního poměru. Co můžete požadovat a jak postupovat v případě, že považujete výpověď za neoprávněnou?

28. 2. 2018

Jsme členy

Logo Česká advokátní komora logo-apek-male

Znáte nás z médií

Dostupný advokát © 2013-2022