Kdy máte nárok na podporu v nezaměstnanosti | Dostupný advokát

Kdy máte nárok na podporu v nezaměstnanosti

Kdy máte nárok na podporu v nezaměstnanosti

30. 11. 2018 / autor: Ondřej Preuss

Když přijdete o práci není to zrovna zábava. Ukončil s vámi zaměstnavatel pracovní poměr například ve zkušební době a tedy nebylo dostatek času najít si práci novou? Samozřejmě že ničím takový svět nekončí, protože můžete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. Jak to probíhá a jak jej můžete získat se dočtete níže.


Kdo má nárok na podporu

Nárok mají pouze uchazeči o zaměstnání, nikoliv zájemci o zaměstnání. Uchazečem se stane osoba, která osobně požádá o zprostředkování vhodného zaměstnání krajskou pobočku Úřadu práce, v jehož správním obvodu má bydliště a splňuje podmínky pro zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání a to zejména tu, že není v pracovněprávním vztahu s výjimkou tzv. nekolidujícího zaměstnání.

Nekolidujícím zaměstnáním je takové zaměstnání, nebo i brigáda na základě dohody o provedení práce, nebo pracovní činnosti, kdy mzda nepřesáhne polovinu minimální mzdy. V takovém případě může být člověk uchazečem. Přivýdělek během pobírání podpory je však zakázán zcela.

Nárok na dávku má uchazeč o zaměstnání, který získal v období posledních 2 let dobu důchodového pojištění v délce alespoň 12 měsíců, písemně požádal o poskytnutí podpory na krajské pobočce úřadu práce a ke dni přiznání podpory není poživatelem starobního důchodu.

Do doby posledních dvou let se započítává i doba tzv. náhradního zaměstnání, tou je období kdy například pobíral plný invalidní důchod 3. stupně, pečoval o dítě do 4 let, pečoval o osoby s různým stupněm závislosti, vykonával dlouhodobou dobrovolnickou službu, vykonával veřejnou službu více než 20 hodin týdně, byl na dočasné pracovní neschopnosti a další.

Nárok na podporu nemá uchazeč o zaměstnání:

 • s kterým byl v době posledních 6 měsíců před zařazením do evidence skončen pracovněprávní vztah z důvodu porušení pracovní povinnosti zvlášť hrubým způsobem. Pokud k tato situace nastane, doporučujeme se pokusit domluvit se se zaměstnavatelem na rozvázání pracovního poměru písemnou dohodou, kdy nárok na podporu vznikne, i když získáte jen nejnižší sazbu.
 • kterému vznikl nárok na výsluhový příspěvek, který je vyšší než podpora (např. voják z povolání, policista, hasič atd…)
 • který ke dni, kdy mu má být podpora přiznána, vykonává nekolidující zaměstnání. Musí ho tedy ukončit, pokud chce podporu pobírat. Není možný žádný přivýdělek.

Doba poskytování podpory v nezaměstnanosti tzv. podpůrčí doba

podpůrčí doba je závislá na věku ke dni podání žádosti a činí u uchazeče o zaměstnání

 • do 50 let -> 5 měsíců
 • nad 50 -55 let -> 8 měsíců
 • nad 55 let -> 11 měsíců

Důvodem pro zvýhodnění starších uchazečů je fakt, že hledání práce pro ně může být mnohem těžší.

 • Nárok na podporu zaniká uplynutím podpůrčí doby (člověk může být ale nadále veden v evidenci uchazečů, to se vzájemně nevylučuje), ukončením vedení v evidenci, nebo vyřazením z evidence, například pokud se bezdůvodně nedostaví na domluvenou schůzku na úřad práce, nebo bez vážného důvodu nenastoupí na vhodnou pracovní pozici, která je mu nabídnuta.
 • Výše podpory

  Výše podpory v nezaměstnanosti se stanoví procentní sazbou z průměrného měsíčního čistého výdělku uchazeče získaného v posledním zaměstnání, a to:

  • první 2 měsíce 65 %
  • další 2 měsíce 50 %
  • zbývající podpůrčí doba (tj. 7 měsíců) 45 % což je minimální možná sazba

  Důležitý vliv však má i způsob ukončení pracovního poměru, ukončil-li uchazeč poslední zaměstnání bez vážného důvodu sám nebo dohodou se zaměstnavatelem, činí sazba podpory pouze 45 % po celou podpůrčí dobu. Vážným důvodem je například osobní péče o dítě ve věku do čtyř let, péče o jinou závislou osobu, nebo docházka dítěte do školy či školky. Vedle toho také okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnancem (například protože zaměstnavatel nevyplácí mzdu).


  Rychlá konzultace s právníkem – specialistou na problém, který potřebujete vyřešit

  Úvodní konzultace je nejúčinnější způsob řešení jakékoli právní záležitosti. Během 30-60 minut pro vás najdeme vhodný právní postup a navrhneme vám řešení. Podklady nám pošlete jednoduše elektronickou cestou, a do druhého dne se s vámi spojíme a celou věc probereme.

  Rychlou úvodní konzultací vám dokážeme poradit s 90 % toho, s čím se jako běžný občan nebo firma setkáte. Nejčastěji to bývají tyto případy:

  • obrana práva z uzavřené smlouvy (včetně uplatnění smluvních pokut),
  • dohody a spory ohledně koupě nemovitostí a nájmů bytů (včetně zápisu do katastru nemovitostí),
  • rozvody a výživné,
  • spory ohledně náhrady škody,
  • neoprávněné exekuce a zastupování v insolvenčním řízení,
  • neoprávněná výpověď ze zaměstnání, včetně nároku na odstupné,
  • reklamace vad a záruky za provedené práce,
  • ochrana osobnosti,
  • pokuty uložené za provoz automobilu,
  • převody automobilů a motocyklů.

  Vše s námi můžete vyřídit telefonicky, e-mailem nebo přes Skype, ať už bydlíte kdekoliv. Jednoduše a skutečně účinně. Bez zbytečného chození do advokátní kanceláře. Radíme běžně i přes 8 časových pásem klientům, kteří právě surfují na Bali.

  Každý měsíc poradíme na dálku nejméně 200 lidem. Osobně nebo při soudním řízení pak další stovce.

  Co pro vás uděláme:

  Varianty naší nabídky Rychlá konzultace Prémiová konzultace
  Délka konzultace s advokátem30 minut
  Konzultace proběhnetelefonicky, Skypetelefonicky,
  Skype, e-mail
  Jak rychle konzultace proběhnedo 24 hodindle vaší potřeby
  Konečná cena včetně DPH690570,22 Kč bez DPH13001074,32 Kč bez DPH

  Jako advokáti samozřejmě zachováváme soukromí a mlčenlivost. Cokoli si řekneme nebo napíšeme, zůstane pouze mezi námi. I proto máme zabezpečený systém, přes který nám posíláte citlivé podklady. Vše je tak bezpečnější než přes e-mail.

  Rychlé představení služby

  Děkujeme klientům, kteří nám dovolili sepsat své příběhy, a sdílet tak s dalšími z vás své zkušenosti:

  Ing. Lucie Proroková, Ostrava (překladatelka): „S jednorázovou konzultací jsem byla velice spokojena. Získala jsem zpětnou vazbu ke smlouvě a navíc jsem z celé konzultace získala zápis. A to vše v krátkém termínu - do druhého dne od objednání.“
  Michal Vrátný, Praha (podnikatel): „Děkuji za rychlou a precizní radu. Musím se přiznat, že jsem byl původně k přínosu advokáta skeptický. Nakonec jsem však rád, že jsem do toho šel. Navíc mám jasno v tom, kam se příště ohledně právního poradenství pohodlně obrátit.“
  MDDr. Pavla Kramolišová, Nový Jičín (zubařka): „Oceňuji, jak rychle a pro mě jako laika srozumitelně pracujete. Ušetřilo mi to čas, nervy a obavy s neznámého. Už nikdy do bezplatné právní poradny.“
  Lukáš Řezníček, Praha (řízení letového provozu): „Web i odvedenou službu hodnotím rozhodně pozitivně. Advokátní kancelář Dostupný advokát odhalila v mé smlouvě o převodu bytu „nenápadné“ riziko, které by mě stálo hodně peněz.“
  Štěpán Mičunek, Rožnov p. R. (podnikatel): „Na Dostupného advokáta jsem se obrátil s prosbou o pomoc s neplatičem. Advokáti mi poradili, jak dále postupovat. Náš spor se dostal až před soudy, kde byl Dostupný advokát můj právní zástupce. Soudy jsem vyhrál, služby tohoto webu mohu vřele doporučit.“
  Tomáš Hrdlička, Nové Strašecí (servisní technik): „Jít osobně za právníkem mně přišlo dost nepříjemné. Zde jsem ale všechno vyřídil bez toho, abych se s ním musel setkat a hledat ho v seznamu advokátů. Koupil jsem u něj právní konzultaci, protože mě zaměstnavatel vyslal na dlouhodobou pracovní cestu a já jsem ani nevěděl, na co mám nárok. S právníkem jsem mluvil online přes skype, byl příjemný, služba rychlá, můžu jen doporučit.“
  Pavel Kasal, Praha (provozovatel webu): „Při předčasném odstoupení od operativního leasingu mi byla vyúčtována nesmyslně vysoká částka za to, že se vůz údajně prodal za nižší cenu, než byla jeho tržní hodnota. To se mi nezdálo, a tak jsem se obrátil na online právní poradnu Dostupného advokáta, který se velice rychle seznámil s celým případem a následně mi doporučil možné varianty, jak se bránit. Samozřejmě mi pomohli připravit potřebné podklady. Díky nim jsem musel uhradit pouze zlomek původní částky a tím ušetřil desetitisíce korun.“
  Mgr. Vojtěška Kupcová, Otrokovice: „Chci poděkovat za výborné služby, které jste mi poskytli. Jsem důchodkyně a nesplacená směnka ve výši 100.000 Kč pro mne představovala ztrátu finanční rezervy, kterou v mém věku považuji za důležitou. Ztrácela jsem naději. "Dostupný advokát" kvalifikovaně záležitost vyřešil bez toho, abych někam musela chodit či se dokonce účastnit soudních jednání! Mnohokrát děkuji, vaší práce si velice vážím a přeji hodně úspěšných řízení.“
  Další reference našich zákazníků naleznete v záložce Reference.

  Napsali o naší službě:


  Ohodnoťte tento článek: